Skocz do zawartości

Akcyza na kampery (silnik powyżej 2.0l) - nowa ustawa tuż tuż


Slawka

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 253
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 hour ago, Gregor887 said:

Czyli przez przypadek wygrałem? Mniej kombinacji?

Jeśli masz teraz osobowy to zmiana przeznaczenia na kempingowy specjalny nic u Ciebie nie zmieni. Zmieniasz osobowy na osobowy i tak i tak.

"Samochód kempingowy nie ma jednolitego ujęcia w różnych aktach prawnych obowiązujących w Polsce. W przypadku przepisów o podatku akcyzowym zastosowanie ma wewnątrzunijny akt dotyczący taryfy celnej. Kluczem do zrozumienia, jakiego rodzaju pojazdy podlegają opodatkowaniu akcyzą, jest Nomenklatura Scalona.

Nomenklatura Scalona to dokument, który powstał w celu umożliwienia dokonania identyfikacji towarów w obrocie międzynarodowym. Zgodnie z wytycznymi samochody kempingowe są tam zaliczone do grupy samochodów osobowych pod kodem 8703 “Samochody i pozostałe pojazdy silnikowe przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż te objęte pozycją 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi”
Co ciekawe, w ustawie o ruchu drogowym samochód kempingowy ma osobną podgrupę w ramach pojazdów specjalnych i nie jest traktowany na równi z samochodami osobowymi.
Kwestie związane z klasyfikacją pojazdów uregulowano w wydanym na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3u ustawy Prawo o ruchu drogowym rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2007 r. Nr 137, poz. 968 z późn. zm.). Zgodnie z § 7 rozporządzenia ustalono klasyfikację pojazdów, zawierającą określenia rodzajów, podrodzajów i przeznaczeń pojazdów, stanowiącą załącznik nr 4 do rozporządzenia. Link do rozporządzenia - isap.sejm.gov.pl"

Więcej info tu: https://www.motorhome.pl/zmiany-ustawy-o-akcyzie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Slawka napisał:

Czekam  tylko jak mój mąż wydorośleje ?  (my jesteśmy młodsi stażem, zaledwie 25 lat). .... Z zazdrością patrzę na pary "trochę" ponad 50-tkę szusujące na tych cudnych maszynach.......

No to niech pomału może już zaczyna się przymierzać bo do ciężkiego moto to parę schodków jest po drodze i z prawkiem i z samą jazdą.  :)   Choć szczerze mówiąc  tak z wiekiem to już trochę inaczej patrze na moto może za duzo doświadczeń,  trochę kumpli też  już jeździ gdzie indziej - ale mimo wszystko warto przeżyć tą przygodę, zatem samych bezpiecznych dróg i żeby nigdy nie trzeba było kasku kłaść na drodze życzę.  Staż no długi ale samego kandydackiego było 8 lat :) więc w tym kościelno-urzędowym to   aż takiej dużej różnicy nie ma :)  Bardzo ładne to określenie "trochę" :) :ok:  a maszyny faktycznie piękne oj ciągnie wilka do lasu ciągnie ....

7 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał:

Smoku, nie propaguję druciarstwa,

To był tylko żart.. A rozporządzenie i obecna ustawa są nieszczelne i akurat w tym przypadku chwała im za to :lol:
Jasne że nie jest to problem przykręcić i odkręcić - natomiast budując parę rzeczy prosi sie robić po kolei a nie na opak np wrzucić full elektrykę, wodę i ogrzewanie podłogowe  nim zasklejkujesz ściany i okręcisz podłogę
Ładunek  ...- a czy zabrania jakiś przepis  jeździć ciągle pełna wywrotką ?
Ojcowie ....   no cóż ja się   synem obecnych ojców narodu absolutnie nie czuje ale to co piszesz nie ma nic wspólnego z relacjami ojciec-syn  więc jest możliwe a nawet powiedziałbym prawdopodobne.

 

5 godzin temu, Gregor887 napisał:

Ktoś może mi zarzucić, że to już nie osobowy?     ...   Czyli przez przypadek wygrałem? Mniej kombinacji?

