Skocz do zawartości

Konwersja vanów w kampery


Łza Włóczynutka

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie już po herbacie  - Armaflex 90% naklejony, 3 paczki styroduru mi  leży - trza robic z tego co jest :)
Chyba nie bedę kleił styroduru bezposrednio do armaflexa a zrobie szczeline powietrzną i styrodur zlicowany z wewn pow. słupków a dopiero na wierzch dechy

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 303
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Na niektórych filmikach/zdjęciach z budowy widać straszliwe ilości kabli zbiegające się w oklicach centralki.. Czy rzeczywiście trzeba tego aż tyle? smoku masz już jakiś zarys/schemat koniecznych połączeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2019 o 19:47, Łza Włóczynutka napisał:

smoku masz już jakiś zarys/schemat koniecznych połączeń?

Nie - na razie schematu nie mam,  nie wiem nawet czy będę go robił -   wiem co gdzie chcę mieć i sadzę że nie będzie to skomplikowany schemat , w sumie nawet nie wiem czy będzie jakaś centralka - uważam że to w dużej mierze  gadżet i wodotrysk a poprawną instalację idzie zrobić bez wyszukanych centralek i wskaźników.
Cała elektryka zejście z solara, regulator, zabezpieczenia, aku, przetwornica 3 proste wskaźniki  to wszystko  znajdzie najprawdopodobniej miejsce w szafce za  fotelem pasażera. Kablologia czyli kilka wiązek które są oczywiste to oświetlenie ogólne, łazienki i cz. sypialnej oraz kilka gniazdek to naprawdę nie jest skomplikowana instalacja, do tego dojdą wiązki od poziomu białej i szarej i to raczej wszystko moze jeszcze wentylator w daszku - wiec nie ma co bawić sie w skomplikowane schematy aby pociągnąć raptem kilka drutów i założyć  kilka wyłączników. Jeśli nawet to rozrysuję to tylko po to aby szacunkowo określić ilość potrzebnego peszla i przewodów. Niskie w sumie czuje się na siłach spoko, wysokie właściwie też ale sprawdzenie jednak powinien wykonać fachowiec
W razie potrzeby  w elektryce jest  szwagier elektryk z blisko 40 letnim stażem i uprawnieniami bez ograniczenia napięcia i pomiarowymi :) 
Jeśli ogrzewanie pójdzie w stronę gazu - pewnie zrobię instalacje sam i pewnie poproszę forumowego kolegę o jej sprawdzenie gdy przyjedzie mi robić kontrole chałupy :)  Woda najmniejszy problem a właściwie żaden - pex i własnoręcznie - pół chałupy sam robiłem instalacji więc i w puszcze 
ogarnę :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozwiązany jest problem umiejscowienia butli gazowej w firmowych kamperach "blaszakach"?

W dniu 13.12.2019 o 09:11, kit napisał:

Zależy co i jak chcesz mieć w środku ... Ja w podstawowej wersji mam wykorzystane ponad 300m przewodu :D

Tyle mam w domu, który ma piętro i 130m^2

?????

W dniu 13.12.2019 o 20:13, w79 napisał:

Czy znacie kogoś kto zajmuje się tego typu działalnością profesjonalnie? 

Nie znam ale w przeszłości parę razy mi się przewijały posty firm, które robią takie zabudowy. Trzeba by po prostu pogrzebać w necie i na pewno się coś znajdzie

@smok_wawelski czy przed ociepleniem dziurawipeś blachę na wszelkiego typu otwory (okna dachowe, przyłącze elektryczne, wyjmowanie kota, wylot z lodówki, wlew wody itd..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał:

@smok_wawelski czy przed ociepleniem dziurawipeś blachę na wszelkiego typu otwory (okna dachowe, przyłącze elektryczne, wyjmowanie kota, wylot z lodówki, wlew wody itd..)

