Skocz do zawartości

Włóczywóz czyli forda transita L4H3 tranzycja na campervana


Łza Włóczynutka

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał(a):
W dniu 19.10.2023 o 21:30, filipert napisał(a):

Dostałeś tą farbę izolacyjna na testy?

(Jak można było się spodziewać) nie.

Imho to działa na tej samej zasadzie co lecznicza pościel dla seniorów za 11326.45zł lub garnki i patelnie za 6987,97zł komplet itp. ściemy. Podobnie jak na pokazy takich garnków/pościeli nie są wpuszczane osoby racjonalne tak tu wysyłanie próbek na testy nie leży w ich interesie

Tak to wygląda. Niemniej ja temat będę drążył, bo ta technologia jest wykorzystywana w budownictwie, w przypadku budynków zabytkowych, gdzie nie możliwości dołożenia na elewacji ocieplenia. Jak uda mi się dotrzeć do jakiś faktów, to wrócę z tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, filipert napisał(a):

Tak to wygląda. Niemniej ja temat będę drążył, bo ta technologia jest wykorzystywana w budownictwie, w przypadku budynków zabytkowych, gdzie nie możliwości dołożenia na elewacji ocieplenia. Jak uda mi się dotrzeć do jakiś faktów, to wrócę z tematem.

Ciekawe to co piszesz :) … dopisz mnie do osób zainteresowanych :) … z góry dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z relatywnie wysokiej temperatury, jak na tą porę roku, dokończyłem parę detali, które wymagają pootwierania wszystkich drzwi: Powycinałem i wkleiłem małe boczki przy przy schodkach, a potem nakleiłem samoprzylepne kątowniki progowe/wykończeniowe z pcv.

1697984827412.thumb.jpg.3ae20d07199f524f3fb49254f04400f9.jpg

Mam takie same w domu, już parę lat trzymają, nie wiem jak się zachowają w vanie, zobaczymy, najwyżej podmienię kiedyś na coś innego. Nawet wygląda to ok, w każdym razie dużo lepiej "po" niż "przed"

1697984827397.thumb.jpg.d8bda6e6352ba6fc7acba1ba4eb36fd0.jpg


1697984827404.thumb.jpg.30e0401254f2a2ed92135f5caf74fa28.jpg

przed i po:
1697984827417.thumb.jpg.2daece63b40caab982233f47920f985d.jpg

1697984827389.thumb.jpg.b4e06ebe8d2ee076e0cb9cae062f7dcd.jpg

i 'wejście główne'

1697984827383.thumb.jpg.bf5847aee96f39f3fc26be0be2be5526.jpg

1697984827375.thumb.jpg.26abc6fd4d18df65348315b352d0e87a.jpg



1697984827356.thumb.jpg.fb0b6181aaa5a26d92caf6a410e9d147.jpg

1697984827349.thumb.jpg.68df2566e2864d16b754e45907f2230d.jpg


1697984827323.thumb.jpg.61f29b5255ae493a0bec21aad42b7339.jpg


przed i po:

1697984827364.thumb.jpg.e8107990fba3e6380ebe17339ef80a1e.jpg

1697984827302.thumb.jpg.9b675ec8df949eef25feb1fff247e4d5.jpg

Dodatkowo przeciągnąłem sobie wiązkę 230V od złącza CEE do skrzynki, w skrzynce zamocowałem bezpiecznik w obudowie 230 16A, podpiąłem łądowarkę AC/DC, trumnę do 230 i listwę z gniazdkami 230V, ale brakło mi szybkozłączek, więc na razie tymczasowo wisi pajęczyna, jak przyjdą złączki to dokończę ładnie.

Przełączyłem trumę na 230V żeby zrobić mały test. Po paru minutach temperatura w środku wzrosła o parę stopni, dalsze testy będą jak będzie zimniej. Wjechał też alllekspresowy zegarko-woltomierzo-termometr IN/OUT z podświetleniem w jedynie słusznym kolorze, niestety telefon nieco oszukuje przy robieniu zdjęcia takiemu ustrojstwu, w realu tło jest prawie czarne, cyferki soczystozielone. Zasilanie pociągnięte ze skrzynki.

