Skocz do zawartości

Nowe opłaty za korzystanie z dróg


kodi

Rekomendowane odpowiedzi

A Gdzie podstawa prawna tego mandaciku ? :-)

Bez jaj nad deską w osobówce to na 100% będzie ograniczał widoczność i to sporo - co innego w ciągniku siodłowym czy też innej podobnej kabinie. Dawaj effendi podstawę prawną (jak znasz) to jutro zaszaleję i napiszę do KG naszej 'policji' ........ zobaczymy co mądrale odpiszą :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o przesadę tylko o zasadę bo nie ulega wątpliwości że ogranicza - kwestią techniczną jest ustalenie o ile ogranicza i jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo (ale akurat nie o tym dyskutujemy) Więc skoro ogranicza a nie można naklejać niczego co ogranicza to jak można kazać naklejać coś co ogranicza ? :-)

Stad było moje pytanie o podstawę prawną ewentualnego mandatu bo chciałem mieć wykładnię rabusiów władzy ludowej co lubią łazić w białych czapkach.

 

A tak na marginesie akurat w moim carvallu ogranicza jak cholera bo jest tam taka a nie inna szyba. Pewnie mógłbym z tym żyć ale w imię zasad podążyłbym temat bo skoro nie mogę pić piwa wieczorami (przeziębiłem się i biorę antybiotyk) to może wymarzę jakies upierdliwe pytanko do działu prawnego władzy ludowej w białych czapkach. Nie wiem jaki jest tryb takich zapytań (bo to nie mój kawałek prawa) ale myślę że można znaleźć taki który zobliguje mądrali do odpisania.

 

Stąd ponawiam pytanie o podstawę prawną (w mojej wersji lex-a nie ma tego kawałka prawa)

Edytowane przez macieku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 13. 1. Korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za:

1) parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania;

2) przejazdy po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych;

3) przejazdy po drogach krajowych pojazdów samochodowych, w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.), za które uważa się także zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Przed rozpoczęciem korzystania z sieci dróg płatnych podmioty podlegające obowiązkowi uiszczania opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg muszą zarejestrować się w systemie.

 

UWAGA! Podmioty podlegające obowiązkowi uiszczenia opłaty, które nie zarejestrują się w systemie przed skorzystaniem z sieci dróg płatnych lub nie uiszczą prawidłowej opłaty będą podlegały wskazanym poniżej karom administracyjnym: Za przejazd po drodze krajowej, za który pobiera się opłatę elektroniczną, kierującemu pojazdem samochodowym, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 3:

1) bez uiszczenia tej opłaty - wymierza się karę pieniężną w wysokości 3.000 zł;

2) bez uiszczenia tej opłaty w pełnej wysokości - wymierza się karę pieniężną w wysokości 1.500 zł.

Kierującemu pojazdem samochodowym, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 3, który narusza obowiązek:

a) włączenia urządzenia podczas przejazdu na drodze, na której pobiera się opłatę - wymierza się karę pieniężną w wysokości 3.000 zł,

b)wprowadzenia do urządzenia prawidłowych danych o rodzaju pojazdu - wymierza się karę pieniężną w wysokości 1.500 zł,

c) używania urządzenia zgodnie z przeznaczeniem - wymierza się karę pieniężną w wysokości 1.500 zł;

d) niezwłocznego zjechania z drogi objętej obowiązkiem uiszczenia opłaty elektronicznej w razie stwierdzenia niesprawności urządzenia - wymierza się karę pieniężną w wysokości 3.000 zł.

Zgodnie z powyższym, kara administracyjna nakładana jest na KIERUJĄCEGO POJAZDEM.

Kary pieniężne nakładają, w drodze decyzji administracyjnej, uprawnieni do kontroli:

  1. 1) funkcjonariusze Policji;
  2. 2) inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego;
  3. 3) naczelnicy urzędów celnych i dyrektorzy izb celnych;
  4. 4) funkcjonariusze Straży Granicznej.

Decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązany do uiszczenia kary pieniężnej, który kieruje pojazdem samochodowym, mający miejsce stałego zamieszkania w kraju, uiszcza tę karę w terminie do 21 dni od dnia jej nałożenia oraz jest obowiązany do niezwłocznego przekazania dowodu uiszczenia kary pieniężnej organowi, który ją nałożył

 

 

Tak jak powyżej zaznaczyłem na kolorowo - montaż urządzenia w miejscu innym niż na szybie jest traktowane jako użytkowanie tegoż urządzenie niezgodnie z jego przeznaczeniem. Taka jest interpretacja i wykładnia tegoż zapisu artykułu - i tak są szkoleni przedstawiciele w/w służb uprawnionych do kontroli i nakładania mandatów.

