Skocz do zawartości

Akcyza na kampery (silnik powyżej 2.0l) - nowa ustawa tuż tuż


Slawka

Rekomendowane odpowiedzi

15 hours ago, bardak said:

obowiązek podatkowy powstaje dopiero 1 lipca 2022 ALE  tak naprawdę nie można tyle czekać, bo taką przeróbkę trzeba zgłosić do 30 dni do starosty

A ja to rozumiem inaczej. Prawo drogowe nie m nic do ustawy o podatku akcyzowym. Zmianę przeznaczenia trzeba zgłosić. Skoro obowiązek podatkowy powstawać ma 01.07.2022, to od tej daty obowiązuje 14 dni do pkt. 1 i 30 dni do pkt.2. W moim rozumieniu do 01.07.2022, przy rejestracji zmiany przeznaczenia, nie mają prawa żądać dokumentu potwierdzajacego zapłatę akcyzy, bo  nie ma obowiązku jej zapłaty w tym terminie. 

Wytyczne MF są potrzebne. 

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 253
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Myślę że masz racje @Slawka - jedno drugiego nie wyklucza - owszem zgłaszasz w wymaganym terminie bowiem tak nakazuje prawo  a bulisz później z mocy ustawy o akcyzie  - dla mnie to logiczne rozumowanie.  Nielogiczna przecież byłaby zapłata przed powstaniem obowiązku podatkowego abstrahując już od tego czy ktoś byłby tak wyrywny :) 
Ale to nie zmienia faktu niespójności  prawa tak jak pisaliśmy - bo nawet w samej ustawie akcyzowej mamy pytanie o spójność art 28a i  art 38 :)
Tak na pewno sa potrzebne wytyczne czy rozporządzenia czy inne przepisy szczegółowe lub wykonawcze  i własnie na to mnie szlag trafia że wisi nade mną miecz akcyzy a nie mogę się doczytać  jak nisko on wisi  bo owych dokumentów nie ma i będą dopiero po wejściu ustawy w życie jak ów miecz zacznie spadać na mój kark i nic już tego spadania nie zatrzyma - to mnie po prostu wkurza, nawet choć nie godzę się z tym prawem  mógłbym przyjąć że nie kwestionuje tego prawa ale chciałbym je mieć jasne i móc się do niego ustawiać   :) 

 

Nawiasem -  dzień dobry @bardak

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, smok_wawelski said:

bo nawet w samej ustawie akcyzowej mamy pytanie o spójność art 28a i  art 38 :)

Tu liczę na to, że ustawa w zakresie zmiany przeznaczenia wchodzi w życie od 01.07.2021. Od tego dnia powstaje obowiązek podatkowy, który zgodnie z art.29 przesunięty zostaje na dzień 01.07.2022. Ale ręki sobie uciąć sobie nie dam, bo może w którymś artykule jest zapis "i/lub czasopisma", który wywala wszystko w kosmos :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy obowiązek podatkowy zostaje przy osobie rejestrującej zmianę, czy przechodzi na kolejnego właściciela? jeśli to drugie, to znów będą hocki-klocki z nieświadomymi klientami, którzy się po jakimś czasie od zakupu dowiedzą od smutnych pań/panów z US, że muszą dopłacić 18% :)

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obyś @Slawka była lepszym prorokiem niż ja - daj spokój - spoko nikt nie wymaga ucinania ręki nie rób tego kobito ręka się przyda :) 
Chcę zrobić OSKP w ost tydz. kwietnia niedokończonym ale czarno to widzę  - jak nie to pozostaje rozwiązanie które zastosował kolega z CT w Gdańsku - looknij tutaj  normalnie gość wyciął numer sezonu ale  to przeszło  choć myślałem przez chwile że prima aprilis - w sumie szacun dla gościa bo wydymał system bez mydła i to w pełni legalnie  - skoro państwo chce nas uderzyć to czemu nie uderzyć i państwa albo przynajmniej się nie bronić wszelkimi dostępnymi legalnymi  środkami  a akurat gdzieś za miesiąc w ramach remontu wymieniamy trochę gratów w chałupie to przez busa przelecą  o po przerej. od razu tym busem pojadą na wysypisko  i wracamy do roboty bo przecież zabudowę spec-kemp to chyba można modernizować  - jak na razie nie trafiłem na przepis który tego zabrania  :bevil: 
Może ktoś coś wie w temacie dozwolenia lub zabronienia modernizacji zabudowy ?

