Skocz do zawartości

Klimatyzacja - rewelacja


Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, Marcino81 napisał(a):

Witam, jako że w zakupionej przyczepie jest Truma Saphir Comfort, pozwolę sobie o pytanie do użytkowników, gdzie, jak i kiedy sprawdzić, uzupełnić czynnik chłodzący, a może coś jeszcze tak aby przygotować do sezonu? Filtry znalazłem ;)

Wg mnie zmierz temperaturę na wylocie , jeśli jest OK to nie ingeruj w układ klimatyzacji. Poszukaj też serwis Truma w Krakowie , udzielą fachowej porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 436
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Warto wyczyścić i zdezynfekować wymienniki i wentylatory (o ile jest do nich dostęp).

Jeżeli temperatury są odpowiednie - nie kontroluje się czynnika... to nie klimatyzacja samochodowa, a monoblok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ponieważ na forum przewija się trochę tematów odnośnie klimatyzatorów które można postawić na zewnątrz i dmuchać zimnym do środka przyczepy, ale brakuje konkretów (przynajmniej ja nie znalazłem) to podzielę się spostrzeżeniami

Użytkuje właśnie FRAL FSC09.1

https://www.fral.pl/dla-domu-i-biura/fral-super-cool-fsc09.1-wi-fi,p74,45.html

I sprzęt daje radę ?

Przyczepa nieduża 430, ale temperatury odpowiednie do testów, 33-34' i przyczepą prawie cały czas w słońcu

Klima odpalona po południu, po 4-5h wewnątrz jest 23-24' a cały czas się ktoś kręci i otwiera drzwi

Powietrze w rurze wylotowej do przyczepy ma od 18-15' w zależności od temp na zewnątrz 

Więc można powiedzieć że do naszej przyczepy wydajność jest wystarczająca, a mniejszy model mógłby być za słaby

Klima stoi pod markizą, rura wpuszczona przez okno kuchenne dokładnie na środku przyczepy

Mieści się idealnie w bagażniku samochodu - w mniejszym aucie może być problem (np kompakt HB)

Wady. Na pewno hałas, hałasuje na zewnątrz mocno, przeszkadza gdy się przy niej siedzi, z ok 10m już nie słychać, więc sąsiadom nie powinna przeszkadzać. W środku też szumi, do spania średnio, dlatego na noc wyłączamy, czyli do 22-23h chłodzimy wnętrze, potem już na zewnątrz też temp spada do 24-26' i jakoś do rana można spać komfortowo (chyba że ktoś musi mieć 18')

Zdjęć nie robiłem, bo w sumie nie ma czego ;)

Jakby ktoś miał pytania to pytać 

Ten model ma możliwość podpięcia modułu z czujnikiem temp, czyli urządzenie jest na zewnątrz, a czujnik temp i pilota mamy wewnątrz przyczepy

Prądu na kempingach sama nie wywala, choć włączenie dodatkowo czajnika 1200W już tak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2023 o 08:10, Witetom napisał(a):

Witam, właśnie odpaliłem MD37426 Medion przyczepa 4m i wymiata.

IMG_20230708_125421.jpg

IMG_20230708_125530.jpg

Możesz coś więcej opisać jak to działa co i jak 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.07.2023 o 14:33, Ventyl napisał(a):

Możesz coś więcej opisać jak to działa co i jak 

Typowa klima z kompresorem/sprężarką na zewnątrz skraplacz z sprężarką wewnątrz parownik z nadmuchem. Deklarowana wydajność 5000BTU i wydaje się wartością rzeczywistą. Ruchoma żaluzja, regulowana prędkość wentylatora, wbudowane sterowanie wifi, tryb nocny itp. czyli jak każda normalna pełnowartościowa klima. Wykonanie ok, stelaż do zamocownia w oknie jak na zdjęciu, elastyczne połączenie jednostek pobór max. Ok. 500WATT czyli spoko. Wada trzeba montować nie na stałe. Zaleta 1500PLN a nie np. 8000PLN jak dachowa.

