Skocz do zawartości

Czy można ciągnąć przyczepę powyżej 750 DMC mając kat B?


Rekomendowane odpowiedzi

Kolega jadąc autobusem (kierowca) miał wypadek.

Z naprzeciwka kierowca jadący osobówką zasną za kierownica i uderzył w niego (zginą na miejscu) z reszta w szpitalu żona i dziecko też.

Kolega przeżył ale miał ciężko dojść do siebie ( rehabilitacja).

Ubezpieczyciel nie wypłacił ani grosza bo sprawcy nie ma (trup).

Sądzić ze sprawy cywilnej rodzinę , ale też nie ma (zginęli).

Kolega w kropce.

Tylko dzięki dobremu adwokatowi (drogi jak cholera) wygrał sprawę sadząc nie kogoś z rodziny tylko samego ubezpieczyciela.

Dopiero po paru sprawach udało się mu , ale na to czeba zainwestować niekiedy swoje oszczędności.

Niby człowiek poszkodowany i nie winny (w tym Przypadku) , ale na leczenie 0 kasy.

 

... bzdury piszesz - jesli policja orzekla ze sprawca byl "trup" - odszkodowanie z polisy dostajesz obliogatoryjnie od ubezpieczyciela sprawcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 544
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

... bzdury piszesz - jesli policja orzekla ze sprawca byl "trup" - odszkodowanie z polisy dostajesz obliogatoryjnie od ubezpieczyciela sprawcy

 

Kolego to się załóż.

Było to u mnie w firmie i dokładnie znam sprawę , wszyscy 250 dokładnie czymaliśmy kciuki za kolegę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie rzeczy sie zdarzaja bo ubezpieczalniom sie to oplaca. prawnikow maja swoich wiec taka sprawa w sadzie ich kosztuje tyle co nic a do zyskania maja sporo (jak chocby w sprawie o ktorej pisal Trafko), do tego wiekszosc osob slyszac slowo sad zrezygnuje juz na starcie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jestem nowy, ale w temacie ciągnięcia przyczepy sporo się dowiedziałem bo miałem przyjemność znaleść się na jednych studiach podyplomowych z pracownikiem stołecznej KP wydziału ruchu drogowego.

Więc wg niego sprawa ma się tak: (niestety nieprzychylnie dla nas)

 

Prawo o ruchu drogowym (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602):

 

Art. 88. ┬ž2. ust. 3. lit. „b”: „[prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania] pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t”

Art.88. ┬ž3. ust. 3.: „[prawo jazdy] kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;”

 

Wg niego:

1. na prawo jazdy kat B możesz ciągnąć przyczepę lekką czyli do 750 kg pod warunkiem że zestaw nie przekracza 3500 kg. i szlus.

2. To że w dowodzie jest wpisane, że możesz ciągnąć np 1500 kg (z hamulcem) to jest to tylko i wyłącznie okeślenie warunków technicznych pojazdu i haka, a nie zgoda na targanie 1500 przyczepy (nawet jeśli zestaw nie przekracza 3500 kg), - sprawę uprawnień reguluje powyższa ustawa. W tym przypadku ograniczają kierowcę uprawnienia, a nie warunki trechniczne pojazdu. (Art.88. ┬ž3. ust. 3.)

3. jeśli masz małe autko to nie możesz targać większej przyczepy niż ta wskazana w dowodzie.

4. nawet jeśli masz kat B+E i np samochód ma w dowodzie wpisane, że może ciągnąć 1500, a przyczepa ma 1550 to jej nie możesz ciągnąć, bo warunki techniczne na to nie pozwalają. W tym przypadku ograniczają kierowcę nie uprawnienia, a warunki techniczne pojazdu.

 

Wiem, że być może wsadziłem niepotrzebnie kij w mrowisko ale przekazuję co się dowiedziałem.

 

Zastanawiam się także, czy jakiś polski związek caravaningu nie mógłby wystosować oficjalnego pisma do stosownego ministerstwa z zapytaniem o te przyczepy i uzyskać interpretację na piśmie. Sprawa (przynajmniej na terenie polski) byłaby zamknięta.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. na prawo jazdy kat B możesz ciągnąć przyczepę lekką czyli do 750 kg pod warunkiem że zestaw nie przekracza 3500 kg. i szlus.

2. To że w dowodzie jest wpisane, że możesz ciągnąć np 1500 kg (z hamulcem) to jest to tylko i wyłącznie okeślenie warunków technicznych pojazdu i haka, a nie zgoda na targanie 1500 przyczepy (nawet jeśli zestaw nie przekracza 3500 kg), - sprawę uprawnień reguluje powyższa ustawa. W tym przypadku ograniczają kierowcę uprawnienia, a nie warunki trechniczne pojazdu. (Art.88. ┬ž3. ust. 3.)

:niewiem::piwko:
kOLEJNA BZDURA....

 

popieram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może bzdura...

 

Ale wyrażnie powiedział że warunki techniczne i uprawnienia to nie to samo wiec sam nabrałem wątpliwości...

 

Zastanawiam się bo stoje przed dylematem prawa jazdy kat E. Poprostu nie chcę mieć kłopotów. A zapłacenie 800 PLN i w ten sposób uzyskanie świętego spokoju jest warte przemyślenia. Tyle że musze uzbierać te 800 PLN...

 

Ponadto proszę zwrcić uwagę że jeżeli wg. Was mogę to po co zapis:

Art.88. ┬ž3. ust. 3.: „[prawo jazdy] kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;”

 

przecież

Art. 88. ┬ž2. ust. 3. lit. „b”: „[prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania] pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t”

 

zawiera w sobie poprzedni... a wręcz jest to tautologia...

 

I jeszcze ten policjant to oficer... więc może coś w tym jest. Nie chce mieszać tylko głośno wyrażam wątpliwośc.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto proszę zwrcić uwagę że jeżeli wg. Was mogę to po co zapis:

Art.88. ┬ž3. ust. 3.: „[prawo jazdy] kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;”

 

 

 

 

Zacytowany przez Cibie Wacku ┬ž3 to wyjątek który dopuszcza kierowanie zespołem pojazdów przekraczającym 3,5 t przy posiadaniu tylko prawa jazdy kategorii B. Jest to sytuacja, w której do pojazdu ciągnącego o DMC nieprzekraczającym 3,5 t dopniemy przyczepę lekką (czyli taką której DMC nie przekracza 750 kg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg niego:

1. na prawo jazdy kat B możesz ciągnąć przyczepę lekką czyli do 750 kg pod warunkiem że zestaw nie przekracza 3500 kg. i szlus.

 

To zdanie wystarczy aby mieć pewność że gość nie wie o co chodzi

 

Ponadto proszę zwrcić uwagę że jeżeli wg. Was mogę to po co zapis:

Art.88. ┬ž3. ust. 3.: „[prawo jazdy] kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;”

 

Właśnie po to , że z przyczepą lekką można przekraczać np. te 3500 kg.

 

Ciągnąc na kat. B coś cięższego niż 750 kg. i lżejszego od masy własnej holownika tych 3500 kg. już przekroczyć nie wolno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, mam stary dow. rejestr.na przyczepę towarową , jeszcze ważny [nie ma obowiązku wymiany na nowy]i tam widnieje masa dopuszczalna 1000kg. [w nowym dow.rej. jest wpis przyczepa lekka]To co wg. starego dowodu mogę ciągnąć na kat.B do 3500kg.?

A z nowym dow.rej. nie? :niewiem::piwko:

Każdy policjant odpowie to co wie. A o przepis tej ustawy należało by zapytać ustawodawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.