Skocz do zawartości

Najwydajniejsza energooszczędna lodówka do przyczepy / kampera 2020


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 197
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

16 godzin temu, marek230482 napisał:

Faktycznie pierwszy raz coś musiało mi pójść nie tak bo teraz szroni znacznie lepiej. A ścianki są dużo cieplejsze Jutro dalsze testy. 

To własnie pisał Ci Misio - jedno ciepłe drugie zimne i Misio i ja też zwracaliśmy uwagę na ciepłotę ścianek pod katem koniecznego luftu - to nie złośliwość czy wtykanie błędów a po prostu wysnuwanie wniosków w dyskusji.

3 godziny temu, marek230482 napisał:

Waldus. Nie tyle burzę co ciekawość :) ale chyba się nie dowiemy co to za lodówka.

Jasne że nie burza - tu nie ma burzy a jest dyskusja z której może ktoś w przyszłości skorzysta wybierając lodówkę
Marek - nie dowiemy sie wszystko co można by było zrobić to wejść na FB ABeM i zalinkować stamtąd fotę tej lodówki - tyle że co da nam obrazek . Tak jak Ci Pisałem Marcin nie podaje ani komponentów ani stricte danych technicznych z wyjątkiem wymiarów - byłeś tam na tym FB Marcina ? - On podaje orientacyjne zużycia energii wymiary i pojęcie "digital inverter" oraz że sterowanie i odczyt są elektroniczne oraz to że lodówy są szufladowe albo tradycyjne - i ma rację tyle interesi potencjalnego nabywcę - podaje kontakt wiec jak ktoś chce drążyć szczegóły ma możliwość zrobić to przed zakupem .  Jak pójdziesz na stronę  Vitrifrigo czy Dometica podobne dane nawet- żaden producent jak pisałem nie ujawnia swoich patentów.

3 godziny temu, marek230482 napisał:

Na dodatek trop prowadzi do strony, z której smoku wziął cytat z "bzdurami" :)

To brzmi troche dwuznacznie -moze i ja określiłem to za mocno - zatem dla jasności uściślam:
Tak wrzuciłem kamyczek do ogródka Marcina  - ale nie twierdziłem że to są złe lodówki - twierdziłem że dane sa bzdurne  bo sa i ze szanujacemu sie producentowi nie przystoi takie coś.  Albo na stronie to jakieś skróty myślowe ABeM których ja nie kumam, albo niedoprecyzowanie albo jeszcze coś innego   - w cytacie pierwsza wartość ozn czerwono wg mnie zanizona  i  druga zaznaczona pomarańczowo uważam przesadzona ok 2x -   byc może dla 12v podane dla 50L a dla 230V dla 120L - to wtedy by z grubsza nie było bzdurą i grało - możne to po prostu niedokładna informacja bo nie podane pojemność    -  no cóz wnioski niech każdy wyciąga sam - dla mnie jako technika bez podania parametrów jest to bzdura bo porównywać mozna tylko w tej samej klasie
Ale Marku ja stwierdziłem że strona i informacja na niej jest zła jest a nie lodówka :) 

3 godziny temu, marek230482 napisał:

P.S. Odnośnie wydanej kwoty to dla mnie koszt już ponad 3k jest na granicy sensu. Za takie kwoty to ja już kupię nową gazową która nie potrzebuje ani jednego wata do pracy.

3 godziny temu, Misio napisał:

Mniej mnie to interesowało (szczególnie zmieniając kompresor, który nie wiem czy na 100% zmienię) - ważniejsze były dla mnie parametry zewnętrzne...wymiary, lokalizacja zamrażalnika, zmiana zawiasu drzwi...

