Skocz do zawartości

Grecja 2022


Dariusz55

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Voku napisał:

Powoli trzeba coś planować :).

Droga oczywiście przez Węgry  z tankowaniem. Dalej rozumiem tankować w Macedoni? - Tak

Przed wyjazdem z Węgier wyłączyć dane mobilne? Odpalić dopiero w Grecji? - Tak

Jak radzicie sobie z navi bez Internetu? Można ściągnąć na google mapach trasę offline ,ewentualnie jakieś mapy offline, jedziesz w sumie samą autostradą, chyba że planujesz inaczej 

Są tam jakieś radary w Serbii i Macedonii? - Czasem policja wystawia trójnoga na autostradzie, potem wszyscy przejeżdżają przez parking i wyłapują delikwentów  

Od Węgier wszędzie płatność na bramkach? - Tak

Na co uważać, zwrócić uwagę na trasie? - Na naciągaczy, i próbę zatrzymania na koło, czasem są czasem ich nie ma zależy jak się trafi. Od Węgier Do Niszu w Serbii jeździ dużo Turków w sezonie ciężko miejscem na parkingu. Od Niszu do granicy Macedońskiej jest chyba jedna stacja którą można przeoczyć a to 150km najlepiej zatankować gdzieś przed chyba że zrobisz Serbie na jednym baku

Ostatnie pytanie - paszport psa - okazujecie obligatoryjne czy na wezwanie celnika? Na pewno zapytają się o psa tylko nie pamiętam czy Serbowie czy Macedończycy.

Nie zapomnieć o zielonej karcie ! Dla mnie też :D Bo nie mogę znaleźć.

Można rozłożyć sobie drogę tak żeby granicę z Serbią atakować rano i pod wieczór jesteś w Grecji, jak by było widać duży korek na mapach można próbować jechać na przejście w Tompa ale chyba odprawiają tylko do 16:00 
 

Szukaj zielonej bo to jedyna kopia była  :)

Moja spakowana, jeździ cały rok.

trasa przez Serbię to ok 650km a zasięg ponad 800 także powinno się udać. 

Chciałbym dotrzec do granicy lub nawet na camping  w Serbi (ok 900km)- mam polecony - na raz, nie wiem jak to wyjdzie. Granicę Węgiersko- Serbską mijałbym wtedy wieczorem co może być korzystne? 

W sumie miałbym pewność, że objadę taki odcinek, ale nie wiem co na to pies.

ciekawe czy moja navi - google maps-  w kamperze pociągnie offline.  Muszę to sprawdzić. 

domyślam się, że karty płatnicze i bankomaty wszędzie działają :) a kryzys ekonomiczny w Grecji już się skończył.

karta acsi spakowana, plan z katalogiem gotowy.  Czas tak pędzi,  że lada dzień będzie odjazdem.

 

1 minutę temu, Marcin_G napisał:

Ja używam Sygic Truck w wersji Europe Caravan. Daje radę, chociaż zdarzyło jej się wysłać mnie w ślepy zaułek tuż na dojeździe do Zatonu. Już wiem, że warto jednak bardziej ufać znakom. Ale to był jednorazowy incydent. Natomiast fajna jest bo możesz zdefiniować pojazd jako kamper, podać wymiary, masy itd. Apka płatna, ale nie jakieś koszmarne pieniądze. Na dzisiaj 70€ za dożywotnią licencję z 3 letnim prawem do aktualizacji. Dokupiłem jeszcze roczną subskrypcję Live Traffic.

Odnośnie planowania Grecji, to mam dodatkowe pytanie. Jakieś kempingi po drodze w Serbii? Ktoś może coś polecić? 

