Skocz do zawartości

Klimatyzacja - rewelacja


Rekomendowane odpowiedzi

zarówno monocontrol jak i duocontrol nie posiadają  żadnych kabli , to są reduktory czysto mechaniczne nie wymagają żadnego zasilania.

Owszem są systemy podgrzewania butli czy monitorujące  poziom gazu w butli , jednak są to systemy do tego zaprojektowane i odpowiednio wykonane.

moje zdanie jest takie że instalacja widoczna na zdjęciach zamontowana w niewielkiej odległości od butli która podczas eksploatacji będzie miała  otwarty zawór i jest połączona z reduktorem przy pomocy gumowego węża jest niezgodna z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i tyle.

każdy odpowiada za własny kramik.

sam pomysł wykonania takiego patentu bardzo mi się spodobał ale jak zobaczyłem dyndający wężyk od reduktora to zapaliła mi się czerwona lampka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 436
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

6 godzin temu, PolariS napisał:

Płytka sterująca z przekaźnikami została w bakiście czy przy skraplaczu w szafie?

Jest w szafkę zamontowana przy skraplaczu. W bakiście są wszystkie przewody polutowane zaizolowane termokurczką. 

Pomyślę o przesunięciu reduktora z drugiej strony butli razem z rurką. 

A tak swoją drogo wentylacja bakisty jest przy butli są cztery otwory w podłodze bakisty. 

W trakcie używania klimatyzacji musi być uchylona bakista celem dostarczenia świeżego powietrza. 

Ciepłe powietrze z klimatyzacji jest poprzez zrobiony kanał wentylacyjnywyrzucane  na zewnątrz bakisty. 

Wentylator robi taki przemiał powietrza w bakiście że ciężko by tam się zgromadziłob jakie kolwiek stężenie gazu 

 

Edytowane przez sebka34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=21]tomekk[/mention]
Oooo, to nowość  co ma mono control do proądu?
Witam

Ano to, że do niego doprowadzone są kable. To że pełnią rolę czujki, czy też podgrzewania, jak pisze Suzu... jest zupełnie niestotne w tym momencie, chodzi o fakt istnienia kabli w bakiście, co przeczy teorii, że kabli tam nie ma.

Wysłane z mojego motorola one vision przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
39 minut temu, Funiaki napisał:

czegoś takiego nie testowałem ,ale  jeśli miałbym się zdecydować na takie urządzenie to wolałbym je zamontować na zewnątrz  i doprowadzać do przyczepy zimne powietrze a jeśli miało by być zamontowane w środku to wykonać szczelne odprowadzenie ciepłego powietrza.

dokładając niewiele więcej można też zakupić przenośną w pełni bezinwazyjnie montowaną klimę gdzie sprężarka i skraplacz montowane są na zewnątrz przyczepy/ kampera :

https://www.obelink.pl/eurom-ac2401-klimatyzator-typu-split.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

...dokładając niewiele więcej można też zakupić przenośną w pełni bezinwazyjnie montowaną klimę gdzie sprężarka i skraplacz montowane są na zewnątrz przyczepy/ kampera :

https://www.obelink.pl/eurom-ac2401-klimatyzator-typu-split.html

Jakiś czas temu interesowałem się tym modelem i po uzyskaniu opinii nadaje się raczej do małych przyczep. Ma zbyt małą moc aby chłodzić duże cepki.

2 godziny temu, Funiaki napisał:

To jest typowy monoblok jaki można spotkać w marketach ale plus w nim to dodatkowa rura na wylocie z zimnym powietrzem. Jestem ciekaw jego wagi. Mam podobnego ale stoi na zewnątrz, jednak klocek waży 27kg i wymaga słupka 6A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2020 o 21:12, Suzu4x4 napisał:

w żadnej przyczepie ani kamperze nie spotkałem żadnego oświetlenia ani instalacji elektrycznej w schowku na butlę. Nawet światła obrysowe mają poprowadzone kable na zewnątrz bakisty.

Nawet w blaszaku gdzie jest ogrzewanie diesla a butla służy jedynie do kuchenki jest osobna szafka na butlę odcięta od reszty zabudowy z otworem w podłodze przez który w razie ewentualnego wycieku gaz znajdzie ujście nie przedostając się do wnętrza zabudowy.

Co nie znaczy że takich nie ma. być może mało widziałem.

