Skocz do zawartości

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty


Rekomendowane odpowiedzi

  • Voku podpiął/eła i odpiął/ęła ten temat
  • 1 miesiąc temu...

JUŻ po egzaminach, B+E

Moje spostrzeżenia są takie że widać iż egzaminatorzy inaczej patrzą na nas (doświadczonych) niżeli na  młodziaków czy recydywistów. Popędzają, zagadują i pouczają z uśmiechem za nasze nawyki...

Jeśli chodzi o koszty to warto znaleźć elastyczna szkołę (z możliwościami negocjacyjnymi), czyli zapłata proporcjonalna do wyjeżdżonych godzin. Wyjdzie więcej niż B96 z dodatkowymi godzinami jazd, ale kategoria BE daje większą swobodę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Malinki napisał:

Moje spostrzeżenia są takie że widać iż egzaminatorzy inaczej patrzą na nas (doświadczonych) niżeli na  młodziaków czy recydywistów.

A jak oni to rozróżniają  :puk: chodzi o tych doświadczonych, bo recydywista też jest doświadczony tyle że już bez prawka  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zdałem b96 - tak, wiem lepiej było BE ale chyba nigdy nie będzie mi potrzebne, brakło mi tylko 150 kg. 

Egzaminator nie był bardziej życzliwy tak jak pisaliście wcześniej. Dwa razy poprawiałem parkowanie skośne i wjazd tyłem do garażu bo nie użyłem kierunkowskazów. Na pytanie czy powie jaki błąd popełniłem usłyszałem, że nie i żebym sam pomyślał. W każdym razie teraz jazda będzie spokojniejsza ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mac28 napisał:

Właśnie zdałem b96 - tak, wiem lepiej było BE ale chyba nigdy nie będzie mi potrzebne, brakło mi tylko 150 kg. 

Egzaminator nie był bardziej życzliwy tak jak pisaliście wcześniej. Dwa razy poprawiałem parkowanie skośne i wjazd tyłem do garażu bo nie użyłem kierunkowskazów. Na pytanie czy powie jaki błąd popełniłem usłyszałem, że nie i żebym sam pomyślał. W każdym razie teraz jazda będzie spokojniejsza ?.

Jak to nie był życzliwy. Był i to bardzo. 

Za wykonanie na egzaminie na B+E manewru parkowania skośnego czy wjazd tyłem do garażu (po skosie czy też prostopadle)  bez włączonego kierunkowskazu jest przerwanie egzaminu i do domu poduczyć się manewrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed egzaminem miałem dwie godziny jazdy z instruktorem i mówił, że do tych zadań mogę podchodzić dwukrotnie chyba ,że spotkam się że słupkami ?. Do tego podobno możliwa jest jedna korekta przy tych zadaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, powolniak napisał:

Za wykonanie na egzaminie na B+E manewru parkowania skośnego czy wjazd tyłem do garażu (po skosie czy też prostopadle)  bez włączonego kierunkowskazu jest przerwanie egzaminu i do domu poduczyć się manewrów. 

Nie wiesz co mówisz. 

1. Nie ma wjazdu tyłem po skosie. 

2. Przy manewrach masz zawsze drugą próbę. Wyjątkiem jest podpinanie przyczepy. Uderzenie autem w zaczep kończy egzamin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, powolniak napisał:

Za wykonanie na egzaminie na B+E manewru parkowania skośnego czy wjazd tyłem do garażu (po skosie czy też prostopadle)  bez włączonego kierunkowskazu jest przerwanie egzaminu i do domu poduczyć się manewrów. 

Niestety jesteś w błędzie.

Nie wprowadzaj w błąd jak nie jesteś  pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku - poprawka (tj. druga szansa - jak przy większości manewrów na placu) a nie koniec egzaminu.
Egzamin kończymy jak zaliczymy słupek/linię albo zderzakiem zatrzymamy się na zaczepie przyczepy.

