Skocz do zawartości

Opony całoroczne - co o tym sądzicie?


Helmut

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 818
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja jeździłem zarówno na Vredestain w rozmiarze 215/55/16 (chyba) a teraz GY w rozmiarze 195/55/20. Nie widzę żadnych różnic. GY mają już 3 sezony za sobą i na śniegu zachowują się nadal przewidywalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
43 minuty temu, mundek28 napisał:

Typowa reklama konkretnej marki.Za darmo tych testów nie robił.

Dokładnie tak.  Tak jak Zientarski z Toyotą i Toyotą..... a jeszcze nie tak dawno  chwalił diesla.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązałem w końcu swój dylemat: "nie jeżdżę w zimie kamperem bo nie mam opon zimowych" i "nie kupię opon zimowych bo przecież w zimie nie jeżdżę".

Kupiłem wielosezonowe Matador MPS400 Variant All Weather 2 215/70 R15 109/107 S C. Wizualnie fajne, dobrze się wyważyły. Na razie tyle, doświadczenia i opinia przyjdą z czasem.

.

Edytowane przez jjb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przetestowałem już swoje Nokiany we wszystkich jesienno -zimowych warunkach (deszcz, zamarzająca mżawka, śnieg, błoto pośniegowe, suchy asfalt w temperaturze do +10) oprócz warunków typowo letnich i mogę napisać z pełną odpowiedzialnością że w warunkach jesienno - zimowych  NIE WIDZĘ ŻADNEGO dyskomfortu  dla opony NOKIAN WEATHERPROOF C w stosunku do zimowych. Strome górskie podjazdy na całkowicie białej drodze czy nieodśnieżone parkingi pod stokami z kilkucentymetrową warstwą śniegu nie powodowały w żadnym z przypadków utraty trakcji. Prowadzenie  3,5 tonowego kampera w trudnych warunkach też bez zastrzeżeń,  pełną opinię wydam po całym sezonie ale jak dla mnie na razie same plusy.

Kilka fot z ostatniego wyjazdu.

20201225_205055_resized.jpg

20201225_221547_resized.jpg

20201227_112744_resized.jpg

20201227_175618_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jjb napisał:

Kupiłem wielosezonowe Matador MPS400 Variant All Weather 2 215/70 R15 109/107 S C. Wizualnie fajne, dobrze się wyważyły. Na razie tyle, doświadczenia i opinia przyjdą z czasem.

Kupiłem to samo pod brandem Vikinga, niestety ostatnio przespałem (dosłownie :) ) sposobność do objeżdżenia po śniegu, ale póki co od jesieni (ok. 20 st. C na plusie) do temperatur ok. 0 stopni czy sucho czy mokro było naprawdę  dość przyzwoicie, co prawda w busie i z niedużym obciążeniem (cirka 2200-2300 kg wszystkiego). Jak trafi się sposobność pojeżdżenia po śniegu, dam znać. Bo może i tanie i dobre będzie, oby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 28.12.2020 o 13:35, Suzu4x4 napisał:

ale jak dla mnie na razie same plusy.

Świetnie trafiłeś bo jak widać lamelki gęsto nacięte zwłaszcza na zewnętrznych "klockach" bieżnika - czyli ma co pracować ( prawie jak zimówki ) . Syn ostatnio kupił całoroczne i na pierwszych w tym roku "ślizgawkach leśnych"  zmuszony był do ostrożności . No ale jego bieżnik w Bridgestone pozostawia wiele do życzenia . 

bridgestone-weather-control-a005-19368-s1-f-f-l700-sk4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, jerzy1961 napisał:

No ale jego bieżnik w Bridgestone pozostawia wiele do życzenia

Potwierdzam. To moje pierwsze wielosezony i na pewno teraz lepiej się tym jeździ niż na letnich ale na śniegu pamiętam przewagę prawdziwych zimówek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 12.01.2021 o 22:18, filipert napisał:

Potwierdzam. To moje pierwsze wielosezony i na pewno teraz lepiej się tym jeździ niż na letnich ale na śniegu pamiętam przewagę prawdziwych zimówek. 

jeśli chodzi o zakupione przezemnie Nokiany to w dalszym ciągu podtrzymuje opinię że w warunkach zimowych nie widzę żadnego dyskomfortu w stosunku do zimówek .