Teraz jeszcze w tej zwariowanej sytuacji powstaje jeszcze dodatkowe istotne pytanie czy datą jest OSKP, zgłoszenie, czy klepnięcie przez WK - tu sa mocno długie  czasy ostatnio nawet na dostanie się do okienka.

 

@Łza Włóczynutka a właśnie coś tam chyba jest na ten temat w ustawie  - tej części nie trawiłem dokładnie bo raczej robię dla siebie na dłużej ale to co piszesz może być realne

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, smok_wawelski said:

wydymał system bez mydła i to w pełni legalnie

Ja jestem też zwolenniczką korzystania z przepisów. Jeśli państwo nie potrafi lub nie chce stworzyć jasnych przepisów, to niech za to płaci. To jest to o czym juz chyba pisaliśmy - wpisy do PKD, definicja kampera  itp. itd. 

 

2 hours ago, smok_wawelski said:

Teraz jeszcze w tej zwariowanej sytuacji powstaje jeszcze dodatkowe istotne pytanie czy datą jest OSKP, zgłoszenie, czy klepnięcie przez WK

Bardzo dobre pytanie :) Literalnie czytając ustawę mowa jest o dokonaniu "zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy". "Obowiązek podatkowy z tytułu:  dokonania czynności, o której mowa w art. 100 ust. 1a pkt 1, powstaje z
dniem dokonania tej czynności". OSKP potwierdza dokonanie zmian. Potem jest 30 dni na ich zgłoszenie.  Może warto rozważyć wysłanie zgłoszenia do WK poleconym? Tylko czy, aby dokonanie czynności przez Ciebie nie jest już tym momentem?

To jest niepojęte jak się w tym kraju trzeba namęczyć, nazabezpieczać i ile scenariuszy rozważyć, jak chcesz coś robić zgodnie z przepisami... 

2 hours ago, Łza Włóczynutka said:

Ciekawe, czy obowiązek podatkowy zostaje przy osobie rejestrującej zmianę, czy przechodzi na kolejnego właściciela?

Tu rozumiem przepisy, że podmiot / osoba dokonująca zmian konstrukcyjnych zobowiązana jest do zapłaty akcyzy, ale w którym momencie (OSKP v. WK) trudno zgadnąć.

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Mnie też ostatnio nurtuje kwestia tych nowych przepisów, ale trudno się w tym wszystkim połapać. Próbowałem ustalić, która czynność związana ze zmianą przeznaczenia pojazdu jest istotna ze względu nowych przepisów i dokonanie jej będzie skutkować obowiązkiem zapłaty akcyzy. Bo w sumie termin, czy to będzie 1 maja czy 1 lipca czy jakiś inny, to trzeba do czegoś odnieść. Wyróżniłem 4 takie czynności:

  1. Wykonanie zmian konstrukcyjnych w pojeździe i wystawienie faktury w zakładzie się tym zajmującym (data wystawienia faktury).
  2. Badanie techniczne pojazdu i wydanie zaświadczenia o dokonanych zmianach w Stacji Kontroli Pojazdów (data badania).
  3. Złożenie wniosku w Wydziale Komunikacji o wprowadzenie zmian w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (data złożenia tego wniosku).
  4. Wydanie nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu przez Wydział Komunikacji właściwego urzędu (data tej decyzji).

Logiczne wydaje się podejście jak w poście powyżej:

21 godzin temu, Slawka napisał:

Literalnie czytając ustawę mowa jest o dokonaniu "zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy". "Obowiązek podatkowy z tytułu:  dokonania czynności, o której mowa w art. 100 ust. 1a pkt 1, powstaje z
dniem dokonania tej czynności".