Niestety nie zdążyłem  - ze względu na porę roku wilgotność i temperaturę, oraz że nie wypalił mi wysoki garaż w pobliżu domu musiałem zrobić tak że  wygłuszenie i ocieplenie jest wstawione w miejsca do wycięć w taki sposób że  łatwo je wyjmę na wiosnę i wytnę otwory osadzając co trzeba - wylotu z lodówki raczej nie będzie,  bo najprawdopodobniej będzie   normalna domowa lodówka sprężarkowa na 230v zasilana z przetwornicy
Gdybym nie zdecydował się tak zrobić  nie ociepliłbym i zima byłby całkowity przestój z robotą bo gołej blaszki nie nagrzejesz a wynajmowanie garażu np. na drugim końcu miasta mija się z celem.  Po ociepleniu spoko 1000-1500w farelka i przez zimę chcę zrobić instalacje, przygotować ściany,  meble - zobaczymy ile się uda podgonić

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, rozkminiam intensywnie i ciężko wymyślić jakiś sposób, żeby można było podejść do sprawy modułowo. Chciałbym tak obmyślić etapy budowy, żeby zrobić najbardziej potrzebne rzeczy i żeby można było "już" jeździć. (no, powiedzmy kwiecień maj żeby już sezon zacząć, nie przerywając budowy oczywiście)

Żeby jeździć wystarczy ogrzewanie i ocieplenie. No ale przed ociepleniem trzeba przewidzieć wszelkie możliwe otwory. A najlepiej było by je wyciąć i wstawić wszelkie okna, drzwiczki serwisowe, kratki, przyłącza... w sumie to chyba z 10 takich otworów trzeba.. 
I poprowadzić wszelkie instalacje... Więc od razu trzeb aby rozkminić co i gdzie będzie, bo po ociepleniu będzie bardzo ciężko przekładać instalacje czy wycinać otwory..

Wstępna kalkulacja wykazuje mi 620kg zabudowy a jeszcze nie liczyłem masy ocieplenia, instalacji, ogrzewania.. Będę musiał jeszcze nad tą kalkulacją posiedzieć, bo nie jest kompletna

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy kiedy puszkę kupisz - jak kupisz wczesna wiosna jest spoko ale musisz zapierniczać ostro żeby nia  w ten sezon jeździć.

Jak kupisz tak jak ja późną jesienią - masz więcej czasu na robotę ale schody są,  ale nie takie  straszne i idzie to ogarnąć

Jeszcze wchodzi zależność  czym będziesz głuszył i ocieplał, piana w zimie gdy mróz raczej nie - no i własnie dlatego poszedłem w Amaflex i styrodur bo w tej technologii byłem w stanie nawet przy 0st nagrzać tak puszkę żeby kleić, nie było też żadnym problemem zrobić tak żeby ciąć na wiosnę a po ociepleniu robić instalacje zostawiwszy miejsce tam gdzie pójdą.
Woda podłogą  też no problem podniosę sklejkę wyjmę kostki styroduru freznę listwy i puszczę sobie pexa jak będę chciał
Paka nie musi być na tip top w 100% wyklejona aby zima robić - można sobie pozwolić na niewielkie powierzchnie nieocieplone i będzie ciepło aż za dość do roboty
A jak już  paka wyklejona to resztę robisz w ciepełku tak jak na obecnym etapie u mnie  bo nawet już po Armaflexie idzie spoko dogrzać farelka 1000-1500w
Przy takim stanie jak na focie  w sobotę farelka na 100w chwilami się wtłaczała i mocno ciepło przy uchylonych drzwiach +6 na zewn a w środku +18, w niedziele wywaliłem farelke bo chciałem zagotować  - pisałem na CT nie wiem czy tam czytasz to  i tu foty wrzucę :) 

No chyba że masz do dyspozycji grzaną hale czy garaż  - to już jest luxus - mozna tyrać całorocznie robota bajka :)

20191214_172936.jpg

20191214_172958.jpg

20191215_191632.jpg

7 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał:

w sumie to chyba z 10 takich otworów trzeba.

no to policzmy :)

2 okna+2 daszki+1 zasilanie 230v+ wyjście na przedsionek jak w budzie + 1 wylot szarej pod spód,  wlot białej ???  +   może jakaś kratka + gaz/webasto
okna na tyle nie liczę za dziurę bo najprawdopodobniej pójdzie w miejsce szyby

czyli praktycznie 4 duże dziury i kilka małych pierdółek

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał:

...
Wstępna kalkulacja wykazuje mi 620kg zabudowy a jeszcze nie liczyłem masy ocieplenia, instalacji, ogrzewania.. Będę musiał jeszcze nad tą kalkulacją posiedzieć, bo nie jest kompletna

 

To co zliczyłeś że tak dużo wyszło?