Tak BTW - Word Odlewnicza (Warszawa) na początku roku zakupił nowe auto (Citroen Jumpy) i tak jak kiedyś przy Scudo, z tego co można było wyczytać na forach, trzeba było podjechać centralnie hakiem pod zaczep, teraz, przynajmniej ja otrzymałem (kwiecień br.) taką instrukcję w drodze do samochodu, należy się zatrzymać ok 15 cm wcześniej i MOŻNA ten ostatni odcinek dociągnąć przyczepę.

AD. kategorii B96 vs B+E - ja wybrałem tę drugą opcję i wcale nie żałuję bo po nastu latach jazdy musiałem znów odświeżyć sobie pewne zasady, skorygować nawyki, których już nie zauważałem, dostałem konkretne instrukcje jak manewrować przyczepą, kiedy zaczynać/kończyć ją łamać, itp.
Wiem, że jazda z naszą przyczepą kempingową to zupełnie co innego niż tą, która jest na egzaminie, ale i tak warto było zaliczyć te 15h

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Rufio napisał:

Tak BTW - Word Odlewnicza (Warszawa) na początku roku zakupił nowe auto (Citroen Jumpy) i tak jak kiedyś przy Scudo, z tego co można było wyczytać na forach, trzeba było podjechać centralnie hakiem pod zaczep, teraz, przynajmniej ja otrzymałem (kwiecień br.) taką instrukcję w drodze do samochodu, należy się zatrzymać ok 15 cm wcześniej i MOŻNA ten ostatni odcinek dociągnąć przyczepę.

akurat u nich niewiele się zmieniło - zawsze można było dojeżdżać pod przyczepę dowolną ilość razy, ewentualnie "trochę" pomóc sobie ręcznie, kontakt zderzaka z zaczepem kończył egzamin, manewry placykowe to już od uznania egzaminatora, czasem się czepiali bardzo, czasem w ogóle (koleżanka na jesieni dostała polecenie "wie pani jak wygląda egzamin, to proszę wszystkie elementy zaliczyć i jedziemy na miasto" - i chodziło rzeczywiście o "zaliczenie" mniej więcej całej tej szopki :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Cezarr napisał:

Niestety jesteś w błędzie.

Nie wprowadzaj w błąd jak nie jesteś  pewny.

Skoro tak twierdzisz, to pozostaje mi się z tym pogodzić i przyjąć do wiadomości.

Egzamin na B+E zdawałem dość dawno i szczegóły/zasady jego zdawania mogły mi ulecieć z pamięci.

Zdałem za pierwszym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, powolniak napisał:

Skoro tak twierdzisz, to pozostaje mi się z tym pogodzić i przyjąć do wiadomości.

Egzamin na B+E zdawałem dość dawno i szczegóły/zasady jego zdawania mogły mi ulecieć z pamięci.

Zdałem za pierwszym razem.

To nie ja to tak jest, jak zdawałem na autobusy to właśnie wjechałem do garażu bez kierunkowskazu i kazał mi powtórzyć
natomiast każde najechanie na linię czy w słupek kończy egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2019‎-‎05‎-‎16 o 00:35, chris_66 napisał:

akurat u nich niewiele się zmieniło - zawsze można było dojeżdżać pod przyczepę dowolną ilość razy, ewentualnie "trochę" pomóc sobie ręcznie, kontakt zderzaka z zaczepem kończył egzamin, manewry placykowe to już od uznania egzaminatora, czasem się czepiali bardzo, czasem w ogóle (koleżanka na jesieni dostała polecenie "wie pani jak wygląda egzamin, to proszę wszystkie elementy zaliczyć i jedziemy na miasto" - i chodziło rzeczywiście o "zaliczenie" mniej więcej całej tej szopki :yay:

Widzę że to i wiele innych czynności jest w gestii egzaminatora. Przede wszystkim każde zadanie było omawiane na bieżąco, a przed rozpoczęciem mogłem zadawać pytania.

