Skocz do zawartości

Klimatyzacja - rewelacja


Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, PolariS napisał:

Tylko wtedy będzie chłodził mocniej i hałas się zwiększy, niezależnie od tego co potrzebujemy osiągnąć. Na parowniku prędkość wentylatora moim zdaniem powinna być regulowana przez użytkownika według jego potrzeb, a wentylator na skraplaczu mógłby zwiększać swoje obroty automatycznie wraz ze wzrostem temperatury na nim. 

Nie będzie chłodziło mocniej tylko skuteczność będzie większa. Zostanie szybciej odebrany chłód z parownika

Hałas będzie zwiększony tylko początkowo z spadkiem temp. na parowniku. Temperaturę możemy regulować poprzez załączanie i wyłącznie sprężarki. 

Tak działa to oryginalnie w wszystkich klimatyzacjach. Jeśli temp podnosi się na parowniku to obroty wentylatora nie mogą spadać bo w końcu się o Łodzi parownik. 

Rozumiem że masz na myśli skraplacz tam nie musi być regulacji obrotów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 436
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak jak napisałem wyżej.

Załączanie sprężarki oczywiście, do regulacji temperatury jest podstawą, ale automatyczna zwiększanie obrotów przy spadku temperatury na parowniku (czyli tym co jest wewnątrz pomieszczenia ) przyniesie odczuwalny skutek w postaci większego odczuwania chłodu i zwiększonego hałasu w pomieszczeniu. Nie chcę tu przekonywać do swojej racji, tak mi wychodzi z wieloletniego użytkowania klimatyzacji w pomieszczeniach. Jak robi mi się za chłodno to nsjczęściej zmniejszam obroty wentylatora. Co innego w klimatyzacjach z inverterem. Tam nie ma takiej bezwładności jak przy wersji on/off. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie moim zdaniem prędkość wentylatora parownika - zależna od różnicy między żądaną a osiągniętą temperatura powietrza ( szybko schłodzić, po cichu utrzymać) + tryb cichy (noc). Sprężarka on/off jako ograniczenie temperatury na zadanej plus antyoblodzenie parownika. I wentylator skraplacza jako ograniczenie jego temperatury, wiadomo im mniej ciepła odbiera parownik tym mniej oddaje skraplacz. O oszczędności energii elektrycznej nie wspomnę. A reszta wyjdzie w praniu, montujących kilka czujników temperatury (onewire) można sobie zebrać zależności i na nich bazować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblodzenie występuje tylko w monencie gdy wentylator parownika nie nadąża odebrać chłodu z parownika, i tu powinien być czujnik temperatury na parowniku  który to powinien sterować załączaniem i wyłanczaniem sprężarki. Wiadomo sprężarką pracuje temperatura na paronkiku maleje, sprężarka w stanie spoczynku temp. na parowniku rośnie lecz tylko do pewnej temp. Maxymalnie do temperatury otoczenia czyli zadanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam że zastanawiam się jak sprawdza się taka klima w większych przyczepach czy to zda egzamin?
Ja gdybym u siebie chłodził z jednego punktu w przyczepie np jej końca nie był bym chyba w stanie schłodzić przyczepy, dach się tak nagrzewa i oddaje ciepło bardzo szybko, jeśli nawiewy nie są równomiernie rozłożone po przyczepie i nie są przy samym suficie efekt jest marny czuć ciepło od dachu. Teraz właśnie będe dawał wszystkie nawiewy pod sam sufit. Chyba że te domowe to jakieś potwory i wyrabiają lepiej niż te dedykowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ma coś 600W agregatu, wylot skierowany po przekątnej przyczepy, i właśnie najdalej (sypialnia) czuć chłodny powiew. Fakt sufit grzeje w słońcu, a okno dachowe to już całkiem ( nakrywamy kocem) roleta jak promiennik podczerwieni działa. Ostatnio w słoneczny upalny dzień w środku temp. powietrza 22'C. Chyba ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Voku napisał:

Powiem wam że zastanawiam się jak sprawdza się taka klima w większych przyczepach czy to zda egzamin?
Ja gdybym u siebie chłodził z jednego punktu w przyczepie np jej końca nie był bym chyba w stanie schłodzić przyczepy, dach się tak nagrzewa i oddaje ciepło bardzo szybko, jeśli nawiewy nie są równomiernie rozłożone po przyczepie i nie są przy samym suficie efekt jest marny czuć ciepło od dachu. Teraz właśnie będe dawał wszystkie nawiewy pod sam sufit. Chyba że te domowe to jakieś potwory i wyrabiają lepiej niż te dedykowane?

