Skocz do zawartości

Włóczywóz czyli forda transita L4H3 tranzycja na campervana


Łza Włóczynutka

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Czy ktoś kojarzy jaka jest wytrzymałość takich profili (wiem, że część z was ich używało)
jeśli będzie powiedzmy odcinek 1m to czy przyjmie obciążenie powiedzmy 50kg bez znaczącego ugięcia? 30x30mm / 40x40mm ??? (rozkminiam głównie pod kątem stelaża do łóżka, albo drewno albo właśnie takie profile..

To zależy od producenta bo z pozoru takie same mają inne wskaźniki wytrzymałości. Ale każdy szanujący się dostawca ma tabele ze wskaźnikami - napisz i będziesz wiedział. A policzenie zwykłego profilu kwadratowego to jest proste - tabele ze wskaźnikami są ogólnodostępne. 

Taki Item np ma nawet poradniki i kalkulatory do tego :D

https://catalog.item24.pl/images/medienelemente/DOK/DATA/DOK_DATA_profil-tech-daten__SPL__AIN__V2.pdf

ale są też tańsi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kątownika 60x140x1,5 , 1600 i drugi 900 blacharz montuje markizę na dachu. (Mam nietypowe uchwyty do bagażnika na dachu i trzeba było kombinować.)

Robiliśmy różne próby i na takiej długości odcinków  jeżeli są - a na pewno jakieś są,  to pomijalne. Grubość 1,5 mm jest raczej solidna ale ciężkie. Koszt po negocjacjach  400 zł gotówką.

Te z ze zdjęcia 1 mają dużo usztywnień i myślę, że wytrzymają na pewno. Są znacznie cięższe.

Widzę, że się spóźniłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, rtwppk napisał(a):

Ja z tych profili 20x20 mam zrobioną całą konstrukcję podłogi w łazience, „salonie” i wszystkie szafki :) 

Wszystko na zasadzie testów. Jak się podłoga w łazience uginała to dodałem podporę

20x20 brzmi kusząco, jeśli chodzi o wagę, tylko czy nie za delikatny, powiedz mi z doświadczenia: jak byśmy zrobili tego typu hipotetyczną konstrukcję, to czy wytrzyma czy się za bardzo ugnie pod takim naciskiem?
Beztytuu.thumb.png.32db74b46b627bc73a5ad1cf24e931f0.png

12 godzin temu, bozka napisał(a):

Do kątownika 60x140x1,5

to już jest kawał profilu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

20x20 brzmi kusząco, jeśli chodzi o wagę, tylko czy nie za delikatny, powiedz mi z doświadczenia: jak byśmy zrobili tego typu hipotetyczną konstrukcję, to czy wytrzyma czy się za bardzo ugnie pod takim naciskiem?
Beztytuu.thumb.png.32db74b46b627bc73a5ad1cf24e931f0.png

to już jest kawał profilu ;)

:) rysunek prof :) ale jeśli to jest łyżko to brakuje dwóch rzutów :) jaka będzie odległość między następną poprzeczką, 80kg nie przykładasz punktowo tylko ono się rozkłada na całą konstrukcję. 
szybki test podpórki oddalone 1m, obciążenie 110 kg ugięcie 1cm ale się nie odkształca.
IMG_0979.thumb.jpeg.f70ac3d59037e9eef9a6b624d1aa016f.jpegIMG_0980.thumb.jpeg.a271b871fb0b8b9c3f429af49f531acd.jpeg

jeszcze jedna uwaga, końce kształtownika są bez podpór co wydatnie wpływa na sztywność i minimalnie na ugięcie. Moim zdaniem wszystko zależy co dasz na profile i jak dużo tych profili będzie :)

