Skocz do zawartości

Akcyza na kampery (silnik powyżej 2.0l) - nowa ustawa tuż tuż


Slawka

Rekomendowane odpowiedzi

Poświęciłam dzisiaj czas i muszę się przyznać, że pierwszy raz słuchałam na żywo obrad Sejmu. To, że ustawa przejdzie nie mam wątpliwości. Słuszne postulaty pojawiły się w kontekście przesunięcia terminu wejścia ustawy w życie. Jeśli ktoś zaczął zabudowę i nie zdąży jej zgłosić do końca marca, od 01 kwietnia zapłaci 18,6% akcyzy i VAT od niej. Można zadeklarować kwotę. Urząd nie omieszka sprawdzić średniej ceny rynkowej i skorygować wartości jeśli uzna to za stosowne. 

Niewiele rzeczy mnie zdziwiło, w tym stanowisko Stronnictwa Ludowego, ale poseł Aleksander Miszalski przykuł moją uwagę. Zaczął od stwierdzenia, że Polska jest liderem w produkcji kamperów na rynku europejskim, a skończył na propozycji wyłączenia z ustawy samochodów specjalnych kempingowych i opóźnienia daty, od której ma obowiązywać ustawa. Jest żywym dowodem na to, że nieważne jak mężczyzna zaczyna, ale ważne jak kończy ;) 

Gdyby ktoś chciał posłuchać podsyłam link https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje.xsp?unid=DB5623372D58B2DBC1258679003A0898&fbclid=IwAR1sm3WLEyjQyfQGYvt3942K-ZdZC7wgaObohLU3Q4CL6Abifk9SUKcxRP8#. Temat akcyzy rozpoczyna wypowiedź p. Zdzisława Sipiery o godz. 16:52:41. Pan Aleksander Miszalski pojawia się o 17:17:41. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 253
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wszystko to prawda - takoż pisałem tutaj https://forum.karawaning.pl/topic/20458-karawaningowe-i-nie-tylko-artykuły-i-ciekawostki-znalezione-w-sieci/?do=findComment&comment=729594   wtedy było już po 1-szym czytaniu i po komisji
Dziś mamy już status uchwalona  http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=860    -  dzięki za info Slawka - szczerze mówiąc wisi mi kto i co powiedział i jak głosował,  po pierwszym czytaniu sprawdzałem teraz już nie  bo i po co  nie miałem też  złudzeń że 2-gie będzie podobne -  pozostały mi więc  4 opcje:   1/sklecić byle jak  ze świadomością demontażu/poprawek i zdążyć,  2/pogodzić się z haraczem ponownego opodatkowania niejednokrotnie opodatkowanych już pieniędzy ,   3/pogodzić się z grodzią,  4/ wydrzeć to co władowane lunąć jako ciężarowy i szukać osobowego który automatycznie podrożeje

Orientuje się ktoś szczegółowo od jakiej kwoty i w jaki sposób ma być ten haracz naliczany ? bo ta ustawa raczej średnio jasno to precyzuje.

W dniu 24.02.2021 o 21:22, Slawka napisał:

Jeśli ktoś zaczął zabudowę i nie zdąży jej zgłosić do końca marca,.....

Nie bardzo rozumiem  stwierdzenie "nie zdąży zgłosić"  -   raczej chyba nie zdąży ukończyć i przerejestrować zmiany przeznaczenia pojazdu - sorry nie czytałem jeszcze ostatecznej wersji - czyżby pojawiła się jakaś furtka ?   raczej by mnie to zdziwiło bo projekt takiej furtki nie dawał.

I w dalszym ciągu mam wątpliiwość czy samochód specjalny-kempingowy jest samochodem osobowym - tu też ustawa jest niejasna a klasyfikacja pojazdów nie mówi o tym jednoznacznie.  Odpowiedzi  chyba należy szukać tutaj przy końcu w załączniku ale to strasznie pogmatwane
 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minutes ago, smok_wawelski said:

Nie bardzo rozumiem  stwierdzenie "nie zdąży zgłosić"  -   raczej chyba nie zdąży ukończyć i przerejestrować zmiany przeznaczenia pojazdu

Dokładnie to miałam na myśli. Źle dobrałam słowa.