Nie lubię płatnych navi, mam gdzieś garmina w garażu z dożywotnią aktualizacją, może znajdę. Czy solo czy kamperem zawsze mapy google plus głowa i znaki. Oczywiście GM potrafi zrobić taki skrót,  że nachylenie 20 stopni to pikuś. W miejscach nieznanych trzeba przejrzeć trasę przed odjazdem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 534
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Google Maps sobie odpuszczam jadąc z przyczepą. Mam do tej nawigacji hiper ograniczone zaufanie. Nie dlatego, że jest zła, bo używam namiętnie na co dzień, ale nie ogarnia gabarytów i mi się nie podoba to, że mimo wyznaczonej pierwotnie trasy, zmienia ją w locie w zależności od warunków, bez informowania użytkownika. Do tego źle liczony czas dojazdu, bo liczy jak dla solówki itd. Wspomagam się nią, ale generalnie używam Sygica i ViaMichelin w strefie roamingowej 1A. No i oczywiście papierowy atlas. 

5 minut temu, maarec napisał:

Chciałbym dotrzec do granicy lub nawet na camping  w Serbi (ok 900km)- mam polecony

poczekaj, biorę kartkę i długopis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

Ja używam Sygic Truck w wersji Europe Caravan. Daje radę, chociaż zdarzyło jej się wysłać mnie w ślepy zaułek tuż na dojeździe do Zatonu. Już wiem, że warto jednak bardziej ufać znakom. Ale to był jednorazowy incydent. Natomiast fajna jest bo możesz zdefiniować pojazd jako kamper, podać wymiary, masy itd. Apka płatna, ale nie jakieś koszmarne pieniądze. Na dzisiaj 70€ za dożywotnią licencję z 3 letnim prawem do aktualizacji. Dokupiłem jeszcze roczną subskrypcję Live Traffic.

Odnośnie planowania Grecji, to mam dodatkowe pytanie. Jakieś kempingi po drodze w Serbii? Ktoś może coś polecić? 

Uważaj bo jak sprawdzałem  Sygnic Truck  to ta nawigacja nie radzi sobie z zakazami, Jesli ustawisz jakikolwiek profil poza autem osobowym to traktuje jak ciężarówkę i nie ważne czy zaznaczysz auto z przyczepą, kampera, czy coś innego czy wpiszesz 2t. Nie wyznacza drogi przez zakazy wjazdu ciężarowych. Potem wychodzą jakieś śmieszne trasy. Sprawdź to sobie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... teraz to mnie zaskoczyłeś. W sumie, to ja się bujam głównie autostradami oraz drogami "czerwonymi" i "żółtymi" więc mogłem nie zauważyć. Ale zrobię próbę gdzieś w Krakowie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek wsiadasz i jedziesz... im wiecej rozmyślasz tym słabiej. Jakieś wpisy widzialem na FB ze obcokrajowcy maja inną cene na paliwo.. wydaje sie fakenews ale kto pierwszy jedzie niech pisze jak jest na prawde. Bo to zmienia trase i odpadnie Vinieta na Wegry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, ufolz napisał:

Marek wsiadasz i jedziesz... im wiecej rozmyślasz tym słabiej. Jakieś wpisy widzialem na FB ze obcokrajowcy maja inną cene na paliwo.. wydaje sie fakenews ale kto pierwszy jedzie niech pisze jak jest na prawde. Bo to zmienia trase i odpadnie Vinieta na Wegry.

ten temat już zdementowany - nikt tego nie sprawdza.

Nie mogę wsiąść i jechać - nie byłem jako kierowca w tym rejonie dalej niż w Budapeszcie i nie chce wpakować się w brak winiety czy jakiś znany korek itd.

Poproszę o info co z internetem mobilnym w Grecji - który operator ? gdzie kupić starter i czy trzeba go rejestrować.

W Chorwacji coraz trudniej o zakup takiej karty Sim - szczególnie na Istri. Co ciekawe była w sklepiku na kempingu - kiosk tisak Camping Oliva Rabac - jakby ktoś spragniony szukał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, maarec napisał:

Poproszę o info co z internetem mobilnym w Grecji - który operator ? gdzie kupić starter i czy trzeba go rejestrować.

:)

Tylko raczej w miastach i u operatora, spisują dane i dostajesz kartę w wakacje robią promocję około 20E  bez limitów na 30dni  Ale to trzeba sobie samemu sprawdzić Vodafone, Cosmote oraz Wind

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Voku napisał:
 

Poproszę o info co z internetem mobilnym w Grecji - który operator ? gdzie kupić starter i czy trzeba go rejestrować.

