Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

nie mam na myśli konkretnego wiatraczka. Musisz dobrać sobie wymiarami. I jabym nie demonotwał tamtego a dołożył ten na 12V jako dodatkowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

wlowik właśnie o takim rozwiazaniu myslę :zlo: , tym bardziej że odcinamy sie od cywilizacji i nie uzywamy tv, laptopa a radio praktycznie tylko przy sniadaniu lub kolacji :bzik: dla wiadomości i prognozy pogody (do tej pory z paluszków). Przetwornica obsługiwałaby więc praktycznie ogrzewanie i to bardzo sporadycznie no moze teraz równiez radyjko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mam pytanie czy możecie polecić jakieś przetwornice których używacie i są sprawdzone.

 

Zainteresuj się polskimi, np. firma AZO, www.azo.pl

Zaletą tych przetwornic są niewątpliwie, mały pobór prądu, cicha praca, niska waga oraz zdalne załączanie poprzez podanie plusa.

Ta ostatnia cecha zaważyła nad moim wyborem.

 

GG 1838363, To numerek do pracownika tej firmy, który udzieli Ci fachowej porady. Powołaj się na mnie lub "Polski Caravaning" a dostaniesz rabat.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę o zakupie ale 20 wat z ModernHome za 600 zł o mocy 1.2 ampera bo tyle Mi wystarczy

 

Obawiam się, że nigdy nie uzyskasz tej mocy a jeśli już Ci się uda to zaledwie w kilka najbardziej słonecznych dni w roku. 4.5A ze swojej 85W baterii uzyskałem parę razy. Dlatego zakładam, że moc jaką wygeneruje Ci ta bateria to będzie ok 0.3 - 0.5A MAX! (w średnio słoneczne dni).

 

Zapomnij o prądzie w pochmurne dni! Moja generuje zaledwie 0.5A!

 

Niestety Polska to nie Australia gdzie byłbyś w stanie osiągnąć maksymalną moc zakupionego ogniwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja potrzebuje tylko na doładowanie akumulatora do którego mam podłączony wentylatorek chłodzenia lodówki 0.26 wata z automatycznym włącznikiem temperaturowym,2 godziny dziennie światło ( żarówka 10 wat/12volt ) i radio przez cały dzien więc wydaję Mi sie że powinno Mi to wystarczyć gdyż do tej pory akumulator musiałem doładowywać co około 25 dni ( 65 amperogodzin ) ale moge się mylić gdyż na tym się nie znam.Paweł Prokop i do tego spróbuj się teraz odnieść czy miałem rację myśląc o tym Solarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok do wentylatorka będzie OK,

Ale czy do reszty?

 

świecąca 10 watowa żarówka przez 2 godziny na dobę to zużycie energii na poziomie 1.66(6) Ah.

 

Aby odzyskać taki ubytek energii potrzebuję ładować akumulator przy użyciu baterii 85W:

w słoneczny dzień ok 22 minut,

w średni 40 minut,

w pochmurny ok 100 minut,

w deszczowy ok 6 godzin i 40 minut.

Zakładam, że sprawność tej baterii jest dokładnie taka sama jak mojej, wtedy potrzebujesz przemnożyć te wyniki przez 4,25

 

Tak więc:

Aby odzyskać ten sam ubytek energii musisz ładować akumulator przy użyciu 20W baterii:

w słoneczny dzień ok 93.5 minuty,

w średni 170 minut,

w pochmurny prawie 8 h,

w deszczowy ponad 28 godzin.

 

Jak więc widzisz nie wygląda to wesoło.

Teraz pozostaje Ci zakup i testy, ja gorąco namawiam na co najmniej 40 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł Prokop dość zrozumiale napisałeś ale poszukaj temat Parametry Techniczne Systemów Solarnych i tam BJoe pisze zupełnie coś innego a ma dwa solary 6 i 12 watowe więc w sumie mniej niż Ja chcę zainstalować a i pobór ma większy bo Ja bez telewizora i laptopa i

jemu prawie wystarcza wystarcza, już teraz nic nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale od przybytku głowa nie boli.

Ja miałem słoneczne dni no i dodatkowy akumulator

potestuj a potem jak coś to dokup następny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wszystko co pisałem to potrzebuję zasilanie do akumulatora "dodatkowego" 65 Amperogodzin który jest TYLKO dla przyczepy i dlatego uznałem że Solar 20 wat przy prądzie ładowania 1.2 ampera powinien wystarczyc ale co osoba to inna opinia i zgłupiałem.Pozdrawiam. :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar 20 wat przy prądzie ładowania 1.2 ampera powinien wystarczyc ale co osoba to inna opinia i zgłupiałem

 

Wg mnie Paweł bardzo dobrze mówi. Mój solar (o ile dobrze wyczytałem z papierów) ma moc 38W i prąd ładowania na poziomie 1,2A występuje dopiero na wolnej przestrzeni przy niewielkim zacienieniu. W największym słońcu udało mi się zauważyć ładowanie rzędu 3A (+/-0,3A). A to mniej więcej tyle co ciągnie laptop podłączony do przetwornicy 100W.

 

20W wg mnie wystarczy na pompkę, radio (nie za głośno) i oświetlenie około 20W 4-5h dziennie. Wtedy nie powinno spadać napięcie na aku poniżej 11,2V (wtedy rozłącza mi akumulator i prąd znika :bzik: ).

 

To są moje podliczenia "na oko"... na wyczucie - Paweł może fachowo sprostować moje domysły :zlo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary11, wczoraj zamieniłem przeczepke Hobby na KIP-a z solarem , domyślam się , że masz podobną i miałbym prośbe do Ciebie , bo jeszcze zielony jestem ( a z elektryka mało mam wspólnego- wiem jak wtyczke do gniazdka właczyć ).

Co na tym panelu pokazuje?, kiedy wiem , że solar ładuje?, jak to przełączać i co i jak odczytywać z tego panela., bo jak cos przełacze inne cyfry sie pokazują .

Byłbym bardzo wdzięczny za w miare jasne wyjaśnienie.

 

A tak nawiasem mamy tej samem marki auta, przeczepki i pewnei wędki :zlo::bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda mój panel sterowania.

 

A działa to następująco:

 

tam gdzie masz 2 włączniki OUTPUT 12V to są 2 obwody elektryczne (u mnie np. tył przyczepy oddzielnie załączany i przód - output 1 i 2). I je załączasz gdy chcesz korzystać z elektryczności w całej przyczepie :zlo:

 

Battery currant (na ile ładuje bateria) i battery voltage (napięcie na akumulatorze) to będzie przełącznik jakie parametry mają być wyświetlane.

 

A pstryczek "MAINS" to od włączania/wyłączania baterii.

 

 

Tak jak na fotce wyświetla Ci się "jedynka" to pewnie dlatego, że nie masz podpiętego akumulatora. Dopiero jak podłączysz aku odczytasz wszystkie parametry, albo gdy słoneczko będzie świeciło z należytym natężeniem :hmm: Może jedynka się pojawić po zrobieniu zwarcia (przepraktykowane :] ). Wtedy trzeba odłączyć aku, wyłączyć wszystkie odbiorniki i załączyć wszystko ponownie.

 

Jak czegoś nie dopisałem pytaj :-]:bzik:

 


Mój panelik

post-59906-imported-63c1b77b-470d-484b-9bfb-9fd25f2604db_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.