50 minutes ago, smok_wawelski said:

1/sklecić byle jak  ze świadomością demontażu/poprawek i zdążyć, 

Nie wiem czy to nie jest najlepsza opcja. Ustalić pod czym podbiją Ci papiery (na absolutnym minimum, żeby się nie narobić), przerejestrować i budować dalej

 

50 minutes ago, smok_wawelski said:

Orientuje się ktoś szczegółowo od jakiej kwoty i w jaki sposób ma być ten haracz naliczany ? bo ta ustawa raczej średnio jasno to precyzuje.

Nie ma jeszcze rozporządzeń szczegółowych z Ministerstwa Finansów, ale wczytałam się w ustawę dość szczegółowo. Z tego, co rozumiem płaci się od wartości samochodu i wartości zabudowy. To proste z punktu widzenia producentów. Osoby, które same zabudują będą deklarowały wartość pojazdu, a urząd zdecyduje czy nie jest zaniżona. Tak rozumiem poniższe zapisy umowy. 

"39)    w art. 104:
a)    po ust. 6a dodaje się ust. 6b w brzmieniu:
„6b. Podstawą opodatkowania z tytułu dokonania czynności lub wystąpienia stanów faktycznych, o których mowa w art. 100 ust. 1a ( art.100 ust.1a to z pkt 35dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy) jest średnia wartość rynkowa samochodu osobowego na rynku krajowym, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy.”

b)    ust. 8 otrzymuje brzmienie:
„8. Jeżeli wysokość podstawy opodatkowania w przypadku czynności lub stanów faktycznych, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 2 i 3, ust. 1a oraz 2, bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej tego samochodu osobowego, organ podatkowy wzywa podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie jej wysokości w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego.”,

 

Sprawdziłam uchwaloną wersję i jeśli dobrze czytam, to jedyne co udało się posłom z Lewicy wywalczyć to odroczenie wejścia w życie ustawy w pkt. 35, czyli tym, który dotyczy przebudowy. Ma wejść w życie od 01 lipca. To  by było dla Ciebie robiące być może.
 


 

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, smok_wawelski said:

I w dalszym ciągu mam wątpliiwość czy samochód specjalny-kempingowy jest samochodem osobowym - tu też ustawa jest niejasna a klasyfikacja pojazdów nie mówi o tym jednoznacznie. 

Tu Cię zmartwię. Ustawa o podatku akcyzowym od zawsze klasyfikuje samochód specjalny kempingowy do grupy samochodów osobowych. Cwaniaki od początku go tam wsadzili. W zeszłym roku rozmawiałam w Ministerstwie Finansów z człowiekiem, który wtedy nadzorował pierwszy projekt wprowadzonych teraz zmian. Mieliśmy długą rozmowę o konsekwencjach tych zmian, o tym, w której grupie powinien być samochód kempingowy. Bez szans na przerzucenie kampera do innej grupy. Ustawy nie powstają bez przyczyny :) I co z tego, że ustawa o ruchu drogowym mówi, że to nie jest samochód osobowy? 

Ministerstwo Finansów, w dniu 01 czerwca 2006 roku,  podciągnęło samochody kempingowe pod grupę celną 8703. "Wg not wyjaśniających zawartych w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 1 czerwca 2006 r. w sprawie wyjaśnień do Taryfy celnej (M.P. Nr 86, poz. 880) pozycja 8703 obejmuje m.in. samochody mieszkalne (kempingowe itd.), pojazdy do przewozu osób specjalnie wyposażone do zamieszkiwania (z miejscami do spania, przygotowywania posiłków, toaletami, itd.)"

Załączam jedną z interpretacji. 

