Skocz do zawartości

Litwa, Łotwa 2023 short break ;)


Eastnomad

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, szary11 napisał(a):

Wybacz nietakt i pomyłkę ?

Daj spokój. Ja jak pierwszy raz zobaczyłem ten kolor to też wydawało mi się, że to czarny jest :blink:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

10 godzin temu, szary11 napisał(a):

Jakie stacje lpg polecasz? Potrzebne jakieś przejściówki, czy mają takie pistolety jak u nas?

Uzupełnię jeszcze w tym wątku informację o LPG w Estonii na bazie moich doświadczeń z wyjazdu z 2019r autem z LPG. Może się przydać z uwagi na często realizowany wariant objazdówki wszystkich trzech krajów (LT, LV, EST). Przez minione lata mogło się coś zmienić.

W Estonii było zauważalnie mniej stacji LPG niż w sąsiedniej Łotwie. Trzeba było raczej szukać stacji, miałem wrażenie że średnio można natrafić na jakąś co dobre kilkadziesiąt km a nie co kilka/kilkanaście km. Niemniej dało się objechać Estonię wzdłuż i wszerz i nigdy gazu nam nie zabrakło. Pistolety również w standardzie włoskim, czyli jak u nas. Tankowałem również na stacji samoobsługowej w okolicy Tallina i nie pamiętam już czemu płaciłem gotówką. Automat przyjął 50Eur, LPG weszło za jakieś 35Eur, a reszty nie wydawał. Kontaktowałem się później z obsługą klienta tej stacji i przelali resztę na polskie konto. Ceny LPG były wówczas najniższe na Litwie (niemal identyczne jak w PL), kilka eurocentów wyższe na Łotwie, a najwyższe w Estonii (z 0,1-0,15Eur drożej niż LT/PL).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Eastnomad napisał(a):

Daj spokój. Ja jak pierwszy raz zobaczyłem ten kolor to też wydawało mi się, że to czarny jest :blink:.

Jak mitsubishi braliśmy też coś podobnego było chyba deko jaśniejszy... Ale niestety poszliśmy w "klasykę" (czerń ... jego mać). Ciekawy kolor :ok:

7 godzin temu, Łuki napisał(a):

Uzupełnię jeszcze w tym wątku informację o LPG w Estonii na bazie moich doświadczeń z wyjazdu z 2019r autem z LPG. Może się przydać z uwagi na często realizowany wariant objazdówki wszystkich trzech krajów (LT, LV, EST). Przez minione lata mogło się coś zmienić.

W Estonii było zauważalnie mniej stacji LPG niż w sąsiedniej Łotwie. Trzeba było raczej szukać stacji, miałem wrażenie że średnio można natrafić na jakąś co dobre kilkadziesiąt km a nie co kilka/kilkanaście km. Niemniej dało się objechać Estonię wzdłuż i wszerz i nigdy gazu nam nie zabrakło. Pistolety również w standardzie włoskim, czyli jak u nas. Tankowałem również na stacji samoobsługowej w okolicy Tallina i nie pamiętam już czemu płaciłem gotówką. Automat przyjął 50Eur, LPG weszło za jakieś 35Eur, a reszty nie wydawał. Kontaktowałem się później z obsługą klienta tej stacji i przelali resztę na polskie konto. Ceny LPG były wówczas najniższe na Litwie (niemal identyczne jak w PL), kilka eurocentów wyższe na Łotwie, a najwyższe w Estonii (z 0,1-0,15Eur drożej niż LT/PL).

Dzięki, będę miał na uwadze wskazówki :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, szary11 napisał(a):

Ale niestety poszliśmy w "klasykę" (czerń ... jego mać). Ciekawy kolor :ok:

8 godzin temu, Łuki napisał(a):

Coś już też na ten temat wiem i czarnego drugi raz już chyba nie kupię?chyba, że będzie 2 razy tańszy. Ten u mnie to byle ziarnko piasku się trafiło i już był ślad. Pokłosie ekologii i miękkich bardziej ekologicznych lakierów :zly:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Eastnomad napisał(a):

Coś już też na ten temat wiem i czarnego drugi raz już chyba nie kupię?chyba, że będzie 2 razy tańszy. Ten u mnie to byle ziarnko piasku się trafiło i już był ślad. Pokłosie ekologii i miękkich bardziej ekologicznych lakierów :zly:.

