Skocz do zawartości

Najwydajniejsza energooszczędna lodówka do przyczepy / kampera 2020


Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze o lodówkach, to do blaszaków kompresor, wiadomo temp w środku wyższa. 

W typowej zabudowie kamperowej, orginał?

Mniejsza temp, przy dłuższym postoju gaz i jest?

Co do lodówki z ciężarówki,  ?polecam jak ktoś ma taką możliwość miejsce,  uzywka jeszcze po hula.

Posiadam takową, zabieram ją jak wiem ze będzie mi potrzebna nap zamrozić św rybki. 

24v 12v  no problem przetwornica załatwia temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 197
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam lodówkę z Prudnika, nie dostałem jej za darmo, zapłaciłem (z tego co powiedział mi Marcin, to inni też. Nawet Kapitan), posiadam stosowna fakturę i powiem Wam, że nie wyobrażam sobie w tej chwili innej lodówki. Nie interesuje mnie co ona ma w środku, gwarancja jest dożywotnia, więc interesuje mnie tylko jak działa. A działa na solarze 100W i aku kwasowym 95Ah (wcześniej nawet 56Ah). Nie jest tania, ale warta tej ceny. Oczywiście, każdy kupuje co chce i to co mu pasuje, ja się długo zastanawiałem, ale zakup tej lodówki przez kolegę, postawił kropkę nad "i".  To nie jest reklama, to jest głos zadowolonego nabywcy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licząc z danych producenta dla warunków domowych  ta lodówka potrzebuje ok  270Wh na dobę czyli  przy 12V    ok   22Ah   x   ok 1,05 na straty przetwornicy do tego należy jeszcze doliczyć zużycie padu przez przetwornice na biegu jałowym chyba że zrobisz popularny patent załączania przetwornicy termostatem 
Ale to wartości teoretyczne, mając w lecie gorąco w kamperku i jeśli często będzie otwierana zje więcej  szacuję że 30Ah może wziąć dobowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2020 o 21:35, smok_wawelski napisał:

Licząc z danych producenta dla warunków domowych  ta lodówka potrzebuje ok  270Wh na dobę czyli  przy 12V    ok   22Ah   x   ok 1,05 na straty przetwornicy do tego należy jeszcze doliczyć zużycie padu przez przetwornice na biegu jałowym chyba że zrobisz popularny patent załączania przetwornicy termostatem 
Ale to wartości teoretyczne, mając w lecie gorąco w kamperku i jeśli często będzie otwierana zje więcej  szacuję że 30Ah może wziąć dobowo

Dometic dla lodówek turystycznych kompresorowych 40l podaje 1,02Ah/h. czyli 24Ah/dobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2020 o 21:35, smok_wawelski napisał:

Licząc z danych producenta dla warunków domowych  ta lodówka potrzebuje ok  270Wh na dobę...........jeśli często będzie otwierana zje więcej  szacuję że 30Ah może wziąć dobowo

Przedzieliły mnie posty - odnosiłem się do posta kol. Maciel18 - gdzie cytował kol. Cathay na poprzedniej stronie

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przerobiona , działa bez przerwy 4 miesiące , koszt kompresor (danfos} gazy złączki - 1150 zł + lodówka 500 zł  ,nigdy więcej lodówki przez przetwornicę . Na agregacie akli było by o ok. 700 zł mniej czyli niecałe 1000 zł , czy warto się bawić w coś innego , dobrać lodówkę wyciąć agregat wspawać nowy i po kłopocie . Tylko do tego trzeba mieć dwie prawe ręce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 2.12.2020 o 20:09, adaml61 napisał:

Moja przerobiona , działa bez przerwy 4 miesiące , koszt kompresor (danfos} gazy złączki - 1150 zł + lodówka 500 zł  ,nigdy więcej lodówki przez przetwornicę . Na agregacie akli było by o ok. 700 zł mniej czyli niecałe 1000 zł , czy warto się bawić w coś innego , dobrać lodówkę wyciąć agregat wspawać nowy i po kłopocie . Tylko do tego trzeba mieć dwie prawe ręce .