No widzisz Marek - kupisz ..... tylko.......    ja nie mam w puszce gazu,  nie mam bo nie chcę go mieć i kupiłem nową za 3 tysie  ale na 12V bo chciałem szybko  zabudować ściśle w szafce choćby ze wzgl bezpieczeństwa, chciałem oddzielny agregat, chciałem szybko za zachcianki i nietypówkę wszędzie się płaci  - jeśli bym nie chciał szybko wziąłbym może za ok 2200-2300 tę wąską u Marcina
Zobacz na post Misio podobnie  - On chce mieć określone parametry, określona funkcjonalność  nawet kosztem energochłonności która będzie musia zrekompensowac drozszym solarem czy aku   - nie jest to nasza lokalna krakowska moda na przepłacanie  bo jak wiadomo centusie jesteśmy :) ale po prostu są to nasze świadome po rozeznaniu i przemyśleniu wybory 
A propos jeszcze oszczędzenia czy rozrzutności - dałbym gaz ok ale wtedy nie kupiłbym webasta za 1500zł  po regeneracji z 12mies gwar i wymiennika za 250zł a musiałbym kupić albo Trume Combi albo  2 Trumy do grzania paki i grzania wody, musiałbym kupić mono albo duo control  -  na panelu i regulatorze zaoszczędziłbym ze 3 stówki - co wyszło taniej ? co jest funkcjonalniejsze cwu w wymieniku za 2-3min czy w Trumie za  godzinę lub dwie ?   To również mój świadomy wybór.

Jeśli już jesteśmy przy cenach - agregat 12V Danfosa ze sterownikiem kosztuje ok 1000zł  lodówka ok 80-90L A+ kosztuje ok 650zł do tego gaz i potrzeba pompy vacum - wyceńmy to na ca 100 i mamy ok 1750zł  in minus masz jak uda Ci sie opchnąć bez gwarancji agregat 230V  który wydrzesz  MeetCool sprzedaje taka przerobioną za  niecałe 2100 - jest chłodnikiem firma to nie Caritas czy p. Adaś Słodowy normalne że na tym zarabia bo z tego żyje - nie wiem czy jakbyś policzył  swoja roboczogodzinę z ozusowaniem lokal energie i parę innych - nie wyszedłbyś na tą samą cenę - to jest temat ze nie liczymy własnej pracy a tu widzisz zrobiłeś raz i teraz powtarzasz - ja nie neguje Twoich kwalifikacji bo ich nie znam ale uwypuklam czas ropbocizny,    Marcin tez firma - troche lepsza lodówka  i mamy 2300-2400, Te relacje jak dla mnie sa ok.

Natomiast dalej zaczyna się cena zachodnia i płacenie za nalepkę for camper  - mamy to w mniejszym stopniu u mojej Vitrifrigo gdzie chociaż trochę rekompensuje to ten oddzielny agregat i mamy to w większym stopniu w Dometicu czy Waeco - ale odrobienie środków tych lodówek bije na łeb nawet moja, mamy tu też ten troszkę specjalizowany agregat z wiatrakiem umieszczany na schodku lodówki - to tez kosztuje 
W tym kontekście uważam że biorąc pod uwagę kryterium cena-jakość uważam że:  zlecenie przeróbki to wersja budżet , ABeM wypada nieżle,  Vitrifrigo akceptowalnie , a o Dometicu nie piszę bo był poza moim zasiegiem ale doceniam wykonanie  :) 

3 godziny temu, Misio napisał:

Dla jednego 3000zł to dużo, dla innego 7000 atrakcyjna cena...

Nic dodać nic ująć Ziomek trafione w punkt :) - ale znam tez wielu i bogatych ludzi którzy rozsądnie wydaja i liczą pieniądze - możne własnie dlatego sa bogaci :) 

Jeszcze dodałby na koniec - inaczej podchodzimy jak mamy wymienić tylko lodówke a inaczej jak budujemu auto od podstaw - do tego  doszło juz wielu budujących puszki i ja też - budujesz budujesz wrzucasz tę kase na pake busa i w pewnym momencie myslisz tak:   no dobra wrzuciłem juz na pakę 20-30tysi to nie gdybam nad 500zł drożą lodówka - po prostu chce ja mieć taka jaka mi pasuje funkcjonalnie i gryziesz zęby i dokładasz te 500 :)

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja narazie mam większe doświadczenie w przebudowach...

Ale po 12latach siedzenia mocno w karawaningu, dochodzę do wniosku że jeżeli mnie na to jakoś stać...nawet rezygnując z czegoś innego...wolę wydać na to "lepsze"/droższe...i się potem z tego cieszyć, a nie rozpamietywać ile to kosztowało...

 

Np lodówka (chociaż teraz bym nie kupował gazowej), duocontrol z craszem, tapicerka, okna dachowe, przekłada silnika, klapy serwisowe....bo już pewnie wylądowałem w to auto ponad 2x tyle ile zakup (mimo że tanio też nie kupilem), ale dzięki takiemu czy innemu wyposażeniu, mogę w ten czy inny sposób spędzać czas i cieszyć się tym...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Misio napisał:

...

