Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Paweł7 napisał:

Nie piszę by zrezygnować z gotowych gniazd USB, są wygodne, tylko o niepozbawianiu się możliwości podpięcia czegoś innego co wymaga typowego gniazda samochodowego.

W pełni się zgadzam :ok: Przypomniałeś mi, że sam raz używałem kompresora z gniazda zapalniczki, by napompować jakiegoś dmuchańca. I nie sprawdzałem wtedy, ile amper pobierał. Właśnie po to zamontowałem sobie w budce 3 takie gniazda (w tym jedno na zewnątrz przyczepy), by móc w potrzebie skorzystać. Natomiast celem mojej wypowiedzi było to, że bezpieczniej i wygodniej jest używać ładowarek USB, bo tylko podłączasz odpowiedni kabelek i już. A z tyłu głowy trzeba pamiętać, że gniazda zapalniczki są mniej wygodne i bezpieczne, bo w zależności od przewodów i zabezpieczeń, z reguły musimy pilnować, by ktoś nam nie podłączył np. przetwornicy do gniazda zapalniczki nie wspominając o częstym niedopasowaniu gniazd zapalniczek i wtyczek do nich ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, miras5000 napisał:

Voku jak tam kiedy zaczynasz montaż paneli elastycznych 

I jak ta po rozpakowaniu wszystko  ok z jakością  przewodów

Pozdro

Ale jakich przewodów, w panelach? 
Montaż planuje w weekend, ale chyba bez klejenia paneli bo ma być chłodno 4C a na kleju napisane żeby aplikować od +10C :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się dziś ogarnąć elektrykę, zostało jeszcze kilka rzeczy ale światło i 230V już jest :D . Jeszcze przydało by się przykleić solara, ale pogoda nie pozwala :( 
Macie uziemiony regulator? 


 

IMG_20210320_180516.jpg

IMG_20210320_181623.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo TY

Nie mam uziemionego regulatora, zresztą gdzie go uziemiać - do karoserii stojącej na oponach, gdzie jest minus z akumulatora rozruchowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to jeszcze najlepsza opcja na podłączenie przetwornicy do bojlera? Teraz mam bojler wpięty na stałe w instalację poprzez puszkę. 
1. Dorobić gniazdo i wtyczkę do bojlera i podłączać się do przetwornicy albo do instalacji przyczepy. 
2. Podłączyć się do z przetwornica do gniazda przyłączeniowego 230V przyczepy wykorzystujemy wtedy instalację 230V przyczepy   :D tylko wtedy robi się więcej  problemów niż korzyści. 
Ma ktoś inne rozwiązania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, AdamH napisał:

Jakie problemy ??? Nie zauważyłem.  Ja mam przetwornicę wpiętą w instalację 230V.

Adam, ale podłączasz się czasem pod 230V?
Ja zakładam że tak i wtedy musiał bym za każdym razem pamiętać żeby odłączyć przetwornice bo inaczej chyba się spali. Druga sprawa  to mamy wtedy napięcie w gnieździe 230V jak ktoś tam włoży paluchy to go .... :D 

No i jest jeszcze jeden problem o którym teraz pomyślałem, przy wpięciu w instalację oświetlenie będzie wtedy szło przez przetwornicę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Voku napisał:

2. Podłączyć się do z przetwornica do gniazda przyłączeniowego 230V przyczepy wykorzystujemy wtedy instalację 230V przyczepy   :D tylko wtedy robi się więcej  problemów niż korzyści. 
 

image.png.0ab7d72df265b81d395e3bcf5abd6477.png

AUTOMATYCZNY PRZEŁĄCZNIK ŹRÓDŁA ZASILANIA APZ-1 6884975967 - Allegro.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Voku napisał:

Adam, ale podłączasz się czasem pod 230V?
Ja zakładam że tak i wtedy musiał bym za każdym razem pamiętać żeby odłączyć przetwornice bo inaczej chyba się spali. Druga sprawa  to mamy wtedy napięcie w gnieździe 230V jak ktoś tam włoży paluchy to go .... :D 

No i jest jeszcze jeden problem o którym teraz pomyślałem, przy wpięciu w instalację oświetlenie będzie wtedy szło przez przetwornicę. 

Jak jestem podłączony do 230V to odłączam zasilanie 12V od aku. Inaczej przetwornica wysyła ciągłe sygnały optyczne i dzwiękowe, że dostaje napięcie z drugiej ( 230v ) strony. Najłatwiej odłączyć aku od instalacji cepki,.  U mnie aku jest stale podłączony do panela.

Mam zamkniętą przetwornicę :-] ale bardziej niebezpieczny jest przewód łączący przetwornicę z gniazdem cepki. Ma dwie wtyczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, filipert napisał:

Ale co tu jest skomplikowane?

Po tym co ogarnąłeś, to to już pikuś.

Pewnie na spokojnie, musze się zastanowić nad tą opcją. Trochę to też kosztuje.

7 godzin temu, AdamH napisał:

Mam zamkniętą przetwornicę :-] ale bardziej niebezpieczny jest przewód łączący przetwornicę z gniazdem cepki. Ma dwie wtyczki.

No w sumie tak :D 
Czyli jak przetwornica dostaje 230V z drugiej strony to jedynie daje sygnał dźwiękowy? Bo bałem się że ją uwalę. 
Teraz mnie jeszcze tak tkneło, można by rozciąć ten kabel za gniazdem przyczepy 230V i tam dorobić gniazdka, i wkładać albo kabel od 230V albo 12V z przetwornicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.