Skocz do zawartości

Akcyza na kampery (silnik powyżej 2.0l) - nowa ustawa tuż tuż


Slawka

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 253
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@smok_wawelski namieszam Ci ;) 

Art. 29 mówi o odroczeniu podatku dla zmian konstrukcyjnych, o których mowa w art. 100 ust. 1a pkt 1 ustawy. Ustęp 1a do art. 100 dodano w art.35. Art.35 obowiązywać ma od 01.07.2021. Dlaczego art. 29 miałby obowiązywać od 01 maja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze dobrze - w tą stronę mieszaj nawet bardziej @Slawka    tylko w drugą nie :lol:

Rzeczywiście niby kółko się zamyka  poprzez 1.35 - tym  pojęciem "na samochód osobowy " bo faktycznie takim jest dla skarbówki kamper ale czemu w art 29 dopisują  "w tym kempingowym"  a w  art 1.35 tego nie dopisują  - tu mam właśnie wątpliwości. i to mi śmierdzi       
Gdyby było to dopisane tak jak wkopiowałem na zielono to wszystko byłoby jasne i spoko bo art 39 wymienia 35-46 na lipiec  albo jakby nie było zielonego o kempingowym  w art 29 to też przecież by to wynikało z pojęcia "na samochód osobowy " więc czemu taka niekonsekwencja skoro właściwie ten dopisek o kempingowym jest zbędny w obu artykułach  bo sprawę załatwia pojęcie "na samochód osobowy ":bzik:

35)     w art. 100 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:
1)       dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy; 
             ???        w tym na samochód osobowy będący samochodem kempingowym,        ???

Art. 29. Jeżeli dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy, o którym mowa w art. 100 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w tym na samochód osobowy będący samochodem kempingowym, nastąpiło przed dniem 1 lipca 2022 r., obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tych zmian konstrukcyjnych powstaje z dniem 1 lipca 2022 r.

Art. 39. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 maja 2021 r., z wyjątkiem:
...
5)       art. 1 pkt 2, 12, pkt 15 lit. a, pkt 16–19, 31, 35–46 i 56, art. 3, art. 10, art. 21, art. 25–27 i art. 30, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2021 r.;

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, smok_wawelski said:

czemu w art 29 dopisują  "w tym kempingowym"  a w  art 1.35 tego nie dopisują

Bo widzisz Pan, Panie Smoku, jak to w polityce, każdy rzeźbi jak umie... szkoda, że tępym dłutem.  Nie wiem... może jakby tam nie było "samochodem kempingowym", to gazety nie miałyby o czym pisać 30.03? Trudno mi znaleźć racjonalną odpowiedź na Twoje pytanie. Cisną mi się tylko na usta słowa nieprzyzwoite. I to takie ponad podziałami politycznymi :) Ale jest piątek wieczór. To pewnie dlatego.

Jak pisali artykuł 35. (w 2019 roku), to nikomu do głowy nie przyszło, że są samochody kempingowe (cały czas chcę wierzyć, że branża dostaje rykoszetem). A jak się na 29. skupiali, to postanowili, przez podwójne potwierdzenie (osobowy, kempingowy), na 1000% zagwarantować, że wszyscy zrozumieją. 

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, smok_wawelski napisał:

Art. 39. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 maja 2021 r., z wyjątkiem:
...
5)       art. 1 pkt 2, 12, pkt 15 lit. a, pkt 16–19, 31, 35–46 i 56, art. 3, art. 10, art. 21, art. 25–27 i art. 30, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2021 r.;

 

Quzwa gdzie my żyjemy same art, pkt, ustawy po co to wszystko a no po to żeby namieszać, te pasożyty w tej Wawie nas wykończą, powinno być dwie kadencję i do widzenia, po tym okresie zakaz obejmowania państwowych stanowisk, a tak siedzą tam całe życie oderwani od rzeczywistości i wymyślają takie bzdury, żebyś się pomylił i nie było za łatwo.

Bym zapomniał to wszystko po to żeby żyło nam się lepiej:lol:

 

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę wszystkim zainteresowanym przypomnieć ,że żyjecie w kraju gdzie działanie "prawa" wstecz to codzienność.

Dzieją się rzeczy o jakich za bardzo nie można pisać oficjalnie w necie.

Już raz była sytuacja ( ca 11 lat wstecz) gdzie "dorobiono" interpretację i po latach dowalono akcyzę posiadaczom samochodów kempingowych .

 

Jest takie określenie : "Brak zaufania do państwa polskiego".  Warto zapamiętać bo z tego będzie jeszcze niezły bajzel.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Jarosław69 said:

Muszę wszystkim zainteresowanym przypomnieć ,że żyjecie w kraju gdzie działanie "prawa" wstecz to codzienność.

 

Pozwolę sobie na sprostowanie - powiedzieć, że żyjemy w kraju bezprawia to jak nic nie powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Slawka napisał:

 szkoda, że tępym dłutem.....

