Skocz do zawartości

karawaning zimą - ma to sens?


cicik

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, borek6 napisał(a):

Czy ustawienie na 10 stopni wystarczy żeby woda w drodze nie zamarzła?

Jeśli masz trume combi to w mojej ocenie wystarczy. Jeśli w przyczepie będzie 10 st. to w miejscach prowadzenia rur ( a tam jak sądzę idą też przewody od wody i jest zbiornik ma wodę) powinno być i tak cieplej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 449
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

7 godzin temu, borek6 napisał(a):

Czy ustawienie na 10 stopni wystarczy żeby woda w drodze nie zamarzła?

Tego nie wiem, ale polecam do monitorowania temperatury jakiś termometr w aucie że zdalnym czujnikiem, aby w porę zauważyć spadek temperatury, gdyby pięć zgasł.

Ja tak jeżdżę z czujnikami w lodówce (latem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, borek6 napisał(a):

Czy ustawienie na 10 stopni wystarczy żeby woda w drodze nie zamarzła?

Jak zostawiam na parkingu to ustawiam na 10C i nic nie zamarza w środku jest ciepło. Do jazdy jednak bym trochę podniósł na 15C+.
Kwestia jeszcze czy FrostControl masz przy piecu? Bo jak gdzieś dalej to przy 10C przy podłodze może mieć za chłodno i zrzuci ci wodę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Voku napisał(a):

Jak zostawiam na parkingu to ustawiam na 10C i nic nie zamarza w środku jest ciepło. Do jazdy jednak bym trochę podniósł na 15C+.
Kwestia jeszcze czy FrostControl masz przy piecu? Bo jak gdzieś dalej to przy 10C przy podłodze może mieć za chłodno i zrzuci ci wodę. 

no mam FrostControl. co z tym wypadku? bo racja że od podłogi i to podczas jazdy może ciągnąć zimnem. 

to faktycznie lepiej podkręcić grzanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, borek6 napisał(a):

no mam FrostControl. co z tym wypadku? bo racja że od podłogi i to podczas jazdy może ciągnąć zimnem. 

to faktycznie lepiej podkręcić grzanie ?

Osobiście w przyczepie zalałbym wodą na miejscu, niestety trasę masz długą i przydałoby się używać wody podczas tej jednej nocki.

Pytanie jak stoisz z kilogramami, czy warto targać dodatkowe min 20-40kg. Ja w przyczepie nie nalewałem zimą, brałem ewentualnie 2 baniaki po 5l do samochodu na podstawowe czynności :). Tylko u mnie przejazd trwał 12 godzin, czasem ze spaniem gdzieś na szybko na mopie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2023 o 20:45, Bercik77 napisał(a):

Instrukcja trumy mówi:

Jeśli temperatura w FrostControl jest niższa niż ok. 7°C, należy najpierw włączyć ogrzewanie, aby ogrzać przestrzeń montażową i FrostControl. Po kilku minutach, gdy temperatura w FrostControl przekroczy 7°C, można zamknąć zawór bezpieczeństwa/spustowy. –Włączyć zasilanie pompy wodnej (główny lub wyłącznik pompy). –Otwórz krany z ciepłą wodą w kuchni i łazience (ustaw baterię preselekcji lub krany jednouchwytowe na „ciepłe”). Armaturę pozostawić otwartą do czasu napełnienia kotła poprzez wyparcie powietrza i umożliwienie swobodnego przepływu wody. Jeśli tylko instalacja zimnej wody będzie eksploatowana bez bojlera, kocioł również napełni się wodą.

Jeszcze jedno pytanie - czy przy trumie 6 dobrze czytam, że aby włączyć samo ogrzewanie to nie muszę napełniać instalacji wodnej ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, kam921 napisał(a):

Jeszcze jedno pytanie - czy przy trumie 6 dobrze czytam, że aby włączyć samo ogrzewanie to nie muszę napełniać instalacji wodnej ? 

Screenshot_20231209_112055_SamsungNotes.thumb.jpg.95815ccd48d34b0086dc9cb4bff03f2d.jpg

Combi4_6_Instrukcja_ObsB3ugi.pdf

Edytowane przez Bercik77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie - czy przy trumie 6 dobrze czytam, że aby włączyć samo ogrzewanie to nie muszę napełniać instalacji wodnej ? 

Tak, można odpalić ogrzewanie bez wody w bojlerze. Mam przyczepę pod domem i tak właśnie ją ogrzewam teraz podczas pakowania na wyjazd świąteczny


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2023 o 13:58, kam921 napisał(a):

Dzięki. Jakoś zafixowałem się na tym jak działają piece domowe a tam bez wody ani rusz.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk
 

Tylko pamiętaj, że jak rozgrzejesz piec i będzie gorący a wlejesz tam później wody to może być po piecu. Doświadczenia kolegów z forum, w nowiutkich kamperach z trumą 6 wskazują, żeby nie używać pieca bez wlanej wody.  Główny element pieca wykonano z gównolitu - wybrzusza się z czasem i jest po piecu.

A w temacie zimy ?

20231209_103217.jpg

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maarec napisał(a):

A w temacie zimy ?

20231209_103217.jpg

Pięknie :ok:

Ja w temacie zimy póki co zmieniłem kamperkowi "buty" na zimowe :D Niestety usługa ta robi się coraz droższa, do tej pory kosztowało to 150 zł, a teraz wyciągnięto mi z kieszeni całe 200zł :sciana:

20231209_080441.thumb.jpg.055e7791ab7c3e508ec2cc4ef73f2bd4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Prusiak napisał(a):

Pięknie :ok:

Ja w temacie zimy póki co zmieniłem kamperkowi "buty" na zimowe :D Niestety usługa ta robi się coraz droższa, do tej pory kosztowało to 150 zł, a teraz wyciągnięto mi z kieszeni całe 200zł :sciana:

20231209_080441.thumb.jpg.055e7791ab7c3e508ec2cc4ef73f2bd4.jpg

U mnie 120zl. Tylko ja robiłem u prywaciarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.