Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

W największym słońcu udało mi się zauważyć ładowanie rzędu 3A (+/-0,3A).

 

Od 13 Sierpnia 2008 do 5 września byłem w podróży i używałem codziennie baterii słonecznej do doładowywania ubytków energii.

Największy prąd jaki udało mi się złapać w tym czasie to 4.5 A. Niestety tylko raz i tylko przez godzinę.

 

W większości prąd ładowania był na poziomie 2.5 - 3.5 A, poczym spadał do 0.5A (po godzinie 16-17, w zależności od dnia).

 

Teoretycznie moja bateria powinna generować prąd o natężeniu 7A

W Lipcu 2007 raz udało mi się uzyskać 5.6A!! i to był szczyt możliwości jakie osiągnąłem w 2008 roku.

Dziś ładowanie mam na poziomie 0.5A!

 

To są FAKTY i naga prawda!

 

Parametry techniczne, na które się powołujesz są to maksymalne osiągi gwarantowane na równiku J W Polsce są one nie do osiągnięcia! No chyba że w fali upałów 30 stopniowych i tylko w słoneczne dni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Fakt gdy robiłem fotke aku nie bylo podpięte.

Pytanie pewnie będą jak jutro zaczne pstrykać tymi przełacznikami :bzik: i czytać co bedzie sie wyświetlać .

Wogóle tej elektroniki, sporo i przy piecyku PRIMUS , to juz w miare opanowałem , Grzeje super , a z elektryką bede sie uczyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szary11 przepraszam ale z twojego postu wynika że nie czytałeś Moich wcześniejszych postów gdyż nie mając SOLARA akumulator 65 amperogodzin na Moje potrzeby o których również pisałem bez doładowania wystarcza na około 25 dni to według Mojego rozumowania SOLAR 20 wat uzupełni to co ja zużyję w ciągu 1 doby aby akumulator nie trzeba było nosić do doładowywania ALE moge sie mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uznałem że Solar 20 wat przy prądzie ładowania 1.2 ampera powinien wystarczyc ale co osoba to inna opinia i zgłupiałem.

 

według Mojego rozumowania SOLAR 20 wat uzupełni to co ja zużyję w ciągu 1 doby

 

W dzień słoneczny przy temp ok 22 stopni C na terenie Polski z baterii 20W uzyskasz prąd ładowania akumulatora (porównując do moich wyników), około 460mA !! Oczywiście przy napięciu 12V :bzik:

 

20W to 1.6A przy napięciu 12V - jest to maksymalny prąd jaki możesz otrzymać po podłączeniu baterii do akumulatora (jak wspomniałem wczęsniej - na równiku :zlo: ),

lub: 1.2A przy napięciu 16.6V

 

Baterie mają wyższe napięcie, żeby uniknąć spadków napięcia.

Po podłączeniu do akumulatora napięcie generowanego prądu obniża się do 12V.

 

Zużywając dobowo 2.5Ah potrzebujesz ładować akumulator tą baterią ok 6 godzin!

Teoretycznie wystarczy, przy czym życie jest brutalne, apetyt na prąd rośnie w miarę jedzenia :hmm:

 

A teraz cytat z fachowej literatury:

 

"Moc modułów wyrażana jest w watach mocy szczytowej (Wp - watt peak), zdefiniowanych jako moc dostarczana przez nie w warunkach standardowych (STC), tj. przy promieniowaniu słonecznym AM1.5 o mocy 1000 W/m2 i temperaturze otoczenia 25°C.

 

W praktyce moduły rzadko pracują przy warunkach standardowych, więc użyteczne jest posiadanie charakterystyk prądowo-napięciowych (I - V) wydajności modułu w szerokim zakresie warunków pracy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szary11 przepraszam ale z twojego postu wynika że nie czytałeś Moich wcześniejszych postów

 

 

Czytałem, tylko nie chciałem pisać, że trochę wątpie by tyle akumulator wytrzymał (25dni)... ale fachowcem nie jestem w tej dziedzinie i chciałem się odnieść bezpośrednio do swoich doświadczeń nie negując Twoich a wnioski pozostawiając czytelnikom.

 

 

radio przez cały dzien więc wydaję Mi sie że powinno Mi to wystarczyć gdyż do tej pory akumulator musiałem doładowywać co około 25 dni

 

W samochodzie mam 75Ah i jak włączam radio na cały dzień to na 3 dzień nie odpale samochodu a aku ledwie zipie. A aku nie jest stary (2 lata) i radia nie katowałem na maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy powstało nieporozumienie tzn. nie posiadam żadnych pompek tylko to co pisałem wcześniej tylko z tym radiem trochę nie tak bo napisałem cały dzień ale nie znaczy ze od 8 rano do 21 jest cały czas włączone ale najczęsciej na wiadomości i trochę muzyki a jedynie wieczorem godzinę gra non stop przed snem gdyż w dzien słucham ale natury.Będąc około 3 miesięcy nad jeziorem ładowałem akumulator 3 razy a akumulator ma 2 lata oczywiście teraz podłączam go do ładowania co miesiąc aby się nie zasiarczył.Zapomniałem prawdopodobnie o najważniejszym gdyż nie jest to radio samochodowe a FILIPS kasetowy o prądzie zasilania 9 volt i przed radiem mam urządzenie zmniejszające ( 30 zł. w sklepie z akcesoriami elektrycznymi ) prąd z 12v na 9 v i prawdopodobnie dlatego akumulator tak długo wytrzymuje gdyż 6 baterii R20 ( takie powinny być )wystarcza na około 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem cały dzień ale nie znaczy ze od 8 rano do 21 jest cały czas włączone ale najczęsciej na wiadomości i trochę muzyki a jedynie wieczorem godzinę gra non stop przed snem gdyż

 

A to zmienia postać rzeczy :-] Małe nieporozumienie :bzik: Jak tak to już wierzę :hmm:

Pozdrawiam! :zlo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na dziko będąc aku 75 Ah , wytrzymałem 4 dni , a prąd to oświetlenie , pompka , radyjko

 

Nie ma sensu rozważać kto ile wytrzymał bo jest to mocno niemiarodajne!

