Skocz do zawartości

Dowód rejetracyjny - pozycja F.3


Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, jacek00 napisał:

Jeśli Twoje auto zostanie obciążone osobami i ładunkiem do tego stopnia, że jego RMC będzie równe DMC to tak - wtedy możesz ciągnąć przyczepę o maksymalnym RMC 1560 kg, bo wtedy suma RMC obu pojazdów nie będzie większa niż DMC zespołu pojazdów.

Każdy z pojazdów ma swoje DMC. I tak mamy DMC auta (poz. F2 w DR auta), DMC przyczepy (poz. F2 w DR przyczepy) i DMC zespołu pojazdów (poz. F3 w DR auta).  I teraz poruszając się po drodze suma RMC auta i przyczepy, które stanowią całość nie może  być większa niż DMC zespołu określone w F3. RMC auta nie może być większe niż DMC auta określone w F2 i RMC przyczepy nie może być wieksze niż DMC przyczepy określone w F2 

Czym jest DMC, RMC i czym jest zespół pojazdów znaleźć można w Ustawie Prawo o Ruchu drogowym:

Art. 2 pkt 54.:
DMC (dopuszczalna masa całkowita) – największą określoną właściwymi warunkami technicznymi masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze;

Art. 2 pkt. 49:
zespół pojazdów
– pojazdy złączone ze sobą w celu poruszania się po drodze jako całość; nie dotyczy to pojazdów złączonych w celu holowania;

Art. 2 pkt. 55
RMC
 (rzeczywista masa całkowita) – masę pojazdu łącznie z masą znajdujących się na nim rzeczy i osób;

Zgodnie z powyższym zestaw pojazdów należy traktować jako całość, a jeśli tak to zestaw pojazdów złączonych z sobą w celu poruszania się po drodze jest także pojazdem zgodnie z definicją Art. 2 pkt. 31:

pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

Jakby nie patrzeć to zespół pojazdów jest środkiem transportu przeznaczonym do poruszania się po drodze, sam pojazd i sama przyczepa też są pojazdami. 

Ale to nie Ty masz tłumaczyć to policjantowi. To on ma znaleźć podstawę prawną. Więc niech znajdzie przepis mówiący o tym, że F3, to nie jest DMC pojazdów złączonych z sobą w celu poruszania się po drodze jako całość, a jest to suma DMC obu pojazdów. Jak znajdzie to wtedy będzie mieć podstawę prawną do nałożenia mandatu i zakazania dalszej jazdy. 

Policjant bedzie na 1000% podpierał sie sumą F1+F2 a potem może doczepić się że w legendzie DR jest opisan pizycjs F3 jako dmc pojazdu/zespołu pojazdów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Boas43 napisał:

Policjant bedzie na 1000% podpierał sie sumą F1+F2

A jak będzie się upierał, że jedziesz po kielichu? Albo, że na B to tylko przyczepa lekka? Albo, że jechałeś w mieście 150? Jeśli policjant się upiera to ma obowiązek udowodnić Ci winę i podać podstawę prawną wykroczenia, więc niech taką poda.

Cytat

a potem może doczepić się że w legendzie DR jest opisan pizycjs F3 jako dmc pojazdu/zespołu pojazdów

F2 to jest dmc pojazdu, a F3 to DMC zespołu. I tak wynika też to z legendy. Już pomijam, że sama legenda nie jest źródłem prawa. Wzór DR, oznaczenia itd. określa rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, a tam jak byk mamy napisane, że F3 to dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (w kg), a nie maksymalna suma DMC obu pojazdów. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuję za wyjaśnienia i sprecyzowanie :) teraz pytanie techniczne - czy takim Espacem o mocy 173 koników pociągnę bezpiecznie Hobby Prestige 650 UMFe które jest w ofercie pewnej wypożyczalni polecanej tu na forum ? (nie wiem czy mogę link podać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, konradk napisał:

dziekuję za wyjaśnienia i sprecyzowanie :) teraz pytanie techniczne - czy takim Espacem o mocy 173 koników pociągnę bezpiecznie Hobby Prestige 650 UMFe które jest w ofercie pewnej wypożyczalni polecanej tu na forum ? (nie wiem czy mogę link podać)

Możesz śmiało linka dawać. Jakie masy ma ta przyczepa? Zawsze możesz zrobić sobie symulację tym: www.towcar.info

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://etnacamp.pl/przyczepy-kempingowe/hobby-prestige-650-umfe/
W aucie 2 dorosłych i 3 dzieci (ok 250 kg) + tobołki
Pytanie czy po podłączeniu takiego kloca zostanie ci cokolwiek z ładowności? Jakie MW ma Twój Espace?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacek00 napisał:
7 minut temu, konradk napisał:
https://etnacamp.pl/przyczepy-kempingowe/hobby-prestige-650-umfe/
W aucie 2 dorosłych i 3 dzieci (ok 250 kg) + tobołki

Pytanie czy po podłączeniu takiego kloca zostanie ci cokolwiek z ładowności? Jakie MW ma Twój Espace?