9 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał:

No właśnie, rozkminiam intensywnie i ciężko wymyślić jakiś sposób, żeby można było podejść do sprawy modułowo. Chciałbym tak obmyślić etapy budowy, żeby zrobić najbardziej potrzebne rzeczy i żeby można było "już" jeździć. (no, powiedzmy kwiecień maj żeby już sezon zacząć, nie przerywając budowy oczywiście)

Żeby jeździć wystarczy ogrzewanie i ocieplenie. No ale przed ociepleniem trzeba przewidzieć wszelkie możliwe otwory. A najlepiej było by je wyciąć i wstawić wszelkie okna, drzwiczki serwisowe, kratki, przyłącza... w sumie to chyba z 10 takich otworów trzeba.. 
I poprowadzić wszelkie instalacje... Więc od razu trzeb aby rozkminić co i gdzie będzie, bo po ociepleniu będzie bardzo ciężko przekładać instalacje czy wycinać otwory..
 

 

Tak jak Smok pisał, zależy kiedy kupisz baze bo teraz to ciężko nawet gdybać i podpowiadać ...

No i trzeba by określić z czego izolacja? ściany? meble? jakie okna?

 

@smok_wawelski listwy na podłodze leżą bezpośrednio na blasze? czy jest też pod nimi Armaflex czy coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kit napisał:

To co zliczyłeś że tak dużo wyszło?

Wklejam uaktualnioną listę, całkiem niewykluczone że jeszcze brakuje sporo elelemntów.  Jeśli rzuca się wam w oczy coś co powinno być a nie ma, to proszę o sygnał.

(ta samotna kolumna w środku bez opisu to masa netto. (np pusty zbiornik na wodę - po prawej już masa brutto, z wodą))

image.thumb.png.3810f2ca4afaa34bc583e2e8eac80b69.png

A swoją drogą, widzieliście gdzieś toaletę, z której można opróżniać nieczystości bezpośrednio nad zlewnią nieczystości? Podobno część kamperów ma takie patenty, ale nie mogę znaleźć. 

1 godzinę temu, kit napisał:

No i trzeba by określić z czego izolacja? ściany? meble? jakie okna?

izolacja najpewniej pianką, ściany łazienki z spienionego pcv, bez szkieletu, albo ze szkieletem wówczas od środka cienkie spienione pcv i na zewnątrz jakaś ładna sklejka. 

Meble też z ładnej sklejki. Widziałem takie skoejki ozdobne na allegrozie, wyglądają z jednej strony jak płyta meblowa, jest kilka wzorów do wyboru. 

Mam sąsiada stolarza, zlecałem mu wykonanie wszystkich mebli do domu, (nawet takich mega nietypowych i wymagających jak szafka pod 500-litrowe akwarium) wszystko bardzo solidnie nam wykonał - pewnie też ogarnął by jakieś sprytne meble do busa. Bardzo poważnie myślę, że zlecę mu wykonanie takich mebelków, na pewno zrobi to lepiej i solidniej niż ja ;) 

Okna to temat do rozkmniki dopiero. W drzwiach pewnie zwykła stała szyba jak to w busach. Nad stolikiem takie okno jak jest w camperach/przyczepach - uchylane na siłownikach i z wbudowaną moskitierą i roletką

Najprawdopodobniej też będziemy chcieli mieć okno w części sypialnej - być może będą to okno lub dwa w drzwiach. albo zamiast tego większe okno jednego boku, takie samo jak nad stolikiem.
 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kit napisał:

listwy na podłodze leżą bezpośrednio na blasze?

Są klejone do blachy - Sikaflexem 292 bo 252 nie było  i jak w książce pisze bo nawet z primerem  :)  w środek kratek upchany Armaflez i styrodur. 
Był taki zamysł żeby dać Armaflex na całą podłogę  i kleić tylko  listwy kratownicy ze sobą ale ma mój  łeb wydawało  mi się to słabawe a ustalone byłoby tylko rozporowo  więc zdecydowałem się kleić do blachy spoina do blachy ca 2-3mm  czyli jak linoleum :)  Ponadto widziałem na paru busach  jak ori  sklejka  nawet na tip top dopasowana przeszorowuje  lakier na wytłoczkach podłogi i u mnie też tak było dlatego podłoga była przezemnie czyszczona i malowana - takie przeszorowania zawsze stanowią zaczątek korozji

 

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

W drzwiach pewnie zwykła stała szyba jak to w busach.