I Japończyk :o 

 

A powiedz jeszcze dla pewności - nie potrzebujemy kupować winiet na poruszanie się u nich, prawda?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, szary11 napisał(a):

A powiedz jeszcze dla pewności - nie potrzebujemy kupować winiet na poruszanie się u nich, prawda?

Czytałem w wielu miejscach, również tych bardziej oficjalnych i wyszło mi, że tylko pojazdy ciężarowe transportowe są objęte winietami. Niemniej już wcześniej pytał o to ktoś i może przycisnę żonę, żeby zadzwoniła do ichniejszych zarządców i się dowiedziała (na razie się nie pali, ale pracuję już nad tym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W końcu zabrałem się za małe podsumowanie, może późno ale chyba lepiej niż wcale ;)

Podczas całego wyjazdu pokonaliśmy 2048km z czego 1665km z przyczepą. Spaliliśmy łącznie 321,57L gazu za łączną kwotę 1224,48pln. Jeśli chodzi o ceny gazu to na Litwie udawało się na tamtą chwilę na większości stacji kupować go za około 0,56 Euro / L ( 2,60pln / L ) ale zdarzały się też punkty z ceną0,65 Euro / L (3,02pln / L ). Na Łotwie było drożej i tu ceny kształtowały się między 0,725 a 0,765 Euro / L ( 3,37-3,55pln / L ). W Polsce zaś od 2,85 do 3,03 pln. Generalnie gaz jako paliwo wychodziło korzystniej cenowo niż benzyna, diesel ( na Litwie Pb95 w okolicach 1,6Eur/L Diesel 1,46 Eur/L na Łotwie odpowiednio 1,61 i 1,41).

Jeśli chodzi o drogi to jeździ się w tych krajach przyjemnie, zwłaszcza poza tą trasą viaBaltica, która dopiero jest w fazie budowy za naszą granicą. Na trasach poza głównymi (czyli np. na Litwie trasą A5, A8 (z Budzisko az do granicy z Łotwą w stronę Rygi) oraz A1 (Wilno - Kłajpeda) można przez bardzo długi czas nie zobaczyć żadnego auta lub zobaczyć ich zaledwie kilka. My tak mieliśmy jadąc z Kowna do Ventspils). Jedyne co mnie czasem na tych "bocznych" drogach denerwowało to słabo oznakowani śpiący policjanci w miasteczkach czy wsiach przez co ze 2-3 razy miałem mocniejsze hamowanie bezpośrednio przed nimi. U nas jak już są to jednak lepiej ich widać a poza tym raczej nie spotyka się takich rozwiązań na trasach u nas).

Na koniec małżonka popełniła jak zawsze przy okazji długich wyjazdów oraz takich ciekawszych książkę :). Po niżej kilka zdjęć z niej (przy okazji jest też mapa naszej trasy ;) )

IMG_5630.thumb.JPG.97cab74d495d7b7bdf7955b280f93472.JPG

IMG_5631.thumb.JPG.ae62ff0cbe27e98f8e9b9da452d4923f.JPG

IMG_5632.thumb.JPG.38398df43ce590e0a05f5e892e85629f.JPG

IMG_5633.thumb.JPG.f38ce99779012a41222dffdbd14d32eb.JPG

Dziękujemy wszystkim śledzącym za wspólny wyjazd :]. Potomnym może też się przyda jakby ktoś kiedyś chciał pojechać w te rejony (według mnie warto).

Do następnego, może jeszcze kiedyś jakąś relację popełnię ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Eastnomad napisał(a):

Potomnym może też się przyda jakby ktoś kiedyś chciał pojechać w te rejony (według mnie warto).

Pewnie, że się przyda, już zanotowałem sporo punktów z Twojej i innych relacji :dzieki: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.