Też wnioskuję, że samo wykonanie zmian konstrukcyjnych (data z faktury?) skutkuje obowiązkiem zapłaty akcyzy. Czyli aby uciec przed akcyzą musimy skończyć naszego kampera przed terminem wejścia w życie tych przepisów. Jednak obawiam się, że dopiero wydanie decyzji przez WK zmienia przeznaczenie pojazdu (fizycznie i prawnie) i to jest data, której się trzeba trzymać. Co odejmuje dość dużo czasu (nawet do kilku tygodni).

Pytałem w WK o to, ale oni nic nie wiedzą. Zresztą podatek akcyzowy to nie ich broszka. Napisałem do Krajowej Informacji Skarbowej i dostałem taką oto pomocną odpowiedź:

Cytat

Treść pytania dotyczy projektów przepisów prawa podatkowego. Udzielamy informacji wyłącznie na temat obowiązujących przepisów prawa, zatem zachęcamy do korzystania z naszych usług w tym zakresie.

Super. Szkoda tylko, że ten projekt, i to już niedługo, będzie miał skutki podatkowe dla dotyczące czynności, którymi aktualnie się zajmuje. ?

Nie wiem, trudno mi jednoznacznie zinterpretować te przepisy. Może się wybiorę po świętach do Urzędu Skarbowego, ale jestem przekonany, że raczej też się odbiję od ściany. Ewentualnie Indywidualna Interpretacja Podatkowa jest wiążąca i mogłaby być opcją, ale na to się czeka do 3 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @argonaut
Witaj w klubie , tu jest Polska piękny kraj nad Wisłą ale tu nadal się ciężko oddycha, tu się żyje w oparach absurdu w końcu to kraj p. Bareji :) 
Witam serdecznie w obszarze Matrix\a gdzie nawet Klos, Sztyrlitz, CIA i Mosad oraz pies Cywil wymiękają żeby się wyznać a co dopiero my cienkie Bolki :lol:

W sumie skłaniam się do interpretacji że datą zmiany jest stwierdzenie jej dokonania przez OSKP - wcześniej nie wiadomo czy to jest zmiana ale zasiałeś kolejne ziarno niepewności - no fakt jeśli zmiany dokonał PKD 45.20Z i wystawił fa to zmiana została dokonana.
WK - słusznie Ci odpowiedziało, tak jak piszesz to nie ich broszka są organem ewidencyjnym a nie podatkowym,  natomiast przypuszczam że UCS odpowie Ci podobnie jak zacytowałeś  - zasłoni sie tym ze jest to jeszcze projekt a nie klepnięta ustawa - wydaje mi się że ma sens ich gnębić dopiero jak ustawa będzie podpisana przez prezydenta i w vacatio legis. Co oczywiście tak jak piszesz daje nam w kość i wytrąca możliwość ustawienia się do sprawy. A stara prawda mówi że w mętnej wodzie najlepiej sie ryby łowi.

Godzinę temu, argonaut napisał:

Bo w sumie termin, czy to będzie 1 maja czy 1 lipca czy jakiś inny, to trzeba do czegoś odnieść. Wyróżniłem 4 takie czynności:

Wg mnie dobrze wyróżniłeś i trzeba w trosce o własny dobrze pojęty interes własnej kieszeni - niestety przede wszystkim Sławka i ja też trochę  sporo czasu usiłujemy to rozgryzać i dalej jak widzisz po naszych postach  wiemy ze nie wiemy na pewno - życzę serdecznie i Tobie i nam żeby Twoje świeższe spojrzenie na tego Matrixa coś nam tu wniosło bo bzuma idzie dostać - czasem już myślę że może my tu już nawzajem siebie zakręcamy i krążymy wokół własnych ogonów.   
3 miechy indywidualnej interpretacji  ok - ale właśnie to tak jak piszesz niewiele daje bo może być już bulenie zaklepane.
Pierwotnie po art. 38 dochodziłem do wniosku że mam czas do 27-lica 2021 - teraz w sumie muszę jeszcze raz przeczytać art 29  i 28a  i całość ustawy tak jak pisze Sławka w ostatnich postach bo w sumie też już nie jestem pewien 

