Skocz do zawartości

karawaning zimą - ma to sens?


cicik

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, jacekzoo napisał(a):

I jak kupisz jakiekolwiek, to w garażu na spokojnie sobie poćwicz zakładanie, zwłaszcza jak nigdy tego nie robiłeś. W tedy w razie wu dużo spokojniej to ogarniesz

Polecam jeszcze kupno roboczych rekawic ocieplanych:D.

Zakładanie i ściąganie łańcuchów gołymi dłońmi nie należy do przyjemnośći.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 449
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

A w przyczepie zmieniacie opony na jakieś typowo zimowe czy jeździcie na tych co latem? Ja mam słynne Hankook RA18 wiec typowe lato.
A nie ukrywam że bardzo mnie korci żeby spróbować zimowego karawaningu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, borek6 napisał(a):

A w przyczepie zmieniacie opony na jakieś typowo zimowe czy jeździcie na tych co latem? Ja mam słynne Hankook RA18 wiec typowe lato.
A nie ukrywam że bardzo mnie korci żeby spróbować zimowego karawaningu emoji3587.pngemoji41.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Najlepiej zmienić na całoroczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, borek6 napisał(a):

A w przyczepie zmieniacie opony na jakieś typowo zimowe czy jeździcie na tych co latem? Ja mam słynne Hankook RA18 wiec typowe lato.
A nie ukrywam że bardzo mnie korci żeby spróbować zimowego karawaningu emoji3587.pngemoji41.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jak masz typowo letnie to kup komplet zimówek. O ile chcesz jeździć w zimie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie się patrzy na Wasze wyjazdy.

Mam pytanie dotyczące instalacji wodnej podczas ujemnych temperatur (w przyczepie).

Zakładając scenariusz w dwóch opcjach:

1. Jadę na dziko i mam ogrzewanie gazowe truma

2. Stoję na campingu i mam 230V

Jeżeli wyjdę na cały dzień z przyczepy, (dla tego konkretnego przypadku weźmy na całą dobę), ale nie chce ogrzewać non-stop calości - co w takim wypadku z instalacją wodną?

Chodzi mi o zbiorniki - wody czystej, wody szarej oraz to, co pływa w kibelku (bojlera brak).

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jakie ryzyko niesie ze sobą zamarznięcie tychże cieczy, które spowoduje wzrost objętości (zamiana w lód). Czy grozi to rozsadzeniem rurek/pęknięciem zbiornika? - przypuszczam, że w ekstremalnym scenariuszu tak by mogło być. 

Zatem pozostaje albo zrezygnować z wody, albo przekierować jakąś minimalną potrzebną ilość ciepła do ogrzania samych zbiorników. Jak to robicie? 

A może zamiast kombinować można np. nalać tylko minimalną potrzebną ilość wody do zbiornika, a w momencie wyjścia na dłużej ją spuścić do kanalizacji - czy taki prowizoryczny scenariusz jest dobrym, praktycznym rozwiązaniem? - wydaje mi się to mało komfortowe, ale praktyczne, no ale z kibelkiem gorzej - ale tam jest inna charakterystyka cieczy, więc może z kibelkiem nie ma problemów?

Co stosujecie - maty grzewcze? A może po prostu właśnie spuszczacie wodę. Jestem ciekaw:)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu lepiej nie kombinować i nie wyłączać ogrzewania... można jedynie zmniejszyć temperaturę w środku...

Zamarznięcie wody w układzie to sporo problemów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, załóżmy że mam minimalne ogrzewanie cały czas. Czy wszystkie standardowe elementy instalacji są w takim miejscu, że będą beneficjentem tego ogrzewania? A może coś jest odseparowane/biegnie pod podłoga i przy -5 czy -10 pomimo dodatniej temperatury w przyczepie zamarznie. Standardowo zbiornik szarej wody w przyczepie znajduje się w środku czy gdzieś pod przyczepą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.