W dniu 14.07.2023 o 18:42, Witetom napisał(a):

Typowa klima z kompresorem/sprężarką na zewnątrz skraplacz z sprężarką wewnątrz parownik z nadmuchem. Deklarowana wydajność 5000BTU i wydaje się wartością rzeczywistą. Ruchoma żaluzja, regulowana prędkość wentylatora, wbudowane sterowanie wifi, tryb nocny itp. czyli jak każda normalna pełnowartościowa klima. Wykonanie ok. stelarz do zamocownia w oknie jak na zdjęciu, elastyczne połączenie jednostek pobór max. Ok. 500WATT czyli spoko. Wada trzeba montować nie na stałe. Zaleta 1500PLN a nie np. 8000PLN jak dachowa.

A zapomniałem były dostępne w Niemczech w ALDI ja kupiłem z odsprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jacek00

kiedyś dyskutowaliśmy o Medion split i miałem napisać jak się sprawdziła.

Montaż szybki i prosty duży minus ze nie da sie zamknąć okna nawet na rozszczelnieniu .W środku jednostka pracuje cicho ale na zewnątrz jest dosyć spory szum wentylatora , w dzień jest ok kiedy wokoło jest gwar ale w nocy już bym jej już nie używał bo może przeszkadzać sąsiadom.

Używałem jej w Chorwacji , parcela w pełnym słońcu, max Temperatura w cieniu 35-36st C, klima uruchamiana o 9 rano do 22 pracowała nonstop. Wewnątrz przyczepy temp. 27-28stC , po godzinie 17 kiedy słońce było nisko coraz chłodniej w środku na wieczór można osiągnąć 20-21st. Myślę że jeśli parcela byłaby zacieniona wyniki byłby lepsze.

Ta temperatura może wydawać się wysoka ale wierz mi jest wystarczająca aby komfortowo przebywać w razie konieczności  w przyczepie i co ważne wieczorem buda nie jest nagrzana. Co bardzo istotne powietrze wewnątrz jest osuszone i jest komfortowe.

Jak dla mnie zakup bardzo OK, sprawdziła się w naprawdę ciężkich warunkach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Dodi napisał(a):

@jacek00

kiedyś dyskutowaliśmy o Medion split i miałem napisać jak się sprawdziła.

Montaż szybki i prosty duży minus ze nie da sie zamknąć okna nawet na rozszczelnieniu .W środku jednostka pracuje cicho ale na zewnątrz jest dosyć spory szum wentylatora , w dzień jest ok kiedy wokoło jest gwar ale w nocy już bym jej już nie używał bo może przeszkadzać sąsiadom.

Używałem jej w Chorwacji , parcela w pełnym słońcu, max Temperatura w cieniu 35-36st C, klima uruchamiana o 9 rano do 22 pracowała nonstop. Wewnątrz przyczepy temp. 27-28stC , po godzinie 17 kiedy słońce było nisko coraz chłodniej w środku na wieczór można osiągnąć 20-21st. Myślę że jeśli parcela byłaby zacieniona wyniki byłby lepsze.

Ta temperatura może wydawać się wysoka ale wierz mi jest wystarczająca aby komfortowo przebywać w razie konieczności  w przyczepie i co ważne wieczorem buda nie jest nagrzana. Co bardzo istotne powietrze wewnątrz jest osuszone i jest komfortowe.

Jak dla mnie zakup bardzo OK, sprawdziła się w naprawdę ciężkich warunkach 

Jak okno zamknąłem, wystarczyło ułożyć elastyczne przewody połączeniowe. W miejscu gdzie przechodzą wiadomo wystąpiło ugięcie uszczelki o zamki obok na mikrouchył pozostałe w pełni dociągnięte tak, że w sumie prawie szczelnie. Szyba trochę dię nadała ale jest ok. Ja mam małą przyczepę 4m więc daje radę bez żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Dodi napisał(a):

Używałem jej w Chorwacji , parcela w pełnym słońcu, max Temperatura w cieniu 35-36st C, klima uruchamiana o 9 rano do 22 pracowała nonstop. Wewnątrz przyczepy temp. 27-28stC , po godzinie 17 kiedy słońce było nisko coraz chłodniej w środku na wieczór można osiągnąć 20-21st. Myślę że jeśli parcela byłaby zacieniona wyniki byłby lepsze.

Dodam

Według laryngologów klima nie powinna schładzać niżej niż 4stopnie w dół w porównaniu do zewnątrz...uznaje się za taki max 8stopni.

Przy upałach powyżej 30stopni ważniejszym czynnikiem klimy jest osuszenie powietrza.

