Skocz do zawartości

Zmiana DMC w dowodzie


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.03.2022 o 22:14, pooshkin napisał:

Witam wszystkich serdecznie, tak jak w tytule „chciałbym zwiększyć DMC” swojej przyczepy. I teraz tak: dostałem dokumenty od producenta (nowa tabliczka znamionowa i zapis ze można zwiększyć DMC bez wprowadzania zmian konstrukcyjnych). Moje pytanie brzmi: Jaka jest dalsza procedura?

Kolego potrzebne:

1/ oryginał dokumentów homologacji z tłumaczeniem (tłumacz przysięgły)

2/ tabliczka

3/ wniosek 

4/ dokumenty przyczepy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ZdzislawW napisał:

Kolego potrzebne:

1/ oryginał dokumentów homologacji z tłumaczeniem (tłumacz przysięgły)

2/ tabliczka

3/ wniosek 

4/ dokumenty przyczepy

Tabliczka ma być na stałe zamontowana w pojeździe. Absolutnie nie można z nią iść do urzędu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacek00 napisał:

Tabliczka ma być na stałe zamontowana w pojeździe. Absolutnie nie można z nią iść do urzędu 

Nie wiem jak u ciebie u mnie gdy zmieniałem DMC musiałem pokazać, robili ksero. Po zmianie naklejałem w miejsce starej. To ma sens ,bo gdy nie masz zmienionego DMC nie możesz naklejać na budę. Gdyby nie przeszło co w tedy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2022 o 10:38, jacek00 napisał:
W dniu 11.03.2022 o 09:37, filipert napisał:

W WK nie sprawdzą, obawiam się, że skoro są niechętni w Poznaniu, to mogą się czepić takich pierdół i w odmowie zażądać potwierdzenia, że opony, felgi i osie są odpowiednie.

Ale nie mają ku temu żadnej podstawy prawnej. Jedynie czego mogą żądać to oświadczenie producenta i tyle.

Właśnie wróciłem z WK...

Urzędnik odmówił przyjęcia wniosku i odesłał mnie do kierownika, kierownik stwierdził, że nie można bo przepisy jasno regulują w jakich przypadkach można wymienić tabliczkę znamionową. Jeśli zatem jakikolwiek WK zmienił dane w dowodzie dotyczące masy, to pojazd ma błędną tabliczkę której nikt nie ma prawa zmienić :mlot: Wtedy przytoczyłem mu zapis z ich strony

image.png.f19d1ef8843a83f7ddde4c6edda7dcb7.png

A on na to, że punkt drugi dotyczy tylko i wyłącznie jakiejś specyficznej sytuacji zmiany prawa w odniesieniu do mas aut ciężarowych... nie zrozumiałem tego nawet.

Dopiero dyrektor wydziału nieco przychylniej spojrzał na sprawę i  obiecał skonsultować z prawnikiem, jutro jadę pogadać co ustalili, ale coś czuje, że sprawa finał znajdzie w sądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, filipert napisał:

Urzędnik odmówił przyjęcia wniosku i odesłał mnie do kierownika,

A to ciekawe, co było podstawą odmówienia przyjęcia wniosku? Skoro składasz formalny wniosek w formie pisemnej, to oni mają obowiązek udzielić odpowiedzi w formie pisemnej. Mają miesiąc czasu na ustalenie stanu faktycznego i wszelkie konsultacje z prawnikami, dyrektorami itd mogą sobie robić w ciągu tego miesiąca. Po prostu Cię zbywają i sprawy dla nich formalnie nie ma. 

 Należało zażądać na piśmie odmowy przyjęcia wniosku. Na każdą czynność administracyjną przysługuje Ci skarga do SKO (jeśli urzędnik wydał decyzję) lub do WSA. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2022 o 13:02, filipert napisał:

Wreszcie zorganizowałem zaświadczenie od Hymera, że mogę w ramach pierwotnej homologacji, bez zmian konstrukcyjnych podnieść DMC do 2000kg. Dostałem tez nowa tabliczkę.

Dzwonię do WK w Poznaniu (powiat) aby ustalić jakie dalsze kroki, bo koledzy przy zmianie raz musieli jechać na OSKP a innym razem nie. Panie w słuchawce mówi, że chyba się tak nie da i kieruje do kierownika. Kierownik podtrzymuje opinię, że to niemożliwe i się nie da zmienić DMC, bo NIE WOLNO ZMIENIAĆ TABLICZKI na pojeździe. Napisałem maila do dyrektora WK...

Ręce opadają.

W Krakowie to samo... Nie da się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, jacek00 napisał:

A to ciekawe, co było podstawą odmówienia przyjęcia wniosku? Skoro składasz formalny wniosek w formie pisemnej, to oni mają obowiązek udzielić odpowiedzi w formie pisemnej. Mają miesiąc czasu na ustalenie stanu faktycznego i wszelkie konsultacje z prawnikami, dyrektorami itd mogą sobie robić w ciągu tego miesiąca. Po prostu Cię zbywają i sprawy dla nich formalnie nie ma. 

 Należało zażądać na piśmie odmowy przyjęcia wniosku. Na każdą czynność administracyjną przysługuje Ci skarga do SKO (jeśli urzędnik wydał decyzję) lub do WSA. 

