Skocz do zawartości

Wybór auta do holowania


rafalkwiatkowski73

Rekomendowane odpowiedzi

Tak czytam o tym spalaniu, o tym, od kiedy jest "duża benzyna", o brzmieniu silnika oraz tp. rzeczy.
Zastanawiam się nad tym, skąd biorą się podawane tu wartości spalania :hmm:

Nie wiem, jak zakwalifikujecie mój silnik, czy to średnia, czy może "duża benzyna", ale spalanie o którym tu czytam, to jakieś bajki i dalej nie będę komentował. To temat rzeka.

Może mam ciężką stopę, a może nie potrafię zmienić nawyków, a może najzwyczajniej w świecie, od pewnej pojemności silnika delikatnie jeździć już nie sposób ? Nie wiem, ale o zużyciu bezołowiowej 95 wiem jedno: z ogonem nie schodzę poniżej 14 l (często bywa i 15), bez ogonka, przy przepisowej jeździe ok. 9  do 10,5 l (częściej jest to 10). Pomijam poruszanie się autostradami i drogami szybkiego ruchu, ponieważ są to już inne parametry i sposób jazdy. W mieście, jeśli chcę oszczędnie i jeśli się nie zapomnę  :]  - min. 16 l (częściej 18). Takie są rzeczywiste, nie naciągane wartości.  DMC samochodu 2035 kg; silnik 3,5 l; ok. 305 Nm; ponad 210 KM; rzędowa szóstka (brzmi więc odpowiednio); brak jakichkolwiek tuningów itp.
Gdy słyszę, że podobny silnik zużywa np. po mieście o prawie  połowę mniej paliwa, to albo ktoś mocno koloryzuje, albo miasto ma 4 ulice. Duży silnik, to duża przyjemność, ale na naszych krajowych drogach i przy takich ograniczeniach prędkości, jakie co chwilę się spotyka, o żółtych skrzynkach nie wspominając, ekonomiczna jazda niezagazowaną, "dużą benzyną", nie jest możliwa. Taki silnik, do osiągnięcia max swoich Nm, potrzebuje dość dużych obrotów, a jak to wszystko pogodzić, gdy co chwilę trzeba zwalniać / przyspieszać, zwalniać / przyśpieszać, bo taka jest polska rzeczywistość na trasie. IMHO
P.S.
Zdarza się, że ... i wtedy, górna granica zużycia paliwa nie istnieje :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja o ciąganiu cepy dieslem się nie wypowiem - bo nie miałem okazji. Dla mnie duża benzyna to 2.5 i więcej - a tym bardziej 2.5 Turbo od volvo (montowane tez w fordach).... - auta przyjemnie na tym jadą, ale dla mnie akceptowalne tylko z LPG.

 

 

ja do tej pory jeździłem 6 swoimi autami - 1 diesel 1.8 TD, 3 benzyny, 1 mazda z gazem oraz od 2 dni ford 2.0 TDCI i jazda dieslem 136 konnym solo - w stosunku do jazdy benzyną z gazem 2.0 - przy teoretycznie większej tej benzyny o całe 4 KM mocy -  nieporównywalna !! -a mazda trzyma parametry na gazie powyżej tego co wyjechało z fabryki - byłem na hamowni...

 

Aktualnie czuję, że auto jedzie i ma moc i go to nie męczy. Turbinka tylko sobie gwiżdże, a ja zmieniam biegi - zanim się zorientuję to w mieście mam 120kmh i sam pukam się w czoło.

 

spalanie a w zasadzie koszt przejechania 100km - zdecydowanie korzystniej benzyna z gazem.. - auta praktycznie o tej samej masy...

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożę swoje 3 grosze do dyskusji.

 

Ja budkę do tej pory ciągałem 3 autami: 

1. Jeep cherokee 4L - rzędowa 6 oczywiście na LPG - autko jechało super, nie było problemu z przyśpieszeniem, z górkami itd. komfort zachowany. ale spalanie 18-20l / 100km lpg

2. żony Skoda Fabia 1.9SDI. Słaby motorek bo bez turbo. Tu już o 5 biegu można zapomnieć. ale do 70km/h jazda na 4 biegu przebiega bez problemu, czasami pod większa górkę trzeba troszkę wcześniej podgonić. Ale na szczęście moment obrotowy jest wyczuwalny od dolnych obrotów więc autko jedzie. Spalanie.... w trasie około 8 l ropy.

3. Citroen Xsara picasso silnik 1.8 też z LPG. 114koni. I z tego auta jestem najbardziej zadowolony jeśli chodzi o trasę z cepką. Autko spokojnie ciągnie przyczepę na 5 biegu i zwykła trasa nie wymaga redukcji. Spokojnie mogę przyśpieszyć. Oczywiście nie jest to takie przyśpieszenie jak miałem w jeepie, ale autko jedzie. Spalanie w trasie do 11l/100km więc duuużo mniej jak w jeepie.

