Skocz do zawartości

Najwydajniejsza energooszczędna lodówka do przyczepy / kampera 2020


Rekomendowane odpowiedzi

Witam założyłem ten temat, aby jasno odpowiedzieć sobie na pytanie. Gdybyście kupowali/budowali przyczepę jaką lodówkę byście wstawili.

Założenia:

  • ma być niezależna od gniazdka
  • ma być jak najmniejsza - załóżmy  do 60litrów

Fundamentalne pytania: 

  • Prąd czy Gaz?
    • Co się bardziej opłaca
  • Absorpcyjna czy sprężarkowa?

Ps. jakie są wasze opinie na temat przerabiania zwykłych lodówek pod solary?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 197
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

30 minut temu, leslaw_rzeszow napisał:

ma być niezależna od gniazdka

 

31 minut temu, leslaw_rzeszow napisał:

Prąd czy Gaz?

Co dla Ciebie oznacza "gniazdko". Bo jeśli cokolwiek co dostarcza prąd, to zostaje tylko gaz!

31 minut temu, leslaw_rzeszow napisał:

Co się bardziej opłaca

W użytkowaniu zdecydowanie prąd, bo jego czerpiesz ze słońca za free. Więcej jednak kosztuje instalacja solarna.  

31 minut temu, leslaw_rzeszow napisał:

Ps. jakie są wasze opinie na temat przerabiania zwykłych lodówek pod solary?

Co znaczy "zwykła" lodówka, i co rozumiesz przez "przerabianie pod solary"?  Bo żeby działa na energię słoneczną, przerabiać ich nie potrzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Cathay napisał:

 

Co dla Ciebie oznacza "gniazdko". Bo jeśli cokolwiek co dostarcza prąd, to zostaje tylko gaz!

  bez stałego prądu, głównie na dziko, albo tanie kempingowe pole bez prądu

 

7 godzin temu, Cathay napisał:

W użytkowaniu zdecydowanie prąd, bo jego czerpiesz ze słońca za free. Więcej jednak kosztuje instalacja solarna.  

Co znaczy "zwykła" lodówka, i co rozumiesz przez "przerabianie pod solary"?  Bo żeby działa na energię słoneczną, przerabiać ich nie potrzeba. 

 taka jak masz w kuchni, tylko zmienia się jakoś cześć za 500 zł i chodzi idealnie na 12v tylko rozruch przez przetwornicę musi być. Nie pamiętam na jakimś forum pisali. Jakiś hostel przerabia na olx na dzieje chińską cześć i sprzedaje, chwali ie ze jest najbardziej energooszczędna a zimno jak w zwykłej 

30 minut temu, danielpoz napisał:

Z każdej wyjmiesz zimne a przy odrobinie pecha z każdej będzie średnio zimne?

 no właśnie post jest po to by nie było pecha,  bo wgrać ponad 2tys i pic cieple piwo to wolę pić w barz i mam 2k na alko? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@leslaw_rzeszow

Całą lodówkę mam z niecałe 400 zł i wszystko chodzi. Posiadam solar, aku, przetwornice i lodówka sobie działa na 230 V. Przy tak małym sprzęcie i tak mało prądożernym nie ma sensu kombinować z 12 V. Mam taką jak w linku, lub jakiś bardzo podobny model, bo dokładnego symbolu nie pamiętam.

https://www.mediaexpert.pl/agd/lodowki-i-zamrazarki/lodowki/lodowka-mpm-46-cj-03?gclid=CjwKCAiAhc7yBRAdEiwAplGxX9Wi0KBCNVwp2OfkINuPbcVT6XWKX0iUSTJSQlrbKkAVc0sD0_3rEBoCKWAQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Mieści się elegancko w szafce pod kuchenką.

 

 

 

IMG_2564 (002).jpg

IMG_2568 (002).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na internetach - głównie na grupach FB ogłasza się gość, który przerabia, czy też sprzedaje lodówki. Z tego co wiem, to ma je w wersji 12v ale z kompresorem. Podobno zużywa to minimalną ilość energii. Spokojnie idzie z solara. Oczywiście może to mieć znaczenie dla ludzi jadących na kilka miesięcy czy lat w Europę czy świat, żeby butli z gazem co miesiąc nie wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana agregatu 230v na 12v jest możliwa ale to słaby efekt i zła droga

2 godziny temu, maarec napisał:

ogłasza się gość, który przerabia, czy też sprzedaje lodówki.

Tak Marcin z Prudnika - nie przerabia a produkuje takie lodówki
Niestety lodóweczka od Marcina trochę kosztuje https://www.olx.pl/oferta/lodowka-kompresorowa-12v-24v-sprezarkowa-do-kampera-przyczepy-lodzi-CID5-IDDs0yP.html zastanawiam się nad nią ale cena trochę boli i najprawdopodobniej jednak pójdę w sprężarkową domową zasilana z przetwornicy

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



.... Oczywiście może to mieć znaczenie dla ludzi jadących na kilka miesięcy czy lat w Europę czy świat, żeby butli z gazem co miesiąc nie wymieniać.
Nie tylko o wymiany chodzi - gaz mimo wszystko jest bardziej niebezpiecznym medium niż prad stad idea lodówek na prąd w takiej czy innej wersji.



Wysłane przy użyciu Tapatalka



Szacun za wiarę w cuda.. z ogłoszenia wynika, że chłop pokonał prawa fizyki i ma prawie perpetum frigusille
Może zamiast ironii to skoro mówisz o fizyce to trochę konkretów bowiem jest to nauka ścisła oraz może konkretne porównanie z Dometic rc10 którą polecasz bo parametry w sumie dość podobme

Pogadaj z ludźmi co mają te lodówki nie usłyszysz ani jednego złego słowa



Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, smok_wawelski napisał:

Pogadaj z ludźmi co mają te lodówki nie usłyszysz ani jednego złego słowa

Słuszne stwierdzenie . przymierzałem się do niej , ale 2500 zdąży się wydać .Zamontowałem domową . Wyszedłem z założenie że najwyżej będę miał dodatkową lodówkę w domu jak się nie sprawdzi w kamperze , domowa działa aż miło , nie tylko jest zimne piwo , lody też są pod ręką czego w absorpcyjnej się nie dało przechowywać .Przejechałem 15000 km. w różnych warunkach zero problemów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, danielpoz napisał:

W absorbcyjnej nie może być - 15 w zamrażalniku? ?

Jak na zewnątrz jest - 15 ?  i zostawisz otwarte drzwiczki .

Edytowane przez adaml61 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.