Skocz do zawartości

rtwppk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 320
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

12 minut temu, Misio napisał(a):

Tylko przy takich złączach dobrze jest posprawdzać połączenia podczas pracy termowizją...

Do ogarnięcia. 
 

A po co Ci aż 100A ? Jaki planujesz akumulator?

Ja mam miejsce do założenia jeszcze jednego 200Ah ale po ostatnim sezonie stwierdziłem, że te 200 wystarcza. Wszystko mamy na prąd (zero gazu) i  starcza.

Podziel się pomysłem bo aż jestem ciekawy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Misio napisał(a):

nawet rozważam osobny alternator dla zabudowy

Myślę że to dobra droga jeśli planujesz " intensywne" ładowanie akumulatora, za wodą często można spotkać gotowe zestawy do tego procederu. Nie znam craftera ale jeśli ma jakiś odpowiednik w Stanach to prawdopodobnie można jakieś gotowe rozwiązanie trafić. 

 

26 minut temu, coxWlkp napisał(a):

Bardzo fajne te złącze

 Typowe do ładowania akumulatorów od windy w ciężarówkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gajny napisał(a):

Myślę że to dobra droga jeśli planujesz " intensywne" ładowanie akumulatora, za wodą często można spotkać gotowe zestawy do tego procederu. Nie znam craftera ale jeśli ma jakiś odpowiednik w Stanach to prawdopodobnie można jakieś gotowe rozwiązanie trafić. 

 

 Typowe do ładowania akumulatorów od windy w ciężarówkach :)

Całe życie się człowiek uczy i głupim umiera :) … przyznaje się szczerze, że nie znałem. Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@coxWlkp akumulatory chciał bym około 400-600A

Ty masz wszystko na prąd i ja też będę miał... Tylko że ja mam ciut inne wymagania ?

A co pokazały ostatnie lata potrafię zatrzymać się zimą na 2-3noce...A co będzie kiedyś...nie wiem...Co w tym roku doprowadzilo do np rozładowania mojego aku do 12% a przypomnę Osiołek jest "gazowy"...

100A do aku, chętnie bym miał w Osiołku...ale tam stanowczo za słaby silnik, za mały aku itd... Więc te moje stabilne 38A jest dla mnie satysfakcjonującym wynikiem...ale Crafter fajnie by było moc w ciągu 1h jazdy naładować dobę prądową.

11 minut temu, Gajny napisał(a):
41 minut temu, Misio napisał(a):

nawet rozważam osobny alternator dla zabudowy

Myślę że to dobra droga jeśli planujesz " intensywne" ładowanie akumulatora, za wodą...

W Polsce (Europie) w Crafterze były dodatkowe alternatory 12V, pradu zmiennego 230V a nawet 400V 3fazowe...np dla karetek...

Ale czy będzie taka potrzeba - zobaczymy (mam już zamontowany alternator 180A, zamiast standardowym 120A), będę monitorował sytuację - ale na początek muszę w ogóle zacząć BUDOWE ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą jak za 3 dni mam np 40Wh z nieba...to lipa...

Wymagania...

W Osiołku mam expres do kawy, mikrofale z piekarnikiem, suszarkę do włosów 1800W, psa + odkurzacz 1400W... teraz jeszcze doszedł czajnik bezprzewodowy, mate grzejna w łóżku (po stronie źony), a na ostatnim wyjeździe zakupiony toster...myślę nad ogrzewaniem podłogowym i bojlerze gazowym z grzałką na prąd...

A Crafter - Herman...

Ponad to...Woda do prysznica tylko na prąd, lodówka kompresorowa, mysle o indukcji (chociaz narazie kuchenka gazowa na 1kg butle), system monitoringu...

Chyba gdzieś tam w moich topikach to opisywałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Misio napisał(a):

Zimą jak za 3 dni mam np 40Wh z nieba...to lipa...

Wymagania...

W Osiołku mam expres do kawy, mikrofale z piekarnikiem, suszarkę do włosów 1800W, psa + odkurzacz 1400W... teraz jeszcze doszedł czajnik bezprzewodowy, mate grzejna w łóżku (po stronie źony), a na ostatnim wyjeździe zakupiony toster...myślę nad ogrzewaniem podłogowym i bojlerze gazowym z grzałką na prąd...

A Crafter - Herman...

Ponad to...Woda do prysznica tylko na prąd, lodówka kompresorowa, mysle o indukcji (chociaz narazie kuchenka gazowa na 1kg butle), system monitoringu...

Chyba gdzieś tam w moich topikach to opisywałem...

:) Ok już rozumiem :) 

Faktycznie 600Ah to nie jest przesada przy takim zapotrzebowaniu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wszystko z energetycznych rzeczy na 230V.

I nie widzę w tym problemu, a wręcz przeciwnie... uważam, że większość takich rzeczy ma 12V to wyrzucenie pieniędzy w błoto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Misio napisał(a):

Ja mam wszystko z energetycznych rzeczy na 230V.

I nie widzę w tym problemu, a wręcz przeciwnie... uważam, że większość takich rzeczy ma 12V to wyrzucenie pieniędzy w błoto...

Popieram twierdzenie:) niestety ale wszystko co potrzebuje większej mocy po prostu na 12v bądź nawet 24v jak w ciężarówkach nie daje rady tak jak 230 , różnica często jest po prostu kolosalna. U mnie też sprzęty standardu domowego siedzą na stanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Wami w temacie suszarki, klimatyzacji, czajnika, tostera, piekarnika etc 

Ale większość obecnie urządzeń codziennego użytku jest zasilana z USB :) czy z 12V jak oświetlenie LED. 
 

Jak projektowałem zabudowę to długo się zastanawiałem jak się zachować w temacie elektryki. Klimatyzacja była pierwszą zmorą. Oczywiście myślałem o 24V … później brałem pod uwagę 48V (chciałem wykorzystać banki energii) ale się okazało, że ciężko jest znaleść urządzenia na inne niż 12V.
Nawet dla kierowców ciężarówek którzy maja w standardzie 24V proponuje się przetwornice 24/12.
Później koledzy podpowiedzieli „podobno w USA w ciężarówkach jest tylko 12V - przekrój kabla większy ale skoro im to nie przeszkadza to co Ty się pierdz…” W sumie to nawet nie mają 230 tylko 110V.

I tak rozumując doszedłem do wniosku, że najpierw lista co musimy mieć :) później podział co będzie działało na 5V co na 12V i na 230. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, coxWlkp napisał(a):

Ale większość obecnie urządzeń codziennego użytku jest zasilana z USB :) czy z 12V jak oświetlenie LED. 

z tych rzeczy co wymieniałem - jednak wolę wszystkie na 230V...

A apropo odkurzacza po prawie roku użytkowania w mieszkaniu fajnego domowego bezprzewodowego Tefala - już pomału widzę że żona jednak zaczyna się z powrotem nawracać i coraz bardziej ją ta bezprzewodóka denerwuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.