Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za demonstrację;-)

Zastanawiam się tylko, czy dwa nie zaburzą za bardzo tego przepływu.

Postaram się dziś - jak znajdę czas - rozebrać kratkę i pomierzyć wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Panowie, pamiętajcie że te wiatraki jako takie nie chłodzą radiatora a montuje się do wytworzenia ruchu powietrza między dolna a górna kratką. 

One nie muszą mieć jakiejś mega wydajności czy też nie musi być ich tam wiele sztuk.

Do wytworzenia cyrkulacji powietrza gdy ta zatrzyma się grawitacyjnie wystarczy jeden ;). Resztę roboty robi samo powietrze z radiatorem. 

Elementem oddającym ciepło jest radiator i trzeba mu tylko ruch powietrza zapewnić.

Możemy tam wsadzić i 6 wentylatorów wysokoobrotowych tylko i tak nie zwiększymy tym wydajności radiatora.

Myślę że nie ma co przesadzać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Czyli rozumiem, że ten "niskoobrotowy" (600 obr) 14x14 i bardzo cichy będzie optymalnym rozwiązaniem i absolutnie wystarczy 1 sztuka?

Wydaje mi się właśnie, że priorytetem jest hałas - skoro czasem pasuje, żeby pracował także w nocy (jak chociażby ostatnio, kiedy o 23 było 32 stopnie o 1 już tylko 31, a w najzimniejszym momencie nocy 30 i powietrze ani drgnęło), to lepiej, żeby nie denerwował szumem. Zwłaszcza, że i tak wentylacja w cepce robi hałas (plus ewentualnie dodatkowy wentylator), tudzież klima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, strus251 napisał:

Panowie, pamiętajcie że te wiatraki jako takie nie chłodzą radiatora a montuje się do wytworzenia ruchu powietrza między dolna a górna kratką. 

One nie muszą mieć jakiejś mega wydajności czy też nie musi być ich tam wiele sztuk.

Do wytworzenia cyrkulacji powietrza gdy ta zatrzyma się grawitacyjnie wystarczy jeden ;). Resztę roboty robi samo powietrze z radiatorem. 

Elementem oddającym ciepło jest radiator i trzeba mu tylko ruch powietrza zapewnić.

Możemy tam wsadzić i 6 wentylatorów wysokoobrotowych tylko i tak nie zwiększymy tym wydajności radiatora.

Myślę że nie ma co przesadzać. 

dokładnie tak i dlatego jest u mnie tylko 1 szt

czuć jak górną kratką "wypływa" ciepło

 

28 minut temu, Zulos napisał:

No tak. Czyli rozumiem, że ten "niskoobrotowy" (600 obr) 14x14 i bardzo cichy będzie optymalnym rozwiązaniem i absolutnie wystarczy 1 sztuka?

Wydaje mi się właśnie, że priorytetem jest hałas - skoro czasem pasuje, żeby pracował także w nocy (jak chociażby ostatnio, kiedy o 23 było 32 stopnie o 1 już tylko 31, a w najzimniejszym momencie nocy 30 i powietrze ani drgnęło), to lepiej, żeby nie denerwował szumem. Zwłaszcza, że i tak wentylacja w cepce robi hałas (plus ewentualnie dodatkowy wentylator), tudzież klima.

mój ma takie parametry:

Rozmiar140 x 140 mm

Prędkość obrotowa 1000 obr.

Maksymalny poziom hałasu 15,7 dB

Maksymalny przepływ powietrza 60 CFM

Napięcie zasilania 12 V

Natężenie prądu 0,06 A

Złącze Wtyczka 4 pin

Żywotność 300.000 godz.

Wymiary 140 x 140 x 25 mm

i wystarcza a słyszalność (pomimo sztywnego montażu) taka, że właśnie muszę sprawdzić czy go wyłączyłem, czy pod domem nadal śmiga ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dość zaskakujący w tym, który zastosował i wrzucił @BUMERANG jest poziom hałasu - jedynie 8,9 dB.

Wiąże się to zapewne z niską prędkością obrotową - jedynie 600 obr. (przepływ 47) - ale mimo wszystko powinno to wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, strus251 napisał:

pamiętajcie że te wiatraki jako takie nie chłodzą radiatora a montuje się do wytworzenia ruchu powietrza między dolna a górna kratką

Dokładnie o to mi chodziło. Bez wentylatora ciepełko rozchodzi się po przyczepie zamiast uciekać w całości na zewnątrz i to chcę wyeliminować.

3 minuty temu, Zulos napisał:

ale mimo wszystko powinno to wystarczyć.