Nie mam dziś czasu na szczegółową analizę tej Twojej specyfikacji - na pierwszy rzut oka widzę wg mnie spore błędy - ta szyba zwykła to potężne wejście ciepła w lecie i jego ubytek w zimie,  klaustrofobiczny brodzik 60*60,   1 zbiornik a gdzie drugi ?    pompa wodna ,  rozdzieleniu wody  użytkowej i pitnej pompka wody pitnej  chyba że lubisz chłeptać starą wodę ze sreberkiem ? , czym grzejemy wodę użytkową ?  kuchenka i zlew ?  peszle, kable instalacje osprzęt elektryczny ?  ocieplenie spoko wagę piany można pominąć ale nie wycenione  DIY nawet z 1,500 wyjdzie  zlecane  x2

Oj Panie - jeśli wyszło Ci 20 parę klocków to na to co nie policzyłeś to i wagi i kasy dorzuć i to wcale nie mało  tak na mojego czuja  z dychę.

Nie podajesz w wielu przypadkach parametrów wyposażenia więc też trudno odnieść się gdy np. piszesz Akumulator - to może być i 30Ah i 100Ah i kwasiak i AGM i Żel a ładowanie tylko elektroblok - solara nie planujesz ?

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

Meble też z ładnej sklejki. Widziałem takie skoejki ozdobne na allegrozie,

puśc jakiegoś linka -interesi mnie temat widziałem trochę tego ale może nie to co Ty

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

nawet takich mega nietypowych i wymagających jak szafka pod 500-litrowe akwarium

To nie jest mega nietypowe - jakby buło 2000 litrów to tak ale 500tka to wcale nie taki duży baniak :) miałem a fest szafkę sam robiłem
nawiasem marzy mi sie reaktywować to hobby i zrobić taka tysiączke  ale nie żadne palety malawi - tylko biotop polska rzeka i zimnowodne

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

A swoją drogą, widzieliście gdzieś toaletę, z której można opróżniać nieczystości bezpośrednio nad zlewnią

widzieliście Aqua Magic się to wabi https://kempingowa.pl/toaleta-aaua-magic-v-high-thetford-p-233.html leci wprost do zbiornika ze spustem nie wiem czy ma młynek po drodze poczytaj speckę  , inne rozwiązanie poczytaj pod hasłem macerator

 

 

W dniu 13.12.2019 o 20:13, w79 napisał:

Czy znacie kogoś kto zajmuje się tego typu działalnością profesjonalnie? 

firm od cholery w necie  -  jak Cie kasa za zabudowę na poziomie 30 klocków nie straszy, niektórzy robią naprawdę śliczne  -  szukaj pod hasłem zabudowy kempingowe busów
Na CT też chyba są ludzie co to robią zawodowo

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, smok_wawelski napisał:

firm od cholery w necie  -  jak Cie kasa za zabudowę na poziomie 30 klocków nie straszy, niektórzy robią naprawdę śliczne  -  szukaj pod hasłem zabudowy kempingowe busów

Za 30 to wersja bardzo skromna, wręcz uboga.

Wiele jest dobrych firm, ale wszystkie  wszystkie są drogie Zresztą to nie dziwota. Jeśli mała (szef plus 3 pracowników) manufaktura robi trzy auta miesięcznie, to musi na każdym zarobić 10 000 zł. Trzech ludzi po 3500 na rękę to daje koszty pracodawcy 3x 5833 = 17499. Prąd, ogrzewanie, podatek gruntowy, leasing za jakieś auto, a może czynsz za lokal lub rata za warsztat wyjdzie z 7000.S Mamy 24499. Teraz ZUS i zostaje 4000 zl. Interes słaby, więc chyba jednak należy zarobić więcej więcej na każdym aucie :(  Więc niestety musi być drogo. Dopiero budowa co najmniej 10 aut mogłaby lekko obniżyć ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, smok_wawelski napisał:

firm od cholery w necie  -  jak Cie kasa za zabudowę na poziomie 30 klocków nie straszy, niektórzy robią naprawdę śliczne  -  szukaj pod hasłem zabudowy kempingowe busów
Na CT też chyba są ludzie co to robią zawodowo

Dzięki, mnie ten temat nie interesuje, ale znajomy z zagranicy prosił... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.