Np lodówka (chociaż teraz bym nie kupował gazowej), duocontrol z craszem, tapicerka, okna dachowe, przekłada silnika, klapy serwisowe....bo już pewnie wylądowałem w to auto ponad 2x tyle ile zakup (mimo że tanio też nie kupilem),...  

Jest gdzieś relacja? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoku, ale po co taki elaborat? Przecież napisałem wyraźnie że mam swoje kryteria. Jak ktoś chce wydać na lodówkę 3000zł to jest ok a jak nie chce to trzeba go umoralniać? Skąd ja to znam .... :>  lodówka z prudnika przy tak dużych wymiarach jest fenomenalna utrzymując pracę 10min na 50 postoju. I schodząc w godzinę z 30stopni na zero. To nie ulega wątpliwości. 

Zobaczymy czy ktoś jeszcze jakieś pomiary zrobi. Ja jeszcze w tym roku pokulam się z obydwoma lodówkami równolegle pracując nad nimi (bo gazową regenerować też mam opcję). A może wiosną podejmę decyzję czy pozostać przy gazowej czy iść w kompresorową i zwiększać ilość paneli (co też jest bardzo dużym wydatkiem). Myślę też nad opcją wożenia kompresorowej tylko latem gdy prądu jest pod dostatkiem. Wchodzi mi zamiast małego stolika którego i tak nie używam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Smoku, ale po co taki elaborat? Przecież napisałem wyraźnie że mam swoje kryteria. Jak ktoś chce wydać na lodówkę 3000zł to jest ok a jak nie chce to trzeba go umoralniać? .....
Marek źle to odebrałeś - to nie było żadne umoralnianie jasne ze każdy z nas ma prawo wydawać swój szmal jak mu pasi a drugiemu g.... do tego wielokrotnie to pisałem i tak twierdze dalej default_smile.pngWyszedłem z auta na kawę przeczytałem i po prostu opisałem jak to wyglada z mojej perspektywy.Ponieważ gadka zahaczala o ceny i lodówki gazowe to sie do tego odniosłem ze należy to rozpatrywać cenowo w połączeniu z innymi elementami calosciowo bo uważam ze to istotne

Tyle i tylko tyle nie ma tu żadnych podtekstow i szpilek ani nie miałem zamiaru nikogo umoralniać oraz daleki jestem od tego aby komuś zrobić przykrość

 

Dobra zdylam bo zaraz mnie[mention=1137]kit[/mention] dopadnie i ochrzani jak[mention=4059]Misio[/mention] za brak relacji a już mam u Niego żółtą kartke default_smile.png

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=1137]kit[/mention] nie chodzi o prywatność. Nie czaje się tez biedapuszki jestem minimalistą od zawsze default_smile.png

Faktycznie nie cierpie focic jak coś robie i czasem lapy upaprane po łokcie

Ale przede czas czas czas niczym przy remoncie budy wiecznie go mało najpierw ucieczka przed akcyza teraz pogoń żeby zdążyć podstawowe rzeczy dokończyć przed urlopem bo wykończyć na pewno nie ma szans

Jednak mam szczere postanowienie choć retrospektywnie cos poopisywac i pokazać nie wiem czy tu czy na CT ale inaczej byloby to nieuczciwe - biore od ludzi z for pomagają mi wiec zgodnie z ideą for uważam ze ja tez powinienem dac aby następni skorzystali

 

E tam PW to tylko obrazki niezywe - spota i prywatny obglad z grilem i browarkiem lepszy default_smile.png

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W realu na pewno szybciej, lepiej i więcej wiadomości udałoby się wymienić :lol: u mnie urlop też zazwyczaj jest poprzedzony gorączką prac w kamperze :D 

To jak dobrze zrozumiałem Smoku to też masz lodówkę kompresorową. To jak to u Ciebie z tym czasem i temperaturami wygląda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Marku - tak jak pisałem wcześniej mam sprężarkową 12V 75L i w tym 10L zamrażalnik - to Vitrifrigo z  oddzielnym agregatem który może być oddalony od lodówki o 1,2m  jest na wężach - to fajne rozwiazanie dla mnie bo mam gdzie go upchnąć a lodówka nie zwiększajac wymiarów jest wieksza o 10L od takiej lodówki ze zintegrowanym agregatem  - to taki włoski Dometic dla ubogich :) 
Dokładnie to ta lodówka https://www.vitrifrigo.com/ww/en/c75l-external-cooling-unit   pobór deklarowany przez producenta masz na stronie