1697984827239.thumb.jpg.3174da8bd78bf1f7d33af4e424dd1139.jpg


Przymierzałem się też do izolacji dachu. Przykładałem płytę PIR i styropian. Ten drugi wydaje się być na dach bardziej optymalnym rozwiązaniem. Dach ma krzywiznę a styropian jest delikatnie elastyczny. Po dociśnięciu przyjmuje krzywiznę dachu. Płyta PIR jest sztywna i nie chce się dopasowywać. Po użyciu sporej siły też można doprowadzić do jej ugięcia, ale tej siły trzeba naprawdę sporo i obawaim się, że w środku powstają naprężenia, które mogą później doprowadzić do jej pęknięcia. WIęc przychylam się ku zwykłemu styropianowi na dach. Nawet na próbę wkleiłem jedną płytę,  Po bokach wypełniłem pianko-klejem. Po dobie zdjąłem podparcie i ładnie trzyma, wygięta w kształt dachu., Nie trzeszczy (a tego się obawiałem). Raczej pójdę w tym kierunku, antomiast boki to jeszcze temat otwarty, być może lepiej będzie obkleić płytami PIR.

1697984827272.thumb.jpg.6b2981ae1176f63f2aa821a83d31b935.jpg

Powoli rozrysowuje/mierzę jak i gdzie umieścić solar i okienka dachowe. Na razie koncepcja jest taka, że przykręcił bym panel do standardowych listew dachowych do dostawczaków. To są listwy często wykorzystywane do mocowania jakichś specjalnych rzeczy typu drabina, rury, czy inne dziwactwa które jakieś wyspecjalizowane dostawczaki wożą na dachach. One mają rowek (a nawet dwa - od góry i od tyłu), w który można wsunąć łeb śruby "T" i banalnie łatwo przykręcić klemy-uchwyty trzymające panel za ramkę.
image.png.7d234a7978bf7975780e3f9f90ccf680.png

 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

bezpiecznik w obudowie 230 16A,

Bezpiecznik powinien być podwójny tak aby niezależnie gdzie faza (z tym może być różnie w zależności gdzie się podpinamy) zawsze ja odłączył. Dobrze jest też założyć licznik zużycia energii -koszty pomijalne. Pomyślałbym też o jakiejś rurkach ( o gladkich ściankach) w profilach, w których w razie W da się pociągnąć jakieś dodatkowe przewody. Nigdy nie wiadomo co i kiedy może się przydać. 

Generalnie mega robota. Dojrzewam do takiej, ale jeszcze ładnych parę lat przede mną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie się zastanawiałem, czy licznik tego typu będzie działał
image.png.b8cb2c9b640a82ae2881b0a65537c733.png
w takiej instalacji nie damy rady określić czy jest Line czy neutral, czy będzie działał też w sytuacjach gdy będzie odwrotnie niż na schemacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

czy będzie działał też w sytuacjach gdy będzie odwrotnie niż na schemacie?

Mam podobny w przyczepie. Nie zastanawiałem się wcześniej nad tym ale mogę spróbować to sprawdzić doświadczalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

właśnie się zastanawiałem, czy licznik tego typu będzie działał

w takiej instalacji nie damy rady określić czy jest Line czy neutral, czy będzie działał też w sytuacjach gdy będzie odwrotnie niż na schemacie?

tak z ciekawości, w jakim celu w kamperze licznik prądu AC  ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Nie podam żadnego racjonalnego powodu, zwykła zabawka, gadżet ?

Ok … rozumiem :yay: i nawet podziwiam fantazje ułańską :) 
jak znajdziesz jeszcze jakiś pomysł zaklasyfikowany do „Nie podam żadnego racjonalnego powodu” to kup, nawet zaprojektuj miejsce i odłuż do szafy.

Potem przed samym końcem prac wykluczając „bez racjonalnego powodu” zapakuj busa, rodzinę i jedź na wagę :)  … jak Ci zostanie 20kg luzu podejdź do szafy, otwórz i wybierz te klocki które wtedy będą Ci się najbardziej podobały.

