Skocz do zawartości

Najwydajniejsza energooszczędna lodówka do przyczepy / kampera 2020


Rekomendowane odpowiedzi

Ale między regulator i aku też taka dioda , ta jest podwójna , czyli zabezpieczy prąd zwrotny na dwóch obwodach , na kierunku zaporowym ma 45V .
Regulator mppt musi miec informacje z aku w jakim stanie naladowania jest akumulator. Jak odetniesz dioda to aku bedzie caly czas ładowane i uszkodzisz aku.

Wysłane z V30

Ok ale to wg mnie jednak nie całkiem załatwi sprawę - owszem załatwi ja w strone altka i aku rozruchowego 
Natomiast w czasie jazdy po załączeniu hebla altek i solar ładują jednocześnie pokładowy - tutaj się obawiam było nie było jest to jednoczesne ładowanie  aku pokładowego z dwu różnych żródeł,  i tu sie obawiam np. o regulator mppt - dobrze by było żeby ktoś "elektryczny" sie wypowiedział :)  
Mam podobny problem bo montuje mppt do mojej instalacji i muszę ominąć EBL. Ja mam przypadek z 239v ale schemat jest podobny. Trzeba zastosować przełączniki. Jeden na pojawienie sie 12v z alternatora który steruje pradem z mppt. Za mmpt z kolei przełączniki które beda sterowane przez przelacznik 12v z alternatora. Jak pojawia sie prąd z alternatora to cewka przełącznika zamyka obwód i steruje otwarciem obwodu mppt.

Wysłane z V30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 197
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

31 minut temu, tamtam napisał:

Jak odetniesz dioda to aku bedzie caly czas ładowane

 Nie będzie ładowany akumulator, tylko regulator szlag trafi . bo nie będzie miał żadnej informacji . To tak jak byś odpioł aku a potem solar . Informacja zwrotna dla regulatora w oparciu o diodę zenera załatwi sprawę  .Wystarczą seperatory ale to jest ok 350zł x2 razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 28.02.2020 o 14:39, maciejkos napisał:

Jak taka domowa lodówka sprawdzi się podczas jazdy w przyczepie? Wstrząsy są tam dożo więkrze niż w kamperze ?

 

mam niezależne zawieszenie w przyczepie, wiec pływa lepiej niż każdy kamper :)

wracając do lodówki idealnej, można kupić najtańszą MPM i aby ominąć ogromny pobór chwilowy wymienić kompresor na taki.

jesteśmy nadal poniżej 1000zl i mamy odpowiednik lodówki dometica za 3 tyś i robimy to samo co kolega z Prudnika co przerabia czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Nie znam się na prądach ale mam pytanie odnośnie lodówek kompresorowych montowanych w kampervanach. Rozumiem że są to lodówki na 12 V.Jak długo może taka lodówka w warunkach naszego lata pracować bez doładowania / czy to w czasie jazdy czy z solara/ gdy np mamy do dyspozycji akumulator 80 Ah? Nie chodzi mi o wyliczenia tylko czyktoś praktycznie to przerabiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Raczej Ja Ci nie pomogę, bo do tej pory jeździłem bez, jak widzisz od marca nie zamknęliśmy tematu lodówki oszczędnej na 2020 jaką zamontować.

Ja po studiowaniu tematu dochodzę do wniosku że lodówki domowe to dla mnie głupi pomysł.

po 1 nie są zaprojektowane do tego aby pracowały i były przewożone.

po 2 tylko do zabudowy w chodzą w gre a te najtańsze takie nie są

po 3 są ciężkie a tu każdy Kg się liczy

po 4 nawet te małe są gabarytowo duże (dla mnie)

po 5 trzeba mieć przetwornicę a ja nie potrzebuję więcej niż 12v

W moim przypadku temat z gazem odpada, nie mam wagi do wożenia dużych butli.

 

W dniu 10.10.2020 o 18:10, mundek28 napisał:

Nie znam się na prądach ale mam pytanie odnośnie lodówek kompresorowych montowanych w kampervanach. Rozumiem że są to lodówki na 12 V.Jak długo może taka lodówka w warunkach naszego lata pracować bez doładowania / czy to w czasie jazdy czy z solara/ gdy np mamy do dyspozycji akumulator 80 Ah? Nie chodzi mi o wyliczenia tylko czyktoś praktycznie to przerabiał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2020 o 01:23, leslaw_rzeszow napisał:

aby ominąć ogromny pobór chwilowy wymienić kompresor na taki.

jesteśmy nadal poniżej 1000zl i mamy odpowiednik lodówki dometica za 3 tyś i robimy to samo co kolega z Prudnika co przerabia czyż nie?

Nie do końca - Twój przedmówca parę postów wyżej Adam właśnie niedawno wymienił tyle że nie na Akli a trochę droższy - jasne że nie doszedł do ceny Dometica ale tysiaka by przekroczy jeśli policzyłby robociznę własną. Co za kompresory montuje Marcin - nie wiem, nawiasem urosła Mu konkurencja w cenach ok 2000zł

Godzinę temu, leslaw_rzeszow napisał:

po 1 nie są zaprojektowane do tego aby pracowały i były przewożone.