 

 

Interpretacja.pdf

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Slawka za wyjaśnienia i informacje - pokrywają się one  z tym co się dowiadywałem  - to polskie prawo jest.....   ech szkoda gadać......   
To już nawet nie chodzi o to że jestem zły że mnie to najprawdopodobniej łupnie ale przecież to logiczna paranoja że jeden obowiązujący akt prawny klasyfikuje specjalne inaczej a drugi jako osobowe,  kuriozalne jest również to że rozporządzenie czy obwieszczenie MF uzyskuje range wyższą od innego - masz racje wiadomo o co chodzi :) 

5 godzin temu, Slawka napisał:

Z tego, co rozumiem płaci się od wartości samochodu i wartości zabudowy. ........

Ja teraz też z grubsza poczytałem - niestety  też tak to rozumiem. Tym bardziej podtrzymuję to co napisałem że to kolejny podatek od wielokrotnie opodatkowanych już pieniędzy.   W przypadku wykonań DIY ludzie sporo robią własnymi łapami   i wiadomo przecież że w takim wykonaniu ta robocizna jest znacząco  dużym udziałem  w wartości finalnie zrobionego samochodu .   Kuriozalne jest więc opodatkowanie darowizny samemu sobie w postaci tejże robocizny  gdzie z kolei inny akt prawny zwalnia z podatku darowizny w grupie zerowej pokrewieństwa nakazując jedynie zgłoszenie tego faktu do US

5 godzin temu, Slawka napisał:

Nie wiem czy to nie jest najlepsza opcja. Ustalić pod czym podbiją Ci papiery (na absolutnym minimum, żeby się nie narobić), przerejestrować i budować dalej

Tak,  też skłaniam się do tego - choć pomimo  że to nie najlepsze od strony technicznej   budowy to na dziś wydaje mi się że to jedyną sensowna opcja dla  będących w trakcie budowy.   Kolejnym aspektem przemawiającym za zrobieniem minimum jest to że nawet jak się nie zdąży to taką siermiegę z minimum można wycenić dużo niżej co przecież wpływa na wysokość haraczu :) 
Na szczęście na OSKP na którą trafiłem po kilku innych gdzie mnożono wątpliwości - rozmawiałem i są tam owszem wymagający diagności ale fachowcy i realiści  - bez problemów diagnosta wyjął   rozporządzenie zakreślił ołówkiem wymagania minimalne i zaprosił do przyjazdu po zamontowaniu tych rzeczy - nie rozmawiałem jednak dokładnie  jak będzie gdy reszta jest mocno niewykończona  - jednak z tego co rozmawiałem wstępnie to myślę że jest duża szansa - więc  żywi nie tracą nadziej - czas zakasać rękawy i powalczyć :) 

5 godzin temu, Slawka napisał:

Sprawdziłam uchwaloną wersję i jeśli dobrze czytam, to jedyne co udało się posłom z Lewicy wywalczyć to odroczenie wejścia w życie ustawy w pkt. 35, czyli tym, który dotyczy przebudowy. Ma wejść w życie od 01 lipca. To  by było dla Ciebie robiące być może.

Dzięki za info - poczytam jeszcze pod tym kątem - chyba to przeoczyłem - w którym to miejscu jest ?   czy to to  masz na myśli ?

Cytat

Art. 26. Jeżeli nabycie lub wejście w posiadanie samochodu osobowego, o którym mowa w art. 100 ust. 1a pkt 2 ustawy zmienianej w art. 1, nastąpiło przed dniem 1 lipca 2021 r., obowiązek podatkowy z tytułu nabycia lub posiadania tego samochodu powstaje z dniem 1 lipca 2021 r.


To chyba jednak nie to bowiem  zmiana to art. 100 ust. 1a pkt 1  a  byłoby dla mnie zbawienne bo w tym terminie wyrobiłbym się bez problemu normalnym technologicznie trybem na  gotowo :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 hours ago, smok_wawelski said:

To chyba jednak nie to bowiem  zmiana to art. 100 ust. 1a pkt 1  a  byłoby dla mnie zbawienne bo w tym terminie wyrobiłbym się bez problemu normalnym technologicznie trybem na  gotowo :) 

Art.38, pkt.5 mówi:

Art. 38. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 maja 2021 r., z wyjątkiem:

(...)