Sam mam w domu klimę ustawioną na 26stopni i sobie tak z minimalnym obciążeniem pyrka 24h na dobę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Misio napisał(a):

Dodam

Według laryngologów klima nie powinna schładzać niżej niż 4stopnie w dół w porównaniu do zewnątrz...uznaje się za taki max 8stopni.

Przy upałach powyżej 30stopni ważniejszym czynnikiem klimy jest osuszenie powietrza.

Sam mam w domu klimę ustawioną na 26stopni i sobie tak z minimalnym obciążeniem pyrka 24h na dobę...

Dokładnie tak jest jak piszesz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2023 o 22:14, konrad_b napisał(a):

Ponieważ na forum przewija się trochę tematów odnośnie klimatyzatorów które można postawić na zewnątrz i dmuchać zimnym do środka przyczepy, ale brakuje konkretów (przynajmniej ja nie znalazłem) to podzielę się spostrzeżeniami

Użytkuje właśnie FRAL FSC09.1

https://www.fral.pl/dla-domu-i-biura/fral-super-cool-fsc09.1-wi-fi,p74,45.html

I sprzęt daje radę ?

Przyczepa nieduża 430, ale temperatury odpowiednie do testów, 33-34' i przyczepą prawie cały czas w słońcu

Klima odpalona po południu, po 4-5h wewnątrz jest 23-24' a cały czas się ktoś kręci i otwiera drzwi

Powietrze w rurze wylotowej do przyczepy ma od 18-15' w zależności od temp na zewnątrz 

Więc można powiedzieć że do naszej przyczepy wydajność jest wystarczająca, a mniejszy model mógłby być za słaby

Klima stoi pod markizą, rura wpuszczona przez okno kuchenne dokładnie na środku przyczepy

Mieści się idealnie w bagażniku samochodu - w mniejszym aucie może być problem (np kompakt HB)

Wady. Na pewno hałas, hałasuje na zewnątrz mocno, przeszkadza gdy się przy niej siedzi, z ok 10m już nie słychać, więc sąsiadom nie powinna przeszkadzać. W środku też szumi, do spania średnio, dlatego na noc wyłączamy, czyli do 22-23h chłodzimy wnętrze, potem już na zewnątrz też temp spada do 24-26' i jakoś do rana można spać komfortowo (chyba że ktoś musi mieć 18')

Zdjęć nie robiłem, bo w sumie nie ma czego ;)

Jakby ktoś miał pytania to pytać 

Ten model ma możliwość podpięcia modułu z czujnikiem temp, czyli urządzenie jest na zewnątrz, a czujnik temp i pilota mamy wewnątrz przyczepy

Prądu na kempingach sama nie wywala, choć włączenie dodatkowo czajnika 1200W już tak ;)

Ja przetestowałem mniejszego frala FSC 03 w większej przyczepie niż twoja(500). Przy temperaturach 33C ogarniała 26C. Montaż taki sam jak ty. Muszę tylko rurę drugą kupić żeby ciepłe powietrze kierować pod przyczepę a nie na ludzi:-). Nigdy nie wywaliła korków. Kupiłem na testy i zostaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2023 o 09:04, Misio napisał(a):

Dodam

Według laryngologów klima nie powinna schładzać niżej niż 4stopnie w dół w porównaniu do zewnątrz...uznaje się za taki max 8stopni.

Przy upałach powyżej 30stopni ważniejszym czynnikiem klimy jest osuszenie powietrza.

Sam mam w domu klimę ustawioną na 26stopni i sobie tak z minimalnym obciążeniem pyrka 24h na dobę...

W sypialni mam na 19*  i nie wyobrażam sobie inaczej. Żyję i wysypiam się bardzo dobrze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dwa tygodnie używałem w HR przenośny klimatyzator firmy Tormel

Rura wystawiona za boczne okno od strony przedsionka (przedłużona tak by dmuchało pod przyczepe) 

Z 30 paru stopni schładzał przyczepę do 21 bez problemu.

Jedyny minus w nocy trochę głośny ale szło spac przy nim.

Wiadomo że jak go się wyłączy po czasie zrobi się duszno w przyczepie i ciepło 

Jeden wniosek i porada Nie ma co szaleć z kupowanie czegoś za 2 tysiące czy więcej

W zupełności klimatyzator za około tysiak z leroy czy lidla wystarczy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.