Owszem nie sa ale nieźle się sprawdzają

Godzinę temu, leslaw_rzeszow napisał:

po 2 tylko do zabudowy w chodzą w gre a te najtańsze takie nie są

Niekoniecznie w warunkach budowanych vanów

 

W dniu 10.10.2020 o 18:10, mundek28 napisał:

Jak długo może taka lodówka w warunkach naszego lata pracować bez doładowania / czy to w czasie jazdy czy z solara/ gdy np mamy do dyspozycji akumulator 80 Ah?

RadekNet robił pomiary - wątek jest na CT - akurat przed momentem tam pisaliśmy sobie o tym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra wróćmy do meritum, czyli szukamy najbardziej energooszczędnej lodówki aby podłączyć do solara.

Patent z Panem z Prudnika został trochę zaorany, przez bełkot w materiałach reklamowych, choć na moje oko to jest tak. Lodówka jest niby plombowana, ma wiele lat gwarancji po to by jej nie otwierać, więc pewnie wystarczyło by to zrobić aby rozwiać wątpliwości, jednak nikt z youtuberow tego nie zrobi bo dostali je za free by reklamowac. Te lodówki z Prudnika pojawiły się w okolicy kiedy to w chinach zaczęli odchodzić od niezwodnych sprężarek ale drogich Danfoss na chińskie firmy wancool które są bardziej awaryjne ale tańsze. Większość drogich Dometiców podono na tym działa. Pewnie koleś dorwał te sprężarki wancoola i pakuje do no name lodóweczki z amiki albo elektroluxa, bo tego już importować mu się nie opłaca.

Efekt taki że jest to fajna alternatywa dla lodówki kompresorowej markowej kempingowej.

Więc chyba Cena - jakość prudnik jest liderem w tym temacie, chyba że....

zaczniemy szukać lodówki idealnej u tych którzy podróżują więcej od Nas i  korzystają z lodówek w drodze więcej niż cały caravanig w tym kraju. Mowa oczywiście o kierowcach TIRów

Podrzucam temat najfajniejszych moim zdaniem lodówek kompresorowych ze sprężarką Danfoss teraz do kupienia tylko używki - nie do zajechania podobno i biorą mało prądu oraz mogą być doskonałą alternatywą dla zwykłej najtańszej lodówki MPM + przetwornica 

 

Mój typ nr 1 Lodówka DAF XF 105 lub 106 koszt 950zł

Lodówka DAF XF105 / XF106 Lębork - image 1

Jest na prowadnicy więc pięknie się wysunie z półki i otwiera się do góry 

LODÓWKA DAF 105 - 2

a jak wszyscy wiemy zimno utrzymuje się dolnych partiach więc idealna aby było jak najmniej strat ciepła. Związku z tym kandydat do najlepszej energooszczędnej lodówki do przyczepy / kampera jest.

Pobór energii 30/40W właśnie tutaj proszę o pomoc trudno znaleźć szczegółowe parametry tej lodówki, ile bierze przy rozruchu pewnie właśnie te 40w później jak to się ma, ile na 24h zużywa prądu aby przeliczyć jakie panele do tego będą potrzebne.

 

Kandydat  nr 2 Starsza wersja kandydata nr 1 LODÓWKA DAF XF 95 cena 590zł

Zdjęcie oferty

Tutaj wyciągamy półeczkę ze wszystkim i zamykamy lodówkę, przez co nie mamy jej długo otwartej, wybieramy co potrzebujemy i bach, chowamy.

Opcja idealna jako alternatywa dla najtańszych lodówek z przetwornicą

Cena nawet 590zł gość mówi że stan bardzo dobry i ma ich pełno.

 

Opcja 3 to turystyczne rozwiązania np. Waeco CDF35  cena 1200zł i jest bardziej mobilna, można wziąć przed przyczepę do auta mieć chłodne rzeczy zawsze ze sobą, i chłodzi do -15stopni poniżej 0

 

Co sądzicie, dla mnie osobiście są nawet lepsze, nie mam miejsca na klasyczne rozwiązania, idealnie zrobię szafkę wysuwaną. 

Skoro zwyczajna + przetwornica z solarami może się sprawdzić to tym bardziej takie rozwiązanie.

 

Którą byście wybrali 600 zł czy dopłacić do 1000 za nowszy ew. ten nowy prawie nowy 1500 (ściągnięte 7 szt z ciągników po leasingu 2 letnim)  mega ładna.

Edytowane przez leslaw_rzeszow
kolory czcionek i pogrubienia dodałem :D (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie się sprawdza lecz w karawaningu są trochę inne uwarunkowania niż w tirze czy busie który sporo lata.

Ostatnio właśnie gdzieś kumpel dorwał goscia z lodówkami z Tirów po 500-600zlociszy

Jedna jest założona już w masterze twin na kurierce międzynarodowej bez solara oprócz lodówki jest z pradożercow eber suchy Aku dodatkowy niewielki bo kwas 60ah + Cyrix sprawdza się to znakomicie.