żja bym nie chciał mieć butli nabitej gazem z otwartym zaworem 20 cm od  rozbebeszonego urządzenia elektrotechnicznego zasilanego prądem i  30 cm od łóżka na którym śpię lub ktoś z mojej rodziny.

ale co kto lubi ;)

ps. nie piszę tego złośliwie ale raczej nie będę stawał obok Ciebie na kempingu :]

 

Zgadzam się pomysł fajny. Pracuje z gazem zawodowo i też nie spałbym spokojnie mając butle przy urządzeniu tego typu. W normalnych warunkach , ubytek gazu przez małą nieszczelnosć ( każda jest taka samo groźna) uchodzi dołem bakisty przez otwory wentylacyjne , naturalne bądz dedykowane. A przecież mamy też reduktory które wyposazone są w zawór bezpieczenstwa - który okazjonalnie wypuści gaz. Reasumujac ulatniajacy sie gaz czy też raczej wyciekajacy, plus urzadzenie które potencjalnie może wytworzyć iskre... Nie liczylbym tez na usuniecie gazu z nieszczelnosci przez wentylator , ba moze okazac sie (niezaleznie od kierunku obrotow wiatraka) ze wlasnie on spowoduje osiagniecie odpowiednich proporcji tlen -gaz do zaplonu. Czasem przy wyciekach gazu w pomieszczeniach , zaplon nastepuje dopiero w koncowej fazie wietrzenia. Kiedy ilosc gazu w powietrzu sie zmniejszy! Zdaje sie ze najwiecej wybuchów gazu w Polsce pochodzi od Nieszczelnej butli , scislej mowiac polaczenie przy zaworze. Pomysł bardzo fajny i Być może nic nigdy sie nie stanie. Moja uwaga pochodzi od spojrzenia ze Strony bezpieczenstwa. Jakbym miał w swoim zawodowym zyciu dopuscic tego typu instalacje do uzytku to bym tego nie zrobil. Wiadomo Twoj domek twoje zasady ale na campingu nie chcialbym stac kolo Ciebie :) Raczej zachowalbym dystans spoleczny 50 metrow co by nie oberwac klapą bakisty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ilu domach w Polsce butla z gazem umieszczona jest w mieszkaniu tuż przy kuchence, wentylacja gorsza, źródeł iskry więcej... Po drugie, silnik wentylatora indukcyjny więc nie iskrzy, sprężarka - silnik zabudowany szczelnie w agregacie - nie zaiskrzy. Nawet przekaźniki od sterowania stosuje się tylko w obudowach zamkniętych więc ryzyka powstania iskry brak. Jeśli do tego zlikwiduje się wszystkie połączenia konektorowe na rzecz lutowanych a sterowanie umieści w zamkniętej obudowie z normą IP, to jakie ryzyko? Może też kolega wykonać przegrodę między butlą a agregatem i spać spokojnie chrapaniem wtórując kilmatyzatorowi w upalną noc :)
Pozdrawiam sceptyków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Dioblik napisał:

Zgadzam się pomysł fajny. Pracuje z gazem zawodowo i też nie spałbym spokojnie mając butle przy urządzeniu tego typu. W normalnych warunkach , ubytek gazu przez małą nieszczelnosć ( każda jest taka samo groźna) uchodzi dołem bakisty przez otwory wentylacyjne , naturalne bądz dedykowane. A przecież mamy też reduktory które wyposazone są w zawór bezpieczenstwa - który okazjonalnie wypuści gaz. Reasumujac ulatniajacy sie gaz czy też raczej wyciekajacy, plus urzadzenie które potencjalnie może wytworzyć iskre... Nie liczylbym tez na usuniecie gazu z nieszczelnosci przez wentylator , ba moze okazac sie (niezaleznie od kierunku obrotow wiatraka) ze wlasnie on spowoduje osiagniecie odpowiednich proporcji tlen -gaz do zaplonu. Czasem przy wyciekach gazu w pomieszczeniach , zaplon nastepuje dopiero w koncowej fazie wietrzenia. Kiedy ilosc gazu w powietrzu sie zmniejszy! Zdaje sie ze najwiecej wybuchów gazu w Polsce pochodzi od Nieszczelnej butli , scislej mowiac polaczenie przy zaworze. Pomysł bardzo fajny i Być może nic nigdy sie nie stanie. Moja uwaga pochodzi od spojrzenia ze Strony bezpieczenstwa. Jakbym miał w swoim zawodowym zyciu dopuscic tego typu instalacje do uzytku to bym tego nie zrobil. Wiadomo Twoj domek twoje zasady ale na campingu nie chcialbym stac kolo Ciebie :) Raczej zachowalbym dystans spoleczny 50 metrow co by nie oberwac klapą bakisty :)

Bez urazy Dioblik

Ale Twoja praca z gazep propan buran być może opiera się na eozwożeniu butelek lub tankowania LPG aut. 