A zaskoczenie miałem na początku kiedy cofałem pod przyczepkę. Zatrzymałem się (pierwszy raz) zaciągnąłem ręczny po czym usłyszałem: "proszę zgasić silnik i podczepić przyczepkę", wyszedłem z auta i okazało się że zostawiłem odstęp ok 80 cm. Można? Można!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów z mojej "drogi do B96". Trochę długie ....

Tytułem wstępu. Stary jestem, ponad 1 mln km przejechanych. Nowy pomysł żony, kupmy przyczepę. OK. Nasze ciągniki (samochody terenowe): mój DMC 2575 kg ma hak, jej DMC 2100 kg bez haka, czyli c-pka do max 925 kg na mój. Takich DMC <925 kg powyżej 2000 r. jest ze trzy modele, w sprzedaży prawie nie ma , ceny "kosmos". Dobra myślę,  zrobię na starość B96. Coś tam umiem.

Zakładam profil w WK. Jestem z Mińska Maz. Chcę zapłacić za egzamin w WORD Siedlce via internet. Nie ma takiej opcji, na wszystkie inne tak, nie ma na B96. Dzwonię do telefonicznej rezerwacji. Zapraszają mnie do przyjazdu i zapłaty u nich. No k....., nie wierzę, nie da się zapłacić za egzamin inaczej, ...średniowiecze myślę, wolny dzień żeby zapłacić, drugi na egzamin. OK. Pytam na czym będę zdawał, bo  cofanie w "blaszance bez szyb" (na lusterka panoramiczne) to nie moje hobby. Pani  K..... informuje mnie, że nikt prawie nie zdaje na B96 i idzie się skonsultować. Terminy odległe. OK. Oznajmia mi, że "muszę wynająć samochód z ośrodka nauki jazdy "Jacek.....". Pogięło kobietę, płacę za egzamin i mam sobie wynająć samochód??? Mam tego dość. Dziękuję i dzwonię do dyrektora. Gość jest z klasą, przeprasza za ignorancję personelu i mówi, że to oni mają umowę i czasami wynajmują z ośrodka nauki. Mi wystarczy. WORD Siedlce zatrzymał się w "epoce średniego Gierka".

Zapisuję się do WORD W-wa Odlewnicza. Z dnia na dzień zdaję bez problemu (czyli dziś) za pierwszym podejściem. Wszystko profesjonalnie i bez uwag złośliwych. Tłumaczenie "subtelności" ze spokojem, nowy Citroen z szybami. Bajka.

Co do spostrzeżeń ogólnych. B96 jest mało popularne i niewielu to robi, mi wystarczy (mogę ciągnąć 1675 kg c-pke plus oczywiście viatool). Szkoły nie zarabiają i tu jest "problem". Egzamin tylko praktyczny 170 PLN. Nikomu to nie na rękę, biznesowo. Pytanie w ośrodku dlaczego nie od razu "E", bo mi nie potrzebne. Teraz i w przyszłości.

Swoją drogą to kociokwik z przepisami w RP jest mega. Autem 3,5 DMC można ciągnąć 750 DMC bez hamulca (czyli 4250 kg DMC zestawu) na kategorię "B" plus viatool, ale  autem np. 2600 DMC i przyczepa z hamulcem 910  kg DMC już nie???? No ja j....ę . Gdzie tu logika. Może ktoś mi wytłumaczy.

Gdzieś było lepsze lobby u ustawodawcy niż brać karawaningowa.

Jakby kogoś interesowały szczegóły egzaminu to piszcie.

Teraz szukam c-ki 4-5 m, powyżej 2000 r. dla 2+1, Hobby, Tabbert i wiele innych, ale to jest trudniejsze niż kupienie samochodu. Masakra.

Może ktoś z forum sprzedaje, suchą i nie zdewastowaną w miarę czystą?

Pozdr.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.