Skocz do zawartości

Akcyza na kampery (silnik powyżej 2.0l) - nowa ustawa tuż tuż


Slawka

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, danielpoz napisał:

Prościej zrobić odpowiednie uprawnienia i po kłopocie? Po co wyważać otwarte drzwi?

Dla mnie nie problem, mam praktycznie wszystkie kategorie. 
chodziło mi o tych, co mają tylko B.

z kat C pojawia się problem z prędkością i opłatami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 253
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 minutę temu, PLopaPL napisał:


chodziło mi o tych, co mają tylko B.

.

Ci co nie mają B nie mogą kierować autami.

Jeśli chcę prowadzić skład pociągu to muszę być maszynistą. Tak jest ten świat skonstruowany?

6 minut temu, PLopaPL napisał:

 

z kat C pojawia się problem z prędkością i opłatami...

To logiczne i bardzo dobrze że cięższe pojazdy nie mogą jezdzić np 150kmh.

Opłaty? To raczej marginalny "problem". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, danielpoz napisał:

Ci co nie mają B nie mogą kierować autami.

Jeśli chcę prowadzić skład pociągu to muszę być maszynistą. Tak jest ten świat skonstruowany?

Daleko wysunięte porównanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masa i rodzaje uprawnień zarówno na pojazdy drogowe jak i szynowe mają wspólnego z akcyzą ???
 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Slawka napisał:

Już masz zagwarantowaną datę 01.07.2021. :)

Nie byłbym tego taki pewien w myśl ostatniego zapisu który czytałem - - chyba że coś sie zmieniło

 

8 minut temu, danielpoz napisał:

A muszą mieć? 

powinny
Netykieta -  zakaz pisania nie na temat (OT – off-topic);

muszą
Regul forum - pkt 7 b.    
trzymanie się tematu, zarówno ogólnego dla określonego kącika tematycznego, jak i w stosunku do konkretnego wątku 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, danielpoz napisał:

Ci co nie mają B nie mogą kierować autami.

Jeśli chcę prowadzić skład pociągu to muszę być maszynistą. Tak jest ten świat skonstruowany?

 

A Amerykanin może swojego RV 12t prowadzić na nasze B i nikt tam nie grzmi, że nie umie itd. Po prostu Europa jest jaka jest i tyle, legislacja nie nadąża za technika. Dawniej w byle wieększym pasażerskim samolocie trzeb było min. 5 osób aby dało się dolecieć do celu, a teraz nawet A380 lata z 2 osobowa załogą. Tak samo dawniej prowadzić Stara czy Jelcza to było wyzwanie, a teraz.....

Edytowane przez Tomiy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, smok_wawelski said:

Nie byłbym tego taki pewien w myśl ostatniego zapisu który czytałem - - chyba że coś sie zmieniło

 

A co masz na myśli przez "ostatni zapis"? Sejm uchwalił i do Senatu poszło  z zapisami:

"Art. 38. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 maja 2021 r., z wyjątkiem:

(...)

5) art. 1 pkt 2, 12, pkt 15 lit. a, pkt 16–19, 31, 35–46 i 56, art. 3, art. 10, art. 21, art.
25–27 i art. 29, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2021 r.;"

Art. 1 i pkt.35-46 dotyczą zabudowy.

Co więcej z Senatu do Sejmu wraca z poprawką:

"18) dodaje się art. 28a w brzmieniu:
„Art. 28a. Jeżeli dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód
osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu
drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód
osobowy, o którym mowa w art. 100 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w tym
na samochód osobowy będący samochodem kempingowym, nastąpiło przed dniem
1 lipca 2022 r., obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tych zmian konstrukcyjnych
powstaje z dniem 1 lipca 2022 r.”;"

Nie sądzę, żeby przeszło z poprawką wydłużającą do roku vacatio legis, ale nie będą już chyba zmieniać pierwszej wersji, którą uchwalili. Chociaż tam wszystko jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popierniczyło mi się chyba z którąś z pierwszych wersji - tam były własnie te odstępstwa w terminach nie całkiem jasno określone
https://forum.karawaning.pl/topic/33848-akcyza-na-kampery-silnik-powyżej-20l-nowa-ustawa-tuż-tuż/?do=findComment&comment=730387   tu o tym gdybaliśmy

Też teraz przeczytałem jeszcze raz - wydaje mi się że mój przypadek to 1 lipca 2021 r.   zgodnie z wyjątkiem wymienionym  w Art. 38   5) art. 1 pkt 2, 12, pkt 15 lit. a, pkt 16–19, 31, 35–46 i 56, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2021 r.
Z kolei u mnie  zmiana niewątpliwie będzie dokonana przed terminem 1 lipca 2022 wymienionym w poprawce art. 28a  który cytujesz  w ostatnim  poście - ale chyba nie będzie mnie dotyczyć bo w tym przypadku ustawa wchodzi od 1 lipca 2021 r.   - na chłopską logikę to rozumiałbym tę poprawkę że obowiązuje tylko odwleka w czasie obowiązek zapłaty podatku
Prawna język trudna język :)

 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, smok_wawelski said:

na chłopską logikę to rozumiałbym tę poprawkę że obowiązuje tylko odwleka w czasie obowiązek zapłaty podatku

Tez tak rozumiem ten zapis. Jako odroczenie podatku. Już jutro wszystko będzie jasne ;) Albo i nie. Bo szczegóły będą w rozporządzeniach...

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 3/28/2021 at 10:50 PM, smok_wawelski said:

Prawna język trudna język :)

Niewiele do szczęścia zabrakło. 1 głosu, aby przeszły poprawki z zapisami o pojazdach z grupy M1 

 

Screenshot 2021-03-30 at 11.40.09.png

Za to przeszedł 28a z tym vacatio legis.

Od prawnika mam info, że vacatio legis można zredagować też w taki sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.