Skocz do zawartości

Czy można ciągnąć przyczepę powyżej 750 DMC mając kat B?


Rekomendowane odpowiedzi

Na temat prawa jazdy kat. B i B+E w tym wątku powiedziane było już wszystko.

W naszym prawie jest taki zapis że jak ktoś posiada kat. B+E to jest to równoznaczne z posiadaniem kat. T (nawet ktoś to na forum pisał)

A teraz moje pytanie:

Czy działa to w drugą stronę. Jak ktoś posiada kat. B i T to czy jest to równoznaczne z posiadaniem kat. B+E? :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 544
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

w drugą stronę to nie działa...

A szkoda bo już miałem nadzieję że może jakieś dodatkowe kilogramy na konto tego T podpiąć się da. :brawo:

Ale i tak to dziwnie wygląda bo mogę jechać zestawem który ma 24tony a przyczepki za swoim autkiem pow 1100 nie mogę prowadzić :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wiadomo o kat T+E.

W szkołach rolniczych obowiązkiem było posiadanie i zrobienie kat T.

Samochodem czyli B nie wolno było jeździć na samej T.

Oczywiście kat T robiono z przyczepą jako zestaw wolnobieżny.

Zamieszanie było przy nowych prawkach .

Ktoś po staremu miał wszystkie kategorie + E , a pani za biurkiem wbiła z szablonu D+E.

Dzieki takiej blondynce już z C+E nie wolno było jechać , a jak wiadomo już niema autobusów z przyczepami i autobusem przegubowym można jeździć na samym D. :niewiem:

 

[ Dodano: Wto 23 Lut, 2010 23:34 ]

Ale i tak to dziwnie wygląda bo mogę jechać zestawem który ma 24tony a przyczepki za swoim autkiem pow 1100 nie mogę prowadzić :brawo:

Tak tylko twój zestaw powyżej 20 km/h nie uciągnie. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko twój zestaw powyżej 20 km/h nie uciągnie.

:niewiem: 35km/h to normalna prędkość mojego zestawu i mam jeszcze zapas. A tak na marginesie to jak bym miał wybierać który zestaw zatrzymać (24t z prędkości 35km/h czy 4t z prędkości 70km/h) to pewnie wybrał bym ten drugi wariant. Ale póki co zostanę przy swoim 1666kg (MW holownika) + 1065kg (DMC przyczepy) czyli razem 3495kg DMC zestawu. :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czytam te posty i nie wiem skąd takie różne stanowiska w sprawie! Pozwolę sobie zacytowac stosowne paragrafy z ustawy "Prawo o ruchu drogowym"

art. 2 pkt 52 0 naczepa - przyczepa, której część spoczywa na pojeżdzie silnikowym i obciąza ten pojazd (czyli drugi człon autobusu przegubowego to naczepa a więc przyczepa i musi być D+E , nawet egzamin na D+E zdaje sie na "przegubie")

art.88 ust. 2 pkt. 3 lit. c "ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieznym" (w ustawie nie ma określenia traktor)

Nie istnieje kategoria T+E

art. 88ust. 3 pkt 4 - "kategoria B+E, C+E, D+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) - nieprawdą zatem jest że B+E daje możliwość jazdy tylko z jedną przyczepą

Trochę się chyba orientuję w temacie bo jestem egzaminatorem kierowców i kandtdatów na kierowców i z konieczności dość dokładnie czytam przepisy ale tylko ten się nie myli co nic nie robi.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e rzekomo mozna z kat B+E ciagnac wiecej niz wazy auto pod warunkiem ze masa przyczepy nie przekracza wartosci O2 z DR auta...

 

Czy to co napisał bodzioklb jest prawdą? Może ktoś się podeprze paragrafem na potwierdzenie?

 

może taka tabelka z jednego forum pomoże zrodlo

Wyjaśnienia ze żródeł policyjnych - stanowisko Policji w sprawie interpretacji przepisów związanych na temat tego, jakie uprawnienia są potrzebne do ciągnięcia jakiej przyczepy. Wątpliwości mieli nie tylko kącikowicze ale i policjanci z kraju, dlatego go wszystkich KWP poszło pismo z interpretacją przepisów. Do pisma załączona była poglądowa tabelka.

post-122724-imported-434544f1-3eac-4846-a6f6-44732e186361_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

art. 2 pkt 52 0 naczepa - przyczepa, której część spoczywa na pojeżdzie silnikowym i obciąza ten pojazd (czyli drugi człon autobusu przegubowego to naczepa a więc przyczepa i musi być D+E , nawet egzamin na D+E zdaje sie na "przegubie&quot ;)

 

Przykro mi, ale się nie zgodzę. Tylna część niektórych autobusów przegubowych zawiera silnik, więc nie jest ani przyczepą ani naczepą. Do kierowania wystarczy samo D. Co innego jak autobus jest pojedynczy i ciągnie przyczepę na haku - wtedy D+E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biję się w pierś!!! Nie ma (wg oświadczenia Wydziału Ruchu Drogowego KMP) egzaminu na D+E. Ja egzaminowałem ostatni raz jakies 10 lat temu i wtedy było jak napisałem. Najbardziej przekonał mnie argument o silniku z tyłu - jasne, to nie jest przyczepa zatem po co miało by być E. Swoją drogą muszę ustalic jak to jest w sytuacji kiedy chciałbym ciągnąc autobusem przyczepę (np. do przewozu jachtu, quada itp.? Czy wtedy tez wystarxczyło by samo D? Temat troszkę teoretyczny bo większość z nas raczej autobusami kampingowymi nie jeżdzi a forum jest przecież głównie dla karawningowców!

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubryk1: jeżeli chciałbyś autobusem ciągnąć przyczepę, często takie widoki można spotkać w D, musisz posiadać kategorię D+E. Zagłębiałem się ostatnio dość mocno w przepisy bo zdawałem egzamin na kategorię C. Generalnie jedyną kategorią, która dopuszcza (bez dodatkowej kategorii 'E' do danego prawa jazdy) ciągnięcie przyczepy za pojazdem jest kategoria B i T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jedyną kategorią, która dopuszcza (bez dodatkowej kategorii 'E' do danego prawa jazdy) ciągnięcie przyczepy za pojazdem jest kategoria B i T.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale tzn, że kat. B+T uprawnia do ciągnięcia przyczepy ? :niewiem:

 

Ogólnie problem mnie nie dotyczy bo mam E i inne ale nie słyszałem o takim zestawie kategorii.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_jazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.