Oczywiście to tylko taka „życiowa rada” :) …

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wodomierz też bym zamontował XD

1 godzinę temu, rtwppk napisał(a):

jak znajdziesz jeszcze jakiś pomysł zaklasyfikowany do „Nie podam żadnego racjonalnego powodu” to kup, nawet zaprojektuj miejsce i odłuż do szafy.

W sumie, to cały ten kampervanik.. czyż nie? :niewiem:

A na poważnie, to faktycznie bez sesnu, skoro już jest ogrzewanie, wydzielony aku hotelowy, będzie za parę chwil solar; to tam, gdzie za prąd trzeba osobno dopłacać, nie będzie sensu się podłączać i płacić. A tam, gdzie prąd jest w cenie parceli to licznik w sumie niepotrzebny.

ale gadżet fajny ;) W czerwonym grzlaiśmy sie wyłacznie elektrycznie (grzejnikami olejowymi mini, wielkości mniej więcejh ryzy A4) i zawsze mnie ciekawiło ile zuzywa sie Ah na noc, ale tylko 2 razy staliśmy w historii na campie, gdzie były opłaty za kWh, przeważnie był ryczałt parę €

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

wodomierz też bym zamontował XD

W sumie, to cały ten kampervanik.. czyż nie? :niewiem:

A na poważnie, to faktycznie bez sesnu, skoro już jest ogrzewanie, wydzielony aku hotelowy, będzie za parę chwil solar; to tam, gdzie za prąd trzeba osobno dopłacać, nie będzie sensu się podłączać i płacić. A tam, gdzie prąd jest w cenie parceli to licznik w sumie niepotrzebny.

ale gadżet fajny ;)

Ja pisałem na poważnie :) takie pomysły cenię. Jeśli to ma Ci sprawiać przyjemność … czemu nie. Znam jednego co wozi cegły z jakiejś tam ławy bo mięso jest super etc … ale w tych pomysłach i realizacjach marzeń ważna jest tylko waga na początkowym etapie. Wstrzymaj konie do czasu jak będziesz wiedział na ile sobie możesz pozwolić. Wtedy wypracujesz kompromis :) Niestety jeśli zrobisz odwrotnie to później nie będziesz wiedział co wycinać :) … a w niektórych przypadkach już będzie za późno :( … 

Inny przykład: pewnemu gościowi wydawało się że auto ma DMC 3,5T … jakie było zdziwienie jak w papierach przy rejestracji e-TOLL okazało się że jest 3270 kg :) :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rtwppk napisał(a):

Ja pisałem na poważnie

taki licznik ma jakieś 100g, najwyżej pół szklanki wody mniej by się zatankowało..

Czy ktoś kojarzy jaka jest wytrzymałość takich profili (wiem, że część z was ich używało)
jeśli będzie powiedzmy odcinek 1m to czy przyjmie obciążenie powiedzmy 50kg bez znaczącego ugięcia? 30x30mm / 40x40mm ??? (rozkminiam głównie pod kątem stelaża do łóżka, albo drewno albo właśnie takie profile..


image.png.01d261969a3b87575c8a1802c6e2469d.png

 

Są jeszcze takie kwadratowe:

image.png.45995016d31c36c5c29c01936d663df2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

profile..


image.png.01d261969a3b87575c8a1802c6e2469d.png

Ja z tych profili 20x20 mam zrobioną całą konstrukcję podłogi w łazience, „salonie” i wszystkie szafki :) 

Wszystko na zasadzie testów. Jak się podłoga w łazience uginała to dodałem podporę która zarazem jest słupkiem od drzwiczek serwisowych :) 

Moim zdaniem super kształtownik i łatwy w zabudowie. Na rynku jest kilka rodzai z 4 rowkami jak ten Twój na zdjęciu ale i z 1, 2 (po przeciwnych stronach oraz przyległych bokach,  i z 3 stron :)  ) 

Najczęściej ten kształtownik jest wykorzystywany do budowy maszyn CNC  tu stosuje się 4 bo estetyka raczej nie ma znaczenia :) 

Do tego są zawiasy, mocowania i dużo innych akcesoriów :) … jeśli się zdecydujesz na nie uważaj na ceny bo niektórzy dostawcy przesadzają zwłaszcza przy akcesoriach i łącznicach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.