Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

-akumulator nie będzie doładowywany podczas jazdy, gdy włączona jest lodówka !!!

Przyczyna: rezystancja przewodów.

W tym miejscu należy dodać, że w samochodzie wykorzystałem istniejącą instalację pierwotnie dedykowaną do windy (2x2,5mm)

a jak byś podłączył ten 2x2,5 na plus a masę podłączył z karoserji pojazdu wtedy powinno być ok z lodówką , a najlepiej zastosować przewód 4mm2 a najlepiej 6mm2 przy tej odległości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czytam te wasze rozważania i tak się zastanawiam...

Co się dzieje w sytuacji, gdy mamy do czynienia z akumulatorem w przyczepie dość mocno rozładowanym po powiedzmy tygodniowym postoju i podpiętym do auta?? Moim zdaniem dochodzi wtedy do sytuacji, w której alternator zaczyna ładować dużym prądem akumulator w przyczepie, ale także ładuje naładowany akumulator w aucie. Moim zdaniem jest to szkodliwe dla akumulatora pojazdu i skraca to jego żywotność przez przeładowywanie w przedstawionej sytuacji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obstawiam za baterią słoneczną i akumulatorem i myślę że to jest najlepsza alternatywa bez kombinowania z samocchodem , jedynie na dojechanie czyli jedziesz zatrzymasz się na postuj i w tedy z samochodu , a na dłużej akumulator i bateria słoneczna.Właśnielicytuję na alegro taką za 75 zł. , miałbym wcześniej tylko gościu mnie wystawiłna alegro.Tak sobie myślę jakby było za mało mozna dokupić jeszcze jedną i wtedy tylko będzie bulgotać a myślę że się i tak opłaca. :niewiem: BATERIE SLONECZNE JAK AKUMULATOR I PROSTOWNIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obstawiam za baterią słoneczną i akumulatorem i myślę że to jest najlepsza alternatywa bez kombinowania z samochodem ,

 

W zupełności się z Tobą zgadzam!

Jednak bateria którą licytujesz podaje prąd o natężeniu 0.085 A a to stanowczo za mało by naładować akumulator samochodowy (przyczepowy)!

Taką baterią możesz co najwyżej naładować akumulatorki! lub telefon! W aukcji sprzedający pisze: "pomaga utrzymać w dobrej kondycji" co nie oznacza, że sprosta zadaniom jakie już wyznaczyłeś.

 

Osobiście zakupiłem (koszt ok. 2500 zł), baterię o mocy 85W, która w dni słoneczne daje ~5A podczas gdy w pochmurne ~2A. Bateria ta pozwala mi na bieżące doładowywanie akumulatora o poj. 100Ah, zaś spokojnie (od zera), ładuje akumulator o poj. 45 Ah.

 

Przemyśl sprawę zakupu tej ładowareczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak jak opisał to mój poprzednik. Ten panelek jest za mały. Oczywiście można nim podładować akumulator ale trwało by to bardzo bardzo długo choć może nawet by było niemożliwe gdyż dochodzą do tego straty jakie ma sam akumulator.

Ja kupilem taki ok. 10w jak już pisalem wcześniej w tym temacie

napisalem też jak sprawdza się on w praktyce.

wszystko kilka postów wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, obserwuje z zaciekawieniem powyższy post i mam pytanie do kol. BJoe, czy Twój panel jest podłączony bezpośednio do akumulatora, czy też "manualnie" jest sterowany zespołem panel solarny--akumulator. Ja zastanawiam się na panelem ok.15W do akumulatora 45Ah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przypuszczać - ktoś kupił ten panel i okazało się, że nie można nim naładować praktycznie niczego i postanowił sprzedać, bo 85 mA to jest tak mały prąd, że... i to jeszcze przy założeniu pełnego słońca. Ładowarka do telefonu komórkowego daje kilkakrotnie większy prąd wyjściowy. Ceny ogniw które coś potrafią, jak wspomniał kolega wyżej zaczynają się od kilku tysięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem 40 W panel za 500 zł. Szczerze mówiąc jakoś w te parametry nie wierzę, ale prądu mi wystarcza na diodowe oświetlenie, pompkę wody i palący się nawet kila godzin dziennie 20 W halogen w przedsionku. :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, obserwuje z zaciekawieniem powyższy post i mam pytanie do kol. BJoe, czy Twój panel jest podłączony bezpośednio do akumulatora, czy też "manualnie" jest sterowany zespołem panel solarny--akumulator. Ja zastanawiam się na panelem ok.15W do akumulatora 45Ah.

bezpośrednio do akumulatora bez żadnych regulatorów. jedynie wstawiona jest w szereg dioda prostownicza żeby panel w nocy nie rozładowywał akumulatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezpośrednio do akumulatora bez żadnych regulatorów. jedynie wstawiona jest w szereg dioda prostownicza żeby panel w nocy nie rozładowywał akumulatora

Dzięki, tak myślałem, że bezpośredno da radę, a pomysł z diodą to dobra sprawa :niewiem:

Orięntuje się może ktoś, ile pobiera prądu lodówka elektrolux np. w Niewiadówkach na napięciu 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powie tak że nie sprawdzałem nigdy w praktyce lecz zastanawiam się nad celowością stosowania diody sama bateria to złącza półprzewodnikowe nie dioda lecz rodzaj fototranzystora , a dlaczego mówię o diodzie ponieważ na złączu krzemowym występuje spadek napięcia 0,7 V i o tą różnice napięcie ładowania powinno być wyższe

aby sprawdzić czy fotobateria nie rozładowuje aku należ szeregowo włączyć amperomierz miliamperomierz zasłonić światło i dokonać pomiarów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się nad celowością stosowania diody sama bateria to złącza półprzewodnikowe nie dioda lecz rodzaj fototranzystor

tak mi poradzili w firmie www.modernhome.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.