Skocz do zawartości

Klimatyzacja - rewelacja


Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Gizbern napisał(a):

(...)

Zalety jak Fral FSC03 ale moc nieporównywalna czyli 9000BTU. To przeszło 3 x więcej niż FSC03 czy wspomniane wyżej spilty. Na tą chwilę zakładam że jedyne sensowne rozwiązanie w moim przypadku.

 

ja mam monoblok o wydajności 9000Btu/h i  w kamperze 7m daje radę w chorwackim słońcu schłodzić o 10 stopni poniżej temp zewnętrznej.

Pytanie czy jest aż taka potrzeba ?

 

WhatsApp Image 2023-02-27 at 13.47.03.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 436
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

5 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

ja mam monoblok o wydajności 9000Btu/h i  w kamperze 7m daje radę w chorwackim słońcu schłodzić o 10 stopni poniżej temp zewnętrznej.

Pytanie czy jest aż taka potrzeba ?

 

 

To taki odpowiednik Frala tylko nie możesz go zastosować na zewnątrz. U mnie to ma znaczenie bo nie mam garażu. Mógłbym wstawić go pod prysznic ale żona mówi że prysznic musi być dostępny. Swoją informacją potwierdzasz że da radę...Pewnie 6000Btu byłoby złotym środkiem ale niestety u Frala nie ma takiego typoszeregu...

Za to obniżenie o hipotetyczne 3C przy 300Btu zupełnie mnie nie zadawala...Czy jest przykładowe 32C czy 29C to już niewiele zmienia.  No jak by było 25-26 to już w miarę ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurier dostarczył Medion.

Opakowanie solidne , wykonanie  bardzo ładne i wygląd estetyczny

Po kilku minutach pracy temp powietrza na wylocie 8stC (niestety nie ma upałów żeby sprawdzić w takich warunkach) . Zmierzyłem pobór mocy , około 450W  a na tabliczce podane jest 560W , nie znam się na klimatyzacjach być może pobór mocy jest większy przy wyższej temp otoczenia (może ktoś się wypowie kto jest obeznany).

Zmierzyłem hałas wydobywający się stojąc 1m od agregatu , wyszło 61dB , wg info z tabliczki 63dB. I tu mam wątpliwości, wydaje mi się to zbyt głośne, nie miałem okazji usłyszeć podławkowej lub splitów Eurom/Mestic.

1 godzinę temu, Gizbern napisał(a):

Też trochę przeanalizowałem ten temat. Mój cel je taki... Stoję w szczycie sezonu na południu Europy (maks dwa tygodnie) i muszę zostawić psa w przyczepie bo idę na Termy ,baseny i takie tam... Pies musi zostać i tyle :)

Dla podławkowej czy stałej dachowej nie mam zapasu kg...temat zamknięty. Z dociążeniem holownika nie ma problemu. Tam mam zapas duży. To mam dwie opcje Monoblok (jak Fral)  lub Split  (Mestic,Eurom, Medion).

Jeżeli chodzi o split to montaż taki sobie. Dwie jednostki połączone +  jakieś uchwyty do okna. Widziałem filmik na youtube jak koleś to sam montuje. Miodu nie ma ale dobra jakoś przeżyje bo wiadomo że to kompromis. A teraz fakty. O ile wartości BTU dla Mestica i Euroma wydają się być realne (3050 i  i 2560) - oba przy masie około 20 kg.  to wartość dla Mediona 5000 BTU wydaj się być wzięta z kosmosu. Przecież to daje prawie dwa razy  większą sprawność (przy podobnych gabarytach). Biorąc pod uwagę że to urządzenie bardzo budżetowe i tańsze niż konkurencja, oraz brak jakichkolwiek miarodajnych testów dla tego urządzenia realnie daje nadzieje na poziom jak inni czyli 2560 -3050 BTU.

Jeżeli chodzi o Monoblok Fral FSC03 to ma podbne BTU jak splity czyli 2750. Stawiasz to na zewnątrz pod markizą żeby chronić przed deszczem i słońcem (chociaż akurat ten przypadek ma ip23). Wsadzasz rurę w okno i tyle. Hałas wyprowadzasz na zewnątrz (jego poziom jest podobny do tych dachowych także niewiele to zmienia jeżeli chodzi o sąsiadów). Montaż prosty niż splita także wydaje się to być sensowne.

ten pomysł wydawał mi się lepszy. Trafiłem na różne testy/filmy ale na końcu na Kapitana Przyczepę który niestety wykazał że chyba takie BTU to ciut za mało nawet na Vana. To chyba przyczepy 500 też nie ogarnie...

