Skocz do zawartości

Litwa, Łotwa 2023 short break ;)


eastnomad

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 114
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 11.06.2023 o 09:06, Misio napisał(a):

A nie są to butle 20kg?

Tego nie wiem, ale żona mieszkała kiedyś przez pewien czas u litewskiej rodziny i powiedziała mi, że oni takie butle gazowe stosują w domach. Dziwne bo to nie wejdzie w szafkę pod blatem jak u nas w wielu domach zwłaszcza na prowincji (gdzie nie ma gazu z sieci) występuje, ale może mają oddzielne pomieszczenia gdzie takie butle trzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Eastnomad napisał(a):
W dniu 11.06.2023 o 09:06, Misio napisał(a):

A nie są to butle 20kg?

Tego nie wiem, ale żona mieszkała kiedyś przez pewien czas u litewskiej rodziny i powiedziała mi, że oni takie butle gazowe stosują w domach. Dziwne bo to nie wejdzie w szafkę pod blatem jak u nas w wielu domach zwłaszcza na prowincji (gdzie nie ma gazu z sieci) występuje, ale może mają oddzielne pomieszczenia gdzie takie butle trzymają.

U nas występują butle 30/33kg

Często butle stoją "na zewnątrz" - nie są wnoszone do domów (duża, ciężka, a sam gaz "niebezpieczny" :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Misio napisał(a):

Żona mówi - to jedziemy na Łotwę? :D

Szczerze polecam. Może jedynie warto ze sobą zabrać jaiś solidny repeliant z deet'em bo na tym kempingu na Łotwie, co prawda tylko pod wieczór, ale były komary ludojad, które zwykłych środków ani też dymu z ogniska się nie bały. Mimo wszystko my i tak byliśmy od nich bardziej zdeterminowani aby wieczory spędzać właśnie na zewnątrz przy ognisku i czymś z % ;).

1 godzinę temu, szary11 napisał(a):

Superos relscjos, czytałos się z extras  ??

Dziękujemy. Może kolejnym razem jeśli się jeszcze na to zdecyduję to poprawię nieco to i owo przy relacjonowaniu ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lbuster napisał(a):

Bardzo fajna relacja i zachęca do odwiedzenia tych stron :ok:

Dzięki :banan:.

6 minut temu, lbuster napisał(a):

Fajne fotki i pogoda chyba dopisała

Oj dopisała. Chyba nie mogło być lepiej. I jeszcze ta zieleń taka soczysta o tej porze roku :].

5 minut temu, Misio napisał(a):

U nas występują butle 30/33kg

Nie spotkałem się z takimi ale widocznie za mało się przypatrywałem. Te mnie po prostu zaintrygowały bo innych (takich zwykłych rozmiarem podobnych do naszych) tam nie było.

3 minuty temu, Misio napisał(a):

A jak z miejscami na dziko?

Na wielu parkingach typu ten przy Przylądku Kolka (obok wieży widokowej) widziałem Kampery, W samym Ventspils zresztą też.  Więc myślę, że problemu z tym by nie było.

4 minuty temu, Misio napisał(a):

Kamper serwisami itd?

Tego nie było, raczej musiałbyś się nastawiać na wjazd na kemping tylko w tym celu (zakładam, że możliwe) albo zrzut "kota" do ToiToi czy tego typu toalet a tych też nie brakowało i większość bez opłat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Eastnomad napisał(a):
13 minut temu, Misio napisał(a):

Kamper serwisami itd?

Tego nie było, raczej musiałbyś się nastawiać na wjazd na kemping tylko w tym celu (zakładam, że możliwe) albo zrzut "kota" do ToiToi czy tego typu toalet a tych też nie brakowało i większość bez opłat.

Dla mnie wjazd na kemping nie jest problemem...

Większy problem dla mnie jest lokalizacja tych kempingów - w stanowczo mniej atrakcyjnych miejscach, niż mógłbym stanąć...

Jak będzie z tym problem, to się będzie jechało by co 3-4noc lądować na kempingu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Commander napisał(a):

8 dni ???? Chłopaku.... proszę szybko zmienić tytuł.  No chyba że wakacje to dla Was 2 miesiące ?