Bez dalszej analizy już bym składał :) … ale ja nawet nie brałem pod uwagę drewna czy tworzywa :) wiedziałem że szafki i tak będą z tego kształtownika więc tylko kliknąłem „kup teraz” :) :) :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki własnie o takie foto mi chodziło, wiem że się rozkładają masy, ale takie punktowe obciążenie i ugięcid daje mi obraz sztywności tego profilu
jęsli chodzi o łóżko, to na razie mam w głowie ramę z 4 takie profile o długości 200cm + 3 profile 180cm. 2x200cm przy ścianach vana, 2x200cm w środku, oddalone od siebie 60cm. Od spodu podparte profilami 180cm w poprzek auta, rzut z góry mniej więcej taki: image.png.8a3f91c1c0b4b847f4ac9409ecd38372.png
(mozliwe, że profile 180cm zewnętrzne były by przy samcyh końcach.)

teoretycznie można by podeprzeć od spodu jakimiś nóżkami-podpórkami, ale gdyby to było samonośne, to tym bardziej super.
Na nie by poszły 3 zestawy typowych drewnianych lekko wygiętych listewek, stosowanych standardowo w stelażach łóżek 
image.png.4183dbf08c31122ec504054537f1acd7.png

To jest bardzo luźna koncepcja, nie rozrysowana, nie weryfikowana, na razie tylko mam ją w głowie ;) 

Taką konstrukcję można by w kilkanaście minut zdemontować, jeśli była by potrzeba dostania się do trumy, zbiornika z wodą, poważniejszego gmerania w skrzynce elektrycznej, itd.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

O, dzięki własnie o takie foto mi chodziło, wiem że się rozkładają masy, ale takie punktowe obciążenie i ugięcid daje mi obraz sztywności tego profilu
jęsli chodzi o łóżko, to na razie mam w głowie ramę z 4 takie profile o długości 200cm + 3 profile 180cm. 2x200cm przy ścianach vana, 2x200cm w środku, oddalone od siebie 60cm. Od spodu podparte profilami 180cm w poprzek auta, rzut z góry mniej więcej taki: image.png.8a3f91c1c0b4b847f4ac9409ecd38372.png
(mozliwe, że profile 180cm zewnętrzne były by przy samcyh końcach.)

teoretycznie można by podeprzeć od spodu jakimiś nóżkami-podpórkami, ale gdyby to było samonośne, to tym bardziej super.
Na nie by poszły 3 zestawy typowych drewnianych lekko wygiętych listewek, stosowanych standardowo w stelażach łóżek 
image.png.4183dbf08c31122ec504054537f1acd7.png

To jest bardzo luźna koncepcja, nie rozrysowana, nie weryfikowana, na razie tylko mam ją w głowie ;) 

Taką konstrukcję można by w kilkanaście minut zdemontować, jeśli była by potrzeba dostania się do trumy, zbiornika z wodą, poważniejszego gmerania w skrzynce elektrycznej, itd.

Ile waży ten drewniany stelaż który wstępnie wybrałaś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie podają więc nie wiem dopuki nie kupię. od 2-4kg zestaw, czyli na całe łóżko 6-12kg

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku najlepiej by to podeszło, gotowy zestaw na łóżko. Stelaż z tych profili i takie zestawy.
Froli Travelfix DIY dla majsterkowiczów | Sklep Frolishop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Bardzo fajne; Pod to i tak muszą iść standardowe deseczki, z tego co widzę?

image.thumb.png.e3db93da3571cf8c909a199c12c76fed.png

Lipton, bo nie wysyłają do podludzi, nur fur deuthe 

Możesz. Kręcić do zwykłego spienionego PCV … im grubsze dasz tym mniej podpórek będziesz potrzebował :) a te deski to tylko przykład :) no i nie zapomnij o wentylacji … jak PCV to trzeba wiercić otwory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że to i tak dyskusja akademicka, wysłałem im wczoraj mejla czy może jednak potrafią wysłać paczkę do PL, wygląda na to, że nie potrafią, albo nie umią w angielski. No zobaczymy, może jeszcze odpiszą. (Nie będę przecież pedałować 2000km po 6-kilogramowy karton 60x20x20cm ze poskładanym stelażem do łóżka...)

Ale za to zamówiłem w naszym pięknym kraju po jednym v-profilu 2-metrowym 20x20 | 30x30 | 40x40, na testy ;) (Jak nie do vana, to sie przydadzą do innych rzeczy - fajny wszechstronny system)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.