Skocz do zawartości

Klimatyzacja - rewelacja


Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, Maciek_No napisał(a):

Drodzy! Jestem na etapie zakupu / montażu klimatyzacji do przyczepy Hobby 560 UKF. Po przeczytaniu wielu postów zdecydowałem się na klimę podławkową. Zastanawiam się nad dwoma konkretnymi modelami> Dometic Freshwell oraz Truma Compact.

Ale masz świadomość wad takich klimatyzacji? Największą jest konieczność rozprowadzenia rur po całej przyczepie i wyprowadzenie wylotów pod sufitem? 

44 minuty temu, Maciek_No napisał(a):

Cenowo wypadają mniej więcej tak samo, natomiast Truma jest mniejsza i przez to ma mniejszy pobór mocy i generuje ponoć mniej hałasu. Oczywiście jest przez to mniej efektywna. 

I nie ma funkcji grzania. Więc trudno ją porównywać do Dometica, który to jest odpowiednikiem Trumy Saphir Comfort.

44 minuty temu, Maciek_No napisał(a):

Pytania do Szanownego Grona

1) gdzie umieścić klimatyzator? Myślałem pod piętrowym łóżkiem z przodu z lewej strony, ale po lewej stronie między sypialnią a częścią dzienną jest łazienka - nie chciałbym przechodzić rurami od klimy przez ściany łazienki

Jeśli nie chcesz przechodzić przez ścianki to jak zamierzasz wyprowadzić rury do podkowy? 

44 minuty temu, Maciek_No napisał(a):

Druga alternatywa to pod kanapą po lewej stronie przyczepy - tu z kolei minusem jest konieczność prowadzenia rury z zimnym powietrzem przez całą długość przyczepy do części sypialnej ( to właśnie na wychłodzeniu tej części przyczepy najbardziej mi zależy). Czy nie spowoduje to że powietrze wychodząc "rury" w sypialni będzie już gorące?

Spowoduje, efektywność oczywiście spadnie. Może nie będzie ono gorące, ale na pewno cieplejsze niż na wylocie.

44 minuty temu, Maciek_No napisał(a):

3) nie mam doświadczenia w zwiedzaniu południa Europy. Czy zdaża się że na kempingach we Włoszech czy Chorwacji są zabezpieczenia prądowe aby nie podłączać klimy? Pobór Trumy to 2,8A przy mocy 1800W natomiast Dometic to aż 4,8A, moc 2700W.

Dometic ma pobór mocy rzędu 4,8A ale w przypadku funkcji grzania. Przy chłodzeniu jest to maksymalny pobór na poziomie 4,3A. I przy maksymalnie pracującej klimatyzacji. 

44 minuty temu, Maciek_No napisał(a):

 

Czy może mieć to realne znaczenie w kontekście użytkowania (tzn Trumę dałoby się włączyć natomiast Dometica już nie?) czy jeśli są zastosorwane tego typu zabezpieczenia to np do 2A lub do 6A?

Ja mam wprawdzie klimę dachową, a dokładnie model Dometic Freshjet 2200 i jeszcze mi się nie zdażyło aby miał problemy nawet przy zabezpieczeniu 6A. Natomiast jak jest podłączonych za dużo urządzeń to wyłączam bojler ciepłej wody i styka. 
 

@jacekzoo możesz się wypowiedzieć jak to jest z tą klimą w upały i jak hałasuje ;) 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 436
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Już jestem ?

 

co do wydajności, nie wyobrażam sobie teraz bez klimy, w największe upały dawała radę, jednak nie schładza tak jak dachowa. Z rur nie leci lodowate powietrze jak z klimy w aucie, a takie mocno letnie. Kiedyś bawiłem się w pomiary to 10-12st. Włączałem rano jak jeszcze słońce tak nie ,,dawało,, i cały dzień chodziła na full, kompresor się nie wyłączał. 
 

bardzo dużo w wydajności zmieniło jak wyciąłem kratkę w obudowie łóżka, wcześniej dużo gorzej chłodziła. Na pierwszym wyjeździe podnosiłem materac w ciągu dnia. 
 

co do zabezpieczeń, ani razu nie trafiłem tak, że klima wywalała zabezpieczenie, czasami jedynie musiałem wyłączyć jak włączałem czajnik albo indukcje, wtedy wywalało

 

cały opis montażu, wszystkich plusów i minusów masz w tym wątku

 

 

wyloty musisz mieć przy suficie, wtedy to działa. Z tego co pamiętam to chyba @dudek_t miał wypuszczone przy podłodze i średnio to działało, przy podłodze zima a przy suficie sauna


p.s. Jakbym miał wybór to wziąłbym dachową, ale jak przeczytasz w moim wątku u mnie w budzie nie było to możliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za podpowiedzi..

Jeżeli chodzi o klimę dachową to obawiam się paru aspektów>

1) gorszego rozprowadzenia chłodu - czy nie będzie tak że w środkowej części przyczepy będzie zimno, natomiast w części sypialnej czy też przy podkowie gorąco?