1935 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1935 kg
250 kg na 2 dorosłych i 3 dzieci i bagaże to wg mnie bardzo optymistycznie

Ta cepa ma MW 1662+100 kg jakiś akcesoriów. Razem 1762 kg. Czyli 4200-1762 i zostaje Ci 2438 kg. Czyli po odjęciu MW pojazdu zostaje Ci 500 kg ładowności. Czyli nie tak mało. Jeśli się zmieścisz w tych 500 kg to auto raczej powinno dać radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacek00 napisał:

250 kg na 2 dorosłych i 3 dzieci i bagaże to wg mnie bardzo optymistycznie emoji6.png

Ta cepa ma MW 1662+100 kg jakiś akcesoriów. Razem 1762 kg. Czyli 4200-1762 i zostaje Ci 2438 kg. Czyli po odjęciu MW pojazdu zostaje Ci 500 kg ładowności. Czyli nie tak mało. Jeśli się zmieścisz w tych 500 kg to auto raczej powinno dać radę.

a jak z komfortem jazdy takim klockiem ? w maju jadę tą - https://etnacamp.pl/przyczepy-kempingowe/hobby-deluxe-490-kmf/ i myślę że będzie ok, ale ta 650 dla naszej rodzinki bardziej mi się widzi. zapomniałem dodać że to mój pierwszy wyjazd z przyczepą :)

a 250 kg to liczyłem tylko pasażerów

Edytowane przez konradk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, konradk napisał:

a jak z komfortem jazdy takim klockiem ?

Dwa sezony targałem Dethleffs Camper 650 VW Touareg, jechać szło nawet 100km/h ale komfortu jazdy zero, nieraz ręce miałem spocone jak Tir przeleciał albo jakiś bus mnie szybko wyprzedził, dwa tygodnie temu  targałem Hobby 650 Navarą D23 i to samo co Touareg, do 85km/h ok ale szybciej dolina.

Jak wyjazd blisko to ok ,można się przemęczyć ale dalej to ja dziękuje, widziałem Kiki targa taką dużą przyczepę i niby jedzie mu się dobrze, tylko czy on nie robi reklamy Cargo tego nie wiem.

Ja osobiście nie chciał bym ciągnąć już takiej dużej przyczepy.

 

 

20190218_143530(0).jpg

Screenshot_20210212-194129_BCS Point.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak z komfortem jazdy takim klockiem ? w maju jadę tą - https://etnacamp.pl/przyczepy-kempingowe/hobby-deluxe-490-kmf/ i myślę że będzie ok, ale ta 650 dla naszej rodzinki bardziej mi się widzi. zapomniałem dodać że to mój pierwszy wyjazd z przyczepą
a 250 kg to liczyłem tylko pasażerów
No właśnie. Czyli zostaje Ci 250 kg na bagaże, jedzenie, wodę itp. Wg nie to bardzo mało
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, peja76 napisał:

Ja osobiście nie chciał bym ciągnąć już takiej dużej przyczepy.

Dokładnie. Poza tym warto zauważyć, że ta przyczepa będzie szersza od holownika o przynajmniej 70 cm, wyższa, o 85 cm, a cały zestaw będzie znacznie przekraczał długość 13 metrów. Dla podróżowania z takim balastem, to nie są komfortowe dane przy wspomnianym holowniku :hmm:

Godzinę temu, peja76 napisał:

Jak wyjazd blisko to ok ,można się przemęczyć ale dalej to ja dziękuje

Z tym również się zgadzam. Blisko, tak. Postawić i siedzieć cały urlop, ale na pewno nie do turystyki objazdowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej ta 490 gdzieś dalej. Biorąc pod uwagę że obie nie mają movera to chyba tą mała jakoś dam radę przepchnąć, a z tą duża to raczej kiepsko. Ale od tematu odbiegliśmy już teraz znacznie. Dzięki za dobre rady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej ta 490 gdzieś dalej. Biorąc pod uwagę że obie nie mają movera to chyba tą mała jakoś dam radę przepchnąć, a z tą duża to raczej kiepsko. Ale od tematu odbiegliśmy już teraz znacznie. Dzięki za dobre rady
Bez movera? Trochę słabo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.