A parę wyjazdów obciążonym kamperem już zaliczyłem od Karkonoszy przez Tary na Beskidzie Niskim kończąc i nieodśnieżane parkingi w górach ze stromymi podjazdami nie zrobiły na nich żadnego wrażenia.

A łańcuchy wrzucone  do schowka nie były użyte ani razu ...

Biorąc pod uwagę że kilka dni temu było -16 a wczoraj + 13 i z zaśnieżonego parkingu zostało tylko grząskie błoto, wielosezonówki wydają się być optymalnym rozwiązaniem ;)

 

20210117_190721_resized.thumb.jpg.7ec3f465b9be13dec4aa196eca66e918.jpg

20210117_164212_resized.thumb.jpg.49295e828ef2b1a0eb6a61d094a66e79.jpg

20210115_185246_resized.thumb.jpg.b743d1742dcbb9489bfa6f710f8e80aa.jpg

20210115_185236_resized.thumb.jpg.5109f70f0619fa17dff9dd8b69a0ed16.jpg

20210117_190002.thumb.jpg.845d1ac6b186d2a4b311a69473da8be2.jpg

20210122_122830_resized.thumb.jpg.2035d46573b3f1a9f161ee0620f73146.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Suzu4x4 napisał:

jeśli chodzi o zakupione przeze mnie Nokiany to w dalszym ciągu podtrzymuje opinię że w warunkach zimowych nie widzę żadnego dyskomfortu w stosunku do zimówek .

Moje spostrzeżenia są podobne. Jedyna różnica między prawdziwymi zimówkami, a moimi wielosezonami jest taka, że przy zerwaniu przyczepności na ośnieżonej nawierzchni zachowują się trochę bardziej nerwowo. Oczywiście jest to mocno subiektywne. Nie miałem możliwości porównać ich na tej samej trasie z zimówkami, no i ostro pałowałem, żeby było jak najbardziej hardkorowo :puk:. Przy jeździe emeryckiej są potulne jak baranek :) Natomiast przewaga Nokianów na mokrym jest przygniatająca i samo to jest wystarczającym plusem do zakupu. Mokre jest prawie codziennie, a takiego śniegu nie zobaczę pewnie prędko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja też ze swoich jestem zadowolony, w tym roku mam praktycznie nowe goodyear na przodzie więc nie było jakiś problemów z ciągnięciem przyczepy, nawet po śniegu ładnie się jechało. Oczywiście pewnie przy większej górce i jakimś większym zaśnieżeniu oponka i napęd na przód mógłby nie wystarczyć żeby podjechać z przyczepą, ale na razie gdzie miałem dojechać dojechałem. Jazda bez przyczepy bez problemu opony hamują i trzymają się drogi jak potrzeba.  Można się zastanawiać czy będą tak samo skuteczne za 2 lata gdy już będą trochę zużyte.

IMG_20210213_120612.jpg

IMG_20210214_123346.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem okazję tydzień temu pojeździć w górach w typowo zimowych warunkach na Michelinach CrossClimate, które mają 6 lat! Nie ma porównania z nowymi Conti AllSeasons, albo z typowymi zimówkami, jednak nie mogę powiedzieć, że te Micheliny były złe. Podjechałem pod każdą górkę i generalnie "dawały radę". Trzeba było brać poprawkę, że nie "kleją" na śniegu jak zimówka, ale to były prawdziwe, ciężkie zimowe warunki.

Natomiast co do nowych Conti AllSeasons, to cały czas jestem pod wrażeniem, jak ta opona zachowuje się na śniegu. Mam wrażenie, że lepiej "klei" niż zimówka Michelina, aczkolwiek może to wynikać z faktu, że Micheliny mam na V40, gdzie jest diesel, co oznacza dużo wyższy moment "na dole", a Conti w Xceedzie, gdzie jest benzyna, która ma znacznie mniejszy moment w dolnym zakresie. W każdym razie z niecierpliwością czekam na upały, żeby sprawdzić jak wtedy będą się zachowywały Conti, bo to na razie dla mnie jedyna niewiadoma.

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.