Skocz do zawartości

Twoja budka waży wiecej niz myslisz!


Speedy

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem z tygodniowej włóczęgi po Danii. Wiedząc, że przyczepa jest ciężka, postanowiłem zabrać minimum rzeczy, a wszystko co ciężkie załadować do Toyoty Previ (duży bagażnik). W przyczepie nie było koła zapasowego, była mała butla zamiast typowej 11 kilogramowej. Nie brałem sprzętu piknikowego (stoły, krzesła, leżaki i grille), oraz sprzętu plażowego. Połowa szafek była pusta. Ogólnie wziąłem połowę tego, co zwyczajowo biorę jadąc np. do Chorwacji. Wyjechaliśmy z domu i przed wyruszeniem w trasę podjechałem na wagę do znajomego. Jakież było moje zdziwienie, gdy waga pokazała 1665 kg!. Przypomnę, że DMC budki to 1500 kg. Nie wierząc własnym oczom postanowiłem zweryfikować ten pomiar i pojechałem na inną wagę, tym razem do Cygana. Wskazanie 1675 kg. Różnica 10 kg. Przeładowanie 165 - 175 kg (zależy komu wierzyć). Do tego nacisk na hak około 30 - 40 kg. Gdybym zabrał wszystkie rzeczy, które się bierze na wyjazd wakacyjny, wyszłoby grubo ponad 1700 kg.

W tydzień przejechałem nią 2600 km. Prowadziła się wyśmienicie, nie bujało nią nawet kiedy lekko próbowałem nią sam bujnąć. pedkości przejazdowe 85 - 90 km/h. Sprawiała wrażenie, jakby można było do niej spokojne załadować jeszcze 200 kg.

Wiem, że nie ma możliwości aby jechać nią na urlop i zmieścić się w DMC 1500 kg. Chyba, że wszystko załaduje się do dużego busa, a w przyczepie jechać będzie tylko część ciuchów, dwa rowery i załadunek lodówki. Z tego powodu koniecznie muszę zwiększyć jej DMC. Tym bardziej, że przy długości 590 cm jej DMC wydaje się niespotykanie małe. Prawdopodobnie ktoś kiedyś chciała mieć małą wartość i tak już zostało. Wiem, że tej wielkości Knausy mają przeważnie DMC na poziomie 1600 - 1700 kg. Nie wiem czy się to uda, ale nie mam wyjścia i szukała będę wszelkich rozwiązań, by to zmienić. Zanim to się uda zrobić, muszę się zorientować, gdzie w Austrii ważą przyczepy, by miejsca te ominąć. Bo przy takim przeładowaniu, to mandat będzie chyba w tysiącach euro...

Pytałeś Krzysiek jaki jest rok produkcji? To Przyczepa z 2008 roku. Ale ma fabrycznie zamontowane ogrzewanie podłogowe, podwójny piec i cholera wie co jeszcze, dlatego jej masa własna jest niedużo mniejsza od DMC. Bo przy pierwszym ważeniu pustej budki wyszło mi sto parę kilogramów zapasu, ale miałem duży nacisk na kulę. Gdybym wtedy włożył kasetę toaletową, butlę i koło zapasowe, to MW wyszło by pewnie tyle co DMC.  

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie wiem Krzysiek, o który post dokładnie Ci chodzi? Jeżeli o bezpieczeństwo, to jedna sprawa, ale fakt jest taki, że mam obecnie przyczepę z praktycznie zerową ładowność, co eliminuje ją z możliwości jeżdżenia na urlopy, a nawet zloty czy spoty (można postawić ją w ogródku, jako budę stacjonarną). Odkręcenie mebli ze środka i wyrzucenie ich, w celu zmniejszenie MW, odpada. Pozostaje wiec szukanie prawnych rozwiązań podnoszących DMC. Jestem niemal pewien, że homologacja, czy możliwości techniczne tak dużej przyczepy, były i są znacznie większe niż 1500 kg. Muszę tylko dowiedzieć się, jak to sprawdzić i co po kolei zrobić by to zmienić - podnieść. Gdzieś chłopaki pisali na naszym forum o wysyłaniu pism do producenta, by otrzymać jakiś dokument, na podstawie którego coś z tą DMC w swoich wydziałach komunikacji robili. Wiem że komuś się to udało. 

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz do producenta podając NR VIN z pytaniem jaką max masę przy tej osi możesz uzyskać.

Kiedy Ci odpowiedzą wybierz masę jaka Cię ostatecznie zadowala i poproś o nową homologację i tabliczki znamionowe.

Z tym na SKP i po uzyskaniu zaświadczenia idziesz do U.Kom. i wymieniasz dowód.

Koszt całości ok. 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam pytanko trochę z innej bajki ale gdzieś zbliżone tematycznie do podejmowanych tematów . Co sie dzieje w przypadku gdy mamy DMC do 3500 kg ale przydarzy sie nam zapakować wiecej do samochodu i przyczepy i przy przypadkowym ważeniu wyskakuje 3600 kg ?( mój składzik ma DMC 3450 kg wiec kat B ale nie wiem jak to działa w przypadku kontroli a dopiero zaczynam zabawę z karawaningiem w Polsce i w Europie Pozdrawiam i dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zachodzie Europy w okresie tzw. wakacyjnym służby kontrolne często prowadzą działania  ukierunkowane na kontrolę DMC i nacisków na oś zestawów z przyczepami.
W przypadku ujawnienia takiego wykroczenia spotkanie kończy się zwykle nakazem " odchudzenia " zestawu, odciążenia osi oraz karą mandatu.

Póki co, nie znam przypadku takich działań służb kontrolnych przeciwko " przyczepkowiczom " w kraju.

Edytowane przez Effendi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko trochę z innej bajki ale gdzieś zbliżone tematycznie do podejmowanych tematów . Co sie dzieje w przypadku gdy mamy DMC do 3500 kg ale przydarzy sie nam zapakować wiecej do samochodu i przyczepy i przy przypadkowym ważeniu wyskakuje 3600 kg ?( mój składzik ma DMC 3450 kg wiec kat B ale nie wiem jak to działa w przypadku kontroli a dopiero zaczynam zabawę z karawaningiem w Polsce i w Europie Pozdrawiam i dzieki

 

Witam!

... i do tego trzeba było zakładać "nowy" temat? :look:

np.:

http://forum.karawaning.pl/topic/14211-twoja-budka-wa%C5%BCy-wiecej-niz-myslisz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zaczynam zabawę z karawaningiem w Polsce i w Europie

@agairek

My kończymy przygodę z karawaningiem za granicą, za kilka lat będziemy obchodzić ZŁOTY JUBILEUSZ na kołach.

Nigdy i nigdzie nikt nas nie ważył...

Tegoroczna marszruta...

 

Pozdrawiamy z    Hiszpanii...

Ir & Ed

Edytowane przez Ir & Ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.