U mnie jest klima dachowa, w przyczepie o długości do 5 metrów mam Dometica 1700. Generalnie chłodzi aż miło - nie ważne czy na zewnątrz ukrop czy nie, dla klimy nie robi to żadnego wrażenia. No ale klima jest pod dachem, wyloty także - wg mnie to ma kluczowe znaczenie. Jak masz wyloty na dole to nie dziwne, że u góry jest gorąco. Pamiętaj, że ciepłe powietrze się unosi, a zimne opada. Nie ma szans aby wylatujące zimne powietrze na dole zmieszało się z cieply u góry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jacek00 napisał:

U mnie jest klima dachowa, w przyczepie o długości do 5 metrów mam Dometica 1700. Generalnie chłodzi aż miło - nie ważne czy na zewnątrz ukrop czy nie, dla klimy nie robi to żadnego wrażenia. No ale klima jest pod dachem, wyloty także - wg mnie to ma kluczowe znaczenie. Jak masz wyloty na dole to nie dziwne, że u góry jest gorąco. Pamiętaj, że ciepłe powietrze się unosi, a zimne opada. Nie ma szans aby wylatujące zimne powietrze na dole zmieszało się z cieply u góry. 

Dlatego mówię że chłodzenie z jednego punktu który nie jest jeszcze przy suficie jest mało wydajne. Dlatego mnie zastanawia czy montaż takiej domowej rozwiązuje ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie każdy ma budżet na dachową, i nie każda przyczepa szafę przy miejscu na klimatyzator. Moja chłodzi, nie ma 35'C w środku i to się liczy :), a o coolbox'ie na zimne browary pod kanapą nie wspomnę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest podstawą klimatyzacji. Prawa fizyki nie oszukamy. 

Zimne powietrze opada na dół a ciepłe idzie do góry. 

Więc przy montażu klimatyzacji należy to uwzględnić jako priorytet. 

Czerpnia od góry i wylot schłodzonego powietrza od góry!!! 

W zeszłym sezonie miałem ten sam klimatyzator który teraz przerobiłem. Miałem ustawiony jako monoblok i było czuć znacznie różnice temperatór przy podłodze a nawet 100cm nad podłoga a przy suficie. Tylko i wyłącznie że względu na to że klimatyzator nie był w stanie pobrać i schłodzić ciepłego powietrza z pod sufitu. Więc przerabiał to na poziomie czerpni.

Czy z jednego punktu da radę schłodzić budkę może być ciężko. Zależne od wielkości budki jak i wydajności wentylotota lecz wraz z wzrostem wydajności wzrasta poziom hałasu   nie tylko wentylatora lecz również pędu powietrza. 

Ja u siebie zrobiłem tak jak na załączonym zdjęciu cztery wywiewy o regulowanej przepustowości i kierunku więc daje rade schłodzić budkę o długości 5m oczywiście poza łazienką. Ze względu braku możliwości przeprowadzenia węża 

IMG_20200608_184507.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Temat montażu klimatyzacja uważam za zamknięty. Przyszły rury wyloty powietrza wszystko zamontowane sprawne. Pozostało cieszyć się chłodem w przyczepie w upalne dni ?

Jeszcze muszę dorobić zaślepkę za drzwiami od szafy by po otwarciu nie buło widać parownika, ale to po intensywnych testach już na polach kempingowych a pierwszy wyjazd szykuje mi się na 5 lipca. Zdam relacje z pracy urządzenia po kilku dniach pracy 

IMG_20200627_123820.jpg

IMG_20200627_123916.jpg

IMG_20200627_123844.jpg

Edytowane przez sebka34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacekzoo różnią się bardzo, te do klimy mają powłokę "aluminiową" żeby nie gniły itp w klimiie jest wilgoć i skropliny zwykłe ruru mogą pognić o bakteriach itp nie wspomnę. Jak montowałem swoją to uczulono mnie że przewody to tylko dedykowane do klimatyzacji.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.