Helo, przeczytałem cały wątek. Mamy obecnie w przyczepie lodówkę  gazowo pradową. Ostatnio działała jak chciała. W tym roku ma ostatnią szansę - mam kupione wiatraki. Poprawię regulację drzwi, uszczelki itp. Wyszczyszczę linię gazową,  Sprawdze elektryczne połaczenia i niech jeszzce pożyje. Ale jak nie będzie chciała współpracować to musze poszukać czegośc w zamian. Musi być płytkie ponieważ obecnie lodówka stoi na kole i ma wnękę. Jak wstawię zwykłą to będzie wystawać kilka dobrych cm. I tylko to mnie powstrzymuje przed wymianą. Druga sprawa musze ogarnąć sprawę ładowania. Dziąła idealnie do aku z alternatora i z 230 na postoju. Musze poszukać kogoś co mi w  obwód wrysuje (właczy) panel z regulatorem. Wtedy zastosuję jakieś rozwiązanie lodówkowe albo zwykła domowa z przetwornicą albo od razu wstawienie agregatu - Akli. Jedynie znów musze się nauczyć lutowac te końcówki ;) chyba że to jest na skrętkę jak w klimie auta? Ale wątpię. Tak wiec mam co robić. Wracając do lodówek kompresorowych z ogłoszenia - ta u Kapitana chyba lała wodą. Może już to ogarneli. W sumie to tez jakieś rozwiązanie jakbym miał oddawać komuś do wymiany kompresor itp... Musze pomyśleć czy to ogarnę. Na razie plan odpalenia "złomka" ( a właśnie jeszzce zawias zamrażalnika musze w złomku poprawić bo pękł sobie  a otwarty na stałe chyba nie powinien być ? ) z wiatraczkami. Oraz drugi etap kolektor plus moduł ładowania  oraz wpięcie tego w system posiadany. Tu juz potrzebuję podpowiedzi jak to ogarnąć. Będę dawał znać jak idą prace. Ale kilka dni do ciepła poczekam ;)

Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, krzall napisał:

chyba że to jest na skrętkę jak w klimie auta?

Nie - są lutowane lutem twardym

Jeśli sprężarkowa na 12v - uważam że to najlepsza droga - masz 3 wyjścia:
1/ DIY jak u Adama -  opis na CT
2/ gotowa - zakup od Marcina - robi On również mniejsze i większe od standardowej podblatowej H85 - nie znam złej opinii nt Jego lodówek
3/ gotowa - z Białegostoku - cena ok 10-15% niższa niż Marcin - gość przerabia każdą dowolną lodówkę na 12V robiąc to mniej więcej tak jak Adam - opinii użytkowników nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Nie - są lutowane lutem twardym

Jeśli sprężarkowa na 12v - uważam że to najlepsza droga - masz 3 wyjścia:
1/ DIY jak u Adama -  opis na CT
2/ gotowa - zakup od Marcina - robi On również mniejsze i większe od standardowej podblatowej H85 - nie znam złej opinii nt Jego lodówek
3/ gotowa - z Białegostoku - cena ok 10-15% niższa niż Marcin - gość przerabia każdą dowolną lodówkę na 12V robiąc to mniej więcej tak jak Adam - opinii użytkowników nie znam

Tak myślałem. 

Jak wspomniałem na razie walka tym co mam plus panele to obowiązkowo.  Jak będę w Białymstoku to  wpadnę do cool campera. Zobaczę jak on to robi. Ewentualnie zrobie to zrobił Adam. Nie wiem czy na danfosie czy na tańszym akli. Ale kierunek 12v jak nie działa wersja amoniakowa jest ok. Co prawda moje korzystanie z 12 v to głównie przejazdy plus ewentualnie nocleg po drodze na stacji przy przelocie na trasie. Jednakże sprawność lodówki na postoju jest ważna. 

Smoku jeszcze raz bardzo dziękuję. Wiesz może czy jak zdejmę drzwiczki od zamrażalnika to będzie mocniej chłodzić całość?  Mowie o mojej z amoniakiem Dometic RM 6271. 

Będę miał jeszcze pytanie o sposób ogarnięcia włączenia panelu w ogólny system prądowy ... czy to jest jakaś wyższa szkola jazdy ? Pozdrawiam.kz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, krzall napisał:

Smoku jeszcze raz bardzo dziękuję. Wiesz może czy jak zdejmę drzwiczki od zamrażalnika to będzie mocniej chłodzić całość?  Mowie o mojej z amoniakiem Dometic RM 6271.

