Skocz do zawartości

Klimatyzacja - rewelacja


Rekomendowane odpowiedzi

Typu saphir 

Gratulacje zasobu finansowego ja te pieniądze wolę wydać na podróże ale ważne że efekt jest ten sam.

Bo kto lubi ciepłe piwo i spocone kobiety

Źle mnie zrozumiałeś default_smile.png Przerobiłem domowy monoblok na skrzynkę: https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https://forum.karawaning.pl/topic/16062-klimatyzator-diy-projekt-d%C5%82ugotrwa%C5%82y/&share_tid=16062&share_fid=62777&share_type=t&link_source=app

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 436
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mogla by być mocniejsza, obawiałem się poboru prądu i kupiłem małego monobloka. Planuję zmienić wentylator bo hałasuje, na dwa osobne prądu stałego i zrobić nowy sterownik z adaptacyjnym sterowaniem wentylatorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz filtr na parowniku od strony czerpni, jak często go czyścisz A teraz masz jeden centralny wentylator czy dwa osobne. Ciężko Ci będzie zaadoptować inny silnik. 

Jakiej mocy masz klimatyzację chodzi mi o wydajność 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr miałem, ale wyleciał z hukiem ze względu na utrudnione odprowadzanie skroplin. Wentylator jest podwójny na jednym silniku. Nie widzę problemu w zastosowaniu innych wentylatorów, zakładając że zbuduję od podstaw sterownik (np. arduino + lcd lub lcd nextion) i zasilacz impulsowy 12V dużej mocy, kontrolujący temperatury: wewnątrz przyczepy, parownika i powietrza wydmuchiwanego za skraplaczem. Plynna regulacją prędkości obrotowej wentylatorów (każdego z osobna) pozwoli uczynić klimatyzator cichszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadająca temp. na spraplaczu =wzrost obrotów na wentylatorze to by miało sens. Na parowniku obroty nie muszą się zmieniać mogą pracować na jednych obrotach lecz by były wystarczające. Jeszcze pozostaje proces załączania sprężarki i rozłączania gdy temp. osiągnie zadana wartość. By nie pracował non stop i nie wytważał zbędnego hałasu. Arduino hmmm. 

Zerknij na 

https://botland.com.pl/pl/kontrolery-tinycontrol/8287-tinycontrol-lankon-008-kontroler-lan-v37-cyfrowe-io-1-wire-i2c.html

Mam to w domu jako sterowanie pracą grzałki w wojlerze gdy instalacja osiągnie zadana moc. Można fajnie rozbudować o przekaźniki gdy poterzleba większego obciążenia, dobre czujniki temperatury. I kalibracja do 0,1 czast zwłoki itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, sebka34 napisał:

Spadająca temp. na spraplaczu =wzrost obrotów

A nie odwrotnie?  Jak temperatura na skraplaczu niska to nie potrzeba go mocno chłodzić. 

Całe sterowanie można ogarnąć na 2 termostatach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, PolariS napisał:

A nie odwrotnie?  Jak temperatura na skraplaczu niska to nie potrzeba go mocno chłodzić. 

Całe sterowanie można ogarnąć na 2 termostatach. 

Przepraszam nie na sklaplaczu lecz parowniku. 

Reszta bez zmian 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#sebka34, ja już na ardu sporo projektów ogarnąłem, np. 4 strefowy termoregulator programowalny na tydzień z kolorowym dotykowym ekranem, podzielnik kosztów ogrzewania gazowego oraz cwu i wody (7 przepływomierzy i 6 czujek temperatury onewire) na dwa mieszkania, a i w samochodzie ze trzy ardu siedzą, tak że sterownik klimy mi nie straszny. Tym bardziej że jeśli projekt ruszy to będzie realizował znacznie więcej funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, automaciek napisał:

Filtr miałem, ale wyleciał z hukiem ze względu na utrudnione odprowadzanie skroplin. 

Co masz na myśli, jak filtr mógł przeszkadzać w odprowadzaniu skroplin z parownika. Napisz coś więcej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator ze względów konstrukcyjnych wylądował po zimnej stronie parownika i podczas pracy wywoływał podciśnienie w przestrzeni parownika, przez co skropliny nie bardzo chciały spływać, kombinowałem z dyszą venturiego, ale jak się filtr zapełnił....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.06.2020 o 22:14, sebka34 napisał:

Przepraszam nie na sklaplaczu lecz parowniku. 

Reszta bez zmian 

Tylko wtedy będzie chłodził mocniej i hałas się zwiększy, niezależnie od tego co potrzebujemy osiągnąć. Na parowniku prędkość wentylatora moim zdaniem powinna być regulowana przez użytkownika według jego potrzeb, a wentylator na skraplaczu mógłby zwiększać swoje obroty automatycznie wraz ze wzrostem temperatury na nim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.