 

I nie jest to mój wymysł tylko to co sam wiem z racji swojej pracy i drążenia tematu via-boxu do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro będę drążył , z tym że ja w troszkę innym kierunku niż Ty bo też nie wynika to z pracy tylko niejako "dla sportu".

A tak z ciekawości to co składa się na "wykładnię" - wyroki Sądów czy widzimisię jakiegoś durnia (rzecznika czy innego "głupiomadrego') w białej czapce - a może jest tez podstawa prawna takiego "widzimisia" - tak jak dajmy na to w ordynacji jest umocowana "wiążąca interpretacja ministra finansów" która notabene nie jest wcale wiążąca ale to już całkiem inna bajka :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciakwe, primo nie umieszcze na szybie w jej dolnej cześci ponieważ będzie w tym miejscu ograniczać nawiew i tym samym "słupek" pary , nie powiesze w górnej części szyby bez atestu i odpowiedzialności producenta jak spadnie i rozbije mi deske lub coś na niej.Następna sprawa to producent samochodu zabrania przyklejania czegokolwiek do szyby , jak pęknie to rozumiem ,że ustawodawca zapłaci za szybę ?

Znowu idiotyczny przepis ,Telapasa można położyć gdziekolwiek byle działał (pikał) , kary, strasznie i duperele.Jednak porównując to ze Słowacją to pikuś , tam taki "viatol" jest wieklości czterech mydelniczek.:hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma viaTool i cały ten zdzierczy system do podatku drogowego ?

Notabene za jeden przejazd opłata się dubluje, tak?

W 2014 wkroczy nowa opłata za ten sam przejazd: Będą zakładane w autach przepływomierze powietrza i od jego zużywania będą pobierane opłaty. Sorry że tak filozofuję, ale w tym kraju jest to możliwe i coraz częściej myślę o Tajlandii lub Malezji :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno w Australii jest w deche.

 

wiem do czego pijesz ale nie mam zamiaru emigrować ;) Czyli trzeba tam płacić podatki a tu brać. (wiele firm z Podbeskidzia palci podatki w Czechach)

Właśnie słyszałem,że Viatoll ma płacić 1mln dziennie kary do skarbu państwa, czyli system ruszy niebawem ,pewnie jeszcze dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tę chwilę wiadomo, ze system nie ruszył w zaplanowanym wymiarze i drógi mimo iż miały podlegać poborowi opłat e-mytem jest bezpłatna :bravo:

 

A najnowsze newsy -Radiozet- to firma ,która nie wywiązała się z umowy czyli magicznej daty 1 lipca może zabulić karę od 1 do 2 mln PLN-ów dziennie !!!. To są naprawdę ogromne koszty nawet dla bardzo dochodowej firmy i jakoś nie mogę w to uwierzyć ,że aż tyle może wynosić kara :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najnowsze newsy -Radiozet- to firma ,która nie wywiązała się z umowy czyli magicznej daty 1 lipca może zabulić karę od 1 do 2 mln PLN-ów dziennie !!!. To są naprawdę ogromne koszty nawet dla bardzo dochodowej firmy i jakoś nie mogę w to uwierzyć ,że aż tyle może wynosić kara :niewiem:

Ciekawe czym ta stawka jest podyktowana. Czyżby Skarb Państwa aż tyle dziennie miałby zarabiać na tych kilkuset kilometrach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najnowsze newsy -Radiozet- to firma ,która nie wywiązała się z umowy czyli magicznej daty 1 lipca może zabulić karę od 1 do 2 mln PLN-ów dziennie !!!. To są naprawdę ogromne koszty nawet dla bardzo dochodowej firmy i jakoś nie mogę w to uwierzyć ,że aż tyle może wynosić kara :niewiem:

 

To że państwo zatrudniło debili do realizacji tego zadania to jedno, a jeśli będą takie odszkodowania płacone dziennie to znaczy że firma kapsch to debile do kwadratu bo dali się w lewarować w coś co od początku było zdane na porażkę. Inną sprawą jest to czy firma kapsch tyle będzie faktycznie płacić czy nie ? tego :niewiem: nikt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co? czyli jak??... zgodnie z prawem moge pomykac bez tego ustrojstwa platnym odcinkiem...??

 

orientowalem sie co do terminu ewentualnego odbioru.... jak sie zarejestruje via net to za okolo 2 tyg :) najszybciej...

 

nad morze ruszam 9 lipca...

 

czy komus wiadomo cos na tematu uwarunkowan prawnych - otoz powinienem miec to urzadzenie wjezdzajac na platny odcinek... odcinek powinien byc platny od 1 lipca... tak wiec skoro nie jest platny to urzadzenia nie musze miec - dobrze rozumuje?

 

co do problemow tej firmy.. to nie dosc ze bramownic nie ma wszystkich to system zbierania danych nie jest wpelni zbudowany...

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.