TakżeNo dobra to moc niestety trzeb podnieść żeby nie kupić sobie pseudo rozwiązania. Tu trafiłem na Frala z większą mocą:

https://www.fral.pl/dla-domu-i-biura/fral-super-cool-fsc09.1-wi-fi,p74,45.html

Zalety jak Fral FSC03 ale moc nieporównywalna czyli 9000BTU. To przeszło 3 x więcej niż FSC03 czy wspomniane wyżej spilty. Na tą chwilę zakładam że jedyne sensowne rozwiązanie w moim przypadku.

 

Wydaje mi się że wypuszczając Medion na rynek  DE ktoś to sprawdził. Mestic i Eurom to chińczyki z dobrym marketingiem. Ale jak wspominałem nie znam się na klimatyzacjach, podchodzę do tego jako totalny laik.

Fral o którym piszesz ma 384 W

Edytowane przez Dodi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dodi napisał(a):

Kurier dostarczył Medion.

Opakowanie solidne , wykonanie  bardzo ładne i wygląd estetyczny

Po kilku minutach pracy temp powietrza na wylocie 8stC (niestety nie ma upałów żeby sprawdzić w takich warunkach) . Zmierzyłem pobór mocy , około 450W  a na tabliczce podane jest 560W , nie znam się na klimatyzacjach być może pobór mocy jest większy przy wyższej temp otoczenia (może ktoś się wypowie kto jest obeznany).

Zmierzyłem hałas wydobywający się stoją 1m od agregatu , wyszło 61dB , wg info z tabliczki 63dB. I tu mam wątpliwości, wydaje mi się to zbyt głośne, nie miałem okazji usłyszeć podławkowej lub splitów Eurom/Mestic.

Wydaje mi się że wypuszczając Medion na rynek  DE ktoś to sprawdził. Mestic i Eurom to chińczyki z dobrym marketingiem. 

Odpal farelkę w najmniejszym pomieszczeniu jakie masz w domu. Innego pomysłu nie mam. Może gdzieś zbliżysz się do temperatury +30 w góre. Testowanie przy 21 C jakie masz w domu nic nie da....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gizbern napisał(a):

Odpal farelkę w najmniejszym pomieszczeniu jakie masz w domu. Innego pomysłu nie mam. Może gdzieś zbliżysz się do temperatury +30 w góre. Testowanie przy 21 C jakie masz w domu nic nie da....

tutaj testy na dziś wiele nie dadzą. Temperatura jednostki na zewnątrz też ma znaczenie na jej wydajność. Hałas i wibracje będą po założeniu na budkę, ale za to będzie chłodno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, maarec napisał(a):

tutaj testy na dziś wiele nie dadzą. Temperatura jednostki na zewnątrz też ma znaczenie na jej wydajność. Hałas i wibracje będą po założeniu na budkę, ale za to będzie chłodno :)

O testach wiem że wiele nie dadzą. Nie wiem czy chciałbym aby sąsiad na kempingu odpalił coś takiego ?. Chyba że jest to zupełnie inaczej odbierane  na dużej powierzchnii niż w zamkniętym pomieszczeniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Dodi napisał(a):

O testach wiem że wiele nie dadzą. Nie wiem czy chciałbym aby sąsiad na kempingu odpalił coś takiego ?. Chyba że jest to zupełnie inaczej odbierane  na dużej powierzchnii niż w zamkniętym pomieszczeniu 

Kilka razy widziałem tego typu sprzęt użyty na campingu, dramatu nie było. Zasada jest taka, że do 22-23 czyli do ciszy nocnej spokojnie może każda klima chodzić. Jest upał, nie ma prawa być z tym problemu. W nocy można już trafić na sąsiada, który będzie miał pretensje i klima pójdzie do wyłączenia. 

w tym momencie wygra ten, kto ma klimę praktycznie bezgłośną - czyli podłogowa truma compact (bez grzania) lub dachowy dometic z inverterem - pod 15.000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, maarec napisał(a):

Kilka razy widziałem tego typu sprzęt użyty na campingu, dramatu nie było. Zasada jest taka, że do 22-23 czyli do ciszy nocnej spokojnie może każda klima chodzić. Jest upał, nie ma prawa być z tym problemu. W nocy można już trafić na sąsiada, który będzie miał pretensje i klima pójdzie do wyłączenia. 

w tym momencie wygra ten, kto ma klimę praktycznie bezgłośną - czyli podłogowa truma compact (bez grzania) lub dachowy dometic z inverterem - pod 15.000zł.

