Skocz do zawartości

akumulator - jaki wybrać?!


miodziomiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 575
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Co Wy na to ???

Dziś wpadł mi w ręce taki oto żelowy akumulator z turbiny wiatrowej. Kolega jest serwisantem takich "wiatraków". Moge mieć ich np 10szt za darmo. Ponieważ pomimo że są w pełni sprawne, wymieniają je co roku żeby ważne systemy turbiny wiatrowej zawsze miały podtrzymanie. 

Jeśli bym połączył 10szt ze sobą otrzymam 72Ah przy masie łącznej 26kg. Dla przykładu jeden 75Ah waży 21kg więc różnica niewielka.

Ale.. czy i jakim panelem solarnym i regulatorem byłbym w stanie je ładować ? 

Mogę mieć co roku kolejne 10szt takich rocznych akumulatorków.

 

IMG_20210128_183020.jpg

IMG_20210128_183144.jpg

IMG_20210128_183137.jpg

IMG_20210128_183121_1.jpg

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że waga pozwala, więc ostatecznie będzie AGM.

Tuborg z linku ostatecznie okazał się żelem, dostałem jeszcze z "pewnych" akumulatorów AGM w okolicy 100Ah propozycję Duracella oraz Fullriver ale tu cena mocno przekraczała 1200zł.

No i w końcu trafiłem na wątek kolegi @lbuster i trop ponoć najlepszych akumulatorów które wielokrotnie dobrze oceniał @Kristofer.

Ostatecznie dziś zamówiłem Victrona 110Ah a długie śledztwo w sieci pozwoliło zejść z ceną poniżej 1200zł. Minus, że z tydzień poczekam na dostawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DarekSłupsk napisał:

Co Wy na to ???

Dziś wpadł mi w ręce taki oto żelowy akumulator z turbiny wiatrowej. Kolega jest serwisantem takich "wiatraków". Moge mieć ich np 10szt za darmo. Ponieważ pomimo że są w pełni sprawne, wymieniają je co roku żeby ważne systemy turbiny wiatrowej zawsze miały podtrzymanie. 

Jeśli bym połączył 10szt ze sobą otrzymam 72Ah przy masie łącznej 26kg. Dla przykładu jeden 75Ah waży 21kg więc różnica niewielka.

Ale.. czy i jakim panelem solarnym i regulatorem byłbym w stanie je ładować ?

Akumulator AGM, co już Koledzy podali. Całkiem przyzwoity i często stosowany w zasilaniu buforowym, ponieważ nie zabija ceną, a przy tym jest skonstruowany z myślą o większej niezawodności, niż podobne mu akumulatory w tej typowej obudowie ok. 7 Ah. Jeśli to roczny akumulator i nie miał ciężkich warunków pracy, to przy normalnej eksploatacji powinien posłużyć jeszcze kilka długich lat (6 -8 :hmm:). Aby sprawdzić jego obecną / rzeczywistą "wartość", najlepiej naładować go do pełna odpowiednią ładowarką dla AGM, co nie będzie trudne z uwagi na małą pojemność, a następnie po kilkunastu godzinach od naładowania, przeprowadzić kontrolowane rozładowanie do minimalnego napięcia dla tego modelu akumulatora. Wtedy poznasz jego faktyczną pojemność i ocenisz, czy warto się dalej bawić w składanie czegoś większego.

IMHO

PS

Podczas ładowania nie można przekroczyć prądu ładowania 1,8 A.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kristofer napisał:

...najlepiej naładować go do pełna odpowiednią ładowarką dla AGM, co nie będzie trudne z uwagi na małą pojemność..

Dziękuje za obszerną odpowiedź ?? Mam "prostownik" do ładowania akumulatora samochodu. Nie nada sie ?

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kristofer napisał:

Nie wiem, jaki :hmm:  Musisz sprawdzić jego parametry.

Mam taki , wiec chyba jak juz to musiałbym minimum ładować nim dwa na raz 7.2Ah podłączone rownolegle ?

IMG_20210128_210155.jpg

IMG_20210128_210300.jpg

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nadaje się. Jeśli połączysz dwa akumulatory, to będziesz miał "wypadkową" charakterystykę pakietu, która nie odda Ci stanu pojedynczego akumulatora. W zasadzie każdy z dziesięciu sztuk powinien mieć zdjętą charakterystykę w ten sam sposób , zanim zepniesz je w pakiet. Wszystkie wyniki powinny być bardzo zbliżone, a najlepiej identyczne, zwłaszcza przy tak dużej ilości łączonych sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kristofer napisał:

Nie nadaje się. Jeśli połączysz dwa akumulatory, to będziesz miał "wypadkową" charakterystykę pakietu, która nie odda Ci stanu pojedynczego akumulatora. W zasadzie każdy z dziesięciu sztuk powinien mieć zdjętą charakterystykę w ten sam sposób , zanim zepniesz je w pakiet. Wszystkie wyniki powinny być bardzo zbliżone, a najlepiej identyczne, zwłaszcza przy tak dużej ilości łączonych sztuk.

Ok. Poszukam odpowiedniej ładowarki i będę sprawdzał każdy osobno, jak wspomniałeś wcześniej. Jeszcze raz śliczne dzięki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np.

https://forum.karawaning.pl/topic/25147-automatyczne-ładowarki-akumulatorów-o-które-najczęściej-pytamy/

Każda z omówionych tam ładowarek spełni swoje zadanie, a jedna w szczególności. Koszt, to kilkadziesiąt zł., więc akceptowalny. Do ładowania gotowego już pakietu, też będzie OK, choć pełne ładowanie będzie trochę dłuższe, co nie powinno mieć znaczenia, jeśli ustawisz je na noc.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.