Nie - wielokrotnie wywalałem z Sharana 2 rzędy stołków  i robił za ciężarówke, robił też za sypialkę  ale nadal był i jest osobowym nawet na przeglądzie byłem z 2 fotelami i załadowana paką i spoko :) 
Dokładnie tak Grzesiek - wygrałeś masz akcyzę z dyńki - Sławka wytłumaczyła to dogłębnie :ok:
Czy moje dawno urodzone oczęta ślepną i coś pominęły  - nie widzę nic w Twoich postach o  kamperze z Jumpy/ego  jak Daniel twierdzi a jedynie o śrubach i spaniu na skrzynkach co IMHO raczej nie jest największa zbrodnią ludzkości :)

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, smok_wawelski napisał:

Nie - wielokrotnie wywalałem z Sharana 2 rzędy stołków  i robił za ciężarówke, robił też za sypialkę  ale nadal był i jest osobowym nawet na przeglądzie byłem z 2 fotelami i załadowana paką i spoko :)

I to nie jest prawidłowy przegląd - diagnosta ma w obowiązku sprawdzić wszystkie fotele i pasy bezpieczeństwa (w ilościach takich jakie są wpisane w DR)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jest a czy wszystko w życiu jest prawidłowe - już to raz pisałem gdyby mi powiedział że mam wywalić ciężarówkę i wpiąć fotele pojechałbym do chałupy i tak zrobił bez szemrania i za pół godziny byłbym z fotelami z powrotem - zapytał czy mam - odpowiedziałem że tak - uwierzył.
Tak samo już kilka razy pisałem że nigdy nie byłem na przeglądzie z 7-ma ani w poprzednim ani w tym Sharanie a robię przeglądy na różnych stacjach - żaden diagnosta nigdy  nie zapytał o 3-rząd, mało tego żaden nigdy nie prawdzał pasów na 2-gim rzedzie a na pojedynkach w przodzie może zdarzyło się to raz na wiele.

Idąc tym tokiem rozumowania to Herman Ci nie przejdzie prawidłowego przeglądu jak zamontujesz pojedynkę pneumatyka na pasażerze - no chyba że masz zarej na 2 :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gregor887 napisał:

Czyli przez przypadek wygrałem? Mniej kombinacji?

chodzi o klasę pojazdu. kamper to klasa M, podobnie jak samochód osobowy, też ma klasę M. natomiast dostawczaki z godzią to jest klasa N. Akcyza będzie przy przerejestowaniu z klasy N do M. 

 

1 godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Ładunek  ...- a czy zabrania jakiś przepis  jeździć ciągle pełna wywrotką ?

nie chodzi o jeżdżenie, tylko o przegląd. Jak "ojcowie narodu" się zorientują, że kasiorka znów ucieka bokiem, to każą na przeglądy przyjeżdżać bez ładunku. A to nie będize taka prosta sprawa zdemontować zabudowę raz do roku..

1 godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Ojcowie ....   no cóż ja się   synem obecnych ojców

Wiesz, jest jeszcze jedna grupa społeczna, złożona z samych facetów, którzy ubierają się w sukienki i każą do siebie mówić "ojcze" a publicznie deklarują, że seksu z kobietami nie uprawiają, więc nie powinni być ojcami...:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takoż przecież napisałem 

1 godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Ładunek  ...- a czy zabrania jakiś przepis  jeździć ciągle pełna wywrotką ?
Ojcowie ....   no cóż ja się   synem obecnych ojców narodu absolutnie nie czuje ale to co piszesz nie ma nic wspólnego z relacjami ojciec-syn  więc jest możliwe a nawet powiedziałbym prawdopodobne.

 

edit:

23 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał:

Wiesz, jest jeszcze jedna grupa społeczna, złożona z samych facetów, którzy ubierają się w sukienki i każą do siebie mówić "ojcze".....

Akurat mam w tej grupie paru dobrych kumpli których znam od wielu lat  jeszcze z czasów burzliwego rozkwitu CB i dalekich łączności - niektórzy często łażą w dżinsach i flanelce bez koloratki  i nie każą sobie mówić "ojcze" i  jakoś tak się składa że   niektórzy tyrają jako np misjonarze raczej nie robią biznesów i maybachami nie jeżdżą ani nie ojcuja ale np. prowadzą szkoły czy szpitaliki gdzieś na zadupiach świata robiąc w sumie bardziej robotę humanitarna niż misyjną w sensie wiary:) 
Nie mam zamiaru oceniać tu całości tej grupy i widzę też wiele poważnych negatywów  ale i uogólnienia nie są  też najlepsze
To oczywiście temat do dyskusji ale chyba nie na ten wątek :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, Łza Włóczynutka said:

chodzi o klasę pojazdu. kamper to klasa M, podobnie jak samochód osobowy, też ma klasę M. natomiast dostawczaki z godzią to jest klasa N. Akcyza będzie przy przerejestowaniu z klasy N do M. 

