Skocz do zawartości

karawaning zimą - ma to sens?


cicik

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 449
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Mam już przyczepę, jednak nie "zalewałem" jej jeszcze gdyż stoi w nieogrzewanym garażu. Mam karnister z na wodę i zastanawiam się, czy gdybym miał odkręcony zbiornik wody szarej i zamiast z kranu korzystał z kanistra kranikiem spuszczając to do zlewu to coś może rozsadzić?

Jaka w zasadzie jest bezpieczna temperatura na użytkowanie wody w przyczepie. Ostatnie przymrozki w mojej części kraju mogą się zdarzać do 20 maja, choć znam i przypadek, że przymroziło na początku czerwca.

Bojler elektryczny - tutaj wydaje mi się, że bezwzględnie musi być dodatnia temperatura w przyczepie

Zakładając że nie będę go używał to do jakiej temperatury najmniejszej można używać zbiorników na szarą/czystą wodę?

Woda zamarzając zwiększa objętość, więc chyba klucz to nie zalać takiego zbiornika do pełna przed przymrozkiem.

Nie chodzi mi o to, żeby celowo zostawiać na ujemnych temperaturach. Chodzi o to, że przyczepa będzie stała w miejscu, gdzie nie będę codziennie, a jak już będę to chciałbym z niej korzystać. Jak prognoza będzie w maju 18 w dzień i 2 stopnie w nocy to już wszystko zlewać (zakładając, że dokładność prognozy jest np. 3-4 stopnie i może być -2 zamiast +2). Czy też takie lekkie przymrozki urządzenia wodno/kanalizacyjne w przyczepie, inne niż bojler tolerują?

 

 

Edytowane przez Lunarii (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego do -3c w nocy nic cie się nie stanie z wodą w przyczepie, jak w dzień będziesz miał w granicach 5c i więcej. Jak nie jesteś pewny zostaw plastikową butelkę z wodą i zobacz, będziesz pewien.

Ja używając kampera nieraz jadąc w tygodniu oczywiście sam bo z żoną to inaczej w mrozie do -10 mam w środku mały baniak około 10l i używam go do mycia rąk jak i do spłukiwania toalety, rurki spustowe nie zamarzają, fakt jest taki że kamper wygrzany. Na wyjazdach zimowych w temperaturach koło -10C też nigdy rurki nie zamarzły, w zbiorniku szarej wody mam wtedy roztwór wody z solą, 5l wody plus kilo soli. Nawet zakupiłem koncentrat płynu zimowego do -80c żeby zalewać rurki od prysznica i umywalki i nie użyłem bo nie było takiej potrzeby.

Raz nie wlałem roztworu i przy -8c zamarzł zawór do spuszczania szarej wody, wyjechaliśmy z Karpacza i po paru kilometrach temp skoczyła do 1c i po godzinie nie było już problemu z zaworem.

Także nie straszna ta zima jak ją opisują, a sprzęty nie są też takie delikatnie jak się wydaje, mój kamper przez moją chorobę zamarzł z zapełnionym w 1/3 zbiornikiem czystej wody, nie spuszczoną wodą z rurek, pompy, kranów i nic się nie stało wszystko żyje do dzisiaj, a temperatura wtedy była koło -12c.

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Koledzy, u mnie woda z całej instalacji spuszczona. Jako że wybieram się na święta do ES, a podróż zajmie 2 noclegi po drodze, to zastanawiam się czy zalać układ zaraz przed samym wyjazdem (woda w bojlerze, w instalacji i 10 litrów w zbiorniku) czy jednak zrobić to po dojeździe na pierwszy noclegowy camper park?

Dodam że wyjazd będzie w nocy i jazda aż do wieczora (plan to na raz przejechać całe DE aż pod granicę z FR), a ogrzewanie mam zamiar włączyć gdzieś godzinę / dwie przed dojazdem na nocleg, żeby przyczepa się nagrzała.

Pytam bo doświadczenia zimowej jazdy z przyczepą u mnie brak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką temp byś ustawił? 10 stopni? 

I dodatkowo, zabieram 2 butle DomLight ze sobą, trochę się tego gazu zapewne wypali w trakcie jazdy. Lodówka idzie z 12V.

Pytanie jak dużo pójdzie gazu w ES podczas grzania nocą / w dzień, nie wiadomo jeszcze jakie będą temperatury. Najwyżej ogarnę jakąś butlę na wynajem na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2023 o 13:04, borek6 napisał(a):

jaką temp byś ustawił? 10 stopni? 

