Skocz do zawartości

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, golob napisał:

To czym różnią się u mnie uprawnienia które mają w rubryce "11. Ważne do" kreskę od tych uprawnień które mają w rubryce "11." datę 15lat ? Samo PJ oczywiście ma swoją datę ważności.

Nie wiem jaki masz PJ, czy nowy wzór czy stary. Docelowo dane na pierwszej stronie powinny być takie same jak dane na drugiej stronie, np dla kat. B - czyli maksymalna długość to 15 lat, chyba, że lekarz zaleci inaczej i ten okres Ci skróci. 

Oczywiście może się zdażyć, ze dokument będziesz mieć ważny 15 lat, a któreś z uprawnień tylko 10 lat. 

Obecne PJ z wpisem bezterminowo trzeba będzie wymienić bezwzględnie do 2033 roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał:

Nie wiem jaki masz PJ, czy nowy wzór czy stary. Docelowo dane na pierwszej stronie powinny być takie same jak dane na drugiej stronie, np dla kat. B - czyli maksymalna długość to 15 lat, chyba, że lekarz zaleci inaczej i ten okres Ci skróci. 

Oczywiście może się zdażyć, ze dokument będziesz mieć ważny 15 lat, a któreś z uprawnień tylko 10 lat. 

Obecne PJ z wpisem bezterminowo trzeba będzie wymienić bezwzględnie do 2033 roku. 

Mam najnowszy wzór. Dane na 1 stronie czyli data ważności jest 15 letnia do 2034 roku, taka sama jak data ważności nowo zrobionych uprawnień (B+E/T) na rewersie. kat A1/A/B1/B jest bezterminowo - wpisana jest kreska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2019 o 11:02, golob napisał:

Mam najnowszy wzór. Dane na 1 stronie czyli data ważności jest 15 letnia do 2034 roku, taka sama jak data ważności nowo zrobionych uprawnień (B+E/T) na rewersie. kat A1/A/B1/B jest bezterminowo - wpisana jest kreska.

I masz zgodnie z prawem i dyrektywa unijną, Dyrektywa unijna mówi o ważności prawa jazdy max 15 lat jako dokumentu a nie o ważności uprawnień. Chodziło o to aby na prawo jazdy u 50 letniego gościa nie było zdjęcia 20-to latka i to jest jak najbardziej ok. Oczywiście urzędnicy w Polsce zinterpretowali to tak , że należy każdemu ograniczyć czas uprawnień do 15 lat i tak jedni to robią a drudzy już nie. Wszyscy którzy piszą tutaj , że po wymianie prawka na nowe otrzymali kategorie czasowe z bezterminowych do tej pory zostali nabici w butelkę ;) tak jak i ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Jarekvan napisał:

I masz zgodnie z prawem i dyrektywa unijną, Dyrektywa unijna mówi o ważności prawa jazdy max 15 lat jako dokumentu a nie o ważności uprawnień.

Ciekawe info, nie drążyłem tego tematu. A jak powinni dać nowe uprawnienia? Dali na 15 lat, od lekarza badania były bezterminowe na B+E/T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No właśnie przechodzę przez tę procedurę i złożyłem wniosek o wydanie nowego prawa jazdy. Badania lekarskie na B+E mam bezterminowe a wg urzędu uprawnienia dostane na 15 lat. Tzn nie tyle uprawnienia co ważność badań. Nie będę musiał ponownie podchodzić do egzaminu ale będą potrzebne świeże badania. Wg mnie coś tu nie gra gdyż jak sami urzędnicy podkreślają badania mam bezterminowe. Ciekawe czy za 15 lat będę mógł powołać się na nie i wnioskować o wydanie nowego dokumentu korzystając z orzeczenia lekarskiego z tego roku. Lekarz twierdził, że powinienem mieć uprawnienia bezterminowe a ważność samego blankietu na 15 lat. Tak tłumaczono im to na niedawnym szkoleniu. Urzędnicy też są po szkoleniu oraz konsultacjach z prawnikami i twierdzą zupełnie inaczej. Jeżeli urzędnicy się mylą, jak mam wymóc na nich wpisanie bezterminowych uprawnień na kategorię E+B?

Edytowane przez Podola (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca wiem jak jest przy b+e, ja w zeszłym roku robiłem b96 i uprawnienia mam bezterminowo, ale ważność prawo jazdy na 15 lat. 
I tak powinno być. Tylko dokument wydawany jest na 15 lat, a same uprawnienia mamy bezterminowo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2020 o 16:30, jacekzoo napisał:

Nie robić b+e ? nie ma uprawnień- nie ma problemu :D 

Uprawnienia E+B to nie było moje marzenie z dzieciństwa, po protu po zmianie holownika przekraczam 3,5 DMC i niestety wyjścia nie było. Dzisiaj odbieram blankiet, zobaczymy co tam namieszali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, galahad napisał:

Czy ktoś z koleżanek/kolegów może mi podpowiedzieć czy egzamin na B96 to tylko plac manewrowy czy również jazda po mieście?

 

Plac, następnie miasto. Wygląda dokładnie tak samo jak egzamin na E do B. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki @ARCHIzdw ,  teraz trochę żałuję że nie robię od razu E do B. Miałbym szkolenie, a cena ostatecznie podobna.

Będę zdawał w Krakowie. 

Jeździłem po placu, ale na miasto z instruktorem nie wyjeżdżałem. 

Czy jakieś podpowiedzi dotyczące jazdy po mieście? na co zwracają uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, galahad napisał:

 

Czy jakieś podpowiedzi dotyczące jazdy po mieście? na co zwracają uwagę?

Ciężko powiedzieć, jazda zgodnie z przepisami, ręce na kierownicy kierunkowskazy, kontrola w lusterkach przed zmianą pasa. Generalnie skupić się na znakach i da się rade;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.