No nie jest to prawdą. Klasa samochodu pozostaje niezmieniona. Wynika ona z CoC pojazdu. Mój kamper ma w dowodzie rejestracyjnym N i samochód specjalny kempingowy. Klasa pojazdu nie ma znaczenia przy akcyzie.

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I całkiem to logiczne że CoC tak mówi - przecież ten Boxerek był w założeniu wyprodukowany jako ciężarówka a tylko zrobiono mu to profesjonalnie to samo co robie ja czy wielu innych ludzi. Równie dobrze mogłaby to być zrobiona mobilna serwisówka , biuro krokodyli, więźniarka, mobilne laboratorium jak u mnie w robocie czy nawet karawan   albo jeszcze inna mutacja pojazdu specjalnego ale Boxerek jak był tak pozostaje N i dlatego takoż ma w CoC  :)  tylko US uważa inaczej :(   dziwne to prawo, niespójne  - tak jak pisałem bez pół litra nie rozbieriosz - No ale stara prawda przecież mówi że w mętnej wodzie sie najlepiej ryby łowi.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 minutes ago, smok_wawelski said:

dziwne to prawo, niespójne  

Ono jest spójne w jednej kwestii - doić każdego, a swoim popuszczać. A żeby tak było to musi być mętna woda. I odkąd dorosłam i zrozumiałam zasady działania, to jeszcze nie było rządu, który kierowałby się inną dewizą. Obecny jest tylko chyba najbezczelniejszy, bo robi to, nie kryjąc się z tym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sposób nie przyznać Ci racji - niestety.  
Własnie  to co piszesz jest w tym wszystkim najbardziej smutne i wkurzające - byli u steru czerwoni, biali, czarni, zieloni, niebiescy i parę innych kolorków a ta woda dalej mętna.
Diogenes niewątpliwie miał rację jak opierniczył kogoś że muchy z niego zgania bo po nich przylecą inne i będą mniej pojedzone więc będą bardziej pazerne.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Nie - wielokrotnie wywalałem z Sharana 2 rzędy stołków  i robił za ciężarówke, robił też za sypialkę  ale nadal był i jest osobowym nawet na przeglądzie byłem z 2 fotelami i załadowana paką i spoko :) 

Dokładnie tak Grzesiek - wygrałeś masz akcyzę z dyńki - Sławka wytłumaczyła to dogłębnie :ok:
Czy moje dawno urodzone oczęta ślepną i coś pominęły  - nie widzę nic w Twoich postach o  kamperze z Jumpy/ego  jak Daniel twierdzi a jedynie o śrubach i spaniu na skrzynkach co IMHO raczej nie jest największa zbrodnią ludzkości :)

Jestem tu nowy i dopiero poznaję towarzystwo, ale już zanotowałem, że dla Daniela przenośnia to coś na kształt skrzynki, coś, co służy do przenoszenia.

Nie będę budował kampera w 100%. Auto ma pozostać wielofunkcyjne. Jak trzeba - osobówka. Jak się zachce turystyki - mobilna zabudowa. Jak do roboty - pusto z tyłu.

I mobilna nie znaczy wcale, że będzie na kółkach i z silnikiem...

Pierwotne pytanie padło raczej w kontekście czy nikt z mundurowych mi się nie czepi, że w dowodzie osobowy, a z tyłu kibelek, kuchenka i spanie? Zmian w papierach robić nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek wg niektórych wykładni z CT - jest kibel jest kamper :lol:
Myślę  tak jak Misio - to nie może być tylko takie żeby na łeb leciało - jeśli będzie to sensowna zabudowa modułowa to żaden rozsądny mundurowy się nie czepi podobnie jak nie czepi się że wozisz pełna pakę paczek z jabłkami  jeśli mieścisz sie w DMC :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.