Skocz do zawartości

Zarys I Rajdu Karawaning.pl


Tomii

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda na to, że my, w komplecie 3+pies też byśmy się załapali. Znaczy - wygląda na to, że jest duża szansa. Rzadko udaje nam się dołączyć do organizowanych wyjazdów, ale może w końcu ten wyjdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako jedną z turystycznych atrakcji Rajdu, przygotowuję wycieczkę po najstarszych osadach istryjskich. Musimy pamiętać, że właśnie na Istrii ścierały się od zawsze wpływy

Rdzenne plemiona iliryjskie zamieszkujące półwysep Istria zostały podbite przez Rzymian. Potem półwysep przechodził z rąk do rąk Bizancjum, Słowianie, Wenecja, Habsburgowiw – Austrię, Napoleon, Włochy, Jugosłowia i wreszcie Chorwacja. Historia jest w tym regionie bardzo żywa.

 

Wycieczka objazdowa przez najmniejsze miasta świata – dawne warownie na istriańskich wzgórzach.

Większość tych miast pełni dziś rolę atrakcji turystycznych połączonych z galeriami, wystawami i kulturą.

Poniżej opis tych kilku miejsc, które można podczas jednodniowej wycieczki odwiedzić. Całość powinna zmieścić się w granicach 100-120 km, w zależności od miejsca startu.

 

Motovun został założony jako rzymski obóz wojskowy na miejsce dawnej iliryjskiej osady. W 1278 został zajęty przez Republikę Wenecką. W średniowieczu służył jako komunikacyjne centrum Istrii. W XIII wieku i XIV wieku miasto obwarowano i zbudowano wieże (obecnie dzwonnica). W 1600 r. zbudowano Kościół św. Stefana. Motovun leży na wzgórzu (277 m n.p.m.) na południe od rzeki Mirny. Plan Motovunu znajduje się na tylnej części banknotu 10-kunowego.

 

Gro┼żnjan według danych z 2001 gminę Gro┼żnjan zamieszkiwało 785 mieszkańców, z czego 51,2% to Włosi, co czyni z miasteczka i okolic jedyną gminę w Chorwacji, gdzie większość mieszkańców stanowi mniejszość włoska. 26,2% deklaruje narodowość chorwacką, a reszta zalicza się do Istryjczyków. Chorwacki i włoski są oficjalnymi językami w gminie, ale głównie używana jest istryjska odmiana języka weneckiego.

Turystyczna informacja.

 

Buzet został założony przez starożytnych Rzymian. Osadę nazwano Pinguentum. W średniowieczu osada rozwinęła się w miasto, którym rządzili patriarchowie Akwieli. Później od roku 1421 władze przejęli Wenecjanie i władali miastem aż do rozpadu Republiki Weneckiej w 1797 roku. Z tego okresu pochodzą dawne obwarowanie miasta i większość jego zabytków. Po Wenecjanach władzę objęli Habsburgowie. Po I wojnie światowej rządzili tu Włosi, później tereny te zajęła Jugosławia, a po jej rozpadzie Chorwacja. Miasto słynie z trufli, które rosną w okolicach Buzet.

 

Hum - miasto w Chorwacji położone w centralnej Istrii, około 14 kilometrów na południowy wschód od miejscowości Buzet. Jest najmniejszym na świecie miastem, liczy zaledwie 14 mieszkańców. Znaleziono tu liczne napisy pisane głagolicą. W XII wieku zbudowano tu kościół św. Hieronima. W czerwcu organizuje się tu festyn z okazji Dni Hum. W czasie festynu wybierany jest burmistrz.

 

Pazin to obecna stolica Istarskiej ┼żupaniji. Pierwsza wzmianka o Pazinie pochodzi z 983. Jest to dokument cesarza Ottona II potwierdzający istnienie zamku i osady na krawędzi jaskini Fojba.

 

Zarys planu podróży.

Edytowane przez Miodzio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ruszyło!!!

Miałem dziś telefon od Pana Borjana Bakety z Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej. Powiedział że jest zainteresowany pomóc nam w organizacji I Rajdu yay.gif. Ma wykonać kilka telefonów do znajomych i współpracujących z nimi kempingów i do końca listopada będę się z nim zdzwaniał/spotykał smirk(1).gif. Jestem dobrej myśli zlosnik.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna imprezka sie wam szykuje i nie zła trasa widokowa.Kiedys objezdziłem Istrie cała i byłem w tych miejscowosciach które macie w planie .Dla zachęty dam pare fotek z Pazina. Kiedy wy bedziecie podróżowac po Istri ja będe już drugi tydzien zwiedzał Albanie, Powodzenia w rajdzie.

post-2228-0-18590000-1320949613_thumb.jpg

post-2228-0-83523000-1320949637_thumb.jpg

post-2228-0-69115700-1320949665_thumb.jpg

post-2228-0-34726400-1320949684_thumb.jpg

post-2228-0-68472400-1320949702_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
do końca listopada będę się z nim zdzwaniał/spotykał

 

Wiem, że teraz Twoi bliscy są najważniejsi, ale mam pytanie: czy coś interesującego pojawiło się na spotkaniach z panem z CWT ? Czy będzie można liczyć na ich pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patriks waytogo.gif rozumiem, że planujesz to już z nową budką???

 

crosmen - sprawdź ceny winiet w poście nr 43 (tomekk) - tam masz wszystkie ceny niestety na ten rok, w przyszłym będzie nieznacznie drożej. Na początku wątku masz też szacunkowe moje wyliczenie kosztów.

 

Mam nadzieję, że niedługo na stronie karawaning.pl pojawi się nowy artykuł o cenach winiet na przyszły rok - ale musimy się uzbroić w cierpliwość, bo Tomii ma teraz inne priorytetowe zadania a do wyjazdu mamy jeszcze trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że teraz Twoi bliscy są najważniejsi, ale mam pytanie: czy coś interesującego pojawiło się na spotkaniach z panem z CWT ? Czy będzie można liczyć na ich pomoc ?

 

Niestety mimo obietnic telefonu nie było rant.gifoslabiony.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wstępnie jesteśmy zainteresowani. byłby to nasz pierwszy wyjazd z przyczepą (nie tylko zagraniczny :) ), widzę, że ekip z południa Polski jest wiele - także myślę, że Ktoś by nas przygarnął.

 

dla mnie sensownie byłoby podzielić ten wyjazd również pod względem tankowania - jako, że ja na gazie przejadę ok 230km z przyczepą - nie chciałbym spowalniać reszty jadącej na ON. (chodź do maja może będę dysponował innym holownikiem).

 

druga sprawa - dziecko, które na wyjeździe będzie miało 22 miesiące - ale aktualnie podróż w dzień powyżej godziny to już dla nas i niego męka - na wczasy jechaliśmy nad morze nocą - całą drogę przespał :dzieki:, może do wiosny mu się odmieni.

 

czy z forumowiczów zdecydowanych na wyjazd - Ktoś myśli już o jeździe nocą ?

 

aktualnie sprawę pogarsza kurs euro - trzeba mieć nadzieję, że do wiosny się unormuje.

 

koledzy ostatnie dwa pytania - jak z pogodą w maju w Chorwacji ? oraz 2 - zna Ktoś aktualne strony z cenami LPG pod drodze do CRO ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.