Np. na 100Ah akumulatorze wytrzymuję 14 dni używając prąd dodatkowo do zasilania anteny i TV LCD, ktoś powie że to nie możliwe? Ano możliwe, bo mam energooszczędny TV oraz oświetlenie żarówkami energooszczędnymi (nie używam praktycznie halogenówek) i oszczędzam prąd. Ktoś inne wytrzyma 3 dni bo ogląda 16/h TV i ma same halogenówki, itp. itd.

 

Każdy z nas ma inny osprzęt i inne wyposażenie oraz potrzeby. Porównywanie komu ile działa na jakim akumulatorze mija się z celem.

 

Wracając do tematu baterii słonecznych lub jak kto woli ogniw fotovoltaicznych w skrócie ogniw PV (PhotoVoltaic).

Dane techniczne określają maksymalny możliwy do osiągnięcia uzysk energii w warunkach normalnych, czyli przy promieniowaniu słonecznym 1000W/m2 i temperaturze otoczenia 25 stopni C.

Nie łudźcie się zatem, że to co jest napisane na baterii jest gawarantowane!

 

Pod kierownictwem Dr. Tadeusz Zdanowicza pracownika Politechniki Wrocławskiej, przeprowadzono wiele doświadczeń z których jasno wynika, że Polska nie jest krajem gdzie produkcja prądu z elektrowni słonecznych jest rentowna.

 

Na stronie http://solarlab.wemif.net/main.htm można na żywo śledzić warunki meteorologiczne.

Jak widać Promieniowanie „POA Irradiation” o tej porze roku, mimo słonecznego dnia wynosi zaledwie 146.9 W/m2 przy temperaturze otoczenia 9.9 stopni C.

 

Wydajność baterii ustawionej pod kątem prostym do słońca, jak łatwo obliczyć to zaledwie i niespełna 15%. Należy także uwzględnić fakt, że bateria musi podążać za słońcem, w przeciwnym wypadku uzysk energii obniży się.

Tak więc oblicz sobie ile uzyskasz energii z tego 20 W ogniwa :bzik: .

 

Dodam, że przy tak niskim promieniowaniu słonecznym z baterii 85W otrzymam 1 A prądu, czyli 12W J Zapłaciłem za 85W? A mam 12W? Jak to możliwe? Mam nadzieję, że teraz udało mi się wyjaśnić Wasze nadzieje i wątpliwości.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary11, i jak wspomniałem , popstrykam przyciskami i podpytam Ciebie.

 

Foto nr 2 na panelu jest wartość 14,0 czy to jest to , że aku podaje te 14??

 

Foto nr 1 czy to jest to, że 0,4 A jest w tej chwili popierane??

 

I do czego służy ostatni przełacznik ??

 


foto nr 2

post-59959-imported-ed2fd3dc-ee3c-4c62-8af6-2798212533c3_thumb.jpg

 

foto nr1

post-59959-imported-f878d1c5-2c91-4590-87ce-d469bae184a3_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem przeczepe z solarem 38W i z tego co czytam to nie wiele tego prądu , bede miał dzięki niemu

 

Dokładnie TAK, ale nie załamuj się,

W miesiącach od maja do września bateria będzie pracować na ok. 80% swojej mocy. :bzik:

Nie bez znaczenia przy generowaniu prądu są sprawność i wiek posiadanego przez Ciebie ogniwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto nr 2 na panelu jest wartość 14,0 czy to jest to , że aku podaje te 14??

 

Tak, to powinno być napięcie podawane przez akumulator :zlo:

 

Foto nr 1 czy to jest to, że 0,4 A jest w tej chwili popierane??

 

To napewno będzie aktualny pobór prądu.

 

I do czego służy ostatni przełacznik ??

 

 

Wg mnie jest to wyłącznik/włącznik główny baterii słonecznej.

 

z solarem 38W i z tego co czytam to nie wiele tego prądu

 

 

Nie jest tak źle :bzik: Światełko, pompka, wentylator i troszkę radio nie powinno zajeździć Ci akumulatora nawet teraz. Jak teraz załączam radio i gra cały dzień to nie robi to nic na akumulatorze. Dzień spokojnie daje radę doładować aku nawet w chmurkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wir57 napisał/a:

I do czego służy ostatni przełacznik ??

 

 

 

Wg mnie jest to wyłącznik/włącznik główny baterii słonecznej.

 

 

 

na tym ostatnim przełaczniku gdy nie mam podłączene 230 moge pstrykać zero reakcji, a gdy podłącze 230 V, na ON zapala sie na górze zielona lampka, a gdy OFF gaśnie ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.