Skocz do zawartości

Opony całoroczne - co o tym sądzicie?


Helmut

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, czyś napisał:

Mam te same opony, 2 szt. 2017 r. produkcji, pierwszy montaż, używane od wiosny 2018, plus 2 szt. prod. 2017 r., kupione w 2018 jako aftermarket (rozwaliłem bok jednej opony, musiałem zmienić 1 parę, bo już były podjechane, więc byłaby spora różnica w wysokości bieżnika). Eksploatowane tak samo (też drugi kpl całych kół), teraz przebieg 95 tys. km, nic takiego się nie dzieje, ani na jednych, ani na drugich (nie parcieją). Ostro poganiane na autostradach i w mieście. M.zd świetna opona, nie przepadam za pirellkami od czasu p6000 (zabójstwo na mokrym) i szybko zużywających się i szybko tracących właściwości zimowe sotto zero serie 3 zimowych, ale bez dwóch zdań zakładam ponownie. Generalnie poniżej 4mm bieżnika, przyczepność na zakrętach i przy rozpędzaniu spada już bardzo, teraz na przodzie (napęd na przód) mam te bardziej zużyte, ok. 3-3,5mm bieżnika, to już mocno zużyta opona.

myślę że te moje to jakiś szczególny przypadek. Brigiestony w piździku mojej żony (też z 2017 r) wyglądają jak nówki w porównaniu do tych Pirelli.

20201105_075452_resized.thumb.jpg.53a4279443341475f71d7008b302b74b.jpg

20201105_075503_resized.thumb.jpg.64daa94e58663671b785446fdce17214.jpg

 

 

A co do wielosezonówek to też nie zawsze jest tak różowo, pozwolę sobie wkleić zdjęcie które kolega zamieścił na innym forum , omawiane tu Nokiany Weatherproof z auta jego żony

też z 2017 r po przebiegu ok 40kkm :

2052853755_Screenshot_2020-11-05nokianJPG(obrazJPEG677889pikseli).thumb.png.26163e58e23dc95432c235975518d25a.png

więc konkluzja jest taka że kupując nowe opony bez względu na to czy sezonowe czy nie to po trzech latach może się okazać że będą nadawać się do śmietnika  ;)

rozumiem spowodowane jest to tym że dobre opony się szybciej zużywają :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 818
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

3 lata całosezonów to jak 6 lat dla letnjch/zimowych, które zawsze pół roku odpoczywają. 

I'm lepsza opona, tym guma bardziej wrażliwa na starzenie. Rzadko która opona która daje b. dobrą przyczepność, do tego wolno się zużywa i nie twardnieje z czasem (zmęczenie i starzenie gumy widać najlepiej po obrywaniu się krawędzi klocków). 

Ale z twoimi P7 coś nie halo. Coś za bardzo "zmurszały" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny test całorocznych. Jeno mnie zastanawia. Wychwalane przez wszystkich Micheliny Crossclimate wypadają bardzo przeciętnie :niewiem: Tylko na suchym są dobre, a i tak letnie biją je na głowę. I kolejna rzecz, która mnie zastanawia. Praktycznie w żadnym teście nie ma Nokianów. Są takie dobre czy nie chcą płacić za reklamę :hmm:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

ak dla mnie to lipa

Straszna lipa. A to się nie podciąga pod jakąś gwarancję? 

Oba moje komplety opon wyglądają OK, a mają po jakieś 45000km. Twoje wyglądają naprawdę jak jakiś 20-letni stomil ;)

W dniu 4.11.2020 o 18:19, vrs napisał:

A masz ten sam indeks prędkości ?

A nawet nie wiem, Mógłbym sprawdzić, ale trochę nie chce mi się brudzić ;)

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał:

Twoje wyglądają naprawdę jak jakiś 20-letni stomil

więcej niż dwudziestoletnie Stomile wyglądają lepiej  :-]

20201105_192122_resized.thumb.jpg.5935bef8aec7bd23e3e6dddfee0ea2ef.jpg

20201105_192054_01_saved_resized.thumb.jpg.6857c1258c314f988781741af4cbf3e8.jpg

 

2 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał:

Straszna lipa. A to się nie podciąga pod jakąś gwarancję? 

Dobre pytanie. Opony szły na pierwszy montaż a auto ma jeszcze rok gwarancji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ten Michellin na mokrym faktycznie wylatuje na zakretach. Na suchym jezdzi ale na mokrym na zakręcie jest źle.
Generalnie opona nie jest tak fantastyczna jak ja maluja. Jest dobra.
Wg mnie bardzo zła przyczepność na mokrym na zakrętach jest zbyt niebezpieczna i wybralem inne opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, tamtam napisał:

Bo ten Michellin na mokrym faktycznie wylatuje na zakretach. Na suchym jezdzi ale na mokrym na zakręcie jest źle.
Generalnie opona nie jest tak fantastyczna jak ja maluja. Jest dobra.
Wg mnie bardzo zła przyczepność na mokrym na zakrętach jest zbyt niebezpieczna i wybralem inne opony.

Mnie ten Michellin też nie przekonuje i go nie kupię  choć użytkownicy chwalą.

Pochwal się na co się zdecydowałeś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tamtam napisał:

Bo ten Michellin na mokrym faktycznie wylatuje na zakretach.

Może z racji auta, świetnego zawieszenia i niskiego punktu środka ciężkości, ale jak narazie te Michaśki to najlepsze opony jakie na tym aucie miałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dobrze gada i wie o czym gada ale tylko gada. Często słyszymy-wydaje mi się ,myślę,uważam. No więc mówi ale nie popiera tego żadnym testem .A twierdzenie że opona nowa i z bieżnikiem zbliżającym się do punktu krytycznego to kompletna bzdura powtarzana za producentem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mundek28 napisał:

z bieżnikiem zbliżającym się do punktu krytycznego

Przy zwiększającej się liczbie lamelek wraz z malejącym bieżnikiem jest to możliwe.

2 godziny temu, mundek28 napisał:

No więc mówi ale nie popiera tego żadnym testem

Są na YT też jego testy praktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, do0h napisał:

@Misio a jakie miales ?

na zimę miałem Dunlop WinterSport 4D

na lato Michelin Saver

rozmiary 205/55r16

Takie dostałem przy zakupie auta (używanego) opony wówczas 2letnie i mające około 6-7mm bieżnika jedne i drugie...na letnich przejechałem 2 sezony, zimowe 1,5 jak zmieniłem na cało roczne.

Po włożeniu całorocznych Michelinów, stanowczo rzadziej widziałem konkrolkę trakcji, rzadziej włączał się ABS, a auto bardzo ładnie pokonywało zakręty itd. o dźwięku nie wspomnę...

Chociaż też się przyznam, że mając już letnie Michaśki, sypnął mi śnieg będąc w górkach i poza cięgle migającą kontrolką nie było tragedii - ale jak pisałem, to też dość specyficzne auto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Suzu4x4 napisał:

więcej niż dwudziestoletnie Stomile wyglądają lepiej  :-]

Może to coś z ekologią ma wspólnego?

Jak kilka lat temu kupowałem przedsionek zimowy jednej z topowych firm to, o ile pamietam, była do niego dołączona broszurka z której wynikało że okna po złożeniu mogą mi się połamać / trwałe zagiąć ale za to mam przedsionek nie zawierający tego czy innego specyfiku.

Cała książeczka na ten temat była... 

 

Szczerze... to wolałbym mieć ten przedsionek w wersji sprzed ery EKO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.