Skocz do zawartości

akumulator - jaki wybrać?!


miodziomiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, danielpoz napisał:

To nadal aku rozruchowy.

Można na to inaczej spojrzeć. Padł po 3 latach ale kosztował 1/2 a nawet 1/3 tego co żelowy/AGM. Czyli raz wydajesz 1000zł i może wystarczy na 9 lat albo co 3 lata kupujesz ten co miałeś.

:ok: w sumie jest to jakaś myśl , zamiast wydawać 700 -1000  zł na AGM , może faktycznie lepiej kupić zwykły za 199 pln i wymieniać co trzy lata :rolleyes:

generalnie buda stoi już w garażu zabezpieczona na zimę więc przemyślałem że bez sensu teraz kupować wrócę do tematu na wiosnę  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 575
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Godzinę temu, danielpoz napisał:

Wiesz, nie każdy jest 24h na dobe na forum. Wyobraź sobie że są ludzie co mają ciekawsze zajęcia w życiu niż śledzenie każdego Twojego wpisu. U Ciebie to stadart klepanie x postów dziennie inni w tym czasie się lepiej bawia? kolejny raz napisałeś coś aby tylko licznik podkrecić. 

Co do tematu to ja bym wybrał akumulator który jest typowym aku głębokiego rozładowania. Osobiście mam Sunlight który spisuje się świetnie w pracy cyklicznej. Ja używam przyczepy trochę inaczej niż wiekszość i w 90% "jedziemy" na akumulatorze. Czy Tobie aż taki jest potrzebny tego nie wiem.

 

Jeszcze raz przepraszam że w nocy spałem i nie odpisałem w regulaminowym czasie?

Tak się składa że jest magiczna rubryka na samym wierzchu i widać kto i kiedy jest online. 

 

Takie życie że w pracy trzeba sobie czas czymś zająć :D

55 minut temu, ed napisał:

@d

Policzyłem, wychodzi mu ponad 8 postów na dzień.

Myślałem że to mi się nudzi, ale nie wpadłem jeszcze na to żeby przeliczać ile kto napisał i ile czasu co robi :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, jacekzoo napisał:

Tak się składa że jest magiczna rubryka na samym wierzchu i widać kto i kiedy jest online. 

 

 

Ty nasz detektywie Rutkowski, co ja mówię, tam jakiś Rutkowski, porostu Sherlock Holmes z Ciebie. To że komputery są włączone 24h to nie znaczy że ktoś w tym czasie śledzi Twoje poczynania w sieci. Nie obraź się, ale nie jesteś aż tak ważną personą którą warto inwigilować. Przeceniasz swoją osobę. ?

Co do rubryki, to dla Ciebie jest magiczna a dla reszty zupełnie normalna i ZROZUMIAŁA. 

Kolejny dziś raz kulą w płot?

 

Odnośnie akumulatora to na co się zdecydowałeś?  Bo tego tematu tyczy się wątek. 

Godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

:ok: w sumie jest to jakaś myśl , zamiast wydawać 700 -1000  zł na AGM , może faktycznie lepiej kupić zwykły za 199 pln i wymieniać co trzy lata :rolleyes:

generalnie buda stoi już w garażu zabezpieczona na zimę więc przemyślałem że bez sensu teraz kupować wrócę do tematu na wiosnę  ;)

Nie moje pieniądze więc decyduj sam. ?

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, danielpoz napisał:

Ty nasz detektywie Rutkowski, co ja mówię, tam jakiś Rutkowski, porostu Sherlock Holmes z Ciebie

O szlag, chyba zmienię branże :lol:

15 minut temu, danielpoz napisał:

 

Odnośnie akumulatora to na co się zdecydowałeś?  Bo tego tematu tyczy się wątek. 

Na razie Krzyśkowy exide. Muszę popracować na detektywistycznym warsztatem bo nie mogę namierzyć tych sunlightów. To są te z linii stb?