2) większego hałasu na zewnątrz i wewnątrz

3) odkształcenia dachu pod wpływem ciężaru

4) mam 196cm wzrostu, nie wiem czy będę walił głową czy tylko wycierał łysinkę o elementy klimty we wnętrzu.

Oczywiście na serio obawiam się pktów 1-3. 

Do tej pory zjeździliśmy całą Skandynawię wzdłuż i wszerz, w zeszłe lato przekierowaliśmy się na południe. Dojechaliśmy tylko do Węgier, ale temperatura 34 stopnie o 23 w przyczepie i 36 na zewnątrz uświadomiła mi konieczność doposażenia przyczepy w klimę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) ma dyfuzor na 4 strony i dosyć dobrze rozprowadza, jak dasz w centralnej części budy to będzie ok

2) z tego co wiem dachowe są cichsze

3) nie Ty pierwszy byś montował, jakoś te dachy wytrzymują

4) dyfuzor nie jest jakis odstający, @jacek00 musiałby się wypowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Maciek_No napisał(a):

Dziękuję Panowie za podpowiedzi..

Jeżeli chodzi o klimę dachową to obawiam się paru aspektów>

1) gorszego rozprowadzenia chłodu - czy nie będzie tak że w środkowej części przyczepy będzie zimno, natomiast w części sypialnej czy też przy podkowie gorąco?

2) większego hałasu na zewnątrz i wewnątrz

3) odkształcenia dachu pod wpływem ciężaru

Założyłem klimę dachową do małej Adrii Avivy 400 PS i bardzo dobrze schładza wnętrze, a dach jeszcze się nie zapadł hehe. Hałas oczywiście jakiś tam jest, ale najlepiej jakbyś sprawdził to osobiście w czyjejś przyczepie i wtedy zdecydował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2023 o 13:42, Maciek_No napisał(a):

Drodzy! Jestem na etapie zakupu / montażu klimatyzacji do przyczepy Hobby 560 UKF. Po przeczytaniu wielu postów zdecydowałem się na klimę podławkową. Zastanawiam się nad dwoma konkretnymi modelami> Dometic Freshwell oraz Truma Compact. Cenowo wypadają mniej więcej tak samo, natomiast Truma jest mniejsza i przez to ma mniejszy pobór mocy i generuje ponoć mniej hałasu. Oczywiście jest przez to mniej efektywna. 

Pytania do Szanownego Grona

1) gdzie umieścić klimatyzator? Myślałem pod piętrowym łóżkiem z przodu z lewej strony, ale po lewej stronie między sypialnią a częścią dzienną jest łazienka - nie chciałbym przechodzić rurami od klimy przez ściany łazienki

Druga alternatywa to pod kanapą po lewej stronie przyczepy - tu z kolei minusem jest konieczność prowadzenia rury z zimnym powietrzem przez całą długość przyczepy do części sypialnej ( to właśnie na wychłodzeniu tej części przyczepy najbardziej mi zależy). Czy nie spowoduje to że powietrze wychodząc "rury" w sypialni będzie już gorące?

2) czy saphir compact rzeczywiście jest znacznie cichszy od Dometica Freshwell 3000? Inaczej mówiąc czy ta różnica hałasu kompensuje niższą efektywność? Niestety nie udało mi się znaleźć danych technicznych zawierających info ile DB generuje dana klimatyzacja .   

3) nie mam doświadczenia w zwiedzaniu południa Europy. Czy zdaża się że na kempingach we Włoszech czy Chorwacji są zabezpieczenia prądowe aby nie podłączać klimy? Pobór Trumy to 2,8A przy mocy 1800W natomiast Dometic to aż 4,8A, moc 2700W. Czy może mieć to realne znaczenie w kontekście użytkowania (tzn Trumę dałoby się włączyć natomiast Dometica już nie?) czy jeśli są zastosorwane tego typu zabezpieczenia to np do 2A lub do 6A?

 

Za wszelkie podpowiedzi i wskazówki będę wdzięczny. 

 

UKF.jpg

Też chce założyć klimatyzacje , dachowej nie chce bo nie chce dziurawić dachu, waży 36kg, dodatkowy ciężar na dachu ponoć wpływa na prowadzenie zestawu. Mój wybór to podławkowa , ciężar niżej i  mniejszy -Truma Saphir Compact (20kg) lub Comfort która ma dodatkową funkcje grzania  (23 kg , większa).nie przeraża mnie montaż, znalazłem już dobre rozwiązanie na przeprowadzenie kanałów, dodatkowe wygłuszenie (wygrzebałem info na forach niemieckich )Minusem wg mnie to wycięcie czterech dziur w podłodze . Klime dachową można zdjąć przed sprzedażą przyczepy i włożyć okno dachowe , przy podławkowej niestety zostałyby spore dziury .

 

Może ktoś z Was ma Saphir Comfort (z grzaniem) I opisze jak skuteczne jest grzanie i czy sama klimatyzacja hałasuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Panowie po ponownej lekturze...znowu wiem że nic nie wiem :)

a tak poważniej, po ponownym przeczytaniu kilkudziesięciu postów skłaniam się w stronę opcji dachowej. Koronny argument to prowadzenie rur w środku z wylotem / wlotem od góry.

Przejrzałem na szybko ceny klimatyzatorów i rzucił mi się w oczy klimatyzator Webasto Cool Top Trail 20 i 24. (Moc 2000 i 2400). Mam ogrzewanie postojowe w aucie Webasto i złego słowa nie mogę na nie powiedzieć.  Cenowo wypada korzystnie (około 7,5k) w stosunku do trumy czy dometica. Czy macie jakieś negatywne doświadczenia z Webasto?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciek_No napisał(a):

A ja Panowie po ponownej lekturze...znowu wiem że nic nie wiem :)

a tak poważniej, po ponownym przeczytaniu kilkudziesięciu postów skłaniam się w stronę opcji dachowej. Koronny argument to prowadzenie rur w środku z wylotem / wlotem od góry.

Przejrzałem na szybko ceny klimatyzatorów i rzucił mi się w oczy klimatyzator Webasto Cool Top Trail 20 i 24. (Moc 2000 i 2400). Mam ogrzewanie postojowe w aucie Webasto i złego słowa nie mogę na nie powiedzieć.  Cenowo wypada korzystnie (około 7,5k) w stosunku do trumy czy dometica. Czy macie jakieś negatywne doświadczenia z Webasto?

 

 

Z drugiej strony należy się zastanowić czy jest sens ładować tyle kasy i kg na dach jeśli korzystamy mało,w ciagu roku? Czy jest sens zakładać jeśli skorzystamy z niej 7-14 dni w ciagu roku ? 

w przypadku podławkowej spoko jest to że łatwo ją wyciągnąć kiedy nie ma potrzeby (3 węże, opaska i wtyczka z kontaktu)

 

zupełnie inna opcja to klima za 800zł w monobloku. Tylko nie wiem czy są wersje gdzie ona stoi na na zewnątrz a rurą leci zimne  powietrze do środka . Chłopaki tu na forum pokazali że maja takie i zbierają je na na „gorące” wyjazdy 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Panowie po ponownej lekturze...znowu wiem że nic nie wiem
a tak poważniej, po ponownym przeczytaniu kilkudziesięciu postów skłaniam się w stronę opcji dachowej. Koronny argument to prowadzenie rur w środku z wylotem / wlotem od góry.
Przejrzałem na szybko ceny klimatyzatorów i rzucił mi się w oczy klimatyzator Webasto Cool Top Trail 20 i 24. (Moc 2000 i 2400). Mam ogrzewanie postojowe w aucie Webasto i złego słowa nie mogę na nie powiedzieć.  Cenowo wypada korzystnie (około 7,5k) w stosunku do trumy czy dometica. Czy macie jakieś negatywne doświadczenia z Webasto?

 
[mention=33699]Eastnomad[/mention] ma klimę Webasto u siebie. Poszukaj jego opinii na forum, a może i on sam się odezwie i coś Ci napisze


Z drugiej strony należy się zastanowić czy jest sens ładować tyle kasy i kg na dach jeśli korzystamy mało,w ciagu roku? Czy jest sens zakładać jeśli skorzystamy z niej 7-14 dni w ciagu roku ? 


Ja korzystam kilkadziesiąt dni w roku. W samych okresach cieplejszych klima często pracuje od rana. A jak jest chłodniej to włączam tryb grzania. Klimy w zasadzie używam przez cały sezon od marca/kwietnia do października/listopada.

Natomiast jak ktoś korzysta z budy przez 7-14 dni w roku to niema sensu montować klimy, bo wtedy to faktycznie jest fanaberia.


w przypadku podławkowej spoko jest to że łatwo ją wyciągnąć kiedy nie ma potrzeby (3 węże, opaska i wtyczka z kontaktu)


Nie słyszałem aby ktoś demontował podłogowke. A mam znajomych, którzy mają takową i zamiast demontować to używają jej podobnie jak ja dachowej.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacekzoo napisał(a):

I zostają dwie duże dziury w podłodze ?‍♂️

Które jak ktoś bardzo chce bez kłopotu "zaślepi", co było by prostsze niż sam demontaż klimatyzatora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jacek00 napisał(a):

[mention=33699]Eastnomad[/mention] ma klimę Webasto u siebie. Poszukaj jego opinii na forum, a może i on sam się odezwie i coś Ci napisze




Ja korzystam kilkadziesiąt dni w roku. W samych okresach cieplejszych klima często pracuje od rana. A jak jest chłodniej to włączam tryb grzania. Klimy w zasadzie używam przez cały sezon od marca/kwietnia do października/listopada.

Natomiast jak ktoś korzysta z budy przez 7-14 dni w roku to niema sensu montować klimy, bo wtedy to faktycznie jest fanaberia.



Nie słyszałem aby ktoś demontował podłogowke. A mam znajomych, którzy mają takową i zamiast demontować to używają jej podobnie jak ja dachowej.


 

Masz dachową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Dzisiaj będę rozmawiał ze swoim fachowcem, rodzaj i rozmiar klimy będę musiał dobrać do możliwości montażu na dachu.  Najchętniej nie traciłbym okna dachowego..
No u Ciebie klimę dachowa najlepiej byłoby zamontować na wysokości kuchni, tak po środku przyczepy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.