W dniu 2.04.2021 o 14:34, Slawka napisał:

który zgodnie z art.29 przesunięty zostaje na dzień 01.07.2022. Ale ręki sobie uciąć sobie nie dam, bo może w którymś artykule jest zapis "i/lub czasopisma", który wywala wszystko w kosmos :)

To jest po prostu Matrix w polskim wydaniu - może w Święta się uchleje to to po pijaku skumam :) 
Naprawdę skłaniam się do rozwiązania Kolegi z Gdańska - osklejkować pake, stara wersalka i szafka kuchenna  na pakę parę śrub i wio na OSKP - tylko mi to bruździ bo niestety pewne rzeczy w budowie pasuje zrobić po kolei a nie montować demontować po 100razy - krew mnie zalewa na taka robotę to nie po mojemu a druciarstwa nie znoszę  - ale nawet w moim przypadku przy bieda puszce za parę tysiaków to chyba tak trzeba zrobić bo za te parę tysiaków to jest spoko lodówka i webasto. 

Budujesz ?  zlecasz budowę ? Zawodowo się tym trudnisz ? - jeśli nie tajemnica skrobnij ze 2 słowa o sobie bo w profilu masz czysto :) , oczywiście tylko jak chcesz - absolutnie nie zmuszam - gadamy o problemie a nie robimy spowiedź :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam - uciekł czas edycji


Jakbyśmy już przed Świętami nie pisali to Tobie @Slawka , @argonaut i  wszystkim dyskutującym  Koleżankom i Kolegom w tym Matrixowym wątku - serdecznie życzę przede wszystkim zdrowia i jeszcze raz zdrowia  ale i cierpliwości oraz   normalności w polskich procesach legislacyjnych  
Przepraszam że nie wymieniam wszystkich z nicków ale sporo Was było a nie chciałbym kogos pominąć 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, smok_wawelski said:

zdrowia i jeszcze raz zdrowia  ale i cierpliwości oraz   normalności w polskich procesach legislacyjnych  

Życzenia ponadczasowe :) Wzajemnie! Odpocznijmy na chwilę od tego wszystkiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@smok_wawelski, Robię Ducato dla siebie. ;) Zabudowę to mniej więcej mam skończoną i już od jakiegoś czasu była w użyciu. Ale niegroźnie zapowiadająca się poprawa konserwacji podwozia przerodziła się w kapitalny remont blacharski i do tego jeszcze sobie dodałem projekt założenia napędu na cztery koła. A w środku tego wszystkiego zastał mnie ten projekt ustawy. A naprawdę z wielką chęcią bym oszczędził te kilka tysięcy na akcyzie, jak każdy tutaj pewnie. Także mobilizuję dostępne zasoby, aby poskładać to tak, żeby się dotoczyć na badanie na OSKP i przerejestrować to auto zanim będzie za późno. Tylko nawet to kiedy będzie "za późno" jest trudne do ustalenia w naszym cudownym systemie prawnym. ?

Ale mniejsza o to na razie, cieszmy się Świętami! Wesołych i spokojnych!

Edytowane przez argonaut (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gady smoki jednak maja węch :)  dobrze jakoś moim smoczym nosem czułem żeś mi brat @argonaut  - roczniki puszek te same,  motory podobne JTD 2,8 i  HDI 2,8  :) , plany 4x4 też mnie kręcą bo ja zadupia w PL bardzo lubię a i "dziki" Bałkaniarz z zamiłowania jestem  - szukałem długo 4x4 ale w trojaczkach tego jednak jest bardzo mało,  jak już kupiłem zielona puszke to trafił się o ironio po ponad pół roku taki sam zielony 4x4 ale już trochę byłem z robota do przodu i zrezygnowałem bo słaby stan ogólny był ale nadal ten projekt gdzieś mnie bardzo mocno korci, później musiałem na dobrą chwile przerwać budowę. U mnie również przy konserwacji niewinne progi przekształciły mi się w trochę więcej bo poprzedni właściciel zrobił je tylko kawałkami więc zdecydowałem sie na kompleksowy spód bo jak stawiać chałupę to na zdrowych fundamentach i też zastało mnie to w tym parszywym czasie  ustawy :) 
Czuje Paweł że mamy sporo wspólnych tematów - może  jakieś spotkano i prawilny pokropek trza będzie kiedyś popełnić jak się już uporamy z tym wszystkim - może w Brennej  na Leśnicy a poprawka w podkrakowskich dolinkach w Brandysówce - nie byłoby to głupie blisko w sumie mamy do siebie :) 