Ale jest piątek wieczór. To pewnie dlatego.

Pewnie tak -  innego wytłumaczenia nie znajduje - na to dłuto
Bo w sumie piątek po południu/wieczór to jest fajna sprawa - weekend i to ładny przed nami :lol:
 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A więc Dzien Dobry??

Jak gdzieś czytałem ustawa ma na celu oficjalnie ukrucenie procederu sprowadzania ciężarowych i przerabiania  celem uniknięcia akcyzy. To i logiczne dla mnie, że samochód z polskiego salonu powinien być wyłączony z tej daniny ? 

Tak jak ktoś tam wyżej napisał. 

 Ale to taki pozytywne gdybanie hehhe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Jeśli salon sprowadzi i przerobi owszem będzie bo to salon zapłaci a Ty zapłacisz więcej salonowi :lol:
Dobrze czytałeś ale i czytałeś to co ktoś chciał napisać - na ten temat pisała chyba  Sławka  - dostajemy w d... rykoszetem np za Bentleye sprowadzane z sejfem w bagażniku jako bankowozy,  ale skarbiec pusty to przy okazji można podoić maluczkich - kaska potrzebna a to że zabulą nienależny podatek od darowizny .....  kogo to obchodzi..... kasa, kasa, kasa .......   pokrzyczymy że uratowaliśmy kampery......    później przyznamy się że sukces jest niepełny.......   jakież to polskie.......
Dostajemy w d..... i my drobne dłubacze i dostaje dynamicznie rozwijająca się w Polsce gałąź profi która przecież temu państwu daje podatki a ludziom zatrudnienie 
Jak czytasz ten wątek i żyjesz chwile w tym kraju nad Wisła - wydaje mi się że nie powinieneś już mieć złudzeń co do logiki tutejszego prawa - jeśli jeszcze masz  wróć do posta Sławki sprzed 15 godzin o rzeźbieniu dłutem....  to doskonałe podsumowanie

Niemniej jednak pozytywne myślenie to jest fajna rzecz :ok: i pisze to serio.

Ja natomiast idę pozytywnie tyrać - na tę chwile do podłączenia dojarki a raczej wciśnięcia guzika "dojenie start " bo ją przecież  już podłączono  zostało 2 miesiące, 20 dni, 9 godzin, 48 minuty i  nie chce myśleć negatywnie że 2 tygodnie, 6 dni, 9 godzin, 48 minuty żeby mnie nie wydojono za zrobienie smoczymi łapami  starej bieda puszki - taka mam francowatą smoczą  naturę że jak mnie chce ktoś wydoić to rodzi mój bunt i zatnę się i walczę do bólu żeby się nie dać struć jakiś  Dratewkom....   niestety nie pozwala mi to na pozytywne myślenie.....   nie mam na to czasu bo muszę za.....ć  albo dać sie wydoić.....

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Misio napisał:

Nie mam siły ani ochoty czytać tych bzdur...

To po co czytasz - odhacz z obserwowanych i po bólu :lol:

 

18 minut temu, Misio napisał:

Ale czy może jednak jest taki zapis...chodzi mi o auto "używane z polskiego salonu"...

Wydaje mi się że przeryłem bardzo dokładnie ustawę - niestety nie ma w niej nic na ten temat żebyś kupił ciężarówkę z pl salonu, przerobił i nie zabulił akcyzy
Misio - odpowiedź jest prosta i zawarta 2 miejscach i odpowiedz sobie sam czy jest tu coś o polskich salonach
 

Cytat

w art. 100 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
35)  „1a. Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:
1)       dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy;
2)       nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b albo ust. 2, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.”;

Art. 29. Jeżeli dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy, o którym mowa w art. 100 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w tym na samochód osobowy będący samochodem kempingowym, nastąpiło przed dniem 1 lipca 2022 r., obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tych zmian konstrukcyjnych powstaje z dniem 1 lipca 2022 r.


http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=860     ustawa: http://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/860_u.htm

 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, smok_wawelski napisał:

To po co czytasz - odhacz z obserwowanych i po bólu :lol:

Chodziło mi o ten "bełkot ustawowy"...

26 minut temu, smok_wawelski napisał:

Wydaje mi się że przeryłem bardzo dokładnie ustawę - niestety nie ma w niej nic na ten temat żebyś kupił ciężarówkę z pl salonu, przerobił i nie zabulił akcyzy
Misio - odpowiedź jest prosta i zawarta 2 miejscach i odpowiedz sobie sam czy jest tu coś o polskich salonach

I o to mi chodziło. Dziękuję! Czasem lubię coś tam wiedzieć (szczególnie w świecie karawaningowym), a przypuszczałem że jest sporo osób które ta tematyka interesuje...dlatego liczyłem na odpowiedź bez większego wczytywania się w ustawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.