Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Misio napisał:

Tylko to aluminium ma 0,5mm

Duża różnica na poliwęglanie...Ale też różnica przy np gradobiciu (oczywiście na minus)

ale za to jest tego 10m2 :D  No właśnie ciekawi mnie czy rzeczywiście jest różnica, bo poliwęglan przewodzenie ciepła nie ma praktycznie zerowe a dach jednak trochę ciepła odbiera.
Trzeba by było sprawdzić czy taki panel na poliwęglanie mniej się nagrzeje od takiego na dachu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Voku napisał:

ale za to jest tego 10m2 :D  No właśnie ciekawi mnie czy rzeczywiście jest różnica, bo poliwęglan przewodzenie ciepła nie ma praktycznie zerowe a dach jednak trochę ciepła odbiera.
Trzeba by było sprawdzić czy taki panel na poliwęglanie mniej się nagrzeje od takiego na dachu. 

Ten panel to będzie się dodatkowo grzał od dachu, który będzie cieplejszy od panela :) 

2 godziny temu, miras5000 napisał:

Dziś dostawa Aliexpres 

Zamówiłem  21.03 dostałem 26.03 

Zrobi się cieplej  będzie montaż 

Jak tam Voku już zmontowałeś 

20210326_181751.jpg

20210326_181808.jpg

zapodasz linka do tego ? Jestem ciekaw jak się to będzie spisywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak - dach zamiast studzić będzie go dogrzewać...

Działanie w Grecji w pełnym słońcu w lato panela elastycznego na poziomie 10-20% mocy to nic dziwnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dotykałeś kiedyś białej blachy przyczepy w upalny dzień?

Ile ma stopni...może i nie jest cieplejszy ale blacha położona na "styropianie" może mieć spokojnie 50-60stopni...powietrze takiej temperatury wówczas nie ma wiec lepiej studzi...a blacha i izolacja działa wówczas jak termos - utrzymując wyższa temperaturę / sprawia iż gorzej stygnie...

Dodatkowy problem - "wypalanie izolacji" pod panelem...i wyższa temperatura sufitu w miejscu gdzie jest panel...dokładnie odwrotnie jak w sytuacji paneli sztywnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Voku napisał:

Też czekam na ocieplenie, może w poniedziałek się uda. Podpowiedzi mam róże, że najlepiej na poliwęglan,  jeśli przykleję do dachu to jak będzie gorąca straci na wydajności, a na poliwęglanie będzie miał chłodzenie itd.

Żeby mieć chłodzenie musiałbyś dać na poliwęglanie z 20mm ale tu chodzi o inną kwestię.

Blacha alu ma inną rozszerzalność cieplną niż panel i moze dojść do uszkodzeń w ogniwach. Taki panel potem przy wysokiej temperaturze np. będzie szwankował a w zimno będzie OK.

 

2 godziny temu, Voku napisał:

Też czekam na ocieplenie, może w poniedziałek się uda. Podpowiedzi mam róże, że najlepiej na poliwęglan,  jeśli przykleję do dachu to jak będzie gorąca straci na wydajności, a na poliwęglanie będzie miał chłodzenie itd.

Żeby mieć chłodzenie musiałbyś dać na poliwęglanie z 20mm ale tu chodzi o inną kwestię.

Blacha alu ma inną rozszerzalność cieplną niż panel i moze dojść do uszkodzeń w ogniwach. Taki panel potem przy wysokiej temperaturze np. będzie szwankował a w zimno będzie OK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki na CT robili testy nagrzania sufitu kładąc panel na dachu i na płycie komorowej z poliwęglanu...na poliwęglanie niemalże nie było różnicy, w nagrzaniu sufitu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Misio napisał:

A dotykałeś kiedyś białej blachy przyczepy w upalny dzień?

No dotykałem ale co z tego wynika? Skoro blacha ma 50C to czarny panel będzie miał 60C bo jest czarny !! Dla mnie dach dalej będzie chłodniejszy. Albo będzie miał tą samą temperaturę jak panel.

 

7 minut temu, filipert napisał:

Blacha alu ma inną rozszerzalność cieplną niż panel i moze dojść do uszkodzeń w ogniwach. Taki panel potem przy wysokiej temperaturze np. będzie szwankował a w zimno będzie .

 

A to chcesz mi powiedzieć ze poliwęglan się nie rozszerza? Podejrzewam że jeszcze bardziej niż aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Voku napisał:

No dotykałem ale co z tego wynika? Skoro blacha ma 50C to czarny panel będzie miał 60C bo jest czarny !! Dla mnie dach dalej będzie chłodniejszy.

Ale dużo cieplejszy niż powietrze opływający panel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Misio napisał:

Chłopaki na CT robili testy nagrzania sufitu kładąc panel na dachu i na płycie komorowej z poliwęglanu...na poliwęglanie niemalże nie było różnicy, w nagrzaniu sufitu...

Nie chodzi mi o nagrzanie sufitu, chodzi mi o samą temperaturę panelu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak on ma na tyle wysoką temperaturę, że mimo izolacji dachu, widać gdzie jest panel ...

To tak jak wrzątek wlany do szklanki i do kieliszka...A szklanka stoi na styropianowe...szybciej woda wystygnie w kieliszku...

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Voku napisał:

A to chcesz mi powiedzieć ze poliwęglan się nie rozszerza? 

Oczywiście, że rozszerza jak każdy materiał ale praca poliwęglanu "amortyzuje" różnice % rozszerzalności panela i dachu.

6 minut temu, Misio napisał:

Ale jak on ma na tyle wysoką temperaturę, że mimo izolacji dachu, widać gdzie jest panel ...

Tak dla przypomnienia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, filipert napisał:

Oczywiście, że rozszerza jak każdy materiał ale praca poliwęglanu "amortyzuje" różnice % rozszerzalności panela i dachu.

A tej roli czasem nie spełnia klej? 

7 minut temu, filipert napisał:

Oczywiście, że rozszerza jak każdy materiał ale praca poliwęglanu "amortyzuje" różnice % rozszerzalności panela i dachu.

Tak dla przypomnienia

 

Przypominam nie interesuje mnie nagrzewanie dachu, interesuje mnie wydajność i nagrzewanie samego panelu. Czy przyklejony do dachu a przyklejony do poliwęglanu będzie miał inna temperaturę? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Voku napisał:

Przypominam nie interesuje mnie nagrzewanie dachu, interesuje mnie wydajność i nagrzewanie samego panelu. Czy przyklejony do dachu a przyklejony do poliwęglanu będzie miał inna temperaturę? 

Moim zdaniem dopiero gruby (nie umiem powiedzieć jak gruby) poliwęglan komorowy da różnicę na + w wychładzaniu. Cienkie paski zalecane przez niektórych sprzedawców mają tylko zastosowanie "amortyzujące". Dopiero przewiew pod panelem pozwoli go chłodzić i da różnicę w wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.