Drobiazg - proszę bardzo, ja wykluczyłem gaz w puszce  więc założeniem była lodówka elektryczna pierwotnie 230V i przetw. - właśnie po doświadczeniach Adama z którym trochę pisałem o rożnych rzeczach zdecydowałem sie ze na bank sprężarka na 12V. 
Nie znam Twojej lodówki miałem Electroluxa w przyczepie ale to rządzi sie tymi samymi prawami - powinno pomóc pytanie tylko czy moc chłodnicza będzie na tyle wysoka żeby dać radę na choćby -1-2st w całej komorze, jeśli nie to wydaje mi się że na zamrażalniku bez drzwi będzie wykraplać sie woda zwłaszcza przy czestym otwieraniu

2 godziny temu, krzall napisał:

Jak będę w Białymstoku to  wpadnę do cool campera. Zobaczę jak on to robi.

Wdzięczny byłbym za szerszą relację z tej wizyty  - jak i na jakich komponentach robi 

 

2 godziny temu, krzall napisał:

Będę miał jeszcze pytanie o sposób ogarnięcia włączenia panelu w ogólny system prądowy ... czy to jest jakaś wyższa szkola jazdy ?

Nie to nie jest prom kosmiczny - to spoko dla ludzi średnie mających pojecie o elektryce i elektronice - na CT był chyba ostatnio wątek o którymś z elektrobloków
Twojego nie znam ani schematu inst. przyczepy wiec trudno mi coś szerzej powiedzieć a i bardziej mechaniczny niż elektryczny jestem ale sa tutaj Koledzy dobrzy w te klocki rzuć prośbę i troche konkretów to pewnie dobrzy ludzie pomogą  :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krzall napisał:

Co prawda moje korzystanie z 12 v to głównie przejazdy plus ewentualnie nocleg po drodze na stacji przy przelocie na trasie. Jednakże sprawność lodówki na postoju jest ważna. 

W takim przypadku domową  ogarnie ci przetwornica , na kempingu masz 230 V . W domu schłodzisz przed wyjazdem na maksa , podczas jazdy alternator doładuje aku. Te nowe lodówki trzymają temperaturę minimum 20 h . Podczas postoju wyłączysz , ile będziesz stał 8 h , nie zdąży się rozmrozić . Co innego jak nie korzystasz z kempingów tak jak ja , każdy Ah jest ważna , i wtedy zabawa w przetwornicę jest bez sensu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Adam przy założeniu bytowania na kempingach to racja .
Ale mimo wszystko wydaje mi się że warto iść w 12v - jak kol. pójdzie Twoja drogą to lodówkę i tak musi kupić, na przetwornicę wyda niewiele mniej niż na agregat a uniwersalność dużo większa - to kalkulacja oczywiście w samodzielnym wykonaniu bo do ceny 2000zł Białystok i ok 2300zł Marcin   to różnica jest spora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, smok_wawelski napisał:

 

Drobiazg - proszę bardzo, ja wykluczyłem gaz w puszce  więc założeniem była lodówka elektryczna pierwotnie 230V i przetw. - właśnie po doświadczeniach Adama z którym trochę pisałem o rożnych rzeczach zdecydowałem sie ze na bank sprężarka na 12V. 
Nie znam Twojej lodówki miałem Electroluxa w przyczepie ale to rządzi sie tymi samymi prawami - powinno pomóc pytanie tylko czy moc chłodnicza będzie na tyle wysoka żeby dać radę na choćby -1-2st w całej komorze, jeśli nie to wydaje mi się że na zamrażalniku bez drzwi będzie wykraplać sie woda zwłaszcza przy czestym otwieraniu

Wdzięczny byłbym za szerszą relację z tej wizyty  - jak i na jakich komponentach robi 

 

Nie to nie jest prom kosmiczny - to spoko dla ludzi średnie mających pojecie o elektryce i elektronice - na CT był chyba ostatnio wątek o którymś z elektrobloków
Twojego nie znam ani schematu inst. przyczepy wiec trudno mi coś szerzej powiedzieć a i bardziej mechaniczny niż elektryczny jestem ale sa tutaj Koledzy dobrzy w te klocki rzuć prośbę i troche konkretów to pewnie dobrzy ludzie pomogą  :) 

Spoko, zdam relację ?