I dodatkowo, zabieram 2 butle DomLight ze sobą, trochę się tego gazu zapewne wypali w trakcie jazdy. Lodówka idzie z 12V.

Pytanie jak dużo pójdzie gazu w ES podczas grzania nocą / w dzień, nie wiadomo jeszcze jakie będą temperatury. Najwyżej ogarnę jakąś butlę na wynajem na miejscu.

Mnie na styk na 10 dni w przyczepie starczało 11kg gazu w butki zimą w Chorwacji.  Dwie powinny z luzem wystarczyć- będzie cieplej w Hiszpanii.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę chciał w weekend odpalić ogrzewanie z trumą gazową w kamperze zimowanym na zew. Czy możecie pomóc zweryfikować poszczególne kroki przy takim uruchomieniu ?
1. ogrzać wnętrze np. farelką do min. temp > 10 stopni  - choćby w celu, aby wlewana woda nie zamarzała - ale bardziej, aby można było zamknąć automatyczny zawór spustowy wody ( < 7 stopni nie da się go zamknąć)

2. ręcznie zamknąć zawór spustowy przy trumie

3. zalanie zbiornika wodą czystą - tu pytanie czy jest jakaś minimalna ilość która trzeba wlać do na potrzeby samego ogrzewania i czy woda sama "grawitacyjnie" przypływa do płaszcza wodnego w trumie ?

4. zamknąć krany, włączyć 12V  - tu pytanie czy trzeba uruchomić pompkę otwierając krany do wymuszenia napełnienia wody w całym obiegu czy to zbędne

5. podłączyć butle, odkręcić zawory

6. uruchomić trumę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, karolmananan napisał(a):

Będę chciał w weekend odpalić ogrzewanie z trumą gazową w kamperze zimowanym na zew. Czy możecie pomóc zweryfikować poszczególne kroki przy takim uruchomieniu ?
1. ogrzać wnętrze np. farelką do min. temp > 10 stopni  - choćby w celu, aby wlewana woda nie zamarzała - ale bardziej, aby można było zamknąć automatyczny zawór spustowy wody ( < 7 stopni nie da się go zamknąć)

2. ręcznie zamknąć zawór spustowy przy trumie

3. zalanie zbiornika wodą czystą - tu pytanie czy jest jakaś minimalna ilość która trzeba wlać do na potrzeby samego ogrzewania i czy woda sama "grawitacyjnie" przypływa do płaszcza wodnego w trumie ?

4. zamknąć krany, włączyć 12V  - tu pytanie czy trzeba uruchomić pompkę otwierając krany do wymuszenia napełnienia wody w całym obiegu czy to zbędne

5. podłączyć butle, odkręcić zawory

6. uruchomić trumę 

Instrukcja trumy mówi:

Jeśli temperatura w FrostControl jest niższa niż ok. 7°C, należy najpierw włączyć ogrzewanie, aby ogrzać przestrzeń montażową i FrostControl. Po kilku minutach, gdy temperatura w FrostControl przekroczy 7°C, można zamknąć zawór bezpieczeństwa/spustowy. –Włączyć zasilanie pompy wodnej (główny lub wyłącznik pompy). –Otwórz krany z ciepłą wodą w kuchni i łazience (ustaw baterię preselekcji lub krany jednouchwytowe na „ciepłe”). Armaturę pozostawić otwartą do czasu napełnienia kotła poprzez wyparcie powietrza i umożliwienie swobodnego przepływu wody. Jeśli tylko instalacja zimnej wody będzie eksploatowana bez bojlera, kocioł również napełni się wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie na styk na 10 dni w przyczepie starczało 11kg gazu w butki zimą w Chorwacji.  Dwie powinny z luzem wystarczyć- będzie cieplej w Hiszpanii.  

Ok, to mnie trochę uspokoiłeś bo właśnie byłem ciekaw czy mi starczą dwie podpowiedz co z tym ogrzewaniem… zalać instalacje przed samym wyjazdem, odpalić piec i ruszać w drogę? Czy ustawienie na 10 stopni wystarczy żeby woda w drodze nie zamarzła?

Nie wiem jakie będą temp 21.12 ale jak będzie cały czas na minusie to obawiam się zamarznięcia. Chyba że moje obawy są niezasadne to mnie poprawcie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.