Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

Odgrzewam kotleta bo Polar TA71 przyprawia mnie już o ból głowy :-)
Potrzebna pomoc bo pomysły mi się skończyły już. Lodówka stała na jednym boku, drugim, do góry nogami, pukałem stukałem w wszystkie rurki i NIC. Grzałka grzeje, słychać że coś się w środku przelewa ale o chłodzeniu nie mam mowy.
Dodatkowo przy odkręcaniu palnika ukręciła mi się rurka gazowa i nigdzie nie mogę znaleźć nakrętki i baryłki żeby to naprawić, ale teraz się zastanawiam czy jest sens to naprawiać jak lodówka nie chłodzi.
Ktoś ma jakieś pomysły gdzie jeszcze stuknąć, puknąć itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

6 minut temu, jacek00 napisał:

Tak, ta firma jest spoko :) Pomyślę nad tym i ewentualnie zamontuje. Tylko nie wiem czy nad zlewem mam jeszcze jakiekolwiek miejsce. Muszę skoczyć do przyczepy i obczaić

Zdejmij okno i sprawdź czy w dachu nie ma przelotki na kable pod montaż klimy. W Adrii tak właśnie jest. Od okienka dachowego idzie w suficie korytko, które wychodzi w szafce. 

sprawdzę ale wątpię, u mnie nie ma tego "średniego" okna w miejscu którego montuje się klimę, jest duże okno heki, i dwa małe okienka w zasadzie wywietrzniki + grzybek nad piętrusem

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

sprawdzę ale wątpię, u mnie nie ma tego "średniego" okna w miejscu którego montuje się klimę, jest duże okno heki, i dwa małe okienka w zasadzie wywietrzniki + grzybek nad piętrusem

Nad łóżkiem z przodu nie masz małego okna 40x40? Tutaj je widać:
image.thumb.png.dd0077782c6c26eb3c5b3f4366cf804a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się zamieszało:-)

Pomijam kasę - patrzyłem na inne tego typu - podają przepływ 2 x po 72 m3. Nie podają nigdzie innych parametrów, w tym hałasu. Korzyść to - w trybie pracy automatycznej - dobieranie prędkości do panujących warunków.

@BUMERANGa Zephyr ma 79,9 m3, przy małej prędkości obrotowej i minimalnym hałasie. Oczywiście można by do niego dokupić termostat i drutować, ale to już zabawa i koszty rosną.

Rozumiem, że korzyść taka, że ustawiając na automat nie muszę o tym myśleć.

Opcja do rozważenia.

W AllCampie i u Klaji jest troszkię inny, ale o podobnych parametrach (odpowiednio 155 i 145 zł):

https://www.allcamp.pl/wentylator-automatyczny-do-lodowki-p-1758.html

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Wentylator-Vento-do-lodowki-przyczepy/6024

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Zulos napisał:

Tylko, że z ohydnym regulatorem. Te od CBE wyglądają estetycznie i bardzo pasują do fabrycznych kontaktów Berkera - nawet kolorek ten sam u mnie. Też mam wskaźnik poziomu wody pitnej od CBE i ten regulator od nich pasować mi będzie idealnie. Problemem jest miejsce. Bo tutaj na słupku mam go chyba za mało:

image.thumb.png.bde77992c6fdc2f57ed758e3b4542945.png

 

Jest jeszcze opcja aby wykopsać stąd gniazdo USB, które jest nad włącznikiem termy, i tam ewentualnie wstawić ten regulator. A USB zamontować gdzieś indziej. Muszę się zastanowić :)

Godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

https://www.cbe.it/en/mcv-2/

do kupienia w większości sklepów karawaningowych

https://www.reimo.com/pl/81115D3G-k_hlschrank_doppell_fter_tornado_mit_anzeigepanel_mcv_2/

przy okazji kupiłem i zamontowałem wskaźnik poziomu wody z tej samej firmy ;) 

Właśnie patrzę i chyba wszedzie są tylko brązowe :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ohydny regulator można ukryć np. w szafie czy gdzieś przy energobloku, ale nie ukrywam że też wolę ładny od CBE ;)

miejsce możesz wygospodarować bez rezygnacji z gniazda USB zamieniając dwa pojedyncze łączniki oświetlenia w jeden podwójny, ja tak zrobiłem u siebie

(chyba u Ciebie są dwa pojedyncze ? nie widzę dokładnie bo zdjęcie nie ostre )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ohydny regulator można ukryć np. w szafie czy gdzieś przy energobloku, ale nie ukrywam że też wolę ładny od CBE

miejsce możesz wygospodarować bez rezygnacji z gniazda USB zamieniając dwa pojedyncze łączniki oświetlenia w jeden podwójny, ja tak zrobiłem u siebie

(chyba u Ciebie są dwa pojedyncze ? nie widzę dokładnie bo zdjęcie nie ostre )

Nie. Jeden jest pojedynczy od światła na zewnątrz, a drugi jest podwójny od oświetlenia wewnątrz - zapala światło na suficie i nad kuchnią. Wymyśleć coś wymyślę. Gorzej, że tego czarnego nie ma. Na stronie CBE też tylko brązowy niestety.

 

PS. Tych gniazd USB w ogóle nie używam i tak. Strasznie powolnie ładują urządzenia. Ty też tak masz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, jacek00 napisał:

Nad łóżkiem z przodu nie masz małego okna 40x40? Tutaj je widać:
image.thumb.png.dd0077782c6c26eb3c5b3f4366cf804a.png

nie, ja mam raczej 28x28

coś takiego : https://www.kena.pl/?products_id=186

 

22 minuty temu, jacek00 napisał:

(...)

 

PS. Tych gniazd USB w ogóle nie używam i tak. Strasznie powolnie ładują urządzenia. Ty też tak masz?