Truma comfort (z grzaniem )robi większy hałas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej nie popadajmy w jakieś skrajności, że cicha to musi być dometic z inverterem. Moja truma dachowa jest bardzo cicha na zewnątrz, a zwracam bardzo na to uwagę po podłogowej która była b.głosna. W nocy Truma według mnie jest praktycznie niesłyszalna (albo ledwo słyszalna) nie mam żadnego stresu że chodzi i komuś może przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Voku napisał(a):

Ej nie popadajmy w jakieś skrajności, że cicha to musi być dometic z inverterem. Moja truma dachowa jest bardzo cicha na zewnątrz, a zwracam bardzo na to uwagę po podłogowej która była b.głosna. W nocy Truma według mnie jest praktycznie niesłyszalna (albo ledwo słyszalna) nie mam żadnego stresu że chodzi i komuś może przeszkadzać.

Wiadomo  że nie ma co popadać w paranoje ale z tym że Truma jest nie słyszalna to bym polemizował . W nocy  słychać ją z jakieś 50 metrów.

Natomiast ten Dometic inverterowy to faktycznie można powiedzieć że jest nie słyszalny ( słychać go z kilku  metrów) .

Generalnie w Cro czy IT jak są upalne noce to każdy kto ma klimę to używa bez względu jaką ma i jeszcze się nie spotkałem żeby ktoś  miał o to pretensje :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z tym hałasem... mnie bardziej irytuje puszczana głośna muza i ujadajace czworonogi...

Ew. gorzej jest, jak po 16h jazdy, na przelotówce w trasie do Cro, stanie się zestawem na jedynym wolnym miejscu obok Tira chłodni... ;-)

Taką klimę długo się pamięta... a kierowca chłodni Polak spokojnie się wyspał i z szelmowskim uśmiechem udawał zdziwionego jak od 6 rano łaziłem wkoło zestawu aby zabić czas i poczekać aż reszta ekipy wstanie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, patriks napisał(a):

Ew. gorzej jest, jak po 16h jazdy, na przelotówce w trasie do Cro, stanie się zestawem na jedynym wolnym miejscu obok Tira chłodni... ;-)

Dokładnie, czasem dla chłodni są wydzielone miejsca i trzeba się pilnować aby w takim nie stanąć w nocy, kiedyś się tak wpakowałem bo nie sprawdziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Suzu4x4 napisał(a):

ja mam monoblok o wydajności 9000Btu/h i  w kamperze 7m daje radę w chorwackim słońcu schłodzić o 10 stopni poniżej temp zewnętrznej.

Pytanie czy jest aż taka potrzeba ?

U mnie minionego lata w Albanii sprawdził się klimatyzator z OBI 7000btu. Kamper alkowa 6,5m. Zamontowałem go tak że obiegi były od siebie oddzielone (dorobiłem adapter do okna). Na najwyższym biegu faktycznie hałasował dokuczliwie ale po wstępnym zbiciu temperatury termostat obniżał prędkość i już poziom hałasu był akceptowalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dodi napisał(a):

Truma comfort (z grzaniem )robi większy hałas?

Połowę głośniej. Mocniejsza sprężarka chyba tam jest.

4 godziny temu, Voku napisał(a):

Ej nie popadajmy w jakieś skrajności, że cicha to musi być dometic z inverterem. Moja truma dachowa jest bardzo cicha na zewnątrz, a zwracam bardzo na to uwagę po podłogowej która była b.głosna. W nocy Truma według mnie jest praktycznie niesłyszalna (albo ledwo słyszalna) nie mam żadnego stresu że chodzi i komuś może przeszkadzać.

Miałem dometica i był stosunkowo cichy. Szczególnie po dachowej klimaco. 

Np nowy model trumy ostatnio słyszałem z 50-70m. Totalny niewypał. 

Screenshot_20230227_204930_Samsung Internet.jpg

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.