Poszukam info o tych modułach i podłączeniu. Zobacze, gdzieś na zdjęciu mam info jaki mam ten blok ładujący. Mam gdzieś też schemat ... to pewnie ułatwi... ale.na razie poszukam. Zimno to się dobrze wiedzę uzupełnia.  

Drzwiczki mam.juz zdjęte. Oba Zawiasy odpadły.  Plastik 17 lat miał.dosc.. nowe 200 złotych więc chyba sprawdze bez drzwiczek . 

Zobaczę czy nie cieknie. Poprawie też szczelność ponieważ wydaje mi się że grudnia lekko odstają i ciągną te od lodówki. W zabudowach Ikea tak było że paczyły się drzwi i odstawały wpuszczając ciepłe powietrze.  

 

Dzięki jeszcze raz !!!

Godzinę temu, adaml61 napisał:

W takim przypadku domową  ogarnie ci przetwornica , na kempingu masz 230 V . W domu schłodzisz przed wyjazdem na maksa , podczas jazdy alternator doładuje aku. Te nowe lodówki trzymają temperaturę minimum 20 h . Podczas postoju wyłączysz , ile będziesz stał 8 h , nie zdąży się rozmrozić . Co innego jak nie korzystasz z kempingów tak jak ja , każdy Ah jest ważna , i wtedy zabawa w przetwornicę jest bez sensu .

Tak rób do tej pory. Odpalam na 230 dzień przed. Towar w domu sie chłodzi. Rano do lodówki. Przełączenie na 12v i jazda. Później na polu na 230v .  Tak jak.jest chłodno to nawet mrozi , ale jak jest plus 30 to w środku slabo. 

Zobaczę jak teraz dam.jej wiatrak u drobne poprawki  I dam znać czy amoniak dostał szansę. ?

Z solara nie rezygnuje. To koniecznie założę.  

Miłego i dzięki 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego Krzall  ,amoniakalne lodówki to juz przeżytek  ? .Owszem,jak jeszcze jest nowa,układ chłodzenia drożny,to tam na gazie sobie jakos radzi ,na 230 też pociagnie,ale już 12v to sobie odpuść,bo bierze 10-15 Amper i w try miga zeżre akumulator... W Twoim przypadku to chyba juz straciła wydajność,bo amoniak nie ma dobrego obiegu w rurach,poprzytykane są paprochami i syfem i chłodzi na pół i to ze wywalisz drzwiczki,czy dasz jakieś wiatraczki z tyłu to nie za wiela pomoże bo i tak amoniak nadal nie ma dobrego obiegu!!  Dlatego takim doraźnym sposobem jest postawienie jej do góry nogami,abstukanie,obkopanie, poczarowanie ... i może ten korek z syfu się przemieści w inne miejsce i udrożni obieg??  -ale jesli nawet,to po zamontowaniu znów moze przemieścić sie i zakorkowac.. i tak w kolo Macieju!! Układ amoniakalny jest jednorazówką i nierozbieralnym.Ja osobiście nie chciał bym azeby palił mi się gaz pod lózkiem,gdy leżę uwalony whiskaczem!!

Polecam lodówki na 12v sprężarkowe,oczywiście akumulator ze 100Ah ,na dachu solar ze 180W i zapominasz ,ze masz lodówke.W czasie jazdy czy postoju na dziko kozystasz z akumulatora,gdy jesteś na parkingu i podepniesz się pod siec,to odłaczasz akumulator(ale on w tym czasie nadal laduje się z solara i nabiera pojemności )  i zasilasz lodówkę przetworniczką 230 na 12v DC  (kosztuje 50-70 zł,jest w kazdym sklepie elektrycznym ) Prosty i niezawodny układ,lepszy chyba niż 230v i przetwornica(mam wielu  klientów,którzy rezygnowali z 230 i przetwornicy i przezbrajali chłodziarki na 12V ).Ale co kto lubi,jednemu Kaśka,drugiemu Maryśka :-).ćzęśc użytkowników powie "tylko 230V ,kto inny"tylko12 "... -i obaj mają racje...Pozdrawiam COOL CAMPER         BIAŁYSTOK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.