 

 

może jeszcze inaczej, do jakiego poziomu bezpiecznie można rozładowywać żelowy rozruchowy a do jakiego żelowy głębokiego rozładowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z tym że SPb. Choć coś mi z wagą nie pasuje. Byłem przekonany że równe 50kg https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.systems-sunlight.com/%3Fmdocs-file%3D3746&ved=2ahUKEwjT0fvu-ufeAhVkkosKHf1SDp8QFjAAegQIAxAB&usg=AOvVaw0iyHw8-OBgtlUUdEdm5sip

Chodzi o ilość cykli roz/ład. Sprawdź w kartach te wartości. 

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np. w zeszlym roku zdecydowalem sie na taki aku:
https://www.akumulatory24.pl/haze-hzy-ev12-65-12v-75ah-gel-p-673.html

obecnie moge tylko powiedziec, ze dziala. Za 6 lat bede mogl powiedziec czy faktycznie jest dobry i wytrzymaly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podłączam się do tematu, ponieważ w najbliższym czasie noszę się z zamiarem zakupu akumulatora do mojej przyczepki. 

1. Potrzebuję akumulatora głównie do movera. 
2. W przyszłości będę myślał o panelach, więc akumulator musi być do tego przygotowany.
3. Akumulator musi zaspokoić moje potrzeby energetyczne na 2-3 dni mieszkania na dziko 
4. Akumulator będzie umieszczony wewnątrz budki, pod łóżkiem.

Nie znam mojego zapotrzebowania na prąd na chwilę obecną, ale będzie to - światło led  - pompki do wody - podładowanie 2 telefonów, tablet   - praca na laptopie ok 2h/dzień

Słyszałem, że do movera potrzebny jest akumulator ok 90-95Ah.  Po przeczytaniu x postów odnośnie akumulatorów i bezpieczeństwa z tym związanego, w kręgu moich zainteresowań znalazły się: 

 - AKUMULATOR 100Ah 720A EXIDE DUAL AGM EP900/MC31 MARINE DC  
- AKUMULATOR ŻELOWY TOYAMA NPG 100 12V 100AH
i jeszcze taki 
- Akumulator 100Ah Banner Energy Bull 95751 DC

Dwa pierwsze w okolicach 1000zl (do przeżycia) ostatni za ok 600zl. Banner przeznaczony do łodzi, kamperów, ale niewiele opinii o nim. 

Mam jeszcze takie dylematy:
I.  czy te akumulatory potrzebują specjalnych ładowarek ? Jakie byście polecili ? 
II. Czy te akumulatory można ładować poprzez samochód w trakcie jazdy z alternatora? Mam zamontowany moduł przy haku do zasilania i ładowania akumulatora w przyczepie  z zabezpieczeniem  przed rozładowanie akumulatora samochodowego (podobno)   

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Koczaj napisał:

Mam jeszcze takie dylematy:
I.  czy te akumulatory potrzebują specjalnych ładowarek ? Jakie byście polecili ? 
II. Czy te akumulatory można ładować poprzez samochód w trakcie jazdy z alternatora? Mam zamontowany moduł przy haku do zasilania i ładowania akumulatora w przyczepie  z zabezpieczeniem  przed rozładowanie akumulatora samochodowego (podobno)  

Niby tylko 3 krótkie pytania ale odpowiedź może być dłuższa. 

Akumulatory żelowe i AGM wymagają starannie dobranych warunków ładowania. Zalecane jest stosowanie stabilizatorów napięcia tzw. kontrolerów ładowania zapewniających prawidłowy prąd ładowania, zgodny z wymaganiami podanymi przez producenta. Kontrolujące urządzenia prostownicze, potrafią porównywać zmiany temperatury w ładowanym akumulatorze i regulować te zmiany napięciowo i prądowo. Przeładowanie akumulatora jest bardzo szkodliwe i może zmniejszyć jego pojemność. Akumulatory żelowe wymagają innego prądu ładowania niż akumulatory ołowiowe, dlatego potrzebują ładowania metodą stałonapięciową. Nie mogą one pozostawać w stanie rozładowania, może to bowiem doprowadzić do skrócenia ich żywotności i zmniejszenie pojemności, i muszą zostać poddane jak najszybciej ładowaniu konserwującemu.