Miłych Świąt

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się zrobił offtop i to przez mój poprzedni post. Mimo to wyjaśnię pokrótce, żeby zaspokoić Waszą ciekawość.

Kupiłem Ducato 4x4 (2004 r) w wersji skrzynia. Stało w Bieszczadach, długo, było w okropnym stanie, zgnite niemożebnie. Nadawało się właściwie na złom. Ale dzięki temu udało się dostać je w bardzo dobrych pieniądzach. Stan i napęd widać na pierwszych zdjęciach. I to był początek pieprzonej odysei z camperem 4x4.

Napęd od Dangela zapowiada się bardzo dobrze. W tej wersji (rocznikowej) normalnie napędzana jest przednia oś, a tylna oś jest dołączana. Zasprzęlga się ją za pomocą przesuwki sterowanej podciśnieniowo, w kabinie jest przycisk. Moment obrotowy jest odbierany z korony dyferencjału, wędruje przez wspomnianą przesuwkę, na centralnie umieszczony, wzdłużny wał. Później jest sprzęgło wiskotyczne (bardzo twarde) i kolejny wał, który wchodzi już do tylnego dyferencjału (nie jest to sztywny most, a przekładnia w aluminiowej obudowie). Z dyfra półosie przenoszą moment obrotowy na koła. W mojej wersji mam też blokadę tylnego dyfra, załączaną podciśnieniowo, z kabiny – dość rzadka rzecz, ale zależało mi na tym. Załączam dwa zdjęcia przeniesienia napędu po remoncie.

Ale od razu zostawię tu jeszcze przestrogę dla zainteresowanych napędem. Części do Dangela są dość unikatowe i właściwie niedostępne (na rynku wtórnym też o nie ciężko). Dlatego polecam zakup całego samochodu z kompletnym i sprawnym napędem. Czasem można trafić wystawiony gdzieś sam napęd, ale zamontowanie go to byłaby mordęga, bo modyfikacji i unikatowych części jest naprawdę dużo m.in.: zmodyfikowana przekładnia kierownicza, stabilizator o innym kształcie, inny zbiornik paliwa, inny przebieg układu wydechowego, zmodyfikowany system zaciągania ręcznego, zupełnie inna tylna belka, specjalne piasty tylne, unikatowe przeguby wewnętrzne tylnych półosi i oczywiście wszystkie wieszaki i uchwytu do przeniesienia napędu.

Mam nadzieję, że to w miarę wyczerpuje Waszą ciekawość. Jak tylko się z tym uporam to zamierzam przygotować obszerniejszą relację (może w wersji wideo?), także na pewno się podzielę nią na tym forum, skoro jest zainteresowanie.

 

Ale myślę, że powinniśmy wrócić do tematu ustawy akcyzowej. ? Przypuszczam, że nikt nie ma żadnych nowych informacji? Mi jeszcze nie udało się wybrać do skarbówki. :(

 

IMG_20200217_134249.jpg

IMG_20200217_135458.jpg

DSCF9883.JPG

DSCF9829.JPG

Edytowane przez argonaut (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, argonaut said:

Przypuszczam, że nikt nie ma żadnych nowych informacji? Mi jeszcze nie udało się wybrać do skarbówki. :(

Prezydent dobiera jeszcze długopis do podpisu. ;) Wydaje mi się, że dopóty dopóki zmiany w ustawie nie wejdą w życie (01 maja 2021) nikt się nie będzie chciał wypowiadać w US na jej temat.

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.