 

tak, w przypadku starszych telefonów o mniejszej pojemności baterii dają radę , w przypadku smartfonów czy tabletów ładowanie trwa wieki, rozwiązałem to przez zwykłą ładowarkę samochodową "fast charge" która na stałe "wisi" w jednym z gniazd 12v  ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Suzu4x4 napisał:

tak, w przypadku starszych telefonów o mniejszej pojemności baterii dają radę , w przypadku smartfonów czy tabletów ładowanie trwa wieki, rozwiązałem to przez zwykłą

Mnie to zastanawia, bo to gniazdo od Berkera ma w końcu 2 ampery, więc ładowanie powinno iść całkiem sprawnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolice strony 80-tej. Moja prowizorka i reanimowany trup lodówkowy przejechał  w ostatnie upały ponad 1000km i tydzień pobytu.

Oponę nową rozerwało a lodówka nad nią umieszczona się nie dała !

Pomimo gorączki lodówka dawała rady gdy na zewnątrz było 36. W środku w zależności od sytuacji lodówka chłodziła od 3 do 12 stopni. Tak więc zamiast na śmietnik....... dałem jej szansę jeszcze pofikania po świecie ? i powczasowania.

 

Było warto trochę się z nią pogimnastykować.

Specjalne podziękowania dla Kristofera za kibicowanie  - ps. prowizorka ma się mega dobrze. Odpala od dotyku za 1-szym razem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Suzu4x4 napisał:

ja zamiast bawić się z komputerowymi za 40e kupiłem dedykowany z panelem sterowania, termostatem i wiązką

Ten wydaje się być dużo ciekawszy przy niewiele wyższej cenie.

https://allegro.pl/oferta/podwojny-wentylator-lodowki-titan-9cm-kamper-8279917401

Tylko strasznie małe śmigiełka w obydwu. Przy podobnym wydatku do mojego raczej są dużo głośniejsze. Szkoda, że nie podają głośności pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, BUMERANG napisał:

Ten wydaje się być dużo ciekawszy przy niewiele wyższej cenie.

https://allegro.pl/oferta/podwojny-wentylator-lodowki-titan-9cm-kamper-8279917401

Tylko strasznie małe śmigiełka w obydwu. Przy podobnym wydatku do mojego raczej są dużo głośniejsze. Szkoda, że nie podają głośności pracy

w mnie na wiosce  jest dychę taniej jakby ktoś chciał :

https://www.kena.pl/pl/index.xhtml?productId=2995&catId=120

ale jak dla mnie sterownik z kablami na wierzchu godzi w poczucie estetyki , a chciałem mieć wszystko w jednym miejscu na panelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jarosław69 napisał:

Okolice strony 80-tej. Moja prowizorka i reanimowany trup lodówkowy przejechał  w ostatnie upały ponad 1000km i tydzień pobytu.

[...]  Było warto trochę się z nią pogimnastykować.

Specjalne podziękowania dla Kristofera za kibicowanie  - ps. prowizorka ma się mega dobrze. Odpala od dotyku za 1-szym razem !

Jarku! Nie pierwszy to raz w praktyce się okazuje, że tymczasowa "prowizorka" jest w stanie zastąpić, a nawet przetrwać dłużej, niż przewidziany w tym miejscu "oryginał".
Na ogół, takiego zachowania od "prowizorki" nie oczekujemy, ale jeśli dobrze się sprawdza i nie obserwujesz żadnych wad tego rozwiązania, to podobnie, jak Ty, również nie widzę powodu, aby to zmieniać. Najważniejsze, że lodówka ponownie działa i to zgodnie z Twoimi oczekiwaniami   :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, strus251 napisał:

Panowie, pamiętajcie że te wiatraki jako takie nie chłodzą radiatora a montuje się do wytworzenia ruchu powietrza między dolna a górna kratką. 

One nie muszą mieć jakiejś mega wydajności czy też nie musi być ich tam wiele sztuk.

Do wytworzenia cyrkulacji powietrza gdy ta zatrzyma się grawitacyjnie wystarczy jeden ;). Resztę roboty robi samo powietrze z radiatorem. 

Elementem oddającym ciepło jest radiator i trzeba mu tylko ruch powietrza zapewnić.

Możemy tam wsadzić i 6 wentylatorów wysokoobrotowych tylko i tak nie zwiększymy tym wydajności radiatora.

Myślę że nie ma co przesadzać. 

Jeżeli chodzi o moje rozwiązanie, to trzy wiatraki są tylko dlatego że mają mierną wydajność (5zeta z groszami za szt. więc cudów nie ma co oczekiwać) i idealnie pasują w górną kratkę wentylacyjną (całość mocowana na dwie trytytki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglądnąłem pod kratkę i hmmm... - powiedzcie mi, czy coś tu jest nie tak? Tak to ma/może wyglądać?:

20190709_194921.thumb.jpg.0ce40b9fd92190fed7fd8c35e6bd723b.jpg20190709_194908.thumb.jpg.0b9effc269256576fe119134b2f6e600.jpg

Zaniepokoiła mnie przerwa między żeberkami z prawej strony, sposób poprowadzenia przewodów i jakby nienaturalne wygięcie (sorry, ale jestem kompletnym lajkonikiem i się nie znam).

Ale poszperałem w internetach i znalazłem zdjęcia z podobnie ukształtowanymi plecami. Sprzęt - Dometic seria RM8500.

Średnica wewnętrzna w kratce to 15 cm, więc rzeczywiście wentylator  o śr. 14 cm najlepiej będzie zmieścić.

Zastanawiam się czy nie wykorzystać jakoś do montażu tego plastikowego dinksa co sterczy na dole - wiecie na co on jest? Jak by miał trzymać jakąś rurkę, czy cóś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.