Skocz do zawartości

Czy można ciągnąć przyczepę powyżej 750 DMC mając kat B?


Rekomendowane odpowiedzi

Aha.

Więc odpowiadając na Twoje pytanie Trafko:

Jeśli masz C to możesz ciągnąć przyczepę, ale tylko lekka czyli do 750 kg. Ma to czasami zastosowanie jak sie ciągnie urządzenia na podwoziu przyczepy za ciężarówką np. agregaty pradotwórcze, pneumatyczne, rozdrabniacze do gałęzi. Niektóre z nich nie przekraczają 750 kg.

konrad_b swoim postem wytłumaczył mi o co Ci chodziło.

Czy wg. Ciebie Trafko dobrze myslę. Nie wgłebiałem się w szczegóły, bo nie mam C i jest mi to do niczego nie potrzebne.

 

[ Dodano: Pią 26 Lut, 2010 09:42 ]

Czyli mi chodzi czy mając kat B,C , można ciągnąć osobówka zestaw ponad 3,5T.

A oto Ci chodzi.

Mając B i C i jadac osobowym z przyczepą, kategoria C nie ma znaczenia, bo możesz ciągnąć tylko przyczepę wg. przepisów jakbyś miał samo B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 544
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mając B i C i jadac osobowym z przyczepą, kategoria C nie ma znaczenia, bo możesz ciągnąć tylko przyczepę wg. przepisów jakbyś miał samo B.

 

Chyba,że ma się C+E, wtedy z automatu dostajemy B+E lub D+E (jak mamy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest :hehe: .

Kategoria C jest uznawana za wiodacą. Jeśli mamy sytuację że mamy kategrie B, C, D i zrobimy sobie E + C to zyskujemu automatyczne uprawnienia jakbyśmy mieli E do tych wszystkich kategorii. Nie jest to wpisywane w prawo jazdy, ale uprawnienia mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając B i C i jadac osobowym z przyczepą, kategoria C nie ma znaczenia, bo możesz ciągnąć tylko przyczepę wg. przepisów jakbyś miał samo B.

 

Chyba,że ma się C+E, wtedy z automatu dostajemy B+E lub D+E (jak mamy)

 

dokładnie :hehe:

kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;

 

wszystko jest w kodeksie

czasem trzeba tylko kilka razy przeczytać, żeby zrozumieć co autor miał na myśli :hehe::hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy, z tego co ja wiem,jeśli mieliśmy kat. B i zdobyliśmy C lub D to kat.B nie jest wpisana w prawie jazdy.

Wyższa kategoria zastępuję niższą.

Wszelkie ustalenia co komu jest wpisane w kodeksie drogowym jak to napisał Konrad_b.

Motocykl i przyczepa to odrębne uprawnienia.

Syn posiada kat.C i A[ dodatkowo na motocykl] jeździ osobówką z przyczepą do 3,5 DMC, a ciężarowym może ciągnąć tylko lekką przyczepę do 750kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższa kategoria zastępuję niższą.
Syn posiada kat.C i A[ dodatkowo na motocykl] jeździ osobówką z przyczepą do 3,5 DMC, a

Skoro ma C i A to ma prawko kaskaderskie i osobówką nie ma prawa jeździć.

Chyba ,że ma po staremu A, B, C i w nowych prawo jazdach ma zapisane A, C.

┼╣le to interpretujesz , bo mając A i zdobywając D w nowym prafku mamy A,D.

Według ciebie na wszystko .

┼╣le , bo z tyłu mamy wpisane przy poszczególnej kategorii datę uzyskania uprawnienia na dany pojazd.

Jeżeli miał kiedyś B to z tyłu ma wpisane daty na A data wyrobienia , B data wyrobienia, C data wyrobienia.

Ponadto jeżeli nie ma działalności gospodarczej to na C musi mieć zaświadczenie ukończenia kursu na przewóz rzeczy.

Jak go nie ma to nie pojeździ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko,

 

Marcin, bez 0,5 tego to się nie da rozwikłać.

Inaczej wygląda słowo pisane a inaczej mówione. :hehe:

Syn chodził do szkoły samochodowej i otrzymał kat. B +C kat.A dorobił prywatnie.

Po dokładnym sprawdzeniu tak jest jak piszę.

 

 

:hehe: już zmieniam zdanie. :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odebrałem nowiutkie prawo jazdy B+E (chwalę się ) , szkoda dyskusji co można a czego nie można, skoro ilu sierżantów drogówki - tyle interpretacji kodeksu drogowego-to w naszym kraju a dogadaj się człowieku z węgierską drogówką -popatrzą na piktogramy w prawku i problem gotowy.Tak więc koledzy dla świętego spokoju zróbcie B+E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto jeżeli nie ma działalności gospodarczej to na C musi mieć zaświadczenie ukończenia kursu na przewóz rzeczy.
Z tym jest trochę inaczej.... Licencje na przewóz rzeczy musi mieć kierowca który pracuje w firmie zajmującej się transportem towarów które nie są jej własnością lub bezpośrednim produktem oraz zajmuje się tym zarobkowo , natomiast jeśli rozwozi towar będący produktem lub własnością w firmy w której pracuje tej licencji mieć nie musi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto jeżeli nie ma działalności gospodarczej to na C musi mieć zaświadczenie ukończenia kursu na przewóz rzeczy.
Z tym jest trochę inaczej.... Licencje na przewóz rzeczy musi mieć kierowca który pracuje w firmie zajmującej się transportem towarów które nie są jej własnością lub bezpośrednim produktem oraz zajmuje się tym zarobkowo , natomiast jeśli rozwozi towar będący produktem lub własnością w firmy w której pracuje tej licencji mieć nie musi.

 

Oj... Chyba nawet Właściciel firmy musi mieć świadectwo kwalifikacji.

Mylisz raczej świadectwo z licencją na świadczenie usług transportowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj... Chyba nawet Właściciel firmy musi mieć świadectwo kwalifikacji.

Mylisz raczej świadectwo z licencją na świadczenie usług transportowych...

To są dwie inne sprawy, będąc piekarzem nie musisz mieć licencji na przewóz rzeczy jeśli wozisz chleb, trzeba tylko mieć przy sobie kopie wpisu do ewidencji gospodarczej w której opisany jest profil działalności firmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz. Tak uslyszałem od Kolegi, ktory sam jest Producentem tego, co wozi.

Zarzekal się, ze musi miec kwalifikacje.

Ja tego nie przerabialem, bo nie mam takiej potrzeby.

Samemu mam wszystko, prócz D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w TV był reportaż o facecie mającym fermę i produkcję jaj. Przewoził jaja swoim samochodem ciężarowym i ITD decyzją administracyjną nałożyło na niego mandat za brak licencji na przewóz towarów. Odwołał się do sądu administracyjnego i sprawę wygrał, ale po kilku latach ciągnięcia się. W uzasadnieniu wyroku było, że jeżeli jest się producentem towaru i przewozi się swój towar własnym transportem to nie obowiązuje licencja na przewóz towarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.