Nasz w roamingu też  sobie niezle radzi ale wiadomo pierwszeństwo mają grecy no i mamy limity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, maarec napisał:

domyślam się, że karty płatnicze i bankomaty wszędzie działają :) a kryzys ekonomiczny w Grecji już się skończył.

Tu uwaga - karty czasem (np. Revolut) ma zabezpieczenie polegające na geolokalizacji telefonu - tzn. robiona transakcja musi być w tym samym miejscu co telefon. Jeśli wyłączysz dane, to transakcja Ci nie przejdzie. My na przejazd przez Serbie i Macedonię, wyłączaliśmy to zabezpieczenie w karcie.

Z nawigacją - jechaliśmy na googlu offline. Oczywiście pobierasz sobie zakres który jest Ci potrzebny. Poza obwodnicą (która raczej jest dobrze oznakowana) to jedziesz cały czas prosto :] i niewiele masz rozjazdów. 

Jeśli chodzi o przejazd poza samymi granicami, warto jeszcze brać pod uwagę przejazd przez Belgrad (ja wybrałem jazdę obwodnicą).
Tankowanie. Jeśli musisz w Serbii się dotankować to mi radzono aby najlepiej robić to na stacjach OMV.

Tu na pewno brałem paliwo za które płaciłem kartą:
https://goo.gl/maps/CESgTtBMeArZXJjQA
IMG_20210713_121722_1.jpg

A tu robiliśmy przerwę na obiad. Może i tankowałem :hmm:. Jest dostęp do wody.
https://goo.gl/maps/gebnmJdb1dJF8BWbA

IMG_20210713_160059.jpg

Jeśli chodzi o Internet, to nam wystarczyło to co mamy w roamingu w UE. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomii napisał:

Tu uwaga - karty czasem (np. Revolut) ma zabezpieczenie polegające na geolokalizacji telefonu - tzn. robiona transakcja musi być w tym samym miejscu co telefon. Jeśli wyłączysz dane, to transakcja Ci nie przejdzie. My na przejazd przez Serbie i Macedonię, wyłączaliśmy to zabezpieczenie w karcie.

Qrcze cale zycie sie czlowiek uczy. Podpowiedz jak to i gdzie wyłaczyc... jaka to funkcja. Please.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomii napisał:

Jeśli chodzi o przejazd poza samymi granicami, warto jeszcze brać pod uwagę przejazd przez Belgrad (ja wybrałem jazdę obwodnicą).

Też jezdziliśmy obwodnicą ale odkąd skończyli remonty drogi w mieście pojechaliśmy przez centrum Belgradu i szok : droga lepsza i szybsza :ok: :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, ufolz napisał:

Qrcze cale zycie sie czlowiek uczy. Podpowiedz jak to i gdzie wyłaczyc... jaka to funkcja. Please.

W Revolucie zakładka Karty, klikasz na swoją fizyczną kartę w aplikacji, Ustawienia, Bezpieczeństwo oparte na lokalizacji (po prawej stronie masz wyłącznik). Zrzutu niestety w Revolucie nie idzie zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam problem z Revolutem. Tylko mi się to przytrafiło w Chorwacji. Raz na bramkach kiedy trzeba było zapłacić, za mną kolejka, a tu zonk. Drugi raz w markecie na kempingu. Transmisję danych miałem cały czas włączoną. Może problem z zasięgiem. W każdym razie wyłączyłem te opcję na czas wyjazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam problem z Revolutem. Tylko mi się to przytrafiło w Chorwacji. Raz na bramkach kiedy trzeba było zapłacić, za mną kolejka, a tu zonk. Drugi raz w markecie na kempingu. Transmisję danych miałem cały czas włączoną. Może problem z zasięgiem. W każdym razie wyłączyłem te opcję na czas wyjazdu.
Raczej miałeś wyłączony pasek magnetyczny. Miałem to samo i na bramkach nie szło. Po włączeniu paska wszystko wróciło do normy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.