Skocz do zawartości

Klimatyzacja - rewelacja


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 436
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Różni się napewno dopytaj w serwisie, pamiętam że kategorycznie odradzali mi montaż rur od ogrzewania. Dodatkowo te od ogrzewania mają otwory do rozprowadzania ciepłego powietrza.

Edytowane przez MagZyg (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się trochę dowiedziałem, podpowiedział @maarec 

otóż rura od klimy na zewnętrznej warstwie jest bardziej foliowana a do ogrzewania papierowa. A rura od klimy troche się poci, i to może mieć znaczenie. Ta od ogrzewania może tego nie wytrzymać. No trudno, nie ma co dziadować, trzeba kupić taką jak trzeba :)

Edit:

dostałem odpowiedź od jednego sprzedawcy i się potwierdziło, rura do ogrzewania mimo że ma wyściółke z aluminium to nie jest przystosowana do wykraplania się skroplin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko jasne, więc mus to mus :-)  a nie są to tanie rzeczy  :-(    tak ja pisałem nie jest przystosowana do wilgoci.

Edytowane przez MagZyg (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jacekzoo napisał:

Już się trochę dowiedziałem, podpowiedział @maarec 

otóż rura od klimy na zewnętrznej warstwie jest bardziej foliowana a do ogrzewania papierowa. A rura od klimy troche się poci, i to może mieć znaczenie. Ta od ogrzewania może tego nie wytrzymać. No trudno, nie ma co dziadować, trzeba kupić taką jak trzeba :)

Edit:

dostałem odpowiedź od jednego sprzedawcy i się potwierdziło, rura do ogrzewania mimo że ma wyściółke z aluminium to nie jest przystosowana do wykraplania się skroplin

Kup takie jak ja mam, ostatnio nawet kupowałem, podobno nadają się do klimy i do grzania, zawsze to taniej https://carclimat.pl/
 

IMG_20200618_161558.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jacekzoo napisał:

@sebka34 jakiś konkretny był powód że dałeś rury od ogrzewania? Pytam bo też jestem przed montażem i nie wiem czym się różnią te od tych do klimy

Nie różnią się poza ceną 

 

11 godzin temu, MagZyg napisał:

jacekzoo różnią się bardzo, te do klimy mają powłokę "aluminiową" żeby nie gniły itp w klimiie jest wilgoć i skropliny zwykłe ruru mogą pognić o bakteriach itp nie wspomnę. Jak montowałem swoją to uczulono mnie że przewody to tylko dedykowane do klimatyzacji.

IMHO

Te od ogrzewania też mają powłokę aluminiowa od środka wier nie będą gniły. 

A dla mnie lepiej jak z zewnątrz są papierowe. Celuloza jest dobrym izolatorem 

Zastanawiałem się długo jakie wybrać do klimy Trume na 50zl MB czy 15 zwykły od nawiewu. Wyszło mi ponad 4mb rury więc wybrałem tańszą opcję. Zobaczymy jak się sprawdzi w użytkowaniu. 

W zeszłym roku miałem. Jako monoblok i wyprowadzenie na Alu spiro i woda się lała po rurze a teraz przeprowadzałem już dwa testy po kilka godzin i rury węże suche 

Edytowane przez sebka34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My są le że ten 1mm celulowy ma znaczenie 

Bo jak wytłumaczyć jak wcześniej po Alu sporo lała się woda po 1h pracy, a teraz po kilku godzinach już się nie leje. 

Czasami lubię poeksperymentować ją wcale nie twierdzę nie upieram się że te są papierowe są lepsze może wyjść tak że będę musiał je wymienić na dedykowane do klimy. Ale jeśli się sprawdzą mam kolejne parę stówek w kieszeni. 

Jadę 5 lipca nad morze więc będę intensywnie testował na prądzie za 10/15zł doba i wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej o rurach jak i samej klimie. Jeśli nie musisz kupować to poczekaj parę dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc testów dzień drugi 

Jestem zadowolony ze skuteczności klimatyzatora po około 30min.czuć znacznie spadek temperatury. 

Rury nie pocą się w najmniejszym stopniu. Są suche jak pieprz mimo że znacznie chłodniejsze od otoczenia. Z parownika odprowadzane są skropliny poprzez grawitacje wężykiem pod przyczepę. 

Tak więc uważam eksperyment za udany. 

W dniu 2.07.2020 o 23:14, jacekzoo napisał:

Jutro jadę zamówić klimę, ma być za tydzień i dopiero jak ją zamontuje to zamówię rury. Czekam na relacje :tuptup:

Jaką wybrałeś i opisz ją jeśli możesz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem już po intensywnych testach klimatyzacji. 

Tak więc 

Na zewnątrz 33°C w środku 24°C do jakiej udało mi się zbić temp. Trwało to około 1h pracy. Po tym czasie sprężarką zaczęła pracę z przestojami tzn. Praca termostatu. 

Kolejne °C w dół to już spadają bardzo wolno 

Test 2

W środku 27°C  godzina  12-00  po włączeniu klimatyzacji temp spada dość szybko przez pirwsze 30.min po czym kolejne stopnie w dół to kolejne dziesiąte minuty. 

Okno dachowe Heki bardzo się przyczynia do wzrostu temp. W przyczepie. Jak i choć by wstawienie wody w czajniku na kawę jest znacznie odczuwalny wzrost temp. Oczywiście po zagotowaniu wody , czuć spadek temp.. 

Ogólnie jestem zadowolony z efektywności klimatyzacji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również okno dachowe (60x40) zasłonięte całkowicie roletą to promiennik podczerwieni. Trzeba narzucić koc na dach, pomaga. I tak samo każde gotowanie błyskawicznie podnosi temperature.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u nas sprawdza się takie coś: do tego przycieta na wymiar plexa plus 2 rury, jedna do, drugą pod spód outdoor. Będę męża na rękach nosić. Zdjęcie wieczorne, gdyby ktoś pytał ?

20200722_210750.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Funiaki napisał:

A u nas sprawdza się takie coś: do tego przycieta na wymiar plexa plus 2 rury, jedna do, drugą pod spód outdoor. Będę męża na rękach nosić. Zdjęcie wieczorne, gdyby ktoś pytał ?

20200722_210750.jpg

Świetna realizacja. Budżetowo i wydajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.