Aż tak dobrze nie nam. Główne wakacje to u nas z reguły 3 tygodnie i wtedy można trochę dalej pojechać. Ten „short break” to ze względu na to, że poniżej tygodnia za granicę nie wyjeżdżamy bo nam 2 dni na samą drogę odpadają (nie mieszkamy chociażby na Dolnym Śląsku), skąd dużo bliżej i na zachód i południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tej podróży a w szczególności szutrach i piachach Łotwie oraz ogólnie owadach nie zestaw nie prezentował się za dobrze:pad:.

W związku z powyższym stało się jasne, że koniecznym punktem po podróży było (w przypadku auta), oraz będzie (w przypadku przyczepy) doprowadzenie ich do zadowalającego wyglądu :].

Tak auto wyglądało jeszcze w sobotę: 

IMG_4242.thumb.jpeg.4f05692a85cc44ef8ddf5ea48c60f845.jpeg

 A tak już w niedzielę po pełnym procesie detailingu :].

IMG_4283.thumb.jpeg.770c6bb021897b3cd0bac61c0e485616.jpeg
 

IMG_4285.thumb.jpeg.fb6cbe2045798830cb545c4b98582361.jpeg
 

Wyszło całkiem dobrze według mnie. Kolejna w kolejce jest zatem przyczepa ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło popatrzeć na ładne czarne auto ?

Coś czuję, że też będę z tym się zmagał.

 

Powiedz, proszę, jak rozliczać się najlepiej u nich? Kartą, czy gotówką? Czy to i to warto? Ewentualnie w jakich proporcjach?

Jakie stacje lpg polecasz? Potrzebne jakieś przejściówki, czy mają takie pistolety jak u nas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szary11 napisał(a):

 

Miło popatrzeć na ładne czarne auto ?

 

To jest ciemny brąz, ale można pomylić zwłaszcza na zdjęciach ;).

7 godzin temu, szary11 napisał(a):

Powiedz, proszę, jak rozliczać się najlepiej u nich? Kartą, czy gotówką? Czy to i to warto? Ewentualnie w jakich proporcjach?

My płaciliśmy tam gdzie się dało (prawie wszędzie), kartą podłączoną do rachunku w euro więc dodatkowych opłat nie mieliśmy z tego tytułu. Jakoś wolę wydawać pieniądze z konta zamiast pozbywać się banknotów, te wolę mieć jeśli wszystko już zawiedzie. Na kempingu na Łotwie płaciliśmy gotówką, ale to Pani powiedziała nam jak pierwszym razem z nią rozmawialiśmy, że to jedyna forma płatności. Dodatkowo na Łotwie 2 lub 3 razy mieliśmy sytuację, że terminal odrzucał płatność naszą kartą i wtedy po prostu płaciliśmy gotówką.

7 godzin temu, szary11 napisał(a):

Jakie stacje lpg polecasz?

Ja tankowałem tam gdzie akurat kończyło mi się paliwo i po żadnym tankowaniu nie odczułem, że mieszanka była marnej jakości. 

7 godzin temu, szary11 napisał(a):

Potrzebne jakieś przejściówki, czy mają takie pistolety jak u nas?

U nich wszędzie jest system włoski czyli dokładnie to co u nas. Pistolety też te same. Jedyna różnica, że na większości stacji nie trzymasz guzika podczas tankowania jak u nas, tylko jest wajcha czy przełącznik. Pompy chyba też mają mocniejsze bo najpierw tankuje szybko, potem zwalnia (u nas by już przerwało) i tankuje bardzo powoli ale mi raz się udało tak i 10L gazu więcej zatankować niż zwykle wiec starczyło na dłużej.

Edit: jedyne co trzeba mieć na uwadze to to, że nie na każdej stacji (choć takie są jednak w mniejszości) dostępny jest LPG. Oni mają to zorganizowane podobnie jak u nas na typowych stacjach LPG, czyli osobny dystrybutor daleko od całej reszty i wielki zbiornik. Tylko dwa razy jeśli dobrze pamiętam pistolet do LPG był razem z paliwowymi jak to u nas w większości jednak bywa.

Edytowane przez Eastnomad (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Eastnomad napisał(a):

To jest ciemny brąz, ale można pomylić zwłaszcza na zdjęciach ;)

Czas do okulisty ?

Wybacz nietakt i pomyłkę ?

 

Dzięki za wskazówki ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.