Jump to content
leslaw_rzeszow

Najwydajniejsza energooszczędna lodówka do przyczepy / kampera 2020

Recommended Posts

leslaw_rzeszow

Witam założyłem ten temat, aby jasno odpowiedzieć sobie na pytanie. Gdybyście kupowali/budowali przyczepę jaką lodówkę byście wstawili.

Założenia:

• ma być niezależna od gniazdka
  • ma być jak najmniejsza - załóżmy  do 60litrów

Fundamentalne pytania: 

• Prąd czy Gaz?
    • Co się bardziej opłaca
  • Absorpcyjna czy sprężarkowa?

Ps. jakie są wasze opinie na temat przerabiania zwykłych lodówek pod solary?

danielpoz

W jakim sensie opłaca? 

Cathay
30 minut temu, leslaw_rzeszow napisał:

ma być niezależna od gniazdka

31 minut temu, leslaw_rzeszow napisał:

Prąd czy Gaz?

Co dla Ciebie oznacza "gniazdko". Bo jeśli cokolwiek co dostarcza prąd, to zostaje tylko gaz!

Co się bardziej opłaca

W użytkowaniu zdecydowanie prąd, bo jego czerpiesz ze słońca za free. Więcej jednak kosztuje instalacja solarna.  

Ps. jakie są wasze opinie na temat przerabiania zwykłych lodówek pod solary?

Co znaczy "zwykła" lodówka, i co rozumiesz przez "przerabianie pod solary"?  Bo żeby działa na energię słoneczną, przerabiać ich nie potrzeba. 

Łza Włóczynutka

RC10 Dometic

leslaw_rzeszow
7 godzin temu, danielpoz napisał:

W jakim sensie opłaca? 

w sensie  na ci warto wydać aby mieć zawsze zimne piwo w lodówce 

danielpoz

Z każdej wyjmiesz zimne a przy odrobinie pecha z każdej będzie średnio zimne😏

leslaw_rzeszow
7 godzin temu, Cathay napisał:

Co dla Ciebie oznacza "gniazdko". Bo jeśli cokolwiek co dostarcza prąd, to zostaje tylko gaz!

bez stałego prądu, głównie na dziko, albo tanie kempingowe pole bez prądu

7 godzin temu, Cathay napisał:

W użytkowaniu zdecydowanie prąd, bo jego czerpiesz ze słońca za free. Więcej jednak kosztuje instalacja solarna.  

Co znaczy "zwykła" lodówka, i co rozumiesz przez "przerabianie pod solary"?  Bo żeby działa na energię słoneczną, przerabiać ich nie potrzeba. 

taka jak masz w kuchni, tylko zmienia się jakoś cześć za 500 zł i chodzi idealnie na 12v tylko rozruch przez przetwornicę musi być. Nie pamiętam na jakimś forum pisali. Jakiś hostel przerabia na olx na dzieje chińską cześć i sprzedaje, chwali ie ze jest najbardziej energooszczędna a zimno jak w zwykłej 

30 minut temu, danielpoz napisał:

Z każdej wyjmiesz zimne a przy odrobinie pecha z każdej będzie średnio zimne😏

no właśnie post jest po to by nie było pecha,  bo wgrać ponad 2tys i pic cieple piwo to wolę pić w barz i mam 2k na alko😀 

Cathay

@leslaw_rzeszow

Całą lodówkę mam z niecałe 400 zł i wszystko chodzi. Posiadam solar, aku, przetwornice i lodówka sobie działa na 230 V. Przy tak małym sprzęcie i tak mało prądożernym nie ma sensu kombinować z 12 V. Mam taką jak w linku, lub jakiś bardzo podobny model, bo dokładnego symbolu nie pamiętam.

https://www.mediaexpert.pl/agd/lodowki-i-zamrazarki/lodowki/lodowka-mpm-46-cj-03?gclid=CjwKCAiAhc7yBRAdEiwAplGxX9Wi0KBCNVwp2OfkINuPbcVT6XWKX0iUSTJSQlrbKkAVc0sD0_3rEBoCKWAQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Mieści się elegancko w szafce pod kuchenką.

IMG_2564 (002).jpg

IMG_2568 (002).jpg

maarec

na internetach - głównie na grupach FB ogłasza się gość, który przerabia, czy też sprzedaje lodówki. Z tego co wiem, to ma je w wersji 12v ale z kompresorem. Podobno zużywa to minimalną ilość energii. Spokojnie idzie z solara. Oczywiście może to mieć znaczenie dla ludzi jadących na kilka miesięcy czy lat w Europę czy świat, żeby butli z gazem co miesiąc nie wymieniać.

smok_wawelski

Zmiana agregatu 230v na 12v jest możliwa ale to słaby efekt i zła droga

2 godziny temu, maarec napisał:

ogłasza się gość, który przerabia, czy też sprzedaje lodówki.

Tak Marcin z Prudnika - nie przerabia a produkuje takie lodówki
Niestety lodóweczka od Marcina trochę kosztuje https://www.olx.pl/oferta/lodowka-kompresorowa-12v-24v-sprezarkowa-do-kampera-przyczepy-lodzi-CID5-IDDs0yP.html zastanawiam się nad nią ale cena trochę boli i najprawdopodobniej jednak pójdę w sprężarkową domową zasilana z przetwornicy

Edited by smok_wawelski (see edit history)

Łza Włóczynutka

Szacun za wiarę w cuda.. z ogłoszenia wynika, że chłop pokonał prawa fizyki i ma prawie perpetum frigusille

smok_wawelski

.... Oczywiście może to mieć znaczenie dla ludzi jadących na kilka miesięcy czy lat w Europę czy świat, żeby butli z gazem co miesiąc nie wymieniać.
Nie tylko o wymiany chodzi - gaz mimo wszystko jest bardziej niebezpiecznym medium niż prad stad idea lodówek na prąd w takiej czy innej wersji.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Szacun za wiarę w cuda.. z ogłoszenia wynika, że chłop pokonał prawa fizyki i ma prawie perpetum frigusille
Może zamiast ironii to skoro mówisz o fizyce to trochę konkretów bowiem jest to nauka ścisła oraz może konkretne porównanie z Dometic rc10 którą polecasz bo parametry w sumie dość podobme

Pogadaj z ludźmi co mają te lodówki nie usłyszysz ani jednego złego słowa

Wysłane przy użyciu Tapatalka

adaml61
21 minut temu, smok_wawelski napisał:

Pogadaj z ludźmi co mają te lodówki nie usłyszysz ani jednego złego słowa

Słuszne stwierdzenie . przymierzałem się do niej , ale 2500 zdąży się wydać .Zamontowałem domową . Wyszedłem z założenie że najwyżej będę miał dodatkową lodówkę w domu jak się nie sprawdzi w kamperze , domowa działa aż miło , nie tylko jest zimne piwo , lody też są pod ręką czego w absorpcyjnej się nie dało przechowywać .Przejechałem 15000 km. w różnych warunkach zero problemów .

danielpoz

W absorbcyjnej nie może być - 15 w zamrażalniku? 😲

😂

adaml61
7 minut temu, danielpoz napisał:

W absorbcyjnej nie może być - 15 w zamrażalniku? 😲

Jak na zewnątrz jest - 15 😂  i zostawisz otwarte drzwiczki .

Edited by adaml61 (see edit history)