5) art. 1 pkt 2, 12, pkt 15 lit. a, pkt 16–19, 31, 35–46 i 56, art. 3, art. 10, art. 21, art.
25–27 i art. 29, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2021 r.;"

Wyjątkiem jest punkt 35., który dotyczy art. 100

"35) w art. 100 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:
1) dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu
19
drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na
samochód osobowy;
2) nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego
wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b albo ust. 2, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.”;"

W najgorszym wypadku masz miesiąc więcej, bo przesunęli wejście w życie o miesiąc :) To też coś ;) 

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sławka  - to nie coś a bardzo dużo :) 
Jednak sprawdza się metoda że jak coś wkurza to trzeba walnąć drina i iść spać a jutro będzie lepszy dzień :) 

31 minut temu, Slawka napisał:

Art. 38. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 maja 2021 r., z wyjątkiem (......)

5) art. 1 pkt 2, 12, pkt 15 lit. a, pkt 16–19, 31, 35–46 i 56, art. 3, art. 10, art. 21, art.
25–27 i art. 29, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2021 r.;"

Wyjątkiem jest punkt 35., który dotyczy art. 100.....

OK ale piszesz że mam dodatkowy miesiąc  - trochę się juz zakręciłem się i nie całkiem kumam -  czy zatem punkt 35 dot. art. 100  wchodzi od  od 1 lipca ?   czy chodzi o to że przesunęli całą ustawę o miesiąc ?

Tak czy inaczej jasne że 1 maj lepszy niż 1 kwiecień i zwiększa to mocno moje szanse  - oraz motywację żeby na majówkę pojechać puszką o satysfakcji za nie danie się złupić już nie wspomnę  :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minutes ago, smok_wawelski said:

OK ale piszesz że mam dodatkowy miesiąc  - trochę się juz zakręciłem się i nie całkiem kumam -  czy zatem punkt 35 dot. art. 100  wchodzi od  od 1 lipca ?   czy chodzi o to że przesunęli całą ustawę o miesiąc ?

Dwa w jednym. :) Z jednej strony przesunęli całą ustawę o miesiąc (miała wchodzić od 01 kwietnia 2021), a z drugiej to, co dotyczy art.100 wchodzi dopiero od 01.07.2021. Senat pewnie tego nie uwali.

48 minutes ago, smok_wawelski said:

Jednak sprawdza się metoda że jak coś wkurza to trzeba walnąć drina i iść spać a jutro będzie lepszy dzień :) 

I pogadać z innymi! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki po raz kolejny - Tak niewątpliwie  jest z tym pogadaniem  :ok:  takoż napisałem w mojej sygnaturce a raczej Pan Goethe napisał a ja tylko zacytowałem  :)   
Tylko  jak tu gadać gdy walnie się drina i pójdzie spać :)  no spoko przecież można gadać jutro gdy jest lepszy dzień :) 
Też myślę że senat tego nie uwali - wydaje mi się że to poleci już rozpędem i tak zostanie a wszystkie gołębie w Kraku już ćwierkają że długopis się ostrzy
Aczkolwiek w pięknym kraju nad Wisła różne dziwne rzeczy się dzieją ale tfu tfu za lewe ramię  - jest może i nie za dobrze ale nie jest źle, odpukać   i nie trza psuć :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekny ale dość kosztowny wniosek i raczej  może zmniejszający skalę problemu ale nie do końca załatwiający sprawę - jeśli iść tym przedziałem cenowym zabudowa ile ?   80tysi ?  Przecież nie wrzucisz na takie nawet tylko w miarę nowe fajne auto wersalki i umywalki z Castoramy i nie przykręcisz kuchenki turystycznej tylko wykonasz sensowna a co za tym idzie dość kosztowną zabudowę -  to niestety nie w samym aucie jest problem a w sumowaniu z zabudową :( 
Zabudowa też jest akcyzowana - dodaj wartość tego Craftera + zabudowę - nalicz tę mniejsza akcyzę i jednak uzbiera się trochę daniny owszem 6cio krotnie mniej niż powyżej 2L ale za to od dość wysokiej kwoty

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.