Na ręce przez kratkę czuć wyraźnie przepływ powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Czyli jak dobrze rozumiem - biorąc pod uwagę tez miejsce i sposób montażu - zadaniem tego wentylatora nie jest tłoczyć powietrze do środka, tylko odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz. W ten sposób osiąga się dwa cele - poprawia się warunki pracy radiatora (czyli jest wydajniejszy) i usuwa się wygenerowane przez niego ciepło na zewnątrz. A do tego ten przepływ w zupełności wystarcza. Dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Zulos napisał:

No tak. Czyli jak dobrze rozumiem - biorąc pod uwagę tez miejsce i sposób montażu - zadaniem tego wentylatora nie jest tłoczyć powietrze do środka, tylko odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz. W ten sposób osiąga się dwa cele - poprawia się warunki pracy radiatora (czyli jest wydajniejszy) i usuwa się wygenerowane przez niego ciepło na zewnątrz. A do tego ten przepływ w zupełności wystarcza. Dobrze rozumiem?

Bardzo trafne podsumowanie tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Zulos napisał:

No tak. Czyli jak dobrze rozumiem - biorąc pod uwagę tez miejsce i sposób montażu - zadaniem tego wentylatora nie jest tłoczyć powietrze do środka, tylko odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz. W ten sposób osiąga się dwa cele - poprawia się warunki pracy radiatora (czyli jest wydajniejszy) i usuwa się wygenerowane przez niego ciepło na zewnątrz. A do tego ten przepływ w zupełności wystarcza. Dobrze rozumiem?

TAK

ja zamiast bawić się z komputerowymi za 40e kupiłem dedykowany z panelem sterowania, termostatem i wiązką , pracuje w trybie auto lub manualnym , ma regulowany termostat i w przyczepie go nie słychać. Zamocowałem bezpośrednio do kratki , przy okazji montażu wykonałem wykonałem  dodatkowe oświetlenie bo zawsze mi brakowało lampki nad stolikiem

20190418_200142_resized_1.jpg

20190418_200155_resized.jpg

20190420_155557_resized.jpg

20190424_231005_resized.jpg

20190504_135101_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Suzu4x4 napisał:

TAK

ja zamiast bawić się z komputerowymi za 40e kupiłem dedykowany z panelem sterowania, termostatem i wiązką , 

Rzuć jakiegoś linka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.cbe.it/en/mcv-2/

do kupienia w większości sklepów karawaningowych

https://www.reimo.com/pl/81115D3G-k_hlschrank_doppell_fter_tornado_mit_anzeigepanel_mcv_2/

przy okazji kupiłem i zamontowałem wskaźnik poziomu wody z tej samej firmy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Muszę się upewnić czy będę miał gdzie to zamontować

 

przy okazji kupiłem i zamontowałem wskaźnik poziomu wody z tej samej firmy  

Wskaźnik to kupowałem Ci akurat chyba ja :-P Jak dobrze pamiętam :-D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jacek00 napisał:
17 minut temu, Suzu4x4 napisał:
https://www.cbe.it/en/mcv-2/
do kupienia w większości sklepów karawaningowych
https://www.reimo.com/pl/81115D3G-k_hlschrank_doppell_fter_tornado_mit_anzeigepanel_mcv_2/
przy okazji kupiłem i zamontowałem wskaźnik poziomu wody z tej samej firmy emoji6.png 

Wskaźnik to kupowałem Ci akurat chyba ja ?

w senie piszę przy okazji w temacie lodówek że wskaźnik tej samej firmy ;)

11 minut temu, maarec napisał:

Osobiście dałbym większy wiatrak wolnoobrotowy, aż żal takiej dużej kratki na takie małe wiatraczki :)

miałem taką koncepcję , ale ten wystarcza i zdaje egzamin (ściana i szafka nad lodówką już mi się tak nie nagrzewa)

ponadto w trakcie jazdy nie używam wentylatorów i nie chciałem zbytnio zmniejszać pierwotnego przepływu

duże wolnoobrotowe wiatraki też kupiłem i nawet regulator obrotów i mam plan zrobić z nich wentylator montowany do okna dachowego ale na chwilę obecną nie mam koncepcji jak dociągnąć do okna zasilanie a nie chce żadnych kabli na wierzchu

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Suzu4x4 napisał:

w senie piszę przy okazji w temacie lodówek że wskaźnik tej samej firmy ;)

Tak, ta firma jest spoko :) Pomyślę nad tym i ewentualnie zamontuje. Tylko nie wiem czy nad zlewem mam jeszcze jakiekolwiek miejsce. Muszę skoczyć do przyczepy i obczaić

6 minut temu, Suzu4x4 napisał:

duże wolnoobrotowe wiatraki też kupiłem i nawet regulator obrotów i mam plan zrobić z nich wentylator montowany do okna dachowego ale na chwilę obecną nie mam koncepcji jak dociągnąć do okna zasilanie a nie chce żadnych kabli na wierzchu

Zdejmij okno i sprawdź czy w dachu nie ma przelotki na kable pod montaż klimy. W Adrii tak właśnie jest. Od okienka dachowego idzie w suficie korytko, które wychodzi w szafce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.