Wniosek chcieli przyjąć, ale w kancelarii, nie przy okienku gdzie sprawy się załatwia. Gdybym tak zrobił, to dostałbym pewnie odpowiedź od tego kierownika i pewnie SKO, ale kolejny sezon jeździłbym na 1800kg, a możliwe, że okopią się jakimiś przepisami i w ogóle mnie uziemią. A tak mam promyk nadziei, że może jednak ktoś życzliwie podejdzie do sprawy, dam znać co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, filipert napisał:

Wniosek chcieli przyjąć, ale w kancelarii, nie przy okienku gdzie sprawy się załatwia. Gdybym tak zrobił, to dostałbym pewnie odpowiedź od tego kierownika

IMo nie dostałbyś odpowiedzi, bo w odpowiedzi na Twój wniosek nie mogą napisać, że nie bo nie bo coś tam, ale muszą podać konkretną podstawę prawną odmowy. A takiej nie znajdą bo takowej nie ma ;) a wręcz przeciwnie. 

Cytat

i pewnie SKO, ale kolejny sezon jeździłbym na 1800kg, a możliwe, że okopią się jakimiś przepisami i w ogóle mnie uziemią. A tak mam promyk nadziei, że może jednak ktoś życzliwie podejdzie do sprawy, dam znać co z tego wyjdzie.

Ja nie znam takich przepisów. Wg mnie trzeba było składać ten wniosek. Dostałbyś tymczasowy DR z nowymi danymi, a oni musieliby się tym na poważnie zająć.

No ale zobaczymy czy jutro Ci cokolwiek odpiszą i czy w ogóle. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, jacek00 napisał:

Ja nie znam takich przepisów. Wg mnie trzeba było składać ten wniosek. Dostałbyś tymczasowy DR z nowymi danymi, a oni musieliby się tym na poważnie zająć.

Wniosek chcieli przyjąć w biurze podawczym/kancelarii wiec w ogóle nie ma mowy o tymczasowym DR.

Co do przepisów, to punktem zaczepienia jest dla nich brak możliwości zmiany tabliczki znamionowej na tabliczkę z innymi danymi, wszystko o to się rozbija, padł też argument, że nie będzie się zgadzać nacisk na oś.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, filipert napisał:

Wniosek chcieli przyjąć w biurze podawczym/kancelarii wiec w ogóle nie ma mowy o tymczasowym DR.

Tymczasowy DR zawsze się wydaje w takich sprawach. DR tymczasowy nie oznacza z automatu, źe dostaniesz DR stały. Ten czas, przez który jest ważny DR tymczasowy to właśnie czas na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości i nieścisłości.

Cytat

Co do przepisów, to punktem zaczepienia jest dla nich brak możliwości zmiany tabliczki znamionowej na tabliczkę z innymi danymi

Ale jak jest brak możliwości zmiany tabliczki? Tabliczkę wymieniasz sam na nową i po sprawie. Jest z danymi o jakie wnioskujesz ;) 

Cytat

, wszystko o to się rozbija, padł też argument, że nie będzie się zgadzać nacisk na oś.

No nacisk na oś też należy zmienić zgodnie z wnioskowanymi danymi.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, jacek00 napisał:
Cytat

Co do przepisów, to punktem zaczepienia jest dla nich brak możliwości zmiany tabliczki znamionowej na tabliczkę z innymi danymi

Ale jak jest brak możliwości zmiany tabliczki? Tabliczkę wymieniasz sam na nową i po sprawie. Jest z danymi o jakie wnioskujesz ;) 

Tu akurat urzędnik konkretnie podawał przepis który określa dwie i tylko dwie sytuacje dopuszczające zmianę tabliczki, wymiana samemu jest według niego nielegalna :niewiem:

37 minut temu, jacek00 napisał:
Cytat

padł też argument, że nie będzie się zgadzać nacisk na oś.

No nacisk na oś też należy zmienić zgodnie z wnioskowanymi danymi.

Ale kto to ma zmienić, kto to policzy? Tu jest chyba rola diagnosty.

Tak musiało być w przypadku opisanym przez @olas1, bo w DR ma 14,7kN czyli 1498,98kg dla nowego DMC 1500kg.

A jakie wartości nacisku na oś względem DMC macie u Was @rolf, @ZdzislawW? Ktoś to u Was zmienił?

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, filipert napisał:

Tu akurat urzędnik konkretnie podawał przepis który określa dwie i tylko dwie sytuacje dopuszczające zmianę tabliczki, wymiana samemu jest według niego nielegalna :niewiem:

Owszem, ale kto Ci udowodni, że sam wymieniłeś tabliczkę? Możesz zawsze się upierać, że taka była i koniec ;)

1 minutę temu, filipert napisał:

Ale kto to ma zmienić, kto to policzy? Tu jest chyba rola diagnosty.

No możesz do niego uderzać w sumie, niech ustali te dane na podstawie oświadczenia i nowej tabliczki znamionowej. Jak dostaniesz kwit od diagnosty to powinno być Ci zdecydowanie łatwiej w WK. Oni będą mieli dupochron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, jacek00 napisał:
17 minut temu, filipert napisał:

Tu akurat urzędnik konkretnie podawał przepis który określa dwie i tylko dwie sytuacje dopuszczające zmianę tabliczki, wymiana samemu jest według niego nielegalna :niewiem:

Owszem, ale kto Ci udowodni, że sam wymieniłeś tabliczkę? Możesz zawsze się upierać, że taka była i koniec ;)

Jeżeli przepisy faktycznie zabraniały by wymiany tabliczki, to urzędnik musiałby puścić do mnie przyjaźnie oko ;) dając nowe papiery a do tego potrzeba życzliwości i otwartości na klienta, ja niestety mam wrażenie, że trafiłem na mur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.