Ale nie mam żadnych pomiarów tydzień temu weszła do busa :) - dlatego moja opinia nie byłaby zupełnie miarodajna - tak jak pisałem miarodajna opinia to  jak zapne licznik Wh i zrobię odczyt po roku bo auto będzie jeździć również zima i ta włąsnie będzie krytyczna dla mojej elektrowni bo webasto wodne z nagrzewnicą a moze i 2-ga pompka do ogrzewania podłogowego które mam też zeżre sporo pradu.

v.jpg

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być po roku pomiarów. Wystarczy że ją jutro włączysz i zobaczysz ile będzie w środku po godzinie i ile potrzebuje na podtrzymanie. Zdecydowanie przydałoby się to do porównania bo Ty z kolei masz lodówkę że tak powiem fabryczną a nie przerabianą. 

Właśnie z tym prądem to jest ból.... A solary nie zawsze rozwiązują problem.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok nie musi byc tyle że takie chwilowe i jednostkowe pomiary dają nie pełny obraz i wg mnie mało wiarygodny obraz - dopiero pomiary na dłuższym okresie w warunkach rzeczywistych pozwalają na wiarygodne wyniki.
Jutro to na bank nie da rady - pod Lublińcem pięćdziesiątka mojego przyjaciela jadę co prawda nieskończonym busem ale pewnie będzie grubo bo przez francowatego covida nie widzieliśmy sie półtora roku on pod Pisą mieszka na stałe a w PL zwykle bywa co pół roku  przez covida nie był półtora ,   poniedziałek pewnie urlopik  i leczę kaca :)    od czasu do czasu trzeba się zresetować a nie tylko w puszce tyrać :) 
Ale ona i tak nie ma termometru cyfrowego - wiec nic z tego w ten sposób i tak by nie było trudno wierzyć że temp jest identyczna jak nastawa pokrętła termostatu - bo mierzenie takim  zaokiennym nawet jakbym go z okna wyrwał to żadna dokładność +-2st w porywach jak dobrze idzie wiec musiałbym porządny pirometr z roboty zwlec spoko mam nawet z legalizacja  ale  z kolei pirometrem przy otwartych drzwiach to też mierzenie kicha a nie pomiar dla lodówki a nasze labo nie robi pomiarów temperatur więc z porządnymi termometrami bieda,  normy nakazują nam podanie w prot badań temp. ale załatwiamy to własnie pirometrem mierząc temp badanej spoiny czy innego szpeja tak jest wygodniej - pewnie dopiero gdzieś po urlopie będę już miał dość porządny licznik Wh to zapnę - dlatego wstrzymuje się na razie od jakichkolwiek ocen tej lodówki

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, smok_wawelski napisał:

...

E tam PW to tylko obrazki niezywe - spota i prywatny obglad z grilem i browarkiem lepszy default_smile.png...

No chciałbym... ale tak rozjeżdzony jestem że nie mam czasu :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kit świat się dziś nie kończy - co sie odwlecze to nie uciecze a wyczekany browar lepiej podobno smakuje  :)  spoko na razie LwG wirtualnie ale mam nadzieje że w końcu uda sie nam grabę uścisnąć :) 
Nie pamiętasz czasów  jak sie w kolejkach stało parę godzin i wystany byle sikacz smakował jak boski nektar ? :)   Ja pamiętam żeby w czasach prohibicji kupić Żywca w Krakowie na Rydla to musieliśmy z kumplem i jeszcze jednym gostkiem Stara piwa rozładować bo kierowca przyjechał bez konwojenta a w sklepie tylko 2 kobitki i one tylko hakiem we 2 targały to co ze Stara żeśmy zrzucali - oj było co robić było  ale jak to smakowało  -  nie powiem kierowniczka sklepu honorowo po 2 na koszt firmy postawiła a spojrzenia ludzi z kolejki jak szliśmy niosac skrzynkę piwa chciały nas zjeść bo przydział był tylko po 4 na twarz :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.