 

Z tymi silnikami to uważam, że nie ma sensu przesadzać, Bo policzmy że oprócz wyjazdu na wakacje przez resztę roku poruszamy się tymi autami do pracy  na zakupy itd. a duży silnik musi swoje spalić i nikt mnie nie przekona, że 2,8 L spali tyle samo ropy co 2 litowa jednostka.

Edytowane przez stef (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, ale o które spalania Ci chodzi :hmm:

... każde, o którym pisałem.

Np. jazda po mieście.

 

Panowie mały OT tutaj możecie posłuchać jak brzmią prawdziwe silniki, diesli raczej tam nie ma :]

Kiedyś, gdy odjeżdżałem z przydomowego parkingu, podszedł do mnie sąsiad, jeżdżący autem o poj. 900 ccm i zasugerował wizytę w warsztacie naprawiającym układy wydechowe :jump:

Obecnie jest już zorientowany, że brzmienie 0,9 l, a 3,5 litra, to zupełnie odmienne klimaty ;)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... każde, o którym pisałem.

Np. jazda po mieście.

Jeżeli o mnie chodzi to u mnie spalanie w mieście nie przekroczyło jeszcze 8.5l/100km i nie patrze na komputer tylko liczę to z ilości zatankowanego

paliwa, nie wiem czy to dużo czy mało ale tak jest. Raz nawet pokusiłem się o rozwinięcie większej prędkości i jadąc 200km/h (tak wiem że to nielegalne

i ze jest to głupota) po osiągnięciu tej prędkości spalanie wynosiło około 11l/100km, a obroty nie przekraczały 4000obr/min.

I nic mi to nie da że napiszę nieprawdę ale tak jest w rzeczywistości. Oczywiście było to przez chwilę a więc nie wiem jak by to było przez dłuższy odcinek :niewiem:

Tak więc myślę że każdy pisząc o swoim spalaniu raczej nie myślał o tym aby wypisywać tu jakieś bzdury tyko brał to ze swoich doświadczeń.

Oczywiście można spalić więcej, dużo więcej ale można również ograniczyć to spalanie do minimum i raczej albo przeważnie każdy stara się tak robić.

Duża moc auta daje to że silnik nie musi pracować wykorzystując swoją maksymalną, moc co przekłada się na mniejsze spalanie z przyczepką czy

bez niej, tak więc czasami niskie spalanie przy dużych silnikach nie jest czymś niezwykłym.

Pozdrawiam serdecznie :ok:   :ok:   :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzieś wcześniej pisałem, że pali mi 12-13 litrów, oczywiście miłem na myśli spalanie bez ogona, bo z nim to około 16... Cały czas drąże że to" mała"  2 litrowa benzyna spali nie wiele mniej...nie biorę pojemności 1,6 pod uwagę w uwzględniani tego "mniejszego" spalania , bo te palą mniej.

Chodzi mi też o to, że 16 litrów gazu z budą, to tyle samo co 8 litrów ropy, a temat komfortu jazdy, myślę że jest zauważalny :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisząc wczesniej o mojej pojemnosci odpowiem podobnie jak koledzy poprzednio , jeżdząc dużą pojemnoscia z gazem koszty spalania są podobne jak koszty mniejszych silników bez gazu , a po za tym jeżdzi sie przeważnie oszczędnie a duza moc silnika i zapas mocy daje przyjemnosc i poczucie bezpieczeństwa na drodzę . Nie piszemy o szaleństwach i żylowaniu silników bo przy takim nastawieniu to moje Audi spali i trzydziesci litrów     :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam tak czytam temat spalania, i dalej nie mogę zrozumieć dlaczego mój samochód tyle pali solo 7,5-8l z ogonem trasa 10l góry 12l. Holownik passat b5 kombi 1,9 tdi na pompie VP37. Nadmienię że silnik sprawny w 100%. Czyli albo większość kierowców wmawia sobie iż ma super oszczędny samochód albo nie umie policzyć spalania.

Edytowane przez andrzej34105 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak czytam temat spalania, i dalej nie mogę zrozumieć dlaczego mój samochód tyle pali solo 7,5-8l z ogonem trasa 10l góry 12l. Holownik passat b5 kombi 1,9 tdi na pompie VP37. Nadmienię że silnik sprawny w 100%. Czyli albo większość kierowców wmawia sobie iż ma super oszczędny samochód albo nie umie policzyć spalania.

Jesteś jednym z niewielu posiadaczy piszących prawdę. Większość pytanych odpowiada ok. 5,5 w mieście i litr mniej w trasie :lol: Tak jak piszesz to normalne spalanie w dieslu tej wielkości. Moja foka niewiele mniej pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.