Bo jak byś się znał to powiedz mi ile potrzeba gazu by uzyskać 10% steżenie w pomieszczeniu silnie wentylowanym. 

Zaworek bezpieczeństwa jak sama nazwa mówi jest to zawerek bezpieczeństwa i nie służy on do puszczania gazu. 

Kolejna sprawa w klimatyzatorze są dwa źródła poboru energi elektrycznej. A mianowicie. 

-Wentylator - gdzie silnij jest   indukcyjny, nie szczotkowy,       przymocowany do niego jest   kondensator rozruchowy   zalany jakąś czarną substancja chyba żywica szczelny, przewody przylutowane. Zaizolowane termokurczką z klejem 

-Sprężarką - przewody połączone poprzez polutowane oraz zaizolowane koszulka termokurczniwa z klejem. 

Przewody wchodzące do sprężarki są szczelnie zalane jakąś czarna substancja chyba żywica. 

I tyle z elektryki w układzie klimatyzacji w bakiście. 

Reszta elektroniki jest w przyczepie płytka z przekaźnikami bo to jedyne źródło iskry prowadzącej do wybuchu. 

Aaaaa jeszcze jeden przewód a mianowicie uziemienie sprężarki oraz skraplacza poprzez przykręcenie przewodu do obudowy śrubką M3. 

Tak więc czekam na obliczenie Dioblik stężenia 10% gazu propan-butan w pomieszczeniu o wymiarach 230/60/40wentylowany poprzez uchylaną klapę bakisty, cztery otwory w podłodze wokół butli o średnicy fi 50mm oraz wentylator  który ma przepust powietrza 90Lh 

P. S

Bardziej bym się bał typa co rzuca kiepa, niedopałka przechodząc za Twoja przyczepą w trzy dni temu skoszona trawę  w słoneczny dzień, ??

Edytowane przez sebka34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, automaciek napisał:

Gratuluję pomysłowości, ja zdecydowałem się na formę skrzynki pod kanapę na wzór gotowców do kempingów.

Typu saphir 

Gratulacje zasobu finansowego ja te pieniądze wolę wydać na podróże ale ważne że efekt jest ten sam. ?

Bo kto lubi ciepłe piwo i spocone kobiety ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sebka34 napisał:

Bez urazy Dioblik

Ale Twoja praca z gazep propan buran być może opiera się na eozwożeniu butelek lub tankowania LPG aut. 

Bo jak byś się znał to powiedz mi ile potrzeba gazu by uzyskać 10% steżenie w pomieszczeniu silnie wentylowanym. 

Zaworek bezpieczeństwa jak sama nazwa mówi jest to zawerek bezpieczeństwa i nie służy on do puszczania gazu. 

Kolejna sprawa w klimatyzatorze są dwa źródła poboru energi elektrycznej. A mianowicie. 

-Wentylator - gdzie silnij jest   indukcyjny, nie szczotkowy,       przymocowany do niego jest   kondensator rozruchowy   zalany jakąś czarną substancja chyba żywica szczelny, przewody przylutowane. Zaizolowane termokurczką z klejem 

-Sprężarką - przewody połączone poprzez polutowane oraz zaizolowane koszulka termokurczniwa z klejem. 

Przewody wchodzące do sprężarki są szczelnie zalane jakąś czarna substancja chyba żywica. 

I tyle z elektryki w układzie klimatyzacji w bakiście. 

Reszta elektroniki jest w przyczepie płytka z przekaźnikami bo to jedyne źródło iskry prowadzącej do wybuchu. 

Aaaaa jeszcze jeden przewód a mianowicie uziemienie sprężarki oraz skraplacza poprzez przykręcenie przewodu do obudowy śrubką M3. 

Tak więc czekam na obliczenie Dioblik stężenia 10% gazu propan-butan w pomieszczeniu o wymiarach 230/60/40wentylowany poprzez uchylaną klapę bakisty, cztery otwory w podłodze wokół butli o średnicy fi 50mm oraz wentylator  który ma przepust powietrza 90Lh 

 

Nie spinaj się , Twoja przyczepa -Twoja sprawa :) Napisałem co myśle , dla mnie to co piszesz jest równoznaczne z takim zdaniem. " Mam w domu podłączony kocioł gazowy za pomocą dętki , tam gdzie dętka połączona jest z rurkami zastoswalem cybanty z nierdzewki - naprawde mocne! Całość dla wzmocnienia obwinąłem tasmą klejącą i żeby było jeszcze bezpieczniej to na wszelki wypadek wybiłem szybę w oknie dla lepszej wentylacji." :) Udanego weekendu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.