Wybrałeś:

9 godzin temu, Koczaj napisał:

- AKUMULATOR 100Ah 720A EXIDE DUAL AGM EP900/MC31 MARINE DC  
- AKUMULATOR ŻELOWY TOYAMA NPG 100 12V 100AH
i jeszcze taki 
- Akumulator 100Ah Banner Energy Bull 95751 DC

Ten ostatni jest typowy "kwasiak" i generalnie może być ładowany z  moduł przy haku do zasilania i ładowania akumulatora. Różne są opinie co do umiejscowienia tego aku wewnątrz budki, pod łóżkiem. Nie jest to  aku hermetyczny ale specjalne korki ograniczają do minimum wyciek elektrolitu jednak jakieś opary mogą się pojawić w przestrzeni mieszkalnej. 

Osobiście mam tego ostatniego od ponad roku i na razie jestem zadowolony ale stoi w osobnym wydzielonym schowku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulatory Banner-a używamy w firmie na "matkach". Z moich obserwacji taki średniak z serii " jak dbasz tak masz". Szału nie ma ale są dużo gorsze ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o tym:

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Akumulator-Zelowy-LX121000-12V-100Ah/5948

lub

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Akumulator-Sznajder-95Ah-AGM-do-Przyczep-Lodz-Jacht/5217

Akumulator wlasciwie tlko do movera bo kempingowanie glownie na miejscach z pradem. Trzy, cztery wyjazdy w roku. 

Zel czy AGM?. 

Mam pomysl aby przelozyc go z pod lozka z przodu bezposrednio przed lub za os, w przyczepie o dlugosci 550.Chodzi oczywiscie o nacisk na hak, ale nie wiem czy odleglosc od ladowarki itd.. (jakies 1.5-2.0m) nie wplynie na uzytkowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odległość od ładowarki nie wpłynie, też zamontowałem  w Knausie aku bezpośrednio przy osi,  co do tych modeli to się nie wypowiem ale miałem w aucie dwa kwasiaki z firmy Sznajder , jeden z nich padł zaraz po gwarancji , więc do firmy trochę się zraziłem :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od lat używam żelowych akumulatorów do UPS-ów i jestem bardzo zadowolony ( mam minimalne zapotrzebowanie na prąd więc mi wystarcza :) ). Poprzedni miałem 5 lat i nie zauważyłem jakiegoś spadku wydajności. Teraz kupiłem nowe 2 sztuki, żeby zwiększyć pojemność. Będą jeszcze obsługiwać radio. 

aku.png.b9806489ae6d97e0167a2817d08141e1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od lat używam żelowych akumulatorów do UPS-ów i jestem bardzo zadowolony ( mam minimalne zapotrzebowanie na prąd więc mi wystarcza  ). Poprzedni miałem 5 lat i nie zauważyłem jakiegoś spadku wydajności. Teraz kupiłem nowe 2 sztuki, żeby zwiększyć pojemność. Będą jeszcze obsługiwać radio. 
aku.png.b9806489ae6d97e0167a2817d08141e1.png



Ja też, nawet wszedłem ostatnio do przyczepy żeby podpiąć prostownik. Nie było potrzeby mimo mrozów grubo powyżej 12V.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

odległość od ładowarki nie wpłynie, też zamontowałem  w Knausie aku bezpośrednio przy osi,  co do tych modeli to się nie wypowiem ale miałem w aucie dwa kwasiaki z firmy Sznajder , jeden z nich padł zaraz po gwarancji , więc do firmy trochę się zraziłem :mellow:

A z ktorej strony osi, jak moge zapytac?Swoja droga bylem dzisiaj w elcampie i doradzili mi aby do movera brac AGM a nie zele. Ponoc AGM sa przystosowane do duzego poboru mocy... Prawda to? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.