To trochę jednak inny układ niż w karawaningu bo auto sporo hula

Ja zastanawiam się zamiast dużego klocka 12v właśnie nad dwoma takimi pod łóżkiem ktorego nie chcę podnosić wysoko ale tu tylko mi zda egzamin szuflada na prowadnicach. 2gim plusem też dla mnie jest to że może być jedna ustawiona mocniej na mrożenie jako przechowalnia długoterminowa a druga słabiej jako podreczna

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABM to właśnie Marcin o którym pisano.

Trochę ludzi ma te lodówki i chwala je sobie - nie słyszałem złego słowa

Niedawno na olx pojawil się też gość chyba z Białegostoku przerabiający lodówki tak jak zrobił to Adam podblatowa u niego wychodzi ciut taniej niż u Marcina bo 2000zł

szczegółów bebechów z ABM nie znam

 

Waeco czy coś podobnego zabudowane w szufladę też niegłupi pomysł wg mnie ma szansę powodzenia jeśli pojemność wystarcza. W sumie w szufladach z Tirów też pewnie siedzi coś podobnego jak Waeco default_smile.png

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sosek - Pan z Prudnika to właśnie Marcin z ABM jak wspomniał @smok_wawelski

Spekulowałem jak może je robić, nie twierdzę że to złe produkty one są doskonałą alternatywą dla Dometica z chińskim kompresorem który i tak jest kosmos vs. normalna lodówka + przetwornica.

 

Dzięki szufladzie moim zdaniem super dużo upchasz i nie trzeba mrozić pustych przestrzeni. @smok_wawelski w szuflach z tirów o których piszę WYPRODUKOWANE SĄ  PRZEZ WŁOSKI KONCERN INDEL-B. Robią klimatyzację do ciężarówek. 

Zgadzam się z kimś z tego wątku że nie ma mowy że w Prudniku robią cuda, jestem w stanie się założyć że ten DAF ma lepsze parametry poboru energii niż ta z prudnika, nawet dzieląc pobór energii na litry, ale fajnie jakby ktoś Ją miał wtedy moglibyśmy porównać. Jestem praktycznie na nią zdecydowany. Więc może innym posłużą te informacje

Dokopałem się kilku informacji technicznych:

DAF XF105 XF106 mrozi do -5 stopni

LODÓWKA WYPOSAŻONA JEST W AGREGAT CHŁODZĄCY DANFOSS. POJEMNOŚĆ UŻYTKOWA LODÓWKI TO 40 LITRY. LODÓWKA POSIADA ZABEZPIECZENIE PRZECIW SPADKOWI NAPIĘCIA.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te Dafy są na 12v czy 24v ? Bo przetwornica to znów strata.

 

Ja nie mówię że w Prudniku dzieją się cuda bazuje na bardzo pozytywnych opiniach tych lodówek zarówno pod względem chłodniczym jak i energetycznym.

Marcin chyba ma nawet opcje wypożyczenia przed zakupem - wziąć zapiąć miernik watogodzin i wsio jasne :)

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 / 24 podpinasz i gotowe w tej starej za 590zł DAFA, ta nowa pewnie też.

 

Kapitan teraz wziął tą lodówkę na testy do Hiszpanii, zarzeka się że potestuje uczciwe zobaczymy co mu wyjdzie, jak kupię DAFa to porównamy :P albo znajomego TIRowca poproszę o sprawdzenie miernikiem co i jak.

 

Będzie wtedy czarno na białym

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzuć proszę jakiś link do tych lodówek
Lub namiar do kogoś co tym handluje
Masz może wymiary gabarytowe ?
Trzeba by wywiew jakoś ogarnąć żeby w tyłek nie grzał ale w sumie może warto się zastanowić bo nie chciałbym za wysoko iść z blatem klocka kuchennego z tradycyjną lodówką

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 24.02.2020 o 22:02, Cathay napisał:

@leslaw_rzeszow

Całą lodówkę mam z niecałe 400 zł i wszystko chodzi. Posiadam solar, aku, przetwornice i lodówka sobie działa na 230 V. Przy tak małym sprzęcie i tak mało prądożernym nie ma sensu kombinować z 12 V. Mam taką jak w linku, lub jakiś bardzo podobny model, bo dokładnego symbolu nie pamiętam.

https://www.mediaexpert.pl/agd/lodowki-i-zamrazarki/lodowki/lodowka-mpm-46-cj-03?gclid=CjwKCAiAhc7yBRAdEiwAplGxX9Wi0KBCNVwp2OfkINuPbcVT6XWKX0iUSTJSQlrbKkAVc0sD0_3rEBoCKWAQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Mieści się elegancko w szafce pod kuchenką.

 

 

 

IMG_2564 (002).jpg

IMG_2568 (002).jpg

Witam , właśnie rozpoczynam budowę własnego kampera i rozważam taką lodówkę, ze względu na koszty. Pytanie z mojej strony:

- jakiej mocy masz solary ?

-jakiej mocy  przetwornicę ?

- ile Ah w aku?

- czy to wystarcza na ciągłą prace lodówki ?

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.