Skocz do zawartości

karawaning zimą - ma to sens?


cicik

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do karawaningu zimowego na pewno okolice Kalabrii byłyby cieplejsze niż północne Włochy, ale to prawie dwa razy taki dystans. W europie najcieplejsze i najbardziej słoneczna częścią kontynentu zimą to będzie pewnie Hiszpania i południowa Grecja półwysep Poloponez (szczególnie wschodni, bo na zachodnim o tej porze roku więcej leje). Tylko dystans powyżej 2500km (od centrum Polski). Ktoś zapuszcza się tak daleko? Na przedzimiu stosunek ciepła i slonca do odleglosci pewnie najlepszy będzie na wyspach Dalamacji. Byłem na Hvarze w końcu października i było ciepło, słonecznie a woda nadal porównywalna lub cieplejsza niż w Bałtyku w środku lata, a dystans nie taki duży 1500km. Tylko na Hvar trzeba doliczyć koszt promu, co pewnie z przyczepą się liczy odpowiednio drożej. Niedawno otworzyli bezpłatny most na półwysep Orebic - może to będzie efektywniejsze kosztowo na takie "przedłużenie lata". Na wiosnę ciepłe i słoneczne będą Saloniki - 1700km. Teraz po lato to by trzeba zmienić kontynent, więc może lepszym pomysłem są góry/termy niż jechać tak daleko, gdzie nadal jest zimno?

 

Edytowane przez Lunarii (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 449
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

5 godzin temu, danielpoz napisał(a):

Oczywiście?

???

 

Nie potrzebnie cytujesz fragment. Wiadomo że dobrze przygotowana przyczepa będzie równie dobra jak kamper.

6 godzin temu, golob napisał(a):

Super :) Marek o co chodzi z tym 50zł w knajpach za wejście?

Taki żarcik  generalnie danie w resuscytacjach w centrum to ok 40-50-80 za porcję mięsa plus dodatki, picie i wychodzi.  Ogółem za 250zl da się dobrze zjeść , razem z zupą. Pod warunkiem,  że dzieci nie jedzą więcej jak dorośli jak jest u mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, maarec napisał(a):

Taki żarcik  generalnie danie w resuscytacjach w centrum to ok 40-50-80 za porcję mięsa plus dodatki, picie i wychodzi.  Ogółem za 250zl da się dobrze zjeść , razem z zupą. Pod warunkiem,  że dzieci nie jedzą więcej jak dorośli jak jest u mnie. 

aaa rozumiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lunarii napisał(a):

Czy przesiadka z namiotu do przyczepy to w Waszym podniosła komfort podróżowania czy nie do końca?

Komfortu podróżowania na pewno nie podniesie, ale jak już dojedziesz to i owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś z Was może "Truma duo control z grzałką eisex"?

Jest to opcja przy nowej przyczepie.

Jak rozumiem zyskujemy automatyczne przełaczenie butli, gdy jedna się skończy oraz nie dopuszcza on do zamarznięcia reduktora. Czyli takie podniesienie komfortu i niezawodności użytkowania. Dodatkowo ma jakiś czujnik zderzeniowy i można zasilać / ogrzewać przyczepę podczas jazdy. Jak to się sprawuje w praktyce i czy faktycznie jest bezpieczne? 

Jak rozumiem ta grzałka ogrzewa reduktor, ale nie butle, więc w chłodniejsze dni lepiej mieć czysty propan? Jeżeli wrzucę butle propan-butan to najpierw wyleci sam propan czy w ostrym zimnie wcale ona nie ruszy?

Korzystacie z wymiennych butli (wygoda) czy napełniacie swoje i jak wygląda dla Was dostępność butli z czystym propanem? A może warto np. zainwestować w jeden gas-bank (wtedy można napełniac z LPG, ale to też propan-butan, ciekawe czy zimą dają więcej propanu w mieszance?) co da niezależność i możliwość tankowania poza krajem na dystrybutorze LPG - tylko czy to jest za granicą legalne bo w Polsce chyba na stacji nie wolno tankować butli)

Przy jakiej temperaturze butan staje się zawodny?

Wiem, że dużo pytań, ale gdzie można się spytać jak nie w wątku zimowym na forum karawaningowym:)

 

 

Edytowane przez Lunarii (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę spróbować odpowiedzieć na te pytania (teraz nie mam czasu) - ale polecał bym poszukać, to wszystko było kilku krotnie omawiane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu ten zimowy karawaning, drogi po blokowane bo osobówki nie mogą podjechać pod górę :mlot:

 Nie wiem co ludzie mają za opony w osobówkach ale większość nie dawała rady:niewiem: i przez nich nie dotarliśmy na camper park Panorama, zabrakło może z 300m, przyjechała Policja ?  i zablokowała dojazd do Panoramy i kazała nam zjechać :( i gdzie tu sens takiego karawaningu;)

20230204_125923.jpg

20230204_125920.jpg

20230204_133939.jpg

20230204_133944.jpg

20230204_133952.jpg

20230204_141115.jpg

20230204_141840.jpg

20230204_141849.jpg

20230204_141912.jpg

20230204_145926.jpg

20230204_162718.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ku przestrodze, szczególnie przyczepowców.

Sporo jeździmy zimą ale taka sytuacja zdarzyła mi się po raz pierwszy.

Poprzedni weekend, Wisła. Spore opady śniegu, lekki mróz. Padający snieg topił się na dachu przyczepy a spływająca woda zamarzała na ścianach. Na tylnej ścianie w niczym to nie przeszkadzało. Jednak okazało się, ze najniższy jest prawy przedni narożnik i tam zaczęło gromadzić się najwięcej lodu.

Nawet fajnie to wyglądało. Kopnąć w sople by oderwać się od ziemi to przecież nie problem.

Ale zaskoczeniem było gdy wróciliśmy w niedzielę do przyczepy, już trochę wychłodzonej bo gaz się skończył, a bakisty się nie udało otworzyć :pad:

Na szczęście i tak planowaliśmy już się zbierać wiec tragedii nie było.

Pomyślałem, że przy następnej takiej sytuacji przykleję taśmą mocną folię powyżej bakisty. Powinno to uchronić przed wypełnieniem wodą zawiasów i samej klapy bakisty.

 

IMG_20230204_140402.jpg

IMG_20230205_125550.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.