Skocz do zawartości

Klimatyzacja - rewelacja


Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Potwierdzam. Truma Saphir Comfort nie powala wydajnością jeśli nie ma wyprowadzeń od sufit bo np. układ przyczepy nie pozwala. Mam taką bo kupiłem razem z budą, ale gdybym miał montować sam, to tylko dachową. U mnie są dwa nadmuchy przy podłodze i mrozi kostki, a u góry człowiekowi para uszami ulatuje. Dorobiłem trzeci nawiew pod sufit i jest ciut lepiej, ale dupy nie urywa. 

Jakbyś sprzedawał to daj znać ?

8 minut temu, Voku napisał(a):

To może ogarnie, mojej Hobby 560 Podłogowa Dometic HB 2500 nie dawała rady.
Ogólnie doradził bym jak pisałem dachową nie zajmuje miejsca, nie trzeba dziurawić podłogi, nie ma zabawy z rurami i jest cholernie wydajna i przede wszystkich cicha na zewnątrz . Kampera 7,5m schładza z palcem w nosie w Greckim słońcu. Ale kto co tam lubi. 

Całe lata jeździłem bez klimy i dało się żyć. Dla mnie męczące jest spanie w zaduchu i upale, u nas w dzień sporadycznie przebywa się w przyczepie (lato).Kupiłem splita (Medion) jest 2x wydajniejszy niż Eurom , napewno lepiej z nim niż bez niego. Jak będzie słabo albo jak trafi się skrzynka w dobrej cenie to zmienię.

Ty miałeś sporą przyczepę,wielki plus w niej to miałeś kabinę prysznicową.

Edytowane przez Dodi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 436
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

5 godzin temu, Gizbern napisał(a):

Z tego co Mandrol napisał to po calym dniu chłodzenia wynik był taki że przy 31C na zewnątrz miał 30C w środku. Nawet jeżeli jego przyczepa kubaturowo jest 30% większa niż moja to jaki efekt mogę się spodziewać. Że będę miał...29C? I tak psa nie zostawię czyli nie spełnia swojej funkcji...dziękuję ale nie chcę wozić pudła które i tak nie spełni swojej funkcji

Źle myślisz. Przy 30st miał 29, ale bez klimy przy 30st w słońcu miałby w budzie z 40 albo 45

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jacekzoo napisał(a):

Źle myślisz. Przy 30st miał 29, ale bez klimy przy 30st w słońcu miałby z 40 albo 45

Naczytałem się opinii o tej klimatyzacji split  Eurom, dużo jest info pod filmami na yt, piszą o użytkowaniu w temp 30-35st , obniża o 6-8st w stosunku do temp.zew. Mestic jest trochę wydajniejsza a Medion 2x wydajniejszy od Eurom wg.specyfikacji. Medion i Mestic mają inny czynnik chłodniczy (propan). Split ma napewno przewagę nad monoblokiem że pracuje w obiegu zamkniętym powietrza (o ile dobrze rozumiem zasadę monobloku)
Ale należy uznać że 100% skuteczności ma dachowa lub podławkowa. Split poprawi sytuacje , dodatkowo inaczej odczuwa się temperaturę ponieważ osusza powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, jacekzoo napisał(a):

Źle myślisz. Przy 30st miał 29, ale bez klimy przy 30st w słońcu miałby w budzie z 40 albo 45

Chyba jednak dobrze myślę... przy 30C będę miał 29C :) Ale świadomy jestem tego że jednak bez klimy może być jeszcze gorzej..

Chociaż w oparciu o to Co Dodi napisał to powinienem raczej spodziewać się temperatury 22-24C. Tylko jakoś średnio w to wierzę.

Edytowane przez Gizbern (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Dodi napisał(a):

Naczytałem się opinii o tej klimatyzacji split  Eurom, dużo jest info pod filmami na yt, piszą o użytkowaniu w temp 30-35st , obniża o 6-8st w stosunku do temp.zew. Mestic jest trochę wydajniejsza a Medion 2x wydajniejszy od Eurom wg.specyfikacji. Medion i Mestic mają inny czynnik chłodniczy (propan). Split ma napewno przewagę nad monoblokiem że pracuje w obiegu zamkniętym powietrza (o ile dobrze rozumiem zasadę monobloku)
Ale należy uznać że 100% skuteczności ma dachowa lub podławkowa. Split poprawi sytuacje , dodatkowo inaczej odczuwa się temperaturę ponieważ osusza powietrze.

Ty tak serio wierzysz ma sprawność 2x większą niż konkurencja? To jest produkt nieznanego pochodzenia na którym znaczek może dać każda firma jaka chce. Jakby to faktycznie miało takie parametry to już dawno byłby tam znaczek jakiegoś rozpoznawalnego producenta.

A co masz na myśli że monoblok pracuje w obiegu zamkniętym? Chciałbym zrozumieć tą przewagę...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Gizbern napisał(a):

Ty tak serio wierzysz ma sprawność 2x większą niż konkurencja? To jest produkt nieznanego pochodzenia na którym znaczek może dać każda firma jaka chce. Jakby to faktycznie miało takie parametry to już dawno byłby tam znaczek jakiegoś rozpoznawalnego producenta.

A co masz na myśli że monoblok pracuje w obiegu zamkniętym? Chciałbym zrozumieć tą przewagę...

 

A Ty wierzysz w parametry tanich  monobloków ?  Medion to napewno nie marka premium, jest Niemiecka i sprzedawana miedzy innymi w Aldi. Ta klima kosztowała u nich 400e.  Nie bronie jej skuteczności która narazie widzę „na papierze”  , jak będzie działać to napisze jak zaczną się pierwsze upały ?

Split ma sprężarkę na zewnątrz a monoblok wewnątrz przyczepy (zasada jak w typowej klimatyzacji montowanych w budynkach).
Skąd monoblok pobiera powietrze do chłodzenia (chlodniczki) i co następnie z nim robi?

Edytowane przez Dodi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Dodi napisał(a):

A Ty wierzysz w parametry tanich  monobloków ?  Medion to napewno nie marka premium, jest Niemiecka i sprzedawana miedzy innymi w Aldi. Ta klima kosztowała u nich 400e.  Nie bronie jej skuteczności która narazie widzę „na papierze”  , jak będzie działać to napisze jak zaczną się pierwsze upały ?

Split ma sprężarkę na zewnątrz a monoblok wewnątrz przyczepy (zasada jak w typowej klimatyzacji montowanych w budynkach).
Skąd monoblok pobiera powietrze do chłodzenia (chlodniczki) i co następnie z nim robi?

ale to nie ma znaczenia . Taki monoblock jest przewidziany z reguły do pomieszczenia min 30-40 m2 więc jak nawet ma zaniżone parametry to i tak do budy czy kampera będą aż nadto.

Czy te podane kilka postów wyżej przezemnie 9000 btu  na tabliczce znamionowej jest zawyżone czy nie tego nie sprawdzę ale wiem że w przypadku kampera dawał radę z zapasem i do komfortowego używania przy temperaturach zewnętrznych dochodzących do 34 stopni wystarczyło ustawić  w środku na 26 bo jak dawałem na 22 to była lodówa.

Oczywiście dalej jest to półśrodek ale za cenę poniżej tysiąca złotych  do sporadycznego użytku akceptowalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Suzu4x4 napisał(a):

ale to nie ma znaczenia . Taki monoblock jest przewidziany z reguły do pomieszczenia min 30-40 m2 więc jak nawet ma zaniżone parametry to i tak do budy czy kampera będą aż nadto.

Czy te podane kilka postów wyżej przezemnie 9000 btu  na tabliczce znamionowej jest zawyżone czy nie tego nie sprawdzę ale wiem że w przypadku kampera dawał radę z zapasem i do komfortowego używania przy temperaturach zewnętrznych dochodzących do 34 stopni wystarczyło ustawić  w środku na 26 bo jak dawałem na 22 to była lodówa.

Oczywiście dalej jest to półśrodek ale za cenę poniżej tysiąca złotych  do sporadycznego użytku akceptowalny.

Jeśli faktycznie jest tak przewymiarowany to masz racje. Do kampera monoblok to dobre rozwiązanie , zabierasz na „gorące” wyjazdy i trzymasz w garażu. W przyczepie już gorzej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dodi napisał(a):

A Ty wierzysz w parametry tanich  monobloków ?  Medion to napewno nie marka premium, jest Niemiecka i sprzedawana miedzy innymi w Aldi. Ta klima kosztowała u nich 400e.  Nie bronie jej skuteczności która narazie widzę „na papierze”  , jak będzie działać to napisze jak zaczną się pierwsze upały ?

Ten Medion to tak naprawdę chińczyk noname sprzedawany pod różnymi brandami, między innymi pod brandem Mediona. Spójrz, w obelinku jest to samo ale sprzedawane jako jakiś homatiq: https://www.obelink.nl/homatiq-ca-5000-split-airco.html

Mestic może ma marketing, ale wygląda to dużo poważniej. Przynajmniej na papierze. W tym medionie parametry niby 2x lepsze ale IMO za tym też powinna iść odpowiednia waga, a nie jest on wcale cięższy. Tymczasem w każdej klimie dachowej czy podłogowej, im większa wydajność, większa moc tym proporcjonalnie cięższa klimatyzacja. 

Ciekawe jak Ci wypadnie ten Medion w testach. Obawiam się, że parametry będzie miał zbliżone albo ciut gorsze od konkurencji. Obawiam się też że tych wartości z tabliczki znamionowej nie osiągnie. No ale niezaprzeczalną jego zaletą jest jego cena. I jestem bardzo ciekawy testów w jakimś upale :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Ten Medion to tak naprawdę chińczyk noname sprzedawany pod różnymi brandami, między innymi pod brandem Mediona. Spójrz, w obelinku jest to samo ale sprzedawane jako jakiś homatiq: https://www.obelink.nl/homatiq-ca-5000-split-airco.html

Mestic może ma marketing, ale wygląda to dużo poważniej. Przynajmniej na papierze. W tym medionie parametry niby 2x lepsze ale IMO za tym też powinna iść odpowiednia waga, a nie jest on wcale cięższy. Tymczasem w każdej klimie dachowej czy podłogowej, im większa wydajność, większa moc tym proporcjonalnie cięższa klimatyzacja. 

Ciekawe jak Ci wypadnie ten Medion w testach. Obawiam się, że parametry będzie miał zbliżone albo ciut gorsze od konkurencji. Obawiam się też że tych wartości z tabliczki znamionowej nie osiągnie. No ale niezaprzeczalną jego zaletą jest jego cena. I jestem bardzo ciekawy testów w jakimś upale :) 

O Jacek ? ,już myślałem że nie masz dostępu do netu.

Tego nie znalazłam bo patrzyłem na Obelink.pl, faktycznie wygląda tak samo. Ja to traktuje jako coś co ma poprawić sytuacje a nie uzdrowić. Lekarstwem jest dachowa lub podławkowa. Sam jestem ciekawy jak to będzie działać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacek00 napisał(a):

Mestic może ma marketing, ale wygląda to dużo poważniej.

Skąd takie stwierdzenie? Ja widziałem Mestica na targach w Poznaniu i nie widzę w nim nic "poważniejszego" jak to piszesz (czysty marketing). To co dałeś w linku to jest to samo co ten Medion tylko że cena 649EUR - a tu mamy "promocję" - też kupiłem tego Mediona i czekam na własne testy. Moim zdaniem obecna cena za niego jest bardzo korzystna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kleo77 napisał(a):

Skąd takie stwierdzenie? Ja widziałem Mestica na targach w Poznaniu i nie widzę w nim nic "poważniejszego" jak to piszesz (czysty marketing). To co dałeś w linku to jest to samo co ten Medion tylko że cena 649EUR - a tu mamy "promocję" - też kupiłem tego Mediona i czekam na własne testy. Moim zdaniem obecna cena za niego jest bardzo korzystna.

I co ciekawe jest droższy na Obelink niż Mestic i Eurom ?. Obelink raczej trzyma poziom, produkt oferowany na NL , tam rynek jest wymagający . Nie sądzę żeby ktoś zawyżał parametry. 
 

Edytowane przez Dodi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, kleo77 napisał(a):

Skąd takie stwierdzenie? Ja widziałem Mestica na targach w Poznaniu i nie widzę w nim nic "poważniejszego" jak to piszesz (czysty marketing).

No już piszę co mam na myśli. Mestic wydaje się kompleksową firmą oferującą (na pierwszy rzut oka) dopracowane produkty do karawaningu. Mamy lodówki, różne klimy (w tym i dachowe), opiekacze, ekspresy. Masa sprzętu dedykowanego do karawaningu. Same urządzenia wyglądają estetycznie. Do tego bez problemu znalazłem dokumentację techniczną ich klimatyzacji, czego nie udało mi się znaleźć dla ani Mediona, ani dla tego Homatiqa. Strony Homatica w ogóle nie znalazłem.

Ale absolutnie nie twierdzę, że ten Mestic będzie lepszy. Jeśli miałbym kierować się tylko wyglądem to zdecydowanie Mestic wygrywa z konkurencją. Jeśli kierować się parametrami i ceną to zdecydowanie Medion :D

47 minut temu, kleo77 napisał(a):

To co dałeś w linku to jest to samo co ten Medion tylko że cena 649EUR - a tu mamy "promocję" - też kupiłem tego Mediona i czekam na własne testy. Moim zdaniem obecna cena za niego jest bardzo korzystna.

Tak. Cenowo kosi konkurencję :D I nawet jak jego parametry będą podobne do konkurencji to IMO jest to produkt warty zakupu. Dlatego jestem ciekawy Waszych testów :) Oczywiście klimy dachowej to z pewnością nie zastąpi, ale jakąś alternatywą to jest. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacek00 napisał(a):

Do tego bez problemu znalazłem dokumentację techniczną ich klimatyzacji

Dokładnie poświęcili czas na rozwinięcie/rozpoznawalność marki (a to kosztuje) i musi się zwrócić. Proszę, w załączniku gdyby ktoś miał ochotę zapoznać się dokumentacją Medionamd37426 pl.pdf

Edytowane przez kleo77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 1.03.2023 o 22:59, Marcin_G napisał(a):

Potwierdzam. Truma Saphir Comfort nie powala wydajnością jeśli nie ma wyprowadzeń od sufit bo np. układ przyczepy nie pozwala. Mam taką bo kupiłem razem z budą, ale gdybym miał montować sam, to tylko dachową. U mnie są dwa nadmuchy przy podłodze i mrozi kostki, a u góry człowiekowi para uszami ulatuje. Dorobiłem trzeci nawiew pod sufit i jest ciut lepiej, ale dupy nie urywa. 

Witam, jako że w zakupionej przyczepie jest Truma Saphir Comfort, pozwolę sobie o pytanie do użytkowników, gdzie, jak i kiedy sprawdzić, uzupełnić czynnik chłodzący, a może coś